EN WINTERBANDEN bandenservice VUURWERK MASSA - SPORT DORPSKRANT WIE AAN DE WEG TIMMERT De scherpste prijzen Het grootste assortiment Uitstekende kwaliteit 1 pagina 23 een verhaal over het beroep van timmervan van vader op zoon en van een vader en een zoon een stukje geschiedenis Was het automatisch zo dat u uw vader opvolgde als timmerman, zoals uw zoon dat bij u doet? "Kijk het lag toen eigenlijk heel anders. M'n vader had nooit voor timmer man geleerd, zoals mijn zoon en ik gedaan hebben. M'n vader was vroeger betontimmerman aan de rijkswegen. Ik ben ik Zevenhuizen geboren en heb tot aan de eerste klas in 1936 in Zevenhuizen ge woond. Toen ik in de laatste klas van de lagere school zat kwamen we weer naar Zevenhuizen, nadat m'n ouders en wij kinderen op di verse plaatsen gewoond hadden. Toen ze in 1944 naar Zevenhuizen terug verhuisden is m'n vader voor zichzelf begonnen. We woonden toen met ons gezin in twee woon wagens, die bij de boerderij van de fam. V.d. Dool op de hoek van de Sneeuwkettingen en winterhanden zijn onmisbaar als de winter flink uitpakt. Gaat u met de auto naar de win tersport, dan kunt u absoluut niet zonder sneeuwket tingen. Er zijn zelfs een aantal landen die u verplichten kettingen bij u te hebben. Waag u niet op glad ijs, maar ga hiervoor naar uw ban denvakman. Hij geeft u een uitstekend advies, levert eerste klas materiaal en rekent een milde prijs! ERKEND NOORDEINDE 59 - ZEVENHUIZEN - TEL. 01793 - 3012 zelf een huis bouwen hobby's STRIJKERS, per 100 stuks 25,00 KANONSLAGEN, per 50 stuks 3,00 ASSORTIMENT PIJLEN, per 12 stuks 10,00 leplaan 81 -83 - Waddinxveen - Tel. 01828-19448 "Kippenschuren, landhekken en afrasteringspalen, daarmee hield m'n vader zich bezig. Die kippenschuren en landhekken timmerde hij en de afrasteringspalen werden geschild en daarna verkocht" herinnert zich zijn opvolger Nico Hol. "Zolang ik me kan heugen hadden we ook een aan-huis-verkoop van hout en materialen voor de doe-het-zelver, of de knutselaar. "Destijds - en ik spreek nu van en kele jaren na de oorlog - was de benaming doe-het-zelf nog niet uitgevonden. De mensen gaven een bestelling op en 's?avonds maakten we deze dan klaar en brachten die thuis. Dat doe ik nu, met m'n zoon Gerard, ook nog steeds. Dat is zo'n beetje altijd ge bleven. Nu spitst het zich meer toe op het eind van de week. Op vrij dag geven de mensen de bestel ling op voor de zaterdag. Hebben ze alleen een paar kleinigheden nodig dan komen ze die zaterdag morgen halen. Het is dan erg ge zellig in de werkplaats, omdat je oude bekenden ontmoet. Dat komt omdat voorel veel echte Zevenhui- zenaren de weg naar onze werk plaats weten. De doe-het-zelf-ver- koop gaat bij vlagen. Ik weet wel dat ik er de kost niet mee kan ver dienen. Het is voor ons eigenlijk maar bijzaak....een aardigheidje.... De zaken waar mijn zoon en ik, bij gestaan door Nico Sleeuwenhoek, ons overdag mee bezighouden zijn grote klussen, zoals de bouw van huizen, schuren, winkelbetim meringen en noem maar op. Het grote timmerwerk. Momenteel zijn we met een huis aan de Bredeweg bezig. Onlangs voltooiden we de bouw van een huis aan de Strand weg. In het verleden hebben we ook wat winkels in Zevenhuizen betimmerd, zoals die van slager v. Tol, het Kaasmekka, bij Benning en de verbouwing van de drogiste rij van Rodenburg, destijds nog gehuisvest in die ene winkel die Bac nu heeft. Vaak ook onder houdswerk". "Ja" vult z'n vrouw Nel aan "je hebt ook de winkel van bakker Meijer betimmerd, na de brand. En later heb je bij Gerritsen getimmerd aan het interieur van het woonhuis....en niet te vergeten de praktijk van dokter Ensing." Was er altijd werk? "Ja hoor, alleen was het vroeger anders dan nu. Toen was het in de winter erg rus tig. Je ruimde wat sneeuw en klun gelde wat in de werkplaats, omdat je voor een karwei altijd pas in ja nuari gevraagd werd vooreen 'ge sprek'. Nu kun je het hele jaar doorgaan, omdat er in de winter vrijwel overal doorgestookt wordt. Met de centrale verwarming is dat geen probleem... Burg. Klinkhamerweg, op het erf stonden. Daar in de open lucht is m'n vader met timmeren voor an deren begonnen. Ik meen me te herinneren dat hij eerst nog even bij de fa. Schotte heeft gewerkt... maar daarna helemaal alleen op klus ging. In 1947 ben ik m'n vader gaan helpen. Ik was toen een jonge jongen van 18 jaar en was werkzaam bij de Gebr. V.d. KNaap aan de Groeneweg. Samen met m'n vader ging ik de boer op voor reparaties aan boederijen, wonin gen en schuren. Het meeste was echter wel het zgn. 'boerentim- merwerk'. Beide andere broers - we hebben ook nog een zuster - kwamen ook in het bedrijf, waar van vader Gerard Hol de leiding had". Mevrouw Hol-Markus, weet nog van die periode, omdat ze toen net verkering kreeg met haar man Niek. "We hebben wel acht jaar verkering gehad, want er was geen huis voor ons" vertelt ze. Geluk kig kwam dat er dankzij de waters noodramp in 1953. Overal in Zee land verrezen na de watersnood ramp huizen, geschonken door Noorwegen en Zweden. Deze hou ten woningen werden echter hier en daar na één of twee jaar ver vangen door stenen. Dus kwamen ze te koop. Zo'n Noorse woning vormde het onderdak voor het jon ge echtpaar Hol-Markus, die ge plaatst werd op de Eendrachtsdijk. Echte Zevenhuizenaren weten zich nog wel te herinneren hoe de Eendrachtsdijk destijds liep, met een kromming de polder in, met in de verte de boerderij van Sol...De ouders van Niek Hol woonden in middels ook al in een noodwoning aan de Eendrachtsdijk, tegen-over het jonge paar. De woonwagens behoorden allang tot het verleden en al jaren was hier de werkplaats van timmerman Hol en zijn zonen. Aanvankelijk werd het voorberei dende timmerwerk buiten in de open lucht gedaan, maar een goe de werkplaats is onontbeerlijk, omdat men anders teveen van het weer afhankelijk is, zo vonden zij. "M'n broers gingen van lieverlede andere ambachten uitoefenen, en vader zei in 1955 het timmerbe drijf vaarwel, om zich in de handel te storten. Hij heeft toen een slo persbedrijf opgezet, dat door m'n broer Gijs wordt voortgezet. Wij hebben toen met m'n ouders van woning geruild...Helemaal los was ik nog niet van m'n vader, want pas in 1960e begon ik echt voor me zelf. Onderhoudswerkzaamheden en nieuwbouw, vaak in samenwer king met een aannemer. Vooral met Slingerland heb ik veel ge werkt. Het doe-het-zelf-klussen kwam meer en meer in zwang, zodat we ook in onze vrije uren best wat te doen hadden" vertelt Niek. De bestellingen werden aan vankelijk op de fiets weggebracht. Hét vervoermiddel voordat 'tijd is geld' en 'een auto is een nood zaak' in de mode kwamen, was de fiets. Een aanhangwagentje er achter en zo werden de materialen vervoerd. Later werd dat een motor met zijspan en tegenwoor dig is dat eén stationcar. StehOuwer specialist De nieuwbouw rukte op. De Noor- ze noodwoning aan de Eendrachts wijk, waarin opa en oma Hol woon den, moest plaatsmaken voor wo ningbouw van het Hogeland. Dus werd er voor de ouders van Niek Hol een huis gebouwd op het pad van de boerderij van Groenveld 't Land Kanaan'. Helaas heeft m'n vader er niet lang gewoond. In 1978 kwam de gelegenheid om op de plaats waar destijds de boerde rij van Saarberg stond en het huis van Jacob de Groot, een stuk grond te kopen, aan de Wethou der Kreftlaan. Op tien stappen af stand van de werkplaats, aan de Eendrachtsdijk. Slingerland was de metselaar en m'n zoon en ik hebben het houtwerk en de tegel zetterij voor onze rekening geno men.... En zo verrees "de Vesting". "Alles gebeurde in de avonduren" vertelt z'n vrouw Nel, die met dochter Rosemarie ook het nodige gedaan heeft aan de totstandko ming van de woning. Dat steentje bijdragen doet ze overigens ook altijd aan de zaak van haar man. Zij houdt de administratie bij en blijft de hele dag thuis voor het aan nemen van de telefoon en voor klanten die iets uit de werkplaats willen hebben, en helpt n?et losêen van materialen. "We begonnen in juli en met de Kerst konden we erin" lacht ze. Niet alleen fraai en praktisch ziet het er van binnen en van buiten uit, ook gezellig (het buurhuis is gelijktijdig door Niek Hol gebouwd). De entree alleen al, is een bezichtiging waard. Fraaie stalramen. "Komen uit de boerde rij van Eindhoven" verklapt hol. We zijn binnengelaten na een hartelij ke verwelkoming met muziek van 'Land of hope and glory' en be snuffeling van de witte Keeshond. "Op de bel zitten wel 23 verschil lende wijsjes. Als ik in de werk plaats moet wezen zet ik altijd een lang liedje op, zodat ik hem goed kan horen" lacht mevrouw Hol. Jammer vinden beiden het dat Ge rard niet bij het gesprek aanwezig kan zijn, omdat hij naar de Foto club moest. Rosemarie is ook niet thuis, maar de vrouw van Gerard, Jacqueline, woont wel een gedeel te van het gesprek bij. Zij woont met Gerard in de houten, totaal verbouwde woning bij de werk plaats. Hobby's heeft de 54-jarige timmer man Hok, één van de maandelijkse adverteerders in de Dorpskrant, niet zoveel. "Ik ben bij de brand weer geweest en bij de reserve- politie. Als je honden uitlaten ook een hobby kunt noemen, dan zou ik zeggen dat is er één. "Maar je bouwt toch boten" valt z'n vrouw hem in de rede. "O ja, met bouw dozen." beaamt Niek. Mevrouw Hol: "En je molens!" "Maar die bouw ik om cadeau te geven. Pre cies dezelfde als aan de Rotte, schaal 1:20. Ik geef ze bij hele ho ge uitzondering cadeau, omdat ^ooral het maken van de wieken een gigantisch karwei is." Mevr. Hol: "We hebben er één mee naar de camping in Oostenrijk geno men, die Niek er speciaal voor ge maakt had. We stonden namelijk voor het tiende jaar op die cam ping in Karinthië. We zijn toen door de burgemeester gehuldigd en kregen een houtsnijwerk en een ets, kijk maar!" wijst ze naar de muur. "Vroeger kocht ik ze wei eens op cadeau te doen bij de afle vering van een groot karwei, maar dat is me toch wel een beetje te gortig, om daar vijfhoonderd gul den voor neer te tellen. Nu maak ik zelkf af en toe een molen, in m'n vrije tijd. Rinus Hanswijk, uit de Rozenstraat, maakt ook molens. Op zaterdagmorgen komt hij vaak langs voor wat doe-het-zelf-mate- riaal, maar ook voor een praatje over allerlei zaken, maar vooral over het maken van molens." Maakt u weieens leuke dingen mee? "Ja, dat wel, maar er wil me zo gauw niks te binnen schieten... Nel weet jij nog iets?" Nel: "er kwam een man, hij heette Wim, een boordplaatje bestellen. Hij gaf de maten op: 120x250 mm. Dus ik zeg 'Willem, moeten het geen centimeters zijn?". 'Nee, want ik werk tegenwoordig met milimeters.' De andere dag kwam hij de plaats ophalen en zei: dat kan niet, dat is veel te klein! Hij had zich dus wel degelijk vergist!" lacht mevr. N. Hol-Markus. VERKOOP: ZATERDAG 29 en MAANDAG 31 DECEMBER Verkoop alléén aan personen vanaf 18 jaar

Dorpskrant | 1984 | | pagina 23