PORPSKRANT 4. jeugdgezondheidszorg; 5. management van de dienst. De hieraan verbonden kosten worden geheel betaald uit de rijksbijdrage. Als aanvullende taken kunnen worden genoemd: - logopedie; - ambulancevervoer; - bedrijfsgezondheidszorg (reeds eerder vermeld); - dienstverlening aan politie en justitie; - preventieve jeugdtandzorg; - afname extra dienstverlening. Uitgangspunt hierbij is zoveel mogelijk dat de gemeenten niet méér (gaan) beta len dan dat zij nu voor genoemde activiteiten beschikbaar stellen. Het college verwacht de raad het komende begrotingsjaar de nodige voorstellen te kunnen doen toekomen. 2. Reiniging. Bij raadsbesluit van 28 juni 1984 zijn de nodige gelden gevoteerd voor de inrichting van een inzameldepöt voor probleemstoffen, waarbij het Gemeen schappelijk Vuiiverwerkingsbedrijf Midden Holland en Rijnstreek betrokken is. Uitwerking zal binnenkort plaatsvinden. Helaas moet worden opgemerkt, dat de coördinatie op dit punt niet zo goed geregeld is. Eind september stelden Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland het college in kennis van hun opvatting om te komen tot een provinciaal uniforme re geling met een provinciaal depót. Voorshands wil het college hierop niet ingaan, mede gehoord hebbende de mening van het gemeenschappelijk vuiiverwerkings bedrijf. Hiervan is Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland in kennis gesteld. De reactie van de provincie wordt nu afgewacht. De verschuldigde vergoedingen aan de A.V.R. voor verwerkingskosten zijn onge wijzigd begroot. De afgelopen jaren bedroegen de werkelijke verwerkingskosten minder. Met het gemeenschappelijk vuiiverwerkingsbedrijf worden momenteel onderhandelingen gevoerd over een wijziging in de tariefsopbouw, met name betreffende het onderdeel afschrijving (op kostprijs of op vervangingswaarde). Voor wat betreft de afvalstoffenheffing zullen burgemeester en wethouders de raad voorstellen de tarieven met 3% te verhogen. Het dekkingspercentage zal hier door worden gewijzigd van 58,14 in 59,89. In de berekening van dit percentage is rekening gehouden met de kosten der reiniging met inbegrip van die van het verwijderen e.d. van straatvuil. 3. Riolering en waterzuivering. De tweede helft van 1984 kenschetst zich als de periode van de "riolering Oud Verlaat". Het college hoopt dat nog dit jaar de Groeneweg, de Bermweg, de Wol- lefoppenweg, de Vlietkade, de Rottekade, De Bonk, de Middelweg en de Strand weg van riolering zijn voorzien. Voor wat betreft de met de gemeenten Moerkapelle en Waddinxveen gesloten overeenkomst betreffende de riolering langs de Bredeweg en omgeving, is begin oktober vanwege de gemeente Waddinxveen bericht ontvangen, dat een aanvang is gemaakt met de aanleg van riolering langs de Abr. Kroesweg en Zesde Tochtweg (ged.). De voltooiing van de riolering langs de Bredeweg (tussen veiling en Oogstpad) wordt voorgenomen voor 1985, mede gelet op de afbouwregeling van de verfij ningsuitkering rioleringen. In de meerjarenraming is hiermede rekening gehouden. Zoals ook bij de afvalstoffenheffing, zullen burgemeester en wethouders de raad voorstellen de tarieven voor de rioolafvoerrechten met 3% te verhogen. Het dek kingspercentage zal hierdoor worden gewijzigd van 86,94 in 87,63. Daarbij is rekening gehouden met de verwachte verfijningsuitkering riolering voor de aansluitingen in Oud Verlaat. Ook in 1984 is nog niet tot een afronding van de ingediende schadeclaims in ver band met de aanleg van riolering in de Dorpsstraat kunnen komen. 4. Milieubeheer. Binnenkort zal de raad een voorstel ontvangen tot het aangaan van een overeen komst met het Intergemeentelijk Samenwerkingsorgaan Midden HOIIand betref fende het opdragen van taken aan het Regionaal Milieubureau (Milieudienst) Midden Holland. Het gaat daarbij om de navolgende taken: - uitvoering Hinderwet in samenhang met de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne; - het houden van toezicht op de naleving van de Hinderwet en andere milieuwetten - het fungeren als centrale meldpost en het behandelen van ingekomen milieu klachten. Het zal mogelijk zijn om in overleg een breder takenpakket te laten verrichten. Het vorenstaande is in feite het vervatten in een overeenkomst van hetgeen nu in de praktijk reeds plaatsvindt. 5. Overige openbare hygiëne. Het Kabinet streeft er naar met ingang van 1 januari 1985de keuringsdiensten van waren volledig voor rekening van het rijk te nemen. In de begroting is hiermede nog geen rekening gehouden. Wel zijn de financiële consequenties in de meerjarenraming verwerkt. RUIMTELIJKE ORDENING EN VOLKSHUISVESTING 1. Ruimtelijke Ordening. Op een aantal punten gaan burgemeester en wethouders nader in: a. Landelijk Gebied Het was het college niet mogelijk de werkzaamheden om te komen tot een nieuw bestemmingsplan "Landelijk Gebied" ter hand te nemen. Op korte termijn zal hiertoe worden overgegaan. Het hiervoor benodigde krediet is door de raad bij besluit van 24 maart 1983 reeds beschikbaar gesteld. Ter goedkeuring bij Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ligt momenteel de 7e herziening. Voor wat betreft de 6e herziening, is door de raad bij de Kroon beroep aangetekend tegen de gedeeltelijke goedkeuring door Gedeputeerde Staten. b. Plan Swanla Het vooroverleg als bedoeld in artikel 8 van het besluit op de Ruimtelijke Ordening heeft inmiddels een aanvang genomen. Tevens zijn de eerste contacten gelegd ter verwerving van de in dit plan gelegen gronden. c. Plan Centrum Dorp Bij besluit van 22 maart 1984 heeft de raad dit bestemmingsplan vastgesteld. Het is inmiddels ter goedkeuring voorgedragen bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Van twee gebieden dient de nadere uitwerking nog plaats te vinden, te weten: a. het gebied ten zuiden van het Raadhuishof; b. Het gebied waar het toekomstige nieuwe gemeentehuis met bibliotheek zal komen. Beide uitwerkingen zijn het komende jaar te verwachten. d. Plan West. Ter inzage ligt momenteel het uitwerkingsplan voor fase F. van genoemd bestem mingsplan. Binnenkort zal het college tot de vaststelling ervan overgaan. e. Streekplan Zuid-Holland Oost Door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland is een voorontwerp overgelegd tót pagina 5 herziening van het genoemde streekplan. Binnenkort zal de raad dat ter beoorde ling worden voorgelegd. Bij voorbaat wil het college nu reedsstellen.dat het al het mogelijke zal doen om de continuïteit in de voortgang van de woningbouw te waarborgen, daarbij gebruik makend van het ten dienste staande rapport inzake de woningbehoefte. 2. Woningexploitatie/Woningbouw In de vergadering van 6 september 1984 heeft de raad het voorstel behandeld inzake het woningbouwprogramma 1985-1989. Het houdt voor 1985 in: - 22 woningwetwoningen in plan West; - 16 premie A koopwoningen in plan West; - 4 woningwetwoningen in Oud Verlaat; - 8 woningwetwoningen en 2 HVAT-woningen aan het Raadhuishof; - 26 vrije sectorwoningen met een eenmalige premie. Daadwerkelijke realisering is afhankelijk van de contingentering. Ten aanzien van de oplevering van woningen zal dit zijn 22 Groen en Bregman- woningen in de huursector in plan West, de 9 premie C koopwoningen boven de winkelbebouwing in het dorpscentrum en de 22 woningwetwoningen aan het Raadhuishof. Het aantal woningzoekenden bedraagt momenteel 217. 3. Dorpsvernieuwing. Per 1 januari 1985 zal in werking tredende Wet de de Stads-en Dorpsvernieuwing. Voorstellen tot vaststelling van een subsidieverordening op grond van deze wet zijn de raad inmiddels voorgelegd. Ingevolge deze wet zullen vanwege het rijk - voor Zevenhuizen door tussenkomst van de provincie Zuid-Holland - tegemoetkomingen worden verleend in de kosten verbonden aan de uitvoering van het beleid inzake de dorpsvernieuwing. Door de provincie zullen regelen worden gegeven over de verdeling der gelden binnen de provincie over de diverse gemeenten. Volgens de laatst bekende ministeriële gegevens zou Zevenhuizen aanspraak kunnen maken op 120.000,- in 1985. Door deze nieuwe wetgeving zullen diverse regelingen zoals o.a. het Besluit bijdragen reconstructie- en saneringsplannen (80%-regeling), de lokatiesubsidie, de regeling inzake de sanering van milieuhinderlijke bedrijven en de Beschikking geldelijke steun verbetering particuliere woningen komen te vervallen. Subsidië ring zal nu moeten plaatsvinden via de subsidieverordening. Het vorenstaande betekent, dat de beslissingsbevoegdheid en de verantwoorde lijkheid inzake de dorpsvernieuwing nu vooral bij de gemeente komen te liggen. In de begroting is nog geen 'rekening gehouden met genoemde wet. Aanpassing der begroting zal alsnog plaatsvinden. Of de te ontvangen rijks- c.q. provinciale gelden toereikend zijn om alle eventuele subsidie-aanvragen te honoreren, kan in dit stadium nog niet worden overzien. Zodra meer bekend is over de provinciale verdeling der gelden zal vaststelling door de raad kunnen plaatsvinden van het volume, dat de raad voor de diverse sectoren in het kader van de dorpsvernieuwing beschikbaar wenst te stellen (het volumebesluit). Volgens burgemeester en wethouders zal het noodzakelijk zijn op korte termijn een inventarisatie op te stellen van genoemde sectoren, te weten: - woningen; - bedrijven; - infrastructuur; - welzijn; - overigen. Aan de hand van de inventarisatie kan dan worden gekomen tot een meerjaren planning. 4. Woonwagenstandplaatsen. In het provinciaal Woonwagenplan Zuid-Holland zijn voor Zevenhuizen 4 stand plaatsen voor woonwagens opgenomen, te realiseren in 4 fasen, vóór 1 januari 1988. Mede doordat de gemeente Waddinxveen de overeenkomst inzake het woonwagencentrum aan de Onderweg heeft opgezegd, zal in genoemde planpe riode een oplossing dienen te worden gevonden voor de standplaatsen. Met de gemeente Moerkapelle - waarvoor in het plan in vermelde planperiode 2 stand plaatsen zijn opgenomen - wordt van gedachten gewisseld of en in hoeverre sa menwerking op dit punt moqeliik is. Voor wat betreft de gemeenschappelijke regeling Woonwagenschap Gouwesluis mag worden verwacht, dat het komende jaar tot de opheffing wordt besloten. FINANCIERING EN ALGEMENE DEKKINGSMIDDELEN 1. Belastingen. Algemeen De terughoudendheid bij de kostendekkend of nagenoeg kostendekkende cate gorietarieven die de Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken met betrekking tot het overheidstarievenbeleid adviseerde voor 1984, geldt ook voor 1985. Voorde overige tarieven heeft het Kabinet besloten het normatief plafond voor 1985 gelijk te houden aan de verhoging voor 1984, namelijk 3% en alleen als de feitelijke kos tenontwikkeling daartoe aanleiding geeft. Bij (te) lage kostendekkingspercenta ges acht het Kabinet het juist dat een verhoging van ten hoogste 7 en - in extreme situaties - van ten hoogste 10% worden toegepast. Voor de afzonderlijke belastingen in het kader van het "artikel 12"-beleid is het navolgende gesteld: De kosten van de zuivering dienen voor 100% gedekt te worden, terwijl voor de overige lasten (waaronder begrepen de kapitaallasten van aanleg en vervanging c.q. vernieuwing van de riolering inclusief de rioolgemalen alsmede het onder houd en schoonhouden ervan) een dekkingspercentage geldt van 95 (in 1984 was dit 90) met een minimum van 125,- per zelfstandig huishouden. De huidige ge meentelijke verordening kent een tarief van 58,20 voor ééngezins-huishoudens en van 77,64 voor de overige huishoudens. Reinigingsheffing Voor het ophalen, afvoeren en verwerken van huisvuil is de norm 95% van de kos- ten( in 1984 was dit 90%). Voor het bedrijfsvuil en dergelijke dient tenminste een kostendekkend tarief te worden gehanteerd. Het dekkingspercentage is volgens de begroting 1985, 58,14%. Onroerend-goed belastingen Het minimum bedrag voor 1985 is gesteld op 245,- (1984 eveneens 245,-) per aanwezige wooneenheid voor zover geheven van woonhuizen, woongedeelten van andere panden en de daarbij behorende erven. Ten aanzien van deze belasting zal ter voldoening aan het daaromtrent gestelde in de gemeentewet en de belastingverordening algehele hertaxatie plaatsvinden naar de toestand per 1 januari 1985. Hiervoor wordt geraamd 80.000,-. Belastingmaatregelen 1985 Met betrekking tot de aanpassing der tarieven voor 1985, delen burgemeester en wethouders het navolgende mede: Zowel in 1983 als in 1984 zijn de tarieven van de gemeentelijke belastingen niet gewijzigd. Echter in de nota van aanbieding, behorende bij de begroting voor 1984, is er wel reeds op gewezen, dat het nemen van maatregelen ter voorkoming

Dorpskrant | 1984 | | pagina 5