Gemeente belangen pagina 19 verkeer verkeersveiligheid economische zaken Bepaald gelukkig met de recon structie van het Dorpspleintje als mede de verwikkelingen rond de tariefstelling is het C.D.A. niet. "Nauwelijks waren de herstra- tingswerkzaamheden gereed of de eerste 'parkeerders' dienden zich aan, en als de bezwaarden inzake de tariefstelling in het gelijk wor den gesteld, blijven de kosten ook nog grotendeels bij de gemeente". In het kader van de bouw-aktivitei- ten van het winkelpand (B. Boer straat) met bovenwoningen, be staat er een voortdurende over last in dit gebied voor het door gaande verkeer. Het C.D.A. stelt daarom voor, teneinde strafbare feiten en overtredingen te voor komen, het pleintje op'niet-markt- dagen' voorlopig open te stellen als parkeerterrein. c.a.i. algemeen: cultuur recreatie over het dorpshuis swania Oud Verlaat bouwprogramma Volgens gegevens telt de gemeen te Zevenhuizen 217 woningzoe kenden. Het C.D.A. zou het op prijs stellen wat meer inzicht te krijgen in de gerubriceerde inde ling van dit aantal. Wie, wat hoe en wanneer? Ook hoopt het C.D.A. dat het college dit begrotingsjaar tot vaststelling en publicatie van een woonruimte-verdeelsleutel komt. miskleun slot financiën dorpshuis swania Gemeentebelangen kan niet in stemmen met het begrotesubsidie bedrag voor volgend jaar voor het nadelig exploitatiesaldo van de stichting dorpshuis, dat ruim drie gulden per inwoner zal bedragen. Zij vinden dat het streven erop ge richt had moeten zijn een sluiten bibliotheek Met betrekking tot de stichting Openbare NVV bibliotheek acht Gemeentebelangen heroverleg tussen huurder en verhuurder noodzakelijk omtrent de huur van het kleuterschoolgebouw. "Met de door deze stichting ingediende begroting kunnen wij ons niet ver enigen, omdat de begrote posten moeten worden voorzien van een goede toelichting. De jaarlijks te rugkerende post 'aankoop boe ken' vinden wij erg hoog, temeer daar er hiernaast ook nog een be drag van ruim 10,- per leerling voor de aankoop van o.a.boeken aan de schoolbibliotheken be schikbaar gesteld wordt. Deze post zouden wij dan ook willen verlagen en tevens willen we de contributie voor volwassenen ver hoogd zien." Betwijfeld wordt door deze partij dat het sociaal grondrecht - recht op informatie - hierdoor in verdrukking komt. huisvesting Gemeentebelangen stelt dat de gemeente het afgelopen jaar slechts een klein stukje verder is gekomen ten aanzien van de ver bouw of de nieuwbouw van het ge meentehuis. De uitkomst van het belangrijke vraagdtuk: wordt het her- of nieuwbouw, is na rijp be raad ook voor Gemeentebelan gen: nieuwbouw, geworden. "Daar waar het gaat om een dergelijke kapitaalsinvestering dienen riso- co's vermeden te worden" stelt de heer Zijderhand. verkeer Gemeentebelangen heeft uit de Dorpskrant vernomen dat de Ge meente Moerkapelle momenteel een plan laat opstellen t.a.z. van de verkeersveiligheid ter plaatse van de kruising Noordeinde-Zijde- Dorpsstraat. "Wij verwachten, dat zodra onze gemeente hiervan in kennis wordt gesteld, onze ge meente deze zaak positief zal be naderen". Met betrekking tot de verkeersveiligheid van de Weth. Kreftlaan zei Gemeentebelangen het vorig jaar al (tijdens de alge mene beschouwingen) te betreu ren dat geen voorstel was ontvan gen tot bevordering van de ver keersveiligheid op deze Weth. Kreftlaan. Toen vroegen zij om een voorstel en in het afgelopen jaar heeft hen helaas geen voorstel hieromtrent bereikt. Omdat deze zaak sinds enkele weken weer in beweging is, verwijst Gemeente belangen naar de algemene be schouwingen van vorig jaar waar vermeld staat "Hopenlijk worden er nu snel maatregelen getroffen, voordat het te laat is" waarschuwt Zijderhand". herindeling De fraktie Gemeentebelangen Ze venhuizen is door de Gedeputeer de Staten van Zuid-Holland niet overtuigd van de noodzaak c.q. de voordelen van herindeling. Daar naast maakt deze fraktie zich veel zorgen omtrent de financiële posi tie van de nieuw te vormen ge meente Zevenhuizen-Moerkapelle dit op basis van het plan van Ge deputeerde Staten. Zoals wij reeds eerder stelden, zullen wij, wan neer straks het besluit tot herin deling gevallen is, zoals van een democratische groepering ver wacht mag worden, positief aan de gevolgen hiervan meewerken" al dus Zijderhand. bejaarden Gemeentebelangen pleit voor rust punten op verschillende plaatsen in het dorp, ten behoeve van de be jaarden. "De mogelijkheid tot zit ten in winkels begint her en der aan te slaan. Reeds eerder hebben wij u verzocht de plaatselijke win keliers daarvoor te benaderen, he laas was hier toen geen begrip voor. Tot ons genoegen hebben wij vernomen, dat de directie van de Spar ook bereid is om in de nieuwe supermarkt hier het nodi ge aan te doen. Zo ook hebben wij alweer twee jaar geleden, het PRAATHUISJE voor ouderen on der uw aandacht gebracht. Nu het enige zithoekje midden in het cen trum verloren dreigt te gaan, voe- woordje 'kunnen' te laten vervan gen door 'moeten' in de zin die het college geformuleerd heeft in de nota van aanbieding van de begro ting 'zal het komende jaar met voortvarendheid gewerkt KUN NEN worden aan de definitieve plannen voor een nieuw gemeen tehuis met bibliotheek, zodat in 1986de bouween aanvang kan ne men" Spreker hoopt dat de bouw ook echt februari/maart 1986 van start kan gaan. "Gezien de open heid naar onze bevolking die daar bij betracht moet worden, alsmede de voorbereidingen van bestuur lijke- en technische aard, zal snel werken geboden zijn." Het C.D.A. stelt dat de Burg. Klink- hamerweg, zowel het wegdek, de verkeers-intensiteit en het daar mee samenhangend geluidspro bleem roepen om oplossingen. Al leen vraag men zich af of B. en W. kan aangeven wat zij met hun tekst in deze zaak bedoeld. Fietserstunnel: Ook het C.D.A. toont zich gelukkig met de aanleg van de fietstunnel bij de Nrd. Dwarsweg. Wat betreft de kruising Willem II achten zij de kruising in de Bredeweg aldaar nog enigzins voor verbetering vatbaar door de treurwilgtakken in te laten korten. Wat meer duidelijkheid zou het C.D.A. wensen met betrekking tot verkeersmaatregelen, inzake plan nen met de hoofdstructuren van de wegen, zijwegen en paden in zake de ontsluiting van de gehele Zevenhuizerplas. "Er bestaat nu zoveel onduidelijkheid dat juist daardoor de positie van Oud Ver laat verder op de tocht dreigt te ko men. Daarom college: geef duide lijkheid. Waarom is het doortrek ken van de Strandweg naar de Wollefoppenweg zo'n urgente zaak? "De suggestie die wij het vorige jaar tijdens de Algemene beschou wingen lanceerden, om te komen tot een afronding van de maatre gelen inzake de verkeersveiligheid van de Weth. Kreftlaan, Schieland- .singel en Burg. Boerstraat, geven wij u dit jaar opnieuw in overwe ging. Wij stelden u toen voor of het niet wenselijker zou zijn op deze route alle normale verkeersregels te laten gelden, d.w.z. de hoofd route moet geen voorrang hebben op de zijstraten. Het lijkt ons een studie waard!" Kritisch laat ook het C.D.A. zich uit over het C.A. I., alhoewel deze frak- tie blij is dat na lang testen en veel heen en weer gepraat de ont vangstkwaliteit van Nederland II verbeterd is, alhoewel dat van de buitenlandse zenders nog niet zo is. "Met betrekking tot de uitbrei ding van de ontvangstmogelijkhe den lijkt het volgens het C.D.A. een aanpassing van het tarief onont koombaar, maar dan moet ook de kous af zijn. "Wij zullen Casema toch duidelijk moeten maken dat een verdere verhoging van de ta rieven een nog meer averechts ef fect tot gevolg zal hebben en wel zodanig, dat er nog meer abon- nee's hun overeenkomst opzeg- 9en", aldus de heer V.d. Akker. Verder plaatst het C.D.A. kantte keningen, evenals alle andere par tijen dat deden, op: de wet op het basisonderwijs, welke per 1 au gustus as. in werking treedt; schoolbegeleidingsdienst: deze dienst krijgt z'n handen vol aan de begeleiding van de nieuwe basis school; Een woord van dank klinkt voorde inzet van de talrijke vrijwilligers en vrijwilligsters in deze gemeente. Jeugdwerk: Een compliment krijgt het college voor het 'jeugdbeleid' dat door B. en W. met zeer veel aandacht wordt behandeld. Gymnastiekzaal: Het C.D.A. wijst op de uitvoerige discussies in commissievergaderingen over de schoonmaakwoede in de gymnas tiekzaal aan de Dorpsstraat en spreekt de wens uit dat de vereni gingen en scholen zelf toezicht houden op het correct achterlaten van deze zaal en andere ruimten. De Vierkap: Het gebouw De Vier- kap heeft in de korte tijd dat deze voorziening Oud Verlaat siert be wezen, er te horen. "Het enige wat haar ontsiert zijn een aantal 'on volmaaktheden' waarvan wij uw college verzoeken deze spoedig, afdoende en ruimhartig op te los sen, zodat de accomodatie nog nuttiger kan functioneren t.b.v. de gemeenschap Oud Verlaat in al haar geledingen", stelt de heer V.d. Akker. heeft het C.D.A. het nodige opge merkt in een notitie van de Dorps krant, toch wil het hierbij nog wat aanvullingen geven. Letterlijk zegt de heer V.d. Akker: "Mijnheer de voorzitter, daartoe uitgenodigd door onze onvolprezen Dorps krant, hebben ook wij reeds een meningsuiting hierover kenbaar gemaakt." NOgmaals wordt door het C.D.A. de niet meer weg te denken plaats die dit dorpshuis in het sociaal-cultureel leven in Ze venhuizen speelt, onderstreept. Het C.D.A. heeft dan ook veel waardering voor hen die deze be langrijke taak op hun schouders hebben willen nemen." Het is daarom des te verdrietiger in de regionale pers en verenigingsbla den publicaties aan te treffen die dit hele 'gebeuren' als rotte vis richting gemeentebestuur gooien. "Vrijwel niets deugt er in het gebouw" "er wordt in het dorps huis een verkeerd beleid gevoerd, een erfenis van onze vorige burge meester" "er is nu 10 jaar geklun geld". "Bij de gemeente en in het dorpshuis kan niets". Een bloem lezing om een vieze smaak van in je mond te krijgen. Ik krijg bijna de gedachte als ik dit geschreeuw be luister: dat voor een 'echt' dorps huis, de DOELEN nog net goed genoeg is. Er is moed voor nodig om met zo'n publieke opinie aan uitbreiding of verbetering te wer ken. Wij wensen echter de goeden niet onder de kwaden te laten lij den. De door u genoemde werk groep moet gevormd worden en de inventarisatie, zoals in onze bij lage genoemd, moet beginnen" al dus de heer V.d. Akker, samenwerking moerkapelle Het C.D.A. vindt het, gezien de motivering van G.S., zoals heden bij de stukken aanwezig, inzakede bouw van het nieuwe gemeente huis, noodzakelijk één en ander te doen in samenwerking met de ge meente Moerkapelle, dan wel met een daarte formeren, gelijke werk groep. Kanttekeningen bij De Schuur: Een zaak die gemeente lijk volop in beweging is; Sociale voorzieningen en maatschappe lijk werk: werkloosheidsbestrij ding; Bejaardenbeleid: verant woordelijk voor elkaar: burenhulp, maaltijdvoorziening vanuit het be jaardentehuis enz. Een leuke wens: We hopen dat uw college het zo weet te vertalen en stimule ren dat het geen 'flakkerend' maar een 'flonkerend' beleid zai worden, ten behoevé van onze oudere mede-burgers. Met betrekking tot de woning bouw pleit het C.D.A. voor het ont wikkelen van een stedebouwkun- dige visie voor Oud Verlaat, te meer daar de bouw van vier wo ningen nuttig en plezierig is, maar onvoldoende. "Oud Verlaat moet meer 'body' krijgen anders wordt het 'vermalen' door de recreatieve druk van de plas en het oprukken de en omsluitende Rotterdam. Daarbij komt nog het gegeven dat men in Oud Verlaat soms de in druk krijgt dat het Recreatieschap daar de lakens uitdeelt. Dat waren we zeker niet afgesproken! Te meer een reden om een duidelijk plan voor dat gebied te hebben en de bevolking daarin te betrekken." aldus de heer V.d. Akker, Na een inleiding over de'miskleun' in de 1-2-3-show, stelt de heer V.d. Akker de MISKLEUN in het dorp Zevenhuizen aan de kaak. "Nu mijnheer de voorzitter, als wij pei len wat de dorps-opinie os over het aan de overkant van dit raadhuis gebouwde, inclusief tot toegang strekkende statietrap, die zijn oor sprong in het midden van de Dorpsstraat vindt, dat hebben 13 wijze mannen en vrouwen, uitma kende hun raad, een MISKLEUN verdient. Een erkenning voor hun werk, maar niet leuk. Wij hebben vorig jaar voorafgaande aan de al gemene beschouwingen nogal wat kritiek geuit op het plan zoals dat nu uitgevoerd is, maar dat het, als symbool in ons dorpscentrum tot een MISKLEUN zou leiden, hebben wij nimmer bevroed. On der het hoofdstuk financiering en algemene dekkingsmiddelen wordt door het C.D.A. gesteld dat, teruggrijpend naar de beschou wingen voor 1984de uitkomst voor 1985 aanmerkelijk beter is dan toen in de meerjarenbegroting ge raamd. "Dat stemt tot grote dank baarheid". Op grond van de ge gevens ons verstrekt en door ons op eigen wijze op hun waarde ge wogen, in de meerjarenbegroting voor 1986 en volgende jaren, ook dit jaar achterwege te laten, hoe graag wij dat ook gedaan zouden hebben." Omdat dit pijnlijk zal zijn voor hen die van een minimumin komen moeten rondkomen ver zoekt het C.D.A. op dezelfde wijze als dit jaar, de mogenjKneio van afschrijving te behandelen. Tot slot vraagt het C.D.A. aandacht voor het Rode Kruis en de herden king van bevrijdingsdag. "HULP: Wij hebben al eerder op gemerkt dat onze financiële posi tie voor 1985 florissant is. Ten aan zien van de in 1983 geprognoti- seerde cijfers, zelfs boven elke ver wachting. Als we dit beeld afzet ten tegen de achtergrond van wat ons de laatste weken in Nederland aan armoe en leed getoond is, dan zijn wij onvoorstelbaar rijk. Een dergelijke rijkdom noopt tot dank baarheid. En hoe zouden we onze dankbaarheid beter kunnen tonen, dan een stukje (ja: stukje) van deze rijkdom over te dragen aan een voor ons allen aanvaardbare orga nisatie, die daarmede dan weer op haar beurt, een stukje nood kgn le ningen. Wij veroorloven het ons daarom U voor te stellen, inciden teel, voor dit jaar, een bedrag van een halve gulden per inwoner af te staan aan het Rode Kruis, voor hulp en leniging van nood waarter wereld. "Op 5 mei a.s. is het 40 jaar geleden dat ons land, en óók onze gemeente, bevrijd werd van de Duitse overheersing. Een groot deel van de huidige generatie heeft de bezettingstijd niet, of niet bewust, meegemaakt. De wijze waarop men de verlossing uit angst en nood dan ook wil geden ken zal alleen al hierom nogal kunnen verschillen. Bovendien valt 5 mei volgend jaar op een zon dag. De zondag leent zich bij uit stek voor een herdenking. Viering van een bevrijding dient naar onze mening echter wél op gepaste wij ze plaats te vinden. Wij hopen dat de organisatoren er in zullen sla gen met een Zevenhuizen waardig programma te komen. We zijn de overheersing uitgekomen meteen groot saamhorigheidsgevoel. He laas is dat later weggeëbt, toen wij dachten elkaar niet meer nodig te hebben, zelfs God niet. Wij zouden de BEVRIJDING op geen betere wijze kunnen gedenken dan door te zoeken naar wat bindt, in plaats van wat ons gescheiden houdt. Vanuit deze instelling wil onze fraktie, met Gods onmisbare hulp, én met U allen, werkzaam zijn in het belang van onze gehele bevol king" besluit de heer V.d. Akker zijn betoog. De algemene beschouwingen bij de gemeentebegroting over het dienstjaar 1985 draagt bij de partij Gemeentebelangen Zevenhuizen het opschrift: "Niet meer....maar anders'. Hoewel geen verwijt, constateert Gemeentebelangen bij monde van de heer M. Zijderhand dat het be studeren van de gemeentebegro ting en die van het grondbedrijf in een kortetijdspanne moest gebeu ren. Een woord van dank richtte hij aan allen die aan de totstandko ming van deze 'administratieve klus' hebben bijgedragen. Een voordeel ten opzichte van andere jaren vindt Gemeentebelangen de overzichtelijkheid van de nieuwe methode boekhouden in deze be groting. "Voor de velen die door het ach teruitgaande inkomen (de mini ma) aan de grens van de bestaans mogelijkheid zijn gekomen ziet ook 1985 er niet rooskleurig uit" is een constatering van Gemeente belangen. "Vaststaat reeds nu dat b.v. Schieland de verontreinigings heffing oppervlaktewater met 15,- gaat verhogen terwijl het wa terleidingbedrijf De Tien Gemeen ten het tarief met 0,08 per kubie ke meter gaat verhogen. Nog steeds resulteert dit in lastenver zwaring en inkomensverminde ring", aldus de heer Zijderhand. Gemeentebelangen vindt dat als er van overheidswege bezuinigd wordt dit ook zo moet met de ge meentelijke overheid. "Wanneer inkomsten dalen, zunen oe uitga ven hieraan aangepast moeten worden" Onjuist vindt Gemeente belangen de publicaties dat er door de gemeente Zevenhuizen in 1983 zgn. geen belastingverho ging plaatsvond. "In dat jaar is nl. de onroerend goedbelasting met 3% verhoogd, de woonforensen- belasting met 4% en de honden belasting met 4%, terwijl ook, maar dit zijn uiteraard geen belastingen, de begrafenisrechten en de leges- kosten zijn verhoogd. In uw voor stel tot verhoging van de onroe rend goedbelastingen, welke thans voor ons ligt, stelt u ons voor het tarief voor de gebruikers met 4,3% en het tarief voor de eigena ren met 2,1% te verhogen. Wij zijn van mening, dat, indien dit alleen veroorzaakt wordt door rekenkun dige afrondingen, dat de 3%-grens correcter benaderd kan worden". Gemeentebelangen heeft daarom veel moeite met de door het colle ge voorgestelde verhogingen van de gemeentelijke belastingen. Op basis van de meerjarenbegroting waarin nog niet verwerkt kon wor den het batig rekensaldo van het jaar 1983 (500.000,-) is Gemeente belangen van mening dat gezien de noodzakelijke kapitaalsuitgave in de komende jaren, het niet ver hogen van de gemeentelijke belas tingen in de jaren na 1985 heel moeiljk zal worden. de exploitatie te krijgen, uat net gebouw op zich niet meer geheel voldoet aan de wensen en eisen van deze tijd en dat het gebouw op bepaalde tijden volledig bezet is, is voor u aanleiding geweest tot het instellen van een werkgroep. Er vanuit gaande dat deze werkgroep alle facetten van deze zaak zal on derzoeken in het licht van de voor onze gemeente bestaanbare mo gelijkheden, wachten wij met be langstelling de uitkomsten van dit onderzoek af. Gemeentebelangen vindt, dat wat de uitslag ook is van het onderzoek (grote investerin gen noodzakelijk) door hen voor op gesteld wordt dat het geheel financieel verantwoord dient te blijven, waarbij er vanuitgegaan oet worden, dat thans geen extra offer van de gemeenschap ver langd kart worden. Wij denken dat de exploitatie in de' toekomst alleen financieel verantwoord kan worden, wanneer het geheel com merciëler en wellicht zelfstandiger aangepakt zal worden."

Dorpskrant | 1984 | | pagina 19