HENK SOL DORPSKRANT pagina 8 DE BESTRIJDING VAN MARTE LEN IS OOK MENSENWERK Zanglust op jubi leumconcert BIBLIOTHEEK Politieberichten OLIEBOLLEN VOX JUBILANS Voor ALLE 1-ste kwaliteit BLOEMBOLLEN moet u natuurlijk zijn bij: BLOEMSIERKUNST Amnesty-groep Zevenhuizen had ook reden tot feest vreugde - Donderdagavond 27 september j.l. kwamen uit Moerkapelle en Zevenhuizen mensen bijeen in het Reigerbos om samen met de plaatselijke Amnesty Groep zich in te zetten tegen martelen van gevangenen waar ook ter wereld. Een hoogtepunt voor de Amnesty- groep was het feit dat heel bijzondere gasten verwelkomd konden worden: Juan Carlos Trijillo en zijn vrouw Clara. Juan Carlos heeft 12 jaar gevangen gezeten in Uruguay. Hij werd gevangen genomen en ver oordeeld door de Junta omdat zij hem als sociaal werker en lid van het Nationaal Vakverbond als staatsgevaarlijk geschouwden. nieuwe aanwinsten "Alsof het gisteren gebeurde..." in Ze venhuizen verloren zilveren hangertje met 2 kinder- tanden; 5 sleutels aan bos; sleu tels in etui, l.br.; hanger Hauser- man 5 sleutels; witte kater, grijs gevlekt op 2-10.; 2x plastic regen jas in bl. en br. in plastic vivotas; een berenmuts, bruin. gevonden Postbus, groene; portefeuille; klu wen I. blauwe wol; dameshorloge anker; kinderschoen (gepi) wit grijs; bos sleutels musketon. a°9s Amnesty Zevenhuizen heeft hem een aantal jaren als gewetensgevange ne toegewezen gekregen en velen onder u hebben hem financieel steun Verleend, waarvoor nu zijn persoonlijke dank. In de gemeenschapsruimte van de basisschool 't Reigerbos werd een fototentoonstelling gehouden die een duidelijk beeld gaf van waar, door wie en hoe er gemarteld wordt, wie de slachtoffers zijn en op welke manier Amnesty Interna tional aan martelen een einde tracht te maken. De schrijfavond tegen het marte len werd ingeleid door Gert Ande- weg. Hij sprak niet over aantallen, plaatsen of gruwelijkheden, maar las passages voor uit het boekje "Martelen in Uruguay" van de naar Nederland gevluchte Alvaro Jau- me. Het liet op een sobere manier zien hoe iemand, vooral geestelijk aan martelen kapot kan gaan. De twee video-films waren indruk wekkend. De eerste was een chro nologisch gesproken verslag van een Chileense regisseur. Waarom en hoe hij gevangen genomen werd, gemarteld en tenslotte vrij- geslaten. Vrijgelaten omdat hij toevallig een talent bezat (toneel regisseur) en collega's voor hem een solidariteitsactie georgani seerd hadden. De tweede films liet de activiteiten van Amnesty Nederland zien te gen het martelen. Aan de basis werken 400 Amnesty groepen mee aan deze campagne en op hoog niveau tracht men aan het Ver drag tegen martelen mee te wer ken door o.a. aan de Verenigde Naties het 12-punten programma van Amnesty International voor te leggen. Zo wil men het martelen, dat nog in 93 landen in de we reld min of meer wordt toegestaan, af te schaffen, zoals eens de sla vernij werd afgeschaft! Ook kwamen in deze film aan het woord: de heer Van der Meulen, C.N.V., de heer Simonis, aartsbis schop, mevr. E. Terpstra, V.V.D., de heer P. Danker, P.v.d.A., de heer Gualthery van Weezei, C.D.A., die allen hun sympathie voor Amnesty betuigden. Na afloop van de twee video-films kon men reageren op de geboden informatie en vragen stellen en J.C. Trujillo. Zijn vrouw Clara was zijn tolk. Met hun twee dochters woont, zij al 8 jaar als vluchtelinge in Nederland. Opdevraag naarhet effect van het Amnesty-werk op de gevangenen zelf, reageerde Trujil lo als volgt: "evenals het haast on mogelijk is te beschrijven wat je doormaakt als je gemarteld wordt, zo is het ook heel moeilijk je te ver tellen wat er in ons(gevangenen) omgaat als we horen dat er men sen zijn die zich ons lot aantrek ken". De morele steun aan één ge vangene gegeven, straalt op nog veel andere gevangenen af. Door het stellen van vragen kwam enigszins het schrijven van brie ven aan landen waar gemarteld wordt in de knel. Maar veel men sen namen informatie over een land en een voorbeeldbrief mee, om thuis te schrijven. Mochter er nog meer mensen zijn die een brief willen schrijven, dan kunnen zij in formatie verkrijgen bij Else Over- gaauw, Lange Zijde 11, tel. 1818. Mensen die niet konden komen en meer informatie over Amnesty en de groep willen hebben kunnen dit verkrijgen bij Marianne Zevenhoo- ven, Eendrachtsweg 14, tel. 1806. Alle mensen uit Moerkapelle en Zevenhuizen die aanwezig waren, hartelijk dank voor hun komt en verqeet niet uw brieven te verstu ren. Amnesty-groep 169 De werkgroep-Zevenhuizen. Het Zevenhuizens gemengd koor Zanglust, verleent zondag 4 no vember a.s. medewerking aan een groots concert in de Grote Doelen te Rotterdam. Dit zeer gevarieerde concert wordt georganiseerd i.v.m het jubileum van zijn dirigente Tjakkina Lutz-Kranenborg. Het hele leven van deze pianiste/ koordirigente heeft in het teken van de muziek gestaan. Tjakkina Lutz-Kranenborg werd geboren op 27 oktober 1919 in Hoogeveen en reeds op zesjarige leeftijd volg de zij pianolessen. Op achttienja rige leeftijd begon zij aan een voorbereidingsstudie Conservato rium. Ze begon toen ook met het dirigeren van een drietal kinder zangkoren, evenals het geven van particuliere pianolessen. In 1940 deed Tjakkina Kranenborg Staats examen voor muziektheorie in Den Haag, en na afloop van de Tweede Wereldoorlog ging zij als studente naar het Amsterdams conservatorium. In augustus 1946 trouwde zij met de bekende to neelspeler Ton Lutz en in decem ber van datzelfde jaar behaalde zij het Staatsdiploma L.O. piano. In 1952 was daar het behalen van het examen in alle theoretische vak ken. Vanaf dat moment begon Tjakkina Lutz-Branenborg met het gevan van muzieklessen op ver schillende scholen, het opleiden van enige mensen voor het Staats diploma en het gevan van particu liere lessen piano, clavecimbel, blokfluit, electronisch orgel en solfège. Ook werd zij vaste kracht als begeleidster aan de Rotter damse dansacademie. In 1974 be haalde zij, op vierenvijftigjarige leeftijd haar diploma koordirectie en begon ze met het dirigeren van enige koren. Nu, in 1984, heeft Tjakkina Lutz-Kranenborg acht koren onder haar bezielende lei- ^ling staan. Het jubileumconcert, ter ere van haar vijfenzestigste verjaardag, vindt plaats op 4 november a.s., en dit belooft een groots gebeuren te worden. Behalve het 35-leden tel lende Zevenhuizense koor Zang lust verleent ook een zevental Rot terdamse koren medewerking. Deze acht koren hebben alleen eenzelfde repertoire ingestudeerd en dit zal op 4 november gezame- lijk worden gezongen. Zo ontstaat een groot gemengd zangkoor van ongeveerd 250 dames en heren. Dit immense koor wordt begeleid door het Kralings Symphonieor- kest o.l.v. Benno Torrenga. Uitge voerd worden oi.a. Abschied vom Walde van Mendelssohn-Barthol- dy, Ave Verum van Mozart, Slaven koor van Verdi, Walserlied van Schubert, en het schitterende Lascia ch'io Pianga van Handel. Ook verlenen enige solisten mede werking aan dit jubileumconcert. De bariton Rijk Gravestein brengt Panis Angelicus en La Traviata, de sopraan Diny van de Have zingt Ave Maria en het prachtige Musi- kant, Musikant van de meester- componist Robert Stolz. Samen met het grote gemengde koor brengen beide solisten een selec tie uit Der Vogelhandier. Aan de vleugel wordt één en ander vak kundig begeleid door Dirk Zwart. Aan de vleugel zal tenslotte ook Tjakkina Lutz-Kranenborg 'Ron do Mozart' en enkele gevoelige ei gen composities ten gehore bren gen. Kaarten van 10,- en 12,50 zijn verkrijgbaar onder tel. 010-151148 of bij één van de leden van het Ze venhuizense gemengd koor Zang lust. Het middag-jubileumconcert van Tjakkina Lutz-Kranenborg vindt plaats op 4 november a.s. en begint om 14.30 uur. Indien voorradig ook kaarten aan de zaal verkrijgbaar. Verdere informatie: Mark Hofman, Weth. Kreftlaan 35 of Rijk Grave stein, Bataviernstr. 16a, Rotter dam. ROMANS - volwassenen: Fehr- mann, H: Vlinders in je buik; Fuchs U: Emma; de bange jaren; Gar- mers, S: Orkaan; Gerritse Smits, R: Rugnummer 28; Gort, G: Filiz; jon ge loot; Kerr, M.E: Fluwelen vin gers; Kogan, S: Het gebroken uur; Kuijer, G: Drie verschrikkelijke da gen; Laenen, G: Paultje, ze gaan weer vechten; Lang, O.F: Mijn broertje Thomas; Lebacs, D: Nan- cho kapitein; Little, J: Luister of je ze hoort zingen; Nagatsuka, R: Ik was een kamikaze; Noort, S: Een gedeelde hamaca; Nostlinger, Chr: Twee weken in mei; Pause wang, G: Ik heb honger en dorst; Peyton, K.M: - Achter slot en gren del; -Voor galg en rad; Rutgers van der Loeff, A: Ze verdrinken ons dorp; Recheis, K: Ga naar huis en vergeet alles. STUDIE - volwassenen: Het gaat allemaal vanzelf; Korn, I: Er was eens...een vrouw; Remoortere, J. van: Anti-love story; Rijsdijk, M. van: Hoe zit dat?; Vergouwe, H: Plakboek 8+; ENFB vakantieboek: fietsen in Europa; Toland, John: Zonder waarschuwing viel de vij and aan; Green, R.L: Koning Art hur en de ronde tafel; Gerson, H: De schilderijen van Rembrandt; Gagelmann, H: Kai lacht weer; Dominicus, J: Joegoslavië; Derix, J: Zolang ik leef, zal ik huilen; Een democratisch Europa; Bijstand, een recht; Brusse, Peter: Neem nou Londen; Boef, A.H. over "Nooit meer slapen" van W.F. Her mans; Blake, Wendon: Portrette kenen; Baldew, I.M: Bedwateren; Almarik, A: Haalt de Sovjetunie 1984?; Allen, Woody: Interiors. JEUGD: Boer, H.P. de: Mijn oma; Dubelaar, T: Zand in je limonade; Groen, E. de: - Is het waar wat de juf zegt?; - Korrel, detective; - Weg met die rommel; Hafkamp, C: Jaap en Jopper; Harranth, W: Een oli fant met rode oren; Hartling, P: En dat was lebel; Haugen, T: Zeppe lin; Herzen, F: - HeerGosberten de draak; - Job reist naar de maan; Heyting, H: De overstap; Hoban, R: Eten bij Alberta; Hohler, F: Het standbeeld in de bioscoop; Hooft, M. van: Kijk naar je eigen; Hoven, P. van den: Storing; Hurwitz, J: Al- do wil geen vlees meer; Jong, T. de: Miepjes fantastische vlechten; Strete, C: Grootvaders reisdoel; Wolffers, I: De lange reis van Chero en opa Ko. STUDIE - jeugd: Menger-Over- steegen, T: Toen niet, nu niet, nooit; Miltner, V: Sagen en sprook jes uit India; Perrault, Ch: Klein duimpje; Petersen, P: - Mexico; - Zambia; Prick van Wely, M: - Het zwarte paard; Ramaker, W: Een vrije dag.5 mei; Scarbrook, A: Pa kistan; De sprookjeswereld van John Bauer; Stovicek, V: Sprook jes van de prairie; Wilde, O: De zelfzuchtige reus; Wolker, J: Sprookjes; Zeg jij maar Archibald; Zijl, B: Jij en ik en onze nieuwe baby; Burton, Maurice: Zoogdie ren; Blaney, W.M: Insekten; Aliki: Een middeleeuws feestmaal. STRIPS: Kruis, Jan: Jan, Jans en de kinderen 13; Tibet: Spookranch Op donderdag 18 oktober zal er een filmavond gehouden worden in dorpshuis Swanla. Vertoond zal worden de film "Alsof het gisteren gebeurde...". Een twee uur duren de film over het leven van Jezus. De aanvang is om 20.00 uur en de toegang 7,50 p.p. Er is een boe kentafel aanwezig. "Alsof het gisteren gebeurde..." is een groots opgezette film over het leven van Jezus, opgetekend door de Evangelist Lucas. Producer is John Heyman. Hij recruteerde 45 hoofdrolspelers en zo'n 5000 figu ranten uit de lokale bevolking. Men filmde op meer dan 300 plaat sen in Israël. Bijzondere aandacht ging uit naar de juiste kleder dracht, haartooi en gewoonten en gebruiksvoorwerpen van toen. De film die in documentaire vorm is uitgebracht is reeds door miljoe nen gezien. Hij is in ruim 60 talen vertaald en onlangs in Nederland uitgebracht. Stichting Nehemia uit Putten brengt de film naar Zevenhuizen. In samenwerking met enkele plaatsgenoten is aan deze avond ruchtbaarheid gegeven. Zij nodi gen iedereen hartelijk uit om kennis te maken met de persoon die voor velen een sprookjes-fi guur is. Anderen zeggen een profeet, weer anderen een goed mens! Maar wie Jezus dan werke lijk is, moet men zelf komen beoor delen. Na afloop is ergelegen-heid tot gesprek en het stellen van vra gen. ZEVENHUIZEN - 1 oktober: Gou we aquaduct: aanrijding tussen drie auto's op rijksweg 12. Oor zaak: Een automobilist remde voor een voorligger. Degene die erach ter zat remde ook en de daarachter rijdende automobilist remde te laat waardoor dze op de hem voor liggende auto reed en die weer op de ervoor liggende. Materiële schade. Op 2 oktober werd een surfplank met toebehoren gestolen bij Euro- surfing aan de Zevenhuizerplas. Gedupeerde kwam daar even voor een informatief gesprek en toen hij terug kwam was de plank van het imperial van z'n auto gestolen. Loos alarm: In de nacht van 3 op 4 oktober omstreeks 3.30 uur werd er alarm gesignaleerd op het sporteiland De Zevensprong. Het bleek loos alarm. Aanrijding zonder: Opde Zuidpias weg vond een ongeval plaats, doordat een bestuurster van een personenauto vanuit de richting Nieuwerkerk, mevr. J.H.H. uit Ze venhuizen, door onbekende oor zaak van de weg raakte en vervol.- gens een lantarenpaal uit de grond reed. Aan de auto lichte materiële schade. Aanrijding met gewonde: Op 6 ok tober vond op de Weth. Kreftlaan een aanrijding plaats tussen een personenauto en een fietser. De fietser was een Zevenhuizense jongen die plotseling de rijbaan overstak. Hij werd naar het Bleu- landziekenhuis afgevoerd met letsel. Op 10 oktober werd er in Zeven huizen een vreemdelingencontro le gehouden. Twee buitenlanders werden illegaal aangetroffen op een bedrijf aan de Bierhoogtweg. De vreemdelingen werden overge dragen aan de vreemdelingenpoli tie in Rotterdam. Deze opsporings actie is in samenwerking met de loontechnische dienst gebeurd. Inde nacht van 10 op 11 oktober is er aan de Middelweg een groene brievenbus van de paal weggeno men. In de nacht van 12 op 13 ok tober werd een jas weggenomen uit de discobar. Op 13 oktober vond een aanrijding plaats zonder letsel in de Dorpsstraat. Hierbij waren twee auto's en twee fietsers betrokken. Een automobilist wilde van parkeerplaats de Dorpsstraat oprijden, er kwamen net5wielren- ners voorbij. Eén van de wielrijders reed tegen de wegrijdende auto aan en drie anderen kwamen ten val, waarbij één met z'n fiets ten val kwam tegen een geparkeerde auto Alleen materiële schade. Aanrijding zonder: Op de B. Klink- hamerweg reden twee personen auto's richting Nieuwerkerk. Een bestuurder reed achtereen vracht auto en had slecht zicht op de ver keerslichten. Toen hij deze nader de dacht hij dat deze rood waren en ging op z'n rem staan, waar door de achter hem rijdende per sonenauto te laat remde en een aanrijding onvermijdelijk was. Op 13 oktober vond er nog een aanrijding plaats, ditmaal met een gewonde op de kruising Swanla- weg-Noordeinde, tussenleen per sonenauto en een fietser. De fiet ser kwam van de richting Moerka pelle en wilde de Swanlaweg over steken om op de Parallelweg ver der te gaan rijden en zag daarbij een op de Swanlaweg naderende auto niet. Die raakte de fietser op de kruising. De fietser werd met rugletsel naar het Westeindezie- kenhuis vervoerd. Evenals voorgaande jaren zal het dameskoor Vox Jubilans huis aan huis oliebollen verkopen en wel op maandag 22 en dinsdag 23 ookt- oktober a.s. Mensen, die niet thuis mochten zijn op het ogenblik, dat hun straat aan de beurt is, en toch graag oliebollen willen hebben, kunnen op dezelfde dagen terecht bij het bakadres in de Dorpsstraat no. 17, zolang er gebakken wordt. Uit ervaring weten al veel Zeven- huizenaren, dat men in de oliebol len van het dameskoor niet naar rozijnen hoeft te zoeken en omdat ze nog warm worden aangeboden, ook zeer geschikt zijn om in te vrie zen. 1 Nrd. Dwarsweg 86 - Zevenhuizen - Tel. 1593 ?,UROja C&TEvxyy 0/ "?8g la;."-

Dorpskrant | 1984 | | pagina 8