ZIENSWIJZEN OVER DORPSHUIS SWANLA Gemeente Belangen VVD CDA SGP PvdA DORPSKRANTpagina 14 Bibliotheek financieel dorpshuis swanla: de visie van: riolering In de meerjarenbegroting van de gemeente zijn de rioleringswer ken inbegrepen. Dat is inmiddels bestaand beleid. Als hier of daar wordt gezegd, dat in Zevenhuizen niks kan, wil ik dat graag tegen spreken. Er gebeurt voor een ge meente van deze grootte vrij veel en dan doel ik nu met name op die riolering, welke misschien niet zo in de openbaarheid komt. Maar de riolering langs Wollefoppenweg, Groeneweg, Bermweg, Vlietkade, Rottekade, Middelweg en Strand weg is een heel groot karwei, dat hopenlijk in 1984 wordt geklaard. Daarna wordt nog de riolering aan de Bredeweg voltooid. Uit een oogpunt van milieubeleid zeer be langrijk werk. Vanzelfsprekend ook kostbaar werk. En wat zeker ook niet uit het oog mag worden verloren is, dat op het bestaande beleid ten aanzien van onderwijs, subsidieverleningen, onder houdswerken, enz. enz. niets is bezuinigd." PROGRAMMA VOLLEYBAL ZEVENHUIZEN In de aanbiedingsnota bij de begroting voor het jaar 1985 staat onder de noemer "cuituur en recreatie" de zienswijze van het college van burge meester en wethouders van de gemeente Zevenhuizen over het DORPSHUIS SWANLA. B. en W. schrijven: "Van de stichting Dorpshuis Zevenhuizen is inmid dels de jaarrekening 1983 ontvangen, alsmede de begroting 1985. Behandeling door uw raad zal binnenkort plaatsvinden. Ten aanzien van de huidige accomodatie wordt bezien in hoeverre nog isolerende maatregelen kunnen worden getroffen aan de gevel ter be perking van de energiekosten. Ons college is ervan ovetuigd, dat het dorpshuis in een aantal opzichten, niet voldoet aan de eisen, welke daar aan gesteld kunnen worden. Het gebouw wordt in hoofdzaak voor tweeërlei doeleinden gebruikt, te weten: a. voor sociaal-culturele activi teiten van zeer uiteenlopende vorm, b. voor sportbeoefening, met betrekking tot het voor a. bestemde deel van het gebouw, kan wor den gesteld, dat dit ondoelmatig is, respectievelijk te klein. Het voor de sportbeoefening bestemde gedeelte voldoet slechts op enkele onderde len niet aan de daaraan te stellen eisen. Veeleer is in dit geval sprake van een accomodatie die niet voldoende uren kan bieden teneinde de vraag van het totaal der sportverenigingen te kunnen voldoen. Ten einde een bruikbaar inzicht te krijgen in de behoefte van de aard der verbeteringen met betrekking tot de ruimten voor sociaal culturele doel einden, alsmede in het tekort aan uren per jaar voor wat betreft het sportgedeelte, zullen wij overgaan tot de instelling van een werkgroep waarin naast de ambtelijke deskundigen, ook vertegenwoordigers uit de gebruikerskring, alsmede van het stichtingsbestuur zitting zullen hebben. Deze werkgroep zal dan het nodige onderzoek moeten doen, c.q. de knelpunten moeten aantonen. Aan de hand van de resultaten van het onderzoek zullen dan besluiten genomen moeten worden betreffende de uitgangspunten voor het doen van investeringen en voor de exploitatie. Burgemeester A.H. van Gent geeft op ons verzoek wat achtergrond informatie over de financiële situa tie waarin zich de gemeente Ze venhuizen bevindt. "Ik de jaren 1984 t/m 1989 hebben we te maken met een teruggang van de ge meentelijke inkomsten, voor zover het inkomsten betreffen uit het Gemeentefonds, met andere woorden: de rijksbijdrage loopt te rug. Dit is een unieke zaak, die tot nu toe nooit is voorgekomen. Om dat veel uitgaven voorde komende jaren al vastliggen, kom je als ge meente financieel in de knel en krijgen we over 1986 zelfs al een negatief saldo op de meerjarenbe groting. (De overzichtelijk opge stelde en keurig verzorgde ge meentebegroting erbij nemend:) "Op dit moment zou de gemeente voor 1985 ruim 120.000,- als po sitief saldo overblijven. Het vol gende jaar zou dat, zonder verho ging van de gemeentelijke belas tingen, een negatief saldo worden van ongeveer 70.000,- en het daaropvolgende jaar (1987) 150.000,-; in 1988 circa/200.000,-. De gemeenteraad wordt nu voor gesteld om voor het komende jaar de belastingen toch te verhogen met 3%; weliswaar isdat niet nood zakelijk voor 1985, maar wel om het tekort in de daarop volgende jaren tot en met 1989 te dekken. Een verhoging met 3% zou enkele jaren moeten worden voortgezet. Er is nu ook rond 750.000,- ont trokken aan de saldi-reserve, met welk bedrag versneld wordt afge schreven op langlopende investe ringen. Dat houdt in dat er geen kapitaalslasten meer op de begro- "Het dorpshuis Swanla vervult in onze gemeenschap een belangrij ke funktie zowel op het sociaal- culturele als op het sportieve vlak. Dat het gebouw op zich niet meer geheel voldoet aan de wensen (en eisen) van deze tijd en dat het ge bouw op bepaalde tijden volledig bezet is, dat zouden redenen kun nen zijn tot herbezinning. Echter het geheel zal, zeker in deze tijd, financieel verantwoord moeten blijven. Er kunnen ons inziens geen extra offers van de gemeen schap verlangd worden. Het is denkbaar dat wij in de nabije toe komst, onder bepaalde voorwaar den, akkoord zullen gaan met een besluit, hetgeen ver- of aanbouw van het dorpshuis in zou houden. Bewust stellen wij in de voorgaan de zinsnede "onder bepaalde voorwaarden" daar wij o.a. ook nog van mening zijn dat het geheel toch rendabelerc.q. commerciëler of zelfs misschien wel meer zelf standiger aangepakt zal moeten gaan worden. Er gaat geen jaar voorbij, of er doet zich wel een aantal kwesties voor, dat de gemoederen binnen het maatschappelijk bestel meer dan normaal bezig houdt. Dit zien wij op landelijk niveau; ook op ge meentelijk vlak dienen zich regel matig voorbeelden daarvan aan. De gemeente Zevenhuizen ont- ting staan voor die langlopende in vesteringen. Dat geeft een verlich ting op de begroting, namelijk op jaarbasis een vermindering van uitgaven van 85.000,-. Dat komt overeen met 21/2% belastingverho ging. Deze operatie is dus al ver werkt in de begroting 1985, terwijl in de meerjarenbegroting voor 1986 nogmaals een bedrag (van 300.000,-) op de nominatie staat om aan de saldi-reserve te worden onttrokken. Op die manier zouden we de financieel moeilijke jaren vrij goed kunnen doorkomen. komt daar evenmin aan. Onze samenleving kent een aantal voorzieningen, waarmee op het terrein van recreatie, sport en cul tuur voor een goed deel kan wor den voldaan aan de bestaande be hoefte. Voor velen is het aanbod voldoende, doch anderen zien het als een noodzaak, dat er meer mo gelijkheden worden geboden en dan ontstaat een zekere spanning, waarbij voor- en tegenstanders vaak trachten elkaar de loef af te steken door het produceren van argumenten pro en contra. De VVD heeft er geen behoefte aan deze spanning op te voeren, noch door het stellen van harde eisen te trachten bepaalde beslissingen te forceren. Zij wil wel tijdens de periode, waarin de discussies enigzins geluwd schijnen te zijn, haar gedachten ontvouwen voor alle inwoners. Voor een juist beeld grijpen wij daarvoorterug in dege- schiedenis. Reeds tijdens de djscussie over centrum-vorming annex de bouw van een nieuw gemeentehuis gin gen er stemmen op voor uitbrei ding van het Dorpshuis. De VVD heeft toen duidelijk de keus ge maakt, dat, gezien het redelijk peil van het totale voorzieningenpak ket voor recreatie, sport en cul tuur, de centrum-vorming met al zijn consequenties eerst aan bod diende te komen, alvorens aan dacht te besteden aan een eventu ele uitbreiding van het Dorpshuis. Immers, evenals dit privé gebrui kelijk is, dient met zich ook bij het gemeentelijk beleid te realiseren of bepaalde investeringen haal baarzijn, want na de bouw van een sportzaal volgt onverbiddelijk de exploitatie. Een al te lichtvaardig besluit in deze kan leiden tot een heel bittere nasmaak in de toe komst. Wij kunnen niet in een handomdraai overzien welke con sequenties zich op korte en op wat langere termijn kunnen voordoen. Zeker niet, wanneer het - zoals in dit geval - om grote bedragen gaat. Het vorig jaar, toen het uitzicht op de financiering van de centrum vorming aantoonde, dat daaruit geen onoverkomelijke lasten zou den voortvloeien, heeft de fraktie van de VVD bij monde van haar voorzitter als eerste het verzoek aan B&W kenbaar gemaakt om te bezien of een uitbreiding van het Dorpshuis binnen het raam van de mogelijkheden zou liggen. Immers, de VVD zal de laatste zijn om een uitbreiding van het Dorps huis tegen te gaan, als de behoefte daaraan duidelijk wordt aange toond, de financieringsmiddelen aanwezig zijn en de exploitatie (commercieel) verantwoord kan geschieden. Een en ander bete kent, dat serieus en objektief de volgende vragen dienen te worden gesteld: Welke behoefte zijn er, dan wel: zijn er op goede gronden te verwachten? Welke lasten zul len er voor rekening van de ge meente komen? Hoe wordt de situatie na beëindiging van de pro cedure "samenvoeging van ge meenten", of wel is het bezit van 3 dorpshuizen (groot en klein) te veel, voldoende of te weinig? Hoe ontwikkelt zich het economisch bestel? Deze en dergelijke vragen dient men zich wel te stellen, omdat de beantwoording ervan terdege zal moeten meewegen bij het nemen van een beslissing tot een eventu eel ja-woord! Daarom is door onze fraktie-voorzitter tevens gevraagd, of burgemeester en wethouders op korte termijn een onafhanke lijke en uiteraard ook onpartijdige commissie willen instellen, die met een onbevooroordeeld advies komt. Het wachten is nu op de uit slag van het onderzoek van de commissie, wier samenstelling naar wij hopen niet al te lang meer op zich zal laten wachten. De VVD vindt het juist in deze fase van de ontwikkeling van de vraag: "Uit breiding Dorpshuis, Ja of Neen, haar standpunt voor alle kiezers neer te leggen. "Het Dorpshuis Swanla neemt een grote plaats in, in het sociale leven van onze gemeenschap. Vele vere nigingen vinden er op uiterst ple zierige wijze onderdak. En dit alles is mogelijk door de verenigde in spanningen van bestuurders, tal loze vrijwilligers en vrijwilligsters, direktie en gemeentebestuur. Ook op andere plaatsen, en dat moet nadrukkelijk gezegd, wordt door inspanning van inwoners, al dan niet in samenwerking met de gemeente, een dergelijke prestatie geleverd. Daarom willen wij begin nen met het uitspreken van onze grote waardering voor wat er in dit kader door een Dorpshuis-be stuur, een Vierkap-bestuuren hun medewerkers en medewerksters wordt gepresteerd. En toch waait er een wind van on tevredenheid door ons dorp als je iets leest over de accomodatie van het dorpshuis! Te klein, te weinig, te gehorig, niet funktioneel, niet geschikt, geen akoestiek, te duur. CD A-ZE VENHUIZEN is van me ning dat er na ruim tien jaar ge bruik best wel wat mankeert aan een dergelijke accomodatie, en een behoefte tot verbetering is ook bij ons aanwezig, maar wel verant woord. In de afgelopen jaren hebben wij onze aandacht be steed aan Centrumvorming en Woningbouw. Dat was dringend nodig. Nu komt er weer wat meer tijd en aandacht voor accomo- daties. Ons standpunt ten aanzien van verbetering, aanpassing of vergroting van het dorpshuis wil len wij in onderstaand e punten uiteenzetten: - watje ook doet, doe je voorjaren, dus doe het weloverwogen; - ga inventariseren welke behoefte naar zaalruimte erin al z'n diver siteiten, bestaat; - ga inventariseren welke zaal ruimte er zoals in ons dorp is en waarvoor geschikt danwel ge schikt te maken; - kijk over de grenzen heen en ga, i.v.m. een eventueel samengaan met Moerkapelle, ook daar op ge lijke wijze inventariseren; - stel uit deze gegeven een kon- klusie op en beslis op grond daar van wat er dient te gebeuren;. Dat een beslissing tot ingrijpende wijzigingen of uitbreiding heel na drukkelijk op z'n financiële haal baarheid dient te worden getoest, is buiten kijf. In de huidige reces sie en schaarste aan geld achten wij het ontverantwoord de ge meenschap met grote jaarlijkse bijdragen op te zadelen. Daarom zal er gestreefd moeten worden naar een zo effektief mogelijke aanpassing, voor zover nodig, die bovenal betaalbaar is. Terwijl ook de exploitatie sluitend moet zijn. Wij zijn van mening dat als er op deze wijze gewerkt en samenge werkt wordt, er nog vele jaren van ons Dorpshuis geprofiteerd kan worden! De mening van de SGP wijkt dui delijk af van de andere politieke partijen in de gemeenteraad van Zevenhuizen. De heer Zwerus: "Wij werken in de regel mee als het algemeen belang gediend is, maar bij ons zijn er begrenzingen, die liggen in de Bijbel, het Woord van God. Als bepaalde dingen daar niet mee in overeenstemming zijn kunnen wij aan de totstandko ming ervan niet meewerken. In de raad breng ik regelmatig dit stand punt naar voren. Met»betrekking tot het dorpshuis wil ik onze ziens wijze naar voren brengen. Ten eerste waardeer ik de zelfwerk zaamheid en het enthousiasme waarin in het dorpshuis vrijwilli gerswerk wordt verricht. Dat be spaart de gemeente geld. Daar naast zijn er tendenzen waar te ne men, waaruit blijkt dat men steeds meer wil. Ik heb onlangs nog tegen het bestuurvan de stichting dorps huis gezegd dat niet alles kan in Zevenhuizen. Wat er is is ruim vol doende voor Zevenhuizen. Het is immers helemaal niet erg om voor een bepaalde tak van sport uit te wijken naar een andere gemeen te? Als ik wil ijshockeyen, kan ik dat ook niet in Zevenhuizen. Een uitbreiding of verbouwing van het dorpshuis geeft ook een enorm financiële druk op de gemeente. Alhoewel de economie weer aan trekt - ook de werkloosheidscij fers dalen iets, maar zijn nog steeds niet florissant - vraag ik me af of het uit financieel oog-punt wel verantwoord is om het dorps huis uit te breiden. Bovendien vind ik dat wat er in het dorpshuis plaatsvindt niet geheel de toest der kritiek van Gods woord kan door staan. Er vinden activiteiten plaats die mijn waardering hebben, maar achter sommige activiteiten kun nen wij als SGP zeker niet staan, zo denk ik b.v. aan dansen, de Soos, en films e.d. Ook het feit dat het dorpshuis op zondag open is, is een belangrijk punt om 'nee' te zeggen. Ik kan bovendien niet meewerken aan de uitbreiding van het dorpshuis, omdat het vanwege stijgende exploitatiekosten, ze-ker een financiële belastingdruk op de gemeenteuitgaven zal gaan geven. Ik denk daarbij aan de minima. De mensen met een dergelijk inko men moeten straks meer mee gaan betalen. Trouwen het besteedbaar inkomen van dit moment ligt op het niveau van 1974. Een pas op de plaats moet daarom zeker ge maakt worden. Waarom zou je de gemeenschap meer gaan belasten Het liefst zie ik dat gewerkt wordt met een sluitende exploitatie maar er wordt nu al gewerkt met grote tekorten die de gemeente draagt. Bij uitbreiding worden die alleen maar hoger...Ik ben ervan over tuigd dat het dorpshuis een func tie heeft, dat uitwijken voor be paalde sporten niet ongezond is maar er niet van verzekerd dat er een directe noodzaak is tot uitbrei ding. Principieel ben ik dus tegen de uitbreiding en ook uit finan cieel oogpunt. Wat wel mijn aan dacht heeft zijn het gymnastieklo kaal aan de Dorpsstraat dat een opknapbeurt nodig heeft en de centrumvorming van het dorp" al dus de heer D. Zwerus. Pouw Hofman, ooit zelf bestuurs lid van het eerste uur van de stich ting Dorpshuis, is een beetje voor zichtig in zijn verwoording van de ideeën van de PvdA. Dat komt om dat zijn partij de uitkomst van het door hen ingestelde onderzoek naar de mogelijkheden en de ge bruikersbehoefte, vanavond (28 november) op een ledenvergade ring bekendmaakt. Dan komt ook het alternatieve plan op tafel, voor de uitbreiding c.q. verbetering van het dorpshuis, wat een doelmatig en kostenbespa rend plan is. Van de noodzaak tot uitbreiding is Pouw overtuigd! "Ik vind dat het dorpshuis duidelijk een functie heeft en als PvdA-er ben ik erg blij dat de stichting en de gemeente erin slagen, de huurprijs zo laag mogelijk te houden. Daardoor kan iedereen er gebruik van maken. Ik vind dat iedereen sport en cultuur moet kunnen bedrijven, zonder dat daarbij naar iemand z'n inko men wordt gekeken, waar op grond van b.v. de huurprijs kan worden bepaald....Jammer dat er het dorpshuis een belangrijke huurder weg is gegaan, die nogal wat baromzet met zich mee bracht. Als er nog meer weggaan wordt het slechter en het exploitatie verlies groter, zodat het de ge meente steeds meer gaat kosten. Die ene sporthal is niet voldoende en de bruine zaal is voor culturele doeleinden ondoelmatig. De be langstelling van mogelijke huur ders-gebruikers, verdwijnt, men gaat naar elders. Het verlies neemt alleen maar toe....Met het door het Stichtingsbestuur ingestelde on derzoek in 1980 kennen we de be hoefte van de verenigingen, die is tot op heden alleen maar toege nomen. Er schijnt nog meer be langstelling voor ruimte voor sport te zijn, waardoor de noodzaak om iets aan een uitbreiding te doen, groter is geworden. De plannen van het stichtingsbestuur ken-nen we: een grote doos aan de huidi-ge sporthal....Ons plan wijkt er aan merkelijk van af maar is zeker min der kostbaarmeer vertel ik niet.. ...Aanvankelijk dachten wé om het gymnastiekzaaltje aan de Dorp straat te laten slopen en de gemeente voor te stellen deze grond te verkopen. Daar kwampn we toch weer van terug, omdat Het gumnastiekgebouw ideaal ten op zichte van de scholen ligt en de afstand naar het dorpshuis veel groter is...Dat idee hebben we la ten varen...Nu hebben we onze aandacht op het dorpshuis gepro jecteerd. Denkt u het financieel een haalba re zaak? "Hier moet natuurlijk goed over gesproken worden. Wij denken dat het goed zal zijn een bedrag te storten, zonder dat dat kapitaalslasten oplevert". Is dat geld er? "Ja hoor. Denk maar wat de gemeente heeft aan saldi-reser ve. De kapitaalslasten van dit mo ment plus het exploitatietekort, zijn wij bereid om in het dorpshuis te steken. Ik denk dat we aan een miljoen genoeg hebben, dat zou een blijvende oplossing kunnen zijn, om het stijgende jaarlijkse te kort op de exploitatiekosten weg te werken, zodat er quitte gespeeld kan worden. Primair is het dorps huis voor verenigingsactiviteiten, maar commerciële activiteiten moeten er ook plaats in kunnen vinden. Met ons plan is dat moge lijk. U ziet het dus al helemaal rond? "Nou, nog niet helemaal na tuurlijk, want er zal nog heel wat gerekend, gepast en gemeten moeten worden. Maar ik ben ervan overtuigd dat het plan dat wij voor staan, fiancieel haalbaar kan zijn en alleszins acceptabel. Bij de plannen die het stichtingsbestuur gemaakt heeft ter voorbereiding op een uitbreiding, zet ik vraag tekensaldus Pouw Hofman. Zaterdag 1 december: Op Moer: 12.30 uur: Zevenhuizen 4-DOS 3 (heren); Zevenhuizen 6-VOY 3 (heren); 14.00 uur: Zevenhuizen 2- Dosko 1 (dames); Zevenhuizen 3- Radius 3 (heren); Zaal Dorpsstraat: 13.00 uur: Ze venhuizen C2-Karssen C1 (dames asp.); 14.15 uur: Zevenhuizen A1- v. Ginkel A1 (dames jun.); 15.45 uur: Zevenhuizen B2-ThorB1 (he ren asp.). Zaterdag 8 december: Swanla: 13.00 uur: Zevenhuizen B1-Be Fair B1 (dames asp.); 14.30 uur: Zeven huizen 5-Dosko 2(heren); 16.00 uur: ZEVENHUIZEN-EKSPALVO (dames); 18.00 uur: Zevenhuizen 2-DOS 2 (heren); Zaal Dorpsstraat 12.45 uur: Zevenhuizen C1-Olym- piaC1 (dames asp.): 13.45 uur: Ze venhuizen C1-Be Fair C1 (heren asp 14.45 uur: Zevenhuizen A2- Radius A1 (heren jun.); 16.15 uur: Zevenhuizen 7-DVC 2 (heren); 17.45 uur: Zevenhuizen B2-Dosko B2 (heren asp.). Zaterdag 15 december: Op Moer: 12.30 uur: Zevenhuizen 6-Ólympia 3 (heren); Zevenhuizen A1-Dosko A1 (heren jun.); 14.00 uur: Zeven huizen 2-Weidevogels 1 (dames); Zevenhuizen 3-DVC 1 (heren); 17.00 uur: ZEVENHUIZEN-VIER- HOUT/VALBOVAL (HEREN). Swanla: 13.00 uur: Zevenhuizen B1-Radius B1 (heren asp.); 14.00 uur: Zevenhuizen 3-Thor 3 (da mes); 15.30 uur: Zevenhuizen 4- IJsselvogels 1 (dames); 17.00 uur: Zevenhuizen 4-v. Ginkel JB 1 (he ren). Zaal Dorpsstraat: 12.45 uur: Zevenhuizen C2-Be Fair C1 (da mes asp.); 13.45 uur: Zevenhuizen B2-DUF B1 (dames asp.); 14.45 uur: Zevenhuizen 5-Mutiara 2 (da mes). Naast het competitie-gebeuren worden op de zaterdagen 8 en 22 december a.s. van 11.00 tot 13.00 uur ook mini-volleybalwedstrijden gespeeld, die soms erg verrassend en dus leuk om naar te kijken zijn! In verband met de komende feest dagen zal de bibliotheek gesloten zijn op: maandag 24, dinsdag 25, woensdag 26 en maandag 31 de cember en dinsdag 1 januari. Op 5 december is de biliotheek geo pend. Met ingang van 1 januari 1985 moet men het abonnement verlengen. Zonder een geldig abonnement kunnen er geen boe ken geleend worden.

Dorpskrant | 1984 | | pagina 14