DORPSKRANT P.v.d.A S.G.P. pagina 20 c.a.i. automatisering Gemeentebelangen juicht auto matisering van de gemeenteadmi nistratie toe en verzoekt om oriën tatie op het gebied van automati sering met name daar waar het gaat om een centraal geplaatste computer, waarmee d.m.v. zgn. 'on-line' verbinding door meerde re gemeenten gelijktijdig gebruik gemaakt kan worden. werkgelegenheid Deze fraktie constateert dat er in de begroting van dit jaar en voor die van het volgend jaar voor de werkgelegenheid een post van 10.000,- is opgenomen. "Behou dens de kringloop en de opzet van een vacaturebank heeft u hiermee weinig méér kunnen doen. Ook wij weten hoe moeilijk het is om aan dit landelijke probleem een posi tieve bijdrage te leveren." Blij is Gemeentebelangen met de aan stelling van drie jonge werkne mers voor de buitendienst, nadat ruimtelijke ordening en volkshuisvesting gemeentelijke herindeling bestuurlijk apparaat Negatief wordt net door deze frac tie ervaren dat naast het verminde ren van het inkomen van het ge meentelijk personeel door A.T.V. (arbeidstijdverkorting) ook de aanvangssalarissen worden ver minderd. Een subsidiedeskundige die ook een voorlichtende taak kan krijgen inzake vergunningen en premies en stimulerend kan wer ken om jonge mensen op het in dustrieterrein te laten starten, ziet de P.v.d.A. graag aangesteld voor de ruimte van 26 uren die door de 3% arbeidstijdverkorting overblij ven. (70 uren - zo is het reken sommetje) zijn er in totaal. Inge vuld worden er in 1985: 8 uren so ciale zaken en 36 uren secretarie). huisvesting "Hoewel het bekend is dat wij geen voorstander zijn van het slopen van het oude gemeentehuis, zullen wij zeker ons nummertje mee blij ven blazen. Uitgangspunt zal ze ker blijven dat: a. het bedrag van 3.000.000,- niet overschreden wordt en b. het bouwen van een bi bliotheek geen contributieverho ging of verhoging van de uitleen- bijdragen mag inhouden; c. de ge meente Moerkapelle betrokken wordt bij het realiseren van de plannen; d. de nadruk zal blijven liggen op huisvesting van het ge meente-personeel; bestuursfaci- liteiten dienen o.i. beperkt te wor den; grote raadszalen en wethou derskamers passen zeker niet in deze tijd; e. de burger wel degelijk automatisering wegen, straten en pleinen gladheidsbestrijding De P.v.d.A. geeft de voorkeur aan zand en grit, bij de gladheidsbe strijding omdat dit milieu-vriende lijke middelen zijn. werkgelegenheid Vraagtekens plaatst de P.v.d.A. bij het wervingsbeleid dat door B. en W. gevoerd wordt voor bedrijfs vestiging op het industrieterrein, waarbij meer de uitermate ge schikte ligging - tussen twee rijks wegen - moet worden benadrukt. "Ook willen wij graag onderzocht hebben wat er aan de grondprijs kan worden gedaan om tot snelle re verkoop te komen. De markt prijzen van onroerend goed en grond zijn ingrijpend veranderd en wij zien niet in waarom de ge meente daarin niet mee zou moe ten gaan." zevenhuizerplas De P.v.d.A. denkt dat samen met het recreatieschap Rottemeren aan de oostzijde van de Zeven huizerplas activiteiten gepland kunnen worden, wat een stukje blijvende werkgelegenheid met zich mee zou kunnen brengen, in het belang van Zevenhuizen, dorp centraal antenne systeem cultuur en recreatie Bij is de P.v.d.A. met het voorne men om de subsidieverordening zó te wijzigen dat er door het stich tingsbestuur Dorpshuis, Stichting instandhouding De Vierkap en de Stichting Openbare N.V.V. biblio theek, ruimte wordt geschapen voor een beleid op langere ter mijn. Met betrekking tot de biblio theek constateert deze partij dat deze met inzet van vrijwilligers goed functioneert. Het beleid wil men daarom niet gewijzigd zien, maar wel graag wat meer studie boeken in het bestand, hetgeen men denkt te realiseren door een eventuele heronderhandeling over de huurprijs met de Stichting Openbaar onderwijs, omdat de huurprijs volgens de P:v.d.A. te hoog is. jeugd en jongeren Er wordt nog gewacht op de resul taten van het toegezegde onder zoek, waarvan in de nota van aan bieding niets teruggevonden wordt. Blij is men met het blijven de contact met de stichting Jeugd- en Jongerenwerk Midden-Hol land. gymnastieklokaal plantsoenen ae vierkap sociaal cultureel werk woningbouw De P.v.d.A. geeft er de voorkeur aan zo goedkoop mogelijk te bou wen, dus woningwetwoningen en als koopwoning de premie A wo ning. Blij is men met de voortgang van de woningbouw, maar die in de sociale sector vindt men duide lijk te weinig. Kleiner bouwen, waardoor een goedkopere huur, heeft de voorkeur van de P.v.d.A. maar geen A.T. woningen. "Wat betreft de dorpsvernieuwing on dersteunen wij het streven om tot inventarisatie te komen. Enkele zaken kunnen reeds overwogen worden: 1. de woningen Dorps straat 232 enz. bij de Catgesbrug; 2. het dorpshuis Swanla. slotconclusie len wij ons geroepen om deze zaak alsnog aan te snijden." Gemeente belangen vindt dat de sociale con tacten die er reeds zijn niet verlo ren mogen gaan met als slogan: "In het vernieuwde centrum hoort ook thuis een goed geoutilleerd praathuis!" Gemeentebelangen spreekt de vrees uit dat het aantal niet aange sloten gezinnen in de gemeente (dat zevenhonderd bedraagt, ter wijl er tweeduizend zijn) nog ver der op zal lopen vanwege de slech te kwaliteit van de door Casema doorgegeven signalen. Dit baart deze fraktie zorgen. twee oudere werknemers de dienst verlieten. Teleurgesteld zijn zij over het feit dat de gemeente als opdrachtgever van grote bouw- wrken de mogelijkheden om de werkgelegenheid te bevorderen onbenut laat, c.q. niet bereid is om tot aktie over te gaan. Door Ge meentebelangen is gesignaleerd dat bij de bouw van het postkan toor en de Vierkap, door het aan nemersbedrijf dat de bouw van de ze panden realiseerde, zonder ver gunning overwerk deed plaatsvin den en zaterdagarbeid. Ook nu wordt r geconstateerd dat er aan de Raadhuishof en bij de aanleg van de riolering op zaterdag wordt gewerkt. Eén en ander acht Ge meentebelangen geen meewerken aan het verminderen van de werkloosheid. Plan Swanla: Om de woningbouw de komende jaren te continueren zijn de voorbereidingen voor het plan Swanla in volle gang. Ge meentebelangen acht het noodza kelijk vanwege de toenemende verkeersdrukte vanaf de noordzij de, over enkele jaren de Catges- brug van een extra rijstrook voor fietsers en voetgangers te voor zien. Woningen: Content is Gemeente belangen met de alsnog toegeken de 16 premie A-woningen voor 1984. Voorts wil deze partij naar betaalbare huurwoningen blijven streven, desnoods ten koste van de inhoud van de te bouwen wo ningen. Woorden van erkentelijkheid aan het ambtelijk apparaat, het college en de desbetreffende raadsfrac ties, voor het vele werk dat verzet is bij de totstandkoming van de ge meentebegroting, werden door de heer P. Hofman, namens de P.v.d.A. uitgesproken. Van essen tieel belang vindt zijn partij het om voorde minstdraagkrachtigen iets extra's te doen. In de beschouwin gen komt hij er later op terug met concrete voorstellen tot verlening van korting op riool-en reinigings rechten, of algehele vrijstelling hiervan. Het laatste indien het per soenen betreft met een netto be steedbaar gezinsinkomen van minder dan 8000,-. Bovendien pleit de P.v.d.A. contri butie-aanvulling voor die gezin nen, waarvan de leerplichtige kin deren lid zijn van een gesubsidi eerde sport-, toneel- of muziekver eniging. "Ons inziens moeten kin deren van minder draagkrachtigen ook kunnen deelnemen aan sport en cultuur. Aanvulling van de con tributies dient de gemeente voor haar rekening te nemen. De ge meente dient hiervoor een rege ling te treffen. Het hiermee ge paard gaande werk zou door de door ons bepleite aanstelling van een 'subsidiefunctionaris' gedaan kunnen worden. De door ons voor gestelde kortingen betekenen een verlichting voor alle groepen van uitkeringsgerechtigden en lage in komens. De relatief geringe kos ten voordegemeentekunnen naar onze mening gemakkelijk worden gedragen". Een rekensommetje aan de hand van de positieve uit komst van de gemeentebegroting sterkt de P.v.d.A. in de mening dat er voor wat de toekomst betreft zeker (financiële) ruimte aanwezig is voor hun voorstellen. Afhankelijk van het antwoord van B. en W. (morgenavond, 20 de cember) zal de P.v.d.A. een motie indienen waarin voorgesteld wordt met spoed de nodige rege lingen uit te werken. De definitieve goedkeuring voor het verhogen van de retributies en belastingen met 3% zal door de P.v.d.A. pas ge schieden wanneer B. en W. een positieve houding tegenover voor stellen van de P.v.d.A. of anderen aannemen inzake tegemoetko ming aan de "zwakkeren" in de ge meente. "Het getal van de verho gingen is dan ook gebonden aan het te voeren nieuwe beleid", al dus de heer Hofman. De P.v.d.A. vindt dat waakzaam heid geboden is waar het de ge meentelijke herindeling betreft. Het hoofddoel was: Zevenhuizen zelfstandig te laten voortbestaan met als enig alternatief de samen voeging met Moerkapelle. In de plannen van de Provinciale Staten blijft nog steeds de combinatie Ze- venhuizen/Moerkapelle overeind. Desondanks acht de P.v.d.A. het noodzakelijk dat er verregaand overleg - ook op raadsniveu - moet blijven plaatsvinden, openbaarheid van bestuur Ontevreden is de P.v.d.A. over het contact tussen het bestuur van de gemeente en de burger, hetzij door onvolledige beantwoording van brieven, of te formele hande ling inzake bezwaar- en beroep schriften. Moeite heeft deze partij ermee dat er geen inspraak aan de inwoners gegeven wordt bij ge meentelijke plannen. Hofman:"De hele behandeling rond het ge meentehuis heeft ons gesterkt in die gedachten". bij deze grote investeringen De- trokken wordt." "Onze fractie pleit voor het door dacht toepassen van automatise ring, zonder dat dit uitmondt in hobbyisme" aldus de heer Hofman openbare orde en veiligheid De P.v.d.A. blijft sterk aandringen op straatsurveillance van de rijks politie. De grootste kritiek is er op het functioneren van de politie waar het de telefonische bereik baarheid betreft. "Bij onze fractie bestaat de voorkeur in plaats van het antwoordapparaat hier in Ze venhuizen op het politiebureau, een directe doorschakeling naar het bureau Nieuwerkerk tot stand te brengen". Voor wat de brand weer betreft heeft de P.v.d.A. het als positief ervaren dat deze een voorlichtingsboekje heeft uitge geven. "De Burgemeester Klinkhamer- weg wordt steeds een groter pro bleem, de verkeersintensiviteit neemt sterk toe. Onze fractie wil er daarom voor pleiten het voorne men tot plaatsen van stoplichten bij de Opril (dat ter sprake is ge komen bij de bespreking van het bestemmingsplan Swanla) reeds nu in daden om te zetten." Blij is men met de aanleg van de fiets- tunnel in de Rijksweg over de Nrd. Dwarsweg. Bij reconstructie van straten en pleinen ziet de P.v.d.A. graag een onderzoek naar het in stellen van 30 km. bepalingen, op welke wens al eerder geuit, nog niet werd ingegaan. Individuele initiatieven met actie comités uit de buurten omgeving Weth. Kreftlaan en Schielandsin- gel, wordt door de P.v.d.A. niet uit gesloten. Goed te spreken is men over het sterk verbeterde open baar vervoer, doch men denkt dat het vertrek van de bus van 7.38 uur te laat is om op tijd op scholen in Zoetermeer te zijn. Op het perceel grond waar de voormalige chr. school stond denkt de P.v.d.A. dit te bestemmen voor het vestigen van kleinschali ge kantoorruimten. "Een groot fiasco" stelt de heer Hofman van het Centraal antenne systeem. Zijn partij dringt erop aan te overleggen met alle betrokke nen om tot een goede oplossing te komen. Over het schoonhouden van de gymnastiekzaal aan de Dorps straat acht de P.v.d.A. een goed overleg onontbeerlijk met gebrui kers, voor het opstellen van een onderhoud-schema. Een wens. is om de afdeling ge meentewerken uit te breiden met één medewerker voor de plantsoe nendienst. Deze zou kunnen wor den aangewend om meer bloeien de planten te planten (arbeids intensiever). Met betrekking tot het gebouw De Vierkap in Oud Verlaat zou de P.v.d.A. de bevoegdheden van deze stichting uit willen breiden met de mogelijkheid de aktivitei- ten, vooral op de jeugd gericht, te bevorderen. Onder die noemer staat het dorps huis, waarover eerder in de Dorps krant uitvoerig de meningvorming van de diverse partijen naar vo-ren kwam. De fractie van de P.v.d.A. zou in ieder geval willen voorstel len om een bedrag van 1 miljoen vrij te maken uit de saldi-reserve. "Bij ons staat centraal dat het hui dige beleid met relatief goedkope huren wordt voortgezet en dan mag het o.i. de gemeente best geld kosten. Wij willen wel vaststellen dat bij het reserveren van een der gelijk bedrag voor een dergelijke opzet, de bevoegdheden en ver antwoordelijkheden van de ge meente in het Stichtingsbestuur Dorpshuis aanzienlijk uitgebreid dienen te worden. De financiële grondslag alsmede de inspraak in het stichtingsbestuur van het dorpshuis zijn twee redenen, waar om wij, als fractie, achter het be sluit kunnen staan van het college om een werkgroep in te stellen van ambtelijke deskundigen, verte genwoordigers-gebruikers en stichtingsbestuur. Onze fractie stélt echter wel aan de raad voor een uitspraak te doen over de eer dergenoemde fianciële grondslag en inspraak, alvorens over te gaan tot het instellen van een werk groep. De medewerking van onze commissie zal in ieder geval af hangen van de bereidheid van de raad om de bovengenoemde fi nanciële zaken voor haar rekening te nemen. Verder zal het stich tingsbestuur dorpshuis op zijn beurt de bereidheid dienen te to nen meer inbreng van de gemeen te in het stichtingsbestuur te ac cepteren. Het instellen van een werkgroep zonder van tevoren de ze afspraken te maken, lijkt ons zinloos en veel tijd verkwistend. Na de zienswijze van de andere fracties gehoord te hebben over weegt onze fractie hierover op 20 december a.s. een motie in te die nen", aldus de heer Hofman. Onder de noemer sociale voorzie ningen en maatschappelijk werk stelt de P.v.d.A. content te zijn met de benoeming van de heer J. Met selaar die door de P.v.d.A.-fractie in samenwerking met het F.N.V. in de commissie Rijksgroepregeling werkloze werknemers zitting heeft Met betrekking tot maatschappe lijk werk, gezinsverzorging, wijk verpleging en bejaardenzorg, acht de P.v.d.A. het noodzakelijk dat de "eerste lijnszorg" wordt uitgebreid Een dialoog met de Zuidpias, het Groene Kruis en de plaatselijke artsen vindt men daarom nood zakelijk. Aan de algemene beschouwingen voegt de P.v.d.A. een slotconclu sie, omdat deze partij niet op alle punten tevreden is met het beleid van het college. "Zo hebben wij belangrijke basis-programmapun ten met dit college niet kunnen re aliseren. Wij hebben dit jaar heel goed begrepen dat het afwachten van standpunten van het college en dan je fractiebeleid bepalen, geen goede strategie is. Daarom hebben we besloten om zelf initia tieven te gaan nemen. Dorpshuis uitbreiding, verkeerssituaties en kwijtscheldingbeleid van de laagst betaalden zijn duidelijk voorbeel den van eigen initiatieven onder nemen. Dit willen wij ook in de toe komst voortzetten met andere vooruitstrevende mensen of groe pen" aldus de heer P. Hofman. A De heer Zwerus, S.G.P.-raadslid, vangt zijn algemene beschouwin gen aan met de constatering, dat de nieuwe opzet van de begroting een veel duidelijker beeld geeft van de financiële situatie van de gemeente. "De verkapte subsidies komen bij deze opzet goed boven tafel" Voordat hij verder op de be groting ingaat, schetst hij de droe ve tijd waarin wordt geleefd: "Er is een duidelijke teruggang waar te nemen op gondsdienstig en zede lijk gebied. Is er nog trouw, welda digheid of kennis van God te vin den in Nederland?" Hij spreekt de wenr uit, dat een ieder het levende geloof in God zou mogen ontvan gen. "Dit geloof verlaat zich op Hem!" aldus de heer Zwerus. Een woord van dank wordt gericht aan het college van B. en W. en de ambtenaren die hebben medege werkt aan de totstandkoming van de begroting. Daarna wordt inge gaan op de beleidsbegroting zelf. 1. Gemeentelijke herindeling. "Steeds meer mensen komen tot de slotsom, dat kleine gemeenten gehandhaafd moeten worden. Niet de gemeenten moeten aan de taken worden aangepast, maar de taken aan de gemeenten. Voor Ze venhuizen wat aan de late kant. We herindeling zal de inwoners finan cieel zwaarder belasten". 2. Personeel: De S.G.P. stelt voor de vrijgekomen tijd van de ge meenteambtenaren als gevolg van de invoering van de 38-urige werk week per 1 augustus 1985 te be nutten in het kader van het leerlin genwezen. De heer Zwerus zet uit een hoe dit stysteem werktencon- cludeert: "Wij doen dan echt iets goeds voor de jeugd!" 3. Burg. Klinkhamerweg: "Bij het onderzoek naar oplossingen voor de steeds toenemende verkeers drukte zal een eventuele rondweg om Zevenhuizen heen bekeken moeten worden", aldus de heer Zwerus. 4. Bredeweg: Gevraagd wordt naar de stand van zaken van het onderzoek van de gemeente Waddinxveen naar een fietspad mogelijkheid aan de Bredeweg. 5. Aardgas aansluitingen: Het college wordt verzocht een over zicht te overleggen van welke ge bieden wel en welke geen gasaan- sluitingsmogelijkheden hebben. "Mogelijkerwijs kan i.v.m. de werk loosheidsbestrijding subsidie ver kregen worden om inrendabele gebieden toch aa te sluiten". 6. Centrumvorming: De S.G.P. vindt, dat in een te vroeg stadium besloten is het gemeentehuis te la ten verdwijnen. "Wij hebben vanaf de eerste plannen inzake de cen trumvorming steeds het gevoel ge had dat het college niet achter handhaving van het oude gebouw stond. Jammer!" aldus de heer Zwerus. Ook wordt een opmerking gemaakt over "dal rare trapje dat uit de voorste huizen van het Raadhuishof steekt". Naar de me ning van de S.G.P. is de gemeente bij het toezicht in gebreke geble ven. 7. Zevenhuizerplas: "In 1984 zijn pogingen ondernomen een deel van het strand voor naaktre- creatie te gebruiken. Deze zijn ge lukkig mislukt!" De S.G.P. heeft uit betrouwbare bron vernoen, dat het recreatieschap overweegt in 1985 naaktrecreatie toe te laten. Ge vraagd wordt of het college hier van op de hoogte is en zo ja, welke stappen ondernomen zullen wor den dat te verhinderen. Het S.G.P.- standpunt inzake naaktrecreatie wordt nader toegelicht. Besloten wordt met de opmerking: "Wij dra gen onze kleding niet om er mee te

Dorpskrant | 1984 | | pagina 20