Algemeen Belang S.G.P. PvdA DORPSKRANT Algemene beschouwingen gemeenteraadsleden Moerkapelle, naar aanleiding van de behandeling van de gemeentebegroting MOERKAPELLE IS KERNGEZOND Gemeentebegroting voor 1985 door de gemeenteraad goedgekeurd riolering computer Voor de automatisering van de gemeente-administratie is ook ee scholen In verband met de invoering van de Wet op het Basisonderwijs, met in gang van 1 augustus 1985, zullen er aanpassingen gedaan moeten worden op de openbare Burge meester I.J.P. Keijzerschool en de christelijke Rehobothschool, waar van de kosten ten laste van de gemeente komen. begraafplaats verplaatsing fabriek Voor 1986 is ook de verhuizing van veevoederfabriek Bac gepland. woningbouw Wat gaat Moerkapelle bouwen? pagina 10 volkstuintjes Hoe staat het met de volkstuinen aan de Akkerweg? De heer Lips: "Inmiddels zijn circa 15 van de totaal 25 kaveltjes grond uitgege ven. Sommige 'tuinders' zijn al ij verig bezig met de bewerking van de grond. kruispunt "Een knelpunt is de kruising Noordeinde, Dorpsstraat, Brede- weg/Moerkapelse Zijde. Regelma tig kom je hier in de knoop, waar het voorrangskwesties betreft. De kruising is bovendien erg onover zichtelijk, doordat het café eigen lijk als het ware midden op de weg staat. Gelukkig gebeuren hier zel den nare ongevallen. Toch wil het gemeentebestuur in 1985 een plan laten opstellen om de verkeersvei- Igheid op dit op de grens van Ze venhuizen met Moerkapelle lig gende knelpunt te vergroten. Een stedebouwkundig bureau is voor de plannenmakerij ingeschakeld. De kosten hiervoor worden door de provincie vergoed. Zowel voor het financiële als het verkeers technische, alsmede eigendoms- rechterlijke aspect zal overleg worden gepleegd met de gemeen te Zevenhuizen..." aldus Moer- kapelle's burgemeester A.W. Lips. Tijdens de gemeenteraadsvergadering van 13 november werd de gemeentebegroting vöor het dienstjaar 1985 behandeld. De fracties gaven hun beschouwingen daarop, die elders enigszins verkort in de Dorpskrant te lezen zijn. Burgemeester A.W. Lips vertelde op ons verzoek iets over de plannen voor het begrotingsjaar en de meerjaren plannen van de gemeente Moerkapelle. Opzienbarend zijn die niet, maar ook niet om te verontachtzamen, omdat sommige best veel geld kosten. De heer Lips vertelt, dat de gemeente Moerkapelle - zoals gebruikelijk - weer een sluitende begroting heeft, met daarin opgenomen een post voor onvoorziene uitgaven van 160.000,-. "Aanvankelijk was dat hoger ge raamd, maar omdat we dit jaar met de uitvoering van het riolerings plan zij begonnen, werd dit aan zienlijk minder, maar toch ruim schoots voldoende, denken we." Hij vertelt, dat de werkzaamheden, de aansluiting op de gemeentelij ke rioleringsinstallatie, omvatten van de Herenweg, Oude Leedijk, Rottedijk, Bredeweg en Moerka- pelse Zijde. "In 1986 hopen we dan weer verder te gaan met de zuid/ oostkant van het dorp. De kosten die daarmee gemoeid zijn bedra gen zo'n half miljoen. Dit bedrag is al opgenomen in de meerjarenbe groting voor 1986. De riolerings werkzaamheden die nu aangevan gen zijn, worden in 1985 voortge zet en afgemaakt. n flink bedrag op de begroting opgevoerd. Deze behelst de tota le financiële administratie van de gemeente. Daarnaast mag ook de tekstverwerking tot die auto matisering gerekend worden. Er zal veel tijd besteed moeten worden aan de installatie van de computer en het leren werken erop door de ambtenaren. Er is een jaar voor uigetrokken om de automatisering rond te krijgen. Voor 1986 staat de aanleg van de Tliéuwe begraafplaats inde begro ting "opgenomen. In 1985 worden de plannen verder uitgewerkt, ko men de goedkeuringen van G.S. (indien zij die verlenen) en kan er in de tweede helft van het jaar met de aanleg begonnen worden. In de loop van 1986 moet de nieuwe be graafplaats langs de Akkerweg, gereed zijn. De verwachting luidt dat de aula pas in de tweede helft van dat jaar gereed zal zijn. Waarheen is nog niet duidelijk. Hopenlijk naar het Moerkapelse bedrijfsterrein. Dat kan best nog een jaar of twee op zich laten wachten, want deze verplaatsing kan alleen worden gedaan met subsidie van de (rijks)overheid. Het kan best 1987 of nog later worden voordat de subsidie toe gekend wordt..." "Op dit moment worden er 16 klei ne woningwetwoningen (H.A.T.) langs de Papaverlaan gebouwd. Bovendien komen daar in de buurt 12 vrije sector woningen. Bouwbe drijf Bakker uit Moerkapelle is al met de bouw begonnen. De hui zen, die een prijs hebben van 110.000,-, zijn allemaal verkocht aan mensen, die door de gemeen te hiertoe werden voorgedragen; eigen inwoners en andere woning zoekenden. In totaal zullen er 27 woningen in de vrije sector wor den gebouwd. De overige 15 mogen ook door mensen van bui ten Moerkapelle worden gekocht. Een aantal ervan is twee onder één kap. De ligging is ook erg mooi: naast het bejaardentehuis Beth San, in het verlengde van de Ko renbloemstraat. Voor wat betreft de continuering van de sociale wo ningbouw hopen we het volgende jaar ook nog één toewijzing voor de bouw van woningen in de huur sector als ook in de premiekoop sector te mogen ontvangen. En de nieuwe ontsluitingsweg die naar de Moerkapelse Zijde loopt? "Nu nog een modderweg, maar in het voorjaar wordt hij voltooid. Op dit moment wordt onderzocht hoe de aansluiting van de weg bij' de Moerkapelse Zijde moet worden ingericht. Daar er op de Moerka pelse Zijde zo snel gereden wordt door de automobilisten, denken we erover om van de kruising met de nieuwe ontsluitingsweg, een andere voorrangskruising te ma ken...maar helemaal rond is dat nog niet hoor" stelt hij nadrukke lijk achteraan. werk dat zij verricht hebben om a. een sluitende begroting te maken en b. voor de perfectie van het werk dat daarvoor gedaan moest worden. Blijdschap om een meer jarenbegroting, die nu ook dwin gend door de overheid is voorge schreven. Zij stelde dat haar frac tie (twee personen, samen met de heer D. de Leeuw) zich er terdege van bewust is dat de ombuiging van de begroting voor 1984, het maken van de begroting voor 1985 in 'nieuwe stijl' en het maken van een meerjarenbegroting, een bij zonder zware klus is geweest. "Het verheugt ons dan ook des te meer dat onze raad in haar vorige verga dering het automatiseringsvoor- stel heeft goedgekeurd. Compu ters zijn niet meer weg te denken uit onze maatschappij. Ook de rijksoverheid automatiseert steeds meer en dat kost miljoenen. Dat wij het dan met een - in vergelijking daarmee - gering bedrag doen, is een goede zaak". Personeelsvoorziening: Voor wat betreft de voorziening in de vaca- Mevr. A.M. van der Feltz-Aarsen begon haar toespraak met een welgemeende uitspreking van waardering aan het adres van het college van B&W en de ambtena ren van de secretarie, voor het ture van het per 1 januari vertrek kende hoofd van de dienst ge- meentewrken, vroeg mevr. Van der Feltz de mogelijkheden te onder zoeken in de vacature te voorzien in overleg c.q. samenwerking met de gemeente Zevenhuizen, van wege de mogelijke samenvoeging van beide gemeenten, waarvoor regelmatig overleg wenselijk is. Zij vroeg of die herindeling, met be trekking tot personeelsaangele genheden, gevolgen heeft voor het gemeentelijk personeel. Voorlichting: Een stokpaardje van Algemeen Belang, is de gemeen telijke voorlichting. Zij onder schrijven het standpunt van B&W om gemeenschappelijk met de ge meente Zevenhuizen publicaties te doen in de Dorpskrant. "Wij vin den dat die voorlichting in de Dorpskrant voor verbetering vat baar is. Dat betreft dan met name aankondigingen van voor inwo ners va-n onze gemeente belang rijke zaken". Zij verduidelijkte dat aan de hand van een tweetal zaken zoals het afscheid van opper wachtmeester Blokland en het niet vooraf aankondigen van het slaan van een eerste paal voor een con tingent van 43 woningen. Openbare orde en veiligheid: Al gemeen Belang prijst zich geluk kig met de vrijwillige brandweer van Moerkapelle, die zich voor 100 procent inzet en waar ook het ge meentebestuur voor ditzelfde per centage inzet. Wat betreft de vaca ture van de opperwachtmeester van de rijkspolitie, zei mevr. Van der Feltz te hopen dat deze spoe dig opgevuld wordt. Een goede zaak noemde zij de gezamenlijke begroting van de regionale brand weer Midden Holland en de Be scherming Bevolking in de kring Zuid-Holland. Verkeer: Het verkeer heeft de volle belangstelling van Algemeen Be lang, welke partij de jaarlijkse fiets tochtjes door de gemeente bijzon der waardeert, om gezamenlijk met de politie en gemeente, de knelpunten op verkeers- en ander terrein in ogenschouw te nemen en te bespreken. Ze sprak voorts de hoop uit dat het provinciaal be stuur besluit te participeren in de plankosten die aan de reconstruc tie van de Dorpsstraat zijn ver bonden. Economische zaken: "Zorgelijk", noemde zij de gang van zaken rond het Centraal Antenne Sy steem, waardoor het noodzaak wordt de tarieven aan te passen per 1 juli a.s. Zij vroeg het college met de gemeenteraad van gedach ten te wisselen over de gang van zaken en verzocht om op korte ter mijn een 'lange-termijn-visie' van het college te krijgen, met be trekking tot een verantwoorde ex ploitatie van het CAS. Cultuur-recreatie: "In het verleden hadden wij, waar het subsidies be treft, altijd vragen over het subsi diebedrag voor de Stichting Dorpshuis Moerkapelle. Dat is nu niet meer nodig mede dankzij de begroting nieuwe stijl en de toe lichting daarop". Sociale voorzieningen en maat schappelijk werk: Diep betreurens waardig vindt het Algemeen Be lang het dat er in een dorp als Moerkapelle, waar op basis van vrijwilligheid genoeg te doen is (dorpshuis) er zo weinig belang stelling is van 'in-actieven'. "Vele mensen met een baan kunnen naast hun gewone dagtaak wel tijd vrij maken voor dat vrijwilligers werk". Zij wenste het college veel succes toe bij de toezegging van B&W om een hernieuwde poging te doen om werklozen bij het vrij willigerswerk te betrekken. Volksgezondheid: Het Algemeen Belang blijft afwijzend staan te genover de in de thans voorziene vorm, aan te leggen nieuwe be graafplaats. Zij zijn namelijk nog steeds niet overtuigd van de korte spanne tijds in 1987 of zo andere geluiden te horen zijn: over tien jaar. "In de huidige situatie is uit breiding (van de bestaande be graafplaats) nog zeer goed moge lijk en kunnen de bestaande voor zieningen in gebruik blijven (aula). Spreekster vroeg zich af of, omdat er ook bij de behandeling van het automatiseringsvoorstel met Ze venhuizen overleg is gepleegd, die ook niet kan gebeuren omtrent de aanleg van de begraafplaats. "Ook de plaats waar de begraafplaats moet worden gesitueerd, blijven wij minder geschikt achten, onder meer vanwege de te verwachten geluidsoverlast als gevolg van (mogelijk) hernieuwde activiteiten op de NAM-locatie en de nieuwe uitvalsweg van Moerkapelle, de Akkerweg/Hollevoeterlaan. Ruimtelijke ordening en volks huisvesting: Blij is het Algemeen Belang met de continuering van de sociale woningbouw, waarbij de hoop werd uitgesproken ook in 1985 een dertiental woningwetwo ningen te realiseren. Een waar schuwende vinger hief ze waar het het toezicht op de bouw van de in aanbouw zijnde woningen betreft wat zij in hét verleden bij het con tingent 72 woningen, te weinig achtte en resulteerde in de tekort komingen aan deze woninaen (lekkages). De heer M. Lindhout sprak de al gemene beschouwingen voor de S.G.P. uit. De S.G.P. heeft in de Moerkapelse gemeenteraad twee zetels. Zijn fractiegenoot is wet houder V.d. Spek. De heer Lindhout uitte waarderen de woorden aan het adres van die-, genen die zorgdroegen voor de totstandkoming van de begroting 'nieuwe stijl'. Met betrekking tot de economische kentering van de landelijke situatie stelde hij dat dit een procies van tien jaar is ge weest, wat zich nog steeds voort zet. "Vele jaren is er doorgeleegd alsof er niets aan de hand was. Het bedrijf van de Staat maakte hierop geen uitzondering. Begrotingste korten gingen erin als zoete koek. Wij volgen met instemming de maatregelen die het kabinet neemt om uit deze impasse te komen. Hoe pijnlijk deze maatregelen ook zijn, ze mochten niet langer uitblij ven. Ook onze gemeente ervaart de financiële gevolgen hiervan (ontvangen minder uit het ge meentefonds). Wij zijn dan ook erg blij met de sluitende begroting en de grote post onvoorzien." Desondanks achtte hij een sober beleid noodzakelijk. De heer Lind hout: "Het is daarom ook dat wij enige reserves hebben tegen en kele posten in de meerjarenbegro ting. Wij vragen ons af of het ver antwoord is om projecten die gro te financiële offers vragen uit te gaan voeren. Al worden er subsi dies ontvangen, toch blijven de kosten voor de gemeenten hoog. Wij denken met name aan de ver plaatsing veevoederfabriek en de reconstructie van de Dorpsstraat. Wat het eerste betreft zou een dui delijke uitspraak van wat er al of niet gaat gebeuren wel prettig zijn voor de betreffende ondernemer. Al jaren is er onzekerheid over de toekomstplannen". Wat de begro ting van het centraal antenne sy steem betreft dacht hij dat dit wel een zorgenkind zal bijven. "Het uitgangspunt dat dit kostendek kend moet zijn, zal wel een onver vuld verlangen blijven" stelde hij. Of de tariefsaanpassing hier ver andering in brengt is voor hen een grote vraag. Ook de subsidie aan Op Moer roept vraagtekens bij de SGP op. Hoewel het maximum niet wordt overschreden, denkt deze partij niet dat het de bedoeling is dat dit bedrag jaarlijks opgeno men moet worden. "Bij het plan nen maken voor een nieuw dorps huis is een prognose gemaakt dat bij goede bezetting kostendek kend gedraaid kon worden. Zitten we nog steeds in een aanlooppe riode of is de prognose veel te op timistisch gesteld?" "Terwijl ik dit schrijf hoor ik be richten over de verschrikkelijke hongersnood in Ethiopië. Kunt u begrijpen dat mij de moed ont breekt om honderdduizende gul dens beschikbaar te stellen aan zaken die niet dringend noodzake lijk zijn? Zeven miljoen Ethiopiërs, in geheel Afrika 35 miljoen men sen worden bedreigd met de hon gerdood. Als we dit op ons in laten werken, wat klagen wij dan nog? Als dan voor onze gemeente alleen mogelijk is om Woord en Daad te steunen, is het dan mogelijk om deze steun drastisch te verhogen omdat we iets van deze nood zou den helpen verlichten? "Als u in de aanbiedingsbrief in gaat op de financiering en algeme ne dekkingsmiddelen toont u be zorgdheid met de inkomensont wikkeling van een groot aantal van onze inwoners. Het is voor u aan leiding de gemeentelijke belastin gen niet te verhogen. Mag, wat dit onderwerp betreft, er eens een voorstel van de andere kant van de tafel komen? Gezien de post on voorzien en de reserve die er is, moet het toch mogelijk zijn de in woners tegemoet te komen in de vorm van een belasting-verlaging? Graag zouden we van u horen of het bijvoorbeeld mogelijk is om de onroerend goed belasting met 1,- per 3000,- te verlagen". Tenslotte besloot de heer Lind hout met een levensbeschouwe lijke toespraak: "Mijnheer de voor zitter, veel zorgen zijn er in de Ne derlandse samenleving. Zorgen over de slechte economie, zorgen over de grote werkeloosheid. Bij ons leven daarbij nog de zorgen vanwege de geestelijke teruggang in ons volksleven. Steeds minder wordt rekening gehouden met wat God in zijn woord van ons vraagt. Steeds meer komt openbaar dat d e mens zelf wil uitmaken wat goed of kwaad is. Wat nodig is in Neder land is een terugkeer tot God, zo als dat plaasvond bij de Reforma tie. Dan mogen we Gods zegen verwachten op ons werk en in ons volksleven. Duidelijke voorbeel den staan hiervan in de Bijbel. De beloften van God gegeven in de Bijbel blijven actueel tot op de dag van heden. Hetzijn die beloften die ook in onze gemeente zo ruim ver kondigd worden in de beide kerke lijke gemeenten. Wij hopen van harte dat wij in 1985 Gods zegen mogen ervaren op ons bezig zijn in deze raadsvergaderingen". M. Lindhout, Nassaustraat 12, Moerkapelle. De Partij van de Arbeid heeft in de Moerkapelse gemeenteraad één zetel. Mevrouw Heily Crop is het raadslid van deze partij en zij hield de navolgende beschouwing: "Voor onze gemeente betekent de begroting voor 1985 geen slaploze nachten, omdat we ruim in onze financiële middelen zitten". Van wege die ruimte acht zij het be langrijk om ook wat aan de 'nood' van de mede-mens te doen. "Geld speelt een belangrijke rol bijvoor beeld in het verschaffen van de middelen om de nood van mensen te verminderen, onder andere in de vorm van medicijnen en voed sel. Het is dan ook eigenlijk een ra re zaak dat in onze gemeente geld beschikbaar is dat we niet gebrui ken, terwijl daar toch dringend be hoefte aan is." Ze stelde daarom voor actie te ondernemen en niet te wachten op een initiatief van de inwoners om zelf een voorbeeld te stellen als gemeenteraad en gel den beschikbaar te stellen aan mensen die dat geld dringend no dig hebben. Verheugd was ze met de constatering dat Moerkapelle geen belastingverhoging op het programma heeft staan voor 1985. Evenzo met het feit dat er in Moer kapelle slechts enkele werklozen zijn. Zij acht het ongepast dat in woners met hun problemen over sociale zaken, in eerste instantie aan de balie te woord worden ge staan. Zij stelde voor één woens dagavond per maand het gemeen tehuis open te houden voor men sen met sociale problemen. Herindeling: Mevr. Crop bena drukte de belangrijkheid inzake overleg bij belangrijke maatrege len die genomen moeten worden, vooruitlopend op de herindeling waarbij, zoals de plannen zijn, Ze venhuizen en Moerkapelle, één gemeente worden. Zij vond dat ook noodzakelijk bij de plannen- voorbereiding in Zevenhuizen rond een mogelijke uitbreiding van het dorpshuis. "Overleg is noodzakelijk, omdat we anders straks met twee dure accomoda- ties zitten. Ook overleg wenste zij over de reconstructie van de Dorpsstraat (grens van Zevenhui zen met Moerkapelle). Met be trekking tot de reconstructie van de Dorpsstraat, die zij eerder wenst dan 1988, somde ze alvast op. Éénrichtingsverkeer, brede trottoirs, weekmarkt, beplanting. Op korte termijn en een wacht huisje voor de bus (abri) bij A&O omdat het bij slecht weer nu niet mogelijk is om gelijktijdig te schui len en de bus aan te zien komen. CAS - "Over het Centraal antenne systeem kunnen we kort zijn: de kwaliteit is matig en de prijs is hoog, het aantal aansluitingen daalt. Willen we ook de toekomst hiermee door kunnen gaan dan zullen we er eerst voor moeten zor gen dat er meer aansluitingen ko men, de kwaliteit verbeterd en de prijs verlaagd wordt. Onderwijs: Als gevolg van de Wet op het basisonderwijs zullen de kleuter- en de lagere scholen straks één geheel vormen. Dat heeft grote gevolgen voorde orga nisatie van de beide scholen. Naar wij hopen is de verbouwing van het schoolgebouwafgerond voordat de basisschool gaat starten. Voor de huidige kleuterschool Jip en Janneke zal een goede bestem-

Dorpskrant | 1984 | | pagina 10