EEN DEELNEMER AAN DE ELFSTEDENTOCHT JAN DE RUITER GEWOON: DE BESTE!! mniiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiHiiiiiiiiii DORPSKRANT VOLLEYBAL KLEDING STOMERIJ SUEDE REINIGING pagina 4 persmuskieten Het Oranjehotel is een zeer be kend hotel in Leeuwarden. De hele internationale pers logeert daar. Frans Westerhof ontmoette er di verse prominente figuren uit de perswereld. Omdat het noödzake- lijk is dat er voor zo'n uitputtings slag als de Elfstedentocht toch wel geslapen wordt, hoopte hij op de nacht voor de 'grote dag' op een goede nachtrust. Die hoop werd de bodem ingeboord door de uit bundige festiviteiten die in de stad Leeuwarden werden ontplooit. "Best erg gezellig voor de inwo ners en alle toeschouwers, maar er sliepen ook nog eens 10.000 deel nemers aan de Elfstedentocht. De meesten zullen vanwege de herrie weinig geslapen hebben. Ik deed ook nauwelijks een oog dicht. Om dat ik daarvan tegen enkelen mel ding maakte, kreeg ik na afloop van de tocht eenzelfde bronzen penning van de stad Leeuwarden als de deelnemers aan de wed- strijd, als compensatie voor de ontbeerde nachtrust. Evert van Benthem kreeg hem in hetgoud.... Ik had er helemaal niet over lopen mopperen hoor, want het was een geweldig sfeertje, maar bij een vol gende keer zou dat feest vooraf wat minder luid kunnen zijn...." Heb je meegedaan aan de mara thon op de Rotte? "Nee. Om m'n krachten te sparen. Naast m'n trai ning drie keer per week op De Uit hof deed ik dat op natuurijs o.a. door deelname aan molentochten in de Alblasserwaard. Die zijn maar 75 kilometer." "Het was dan ook een grote teleurstelling voor hem toen besloten werd dat de Elf stedentocht niet doorging (aan vankelijk)" vult zijn vrouw aan. "Ik was niet bepaald in een optimale stemming, zelfs maandagavond niet, toen ik in plaats van de trai ning op De Uithof, besloot thuis te blijven, omdat het seizoen er toch bijna op zat". Tja en toen riep Bea (z'n vrouw) naar boven dat er over het nieuws verteld werd dat de Elf stedentocht donderdag gehouden zou worden. "En toen werd ik ner veus....Er moest nog zoveel gere geld worden. Bij de vorige ijsperio de had ik alles al op een rijtje ge zet, nu moest dat in een kort tijds bestek worden gedaan. Ik had de andere dag dinsdag voor m'n werk geweldige organisatie Hoewel hij de tocht sneller had kunnen volbrengen als er niet zo'n drukte bij de kluunplaatsen was geweest, is Frans Westerhof er goed over te spreken. Hij was om 17.30 uur binnen. "Geweldig was de sfeer, de hartelijkheid van de Friezen. Overal kon je warm water of thee krijgen, iedereen juichte je toe....De start in het donker viel me erg mee. Tot Sneek kon je bijna •blindelings rijden. De slechte plaatsen waren verlicht. Alhoewel ik geen krachtrijder ben en het meer van glijden moet hebben viel het dooiijs niet tegen. Het was ijs dat veel kon hebben. Op sommige plaatsen lag, zoals bekend, wel meer dan 10cm. water op hetijs. Ik passeerde Franeker, Bolsward, Dokkum en in alle plaatsen juich ende mensen, daardoor kreeg ik weer nieuwe energie. Het is toch wel bijzonder dat die duizenden eenvoudige recreatiesporters zo veel bijval oogstten." Lovend laat hij zich ook uit over de organisatie, die aan alles gedacht had. Zo kre gen de schaatsers een dag van te voren bij het afhalen van de start kaarten een plastic zak, waar ze na het onderbinden van hun schaat sen hun schoenen en andere attri buten in konden doen. Deze kon den ze achterlaten op de kant van het ijs waar ondergebonden werd. Aan de hand van het startnummer kon de zak (keurig uitgestald in de Frieslandhal) makkelijk achter haald worden. De wedstrijdrijders en anderen die veel haast hadden, maakten geen gebruik van deze zakken, waardoor er nogal wat vermissingen ontstonden. "Het zwaarste van de tocht vond ik het stuk van Barthlehiem naar Dok kum. Ze zeggen als je Dokkum haalt dan haal je ook Leeuwarden.. Dat heb ik ondervonden." Hij ver telt dat hij na binnenkomst doorde E.H.B.O. moest worden behan deld voor een lichtbevroren rech teroog, wat na behandeling weer snel opknapte. "Normaal draag ik een skibril, maar dat was met die hoge luchtvochtigheid geen doen" aldus één van de Zevenhuizense deelnemers aan de Friese Elfste dentocht van 1985 bloemen voor de leden van de Zevenhuizensche IJsclub toerrijders moerkapelle De 34-jarige Piet Immerzeel uit Moerkapelle reed met twee ande ren van de ijsvereniging uit Zoe- termeer de Elfstedentocht. Hij schaatste om 6.15 uur weg en was om 16.30 uur binnen. Hij behoor de met z'n groep tot de schaat-sers die na de wedstrijdrijders van start gingen. Piet schaatst tweemaal per week op De Uithof en fietst en loop in de zomer. Hij was redelijk goed op de tocht, die hem reuze is meegevallen, voorbereid. De gebroeders Martin en Gary v.d. Spek uit Moerkapelle, resp. 25 en 29 jaar, startten met nummer in de 9000 om 7.15 uur. Ze kwamen om 18.30 uur in Leeuwarden aan. ten val voor de v.v.v. programma "SWANLA-HOEVE" "Swanla-Hoeve" Al is het alweer bijna veertien dagen geleden dat de ELFSTEDENTOCHT gehouden werd: vergeten zijn we hem niet! Sommige Zevenhuizenaren hebben er nog zeer levendige en tastbare herinneringen aan. Die tastba re zijn de kruisjes die als beloning voor het uitrijden van de Monstertocht van 200 kilometer werden opgestuurd. Een waardering, die niet van blij vende aard is, maar door de schaatsers bijzonder op prijs gesteld werd, is het bloemetje van de Zevenhuizensche IJsclub, thuisbezorgd na af loop van de tocht. Omdat het te ver zou voeren alle Zevenhuizense deel nemers afzonderlijk uitgebreid aan het woord te laten, pikten we er één uit voor een interview. Eigenlijk min of meer toevallig. FRANS WESTERHOF - We foto grafeerden de vlag voor zijn woon huis, met aan de vlaggestok een paar schaatsen: Friese doorlopers (Hij reed de tocht overigens ge woon op noren). Uiteraard werd dit ontdekt en werden we binnen geroepen. In zijn woning aan de Boslaan, geflankeerd door zijn vrouw, zoon en een tweetal bezoe kers, zit een stralend voldane schaatser, achter een glas wijn. Volbrenger van de Elfstedentocht: de 48-jarige Frans Westerhof. Net teruggekeerd uit het hoge noor den, nog vol van de indrukken di^ hij opdeed tijdens de schaatstocht en de feestelijke nacht die erop volgde in het Oranje Hotel in Leeu warden, waar hij sprak mét com missaris van de Koningin de heer Wiegel en Manfred de Graaf en als enige toerrijder eenzelfde medail le kreeg als de wedstrijdrijders, geschonken door de Cityclub Leeuwarden Het is vrijdagmiddagnog maar een dag na die sensationele en bij zonder sfeervolle Elfstedentocht... Tegen de tijd dat hij thuisverwacht werd is de vlag doorz'n vrouw uit gestokenNog niet bepaald fit kwam hij aan en werd hartelijk be groet en gefeliciteerd door vrouw en familie. Waarom deed je mee met de Elf stedentocht? "Ik ben al acht jaar lid van de Vereniging "De Friesche elfsteden" en tot dusver werd er, zoals bekend, sinds 1963 geen Elf stedentocht meer gehouden. Daarom was ik nu reuze enthousi ast dat het, ondanks alles, toch doorging." "En hoe" lacht z'n vrouw.... Sinds jaren reserveert Westerhof een kamer in het Oranjehotel in Leeuwarden. Dat doet hij zodra de vorst inzet en de kans op een Elf stedentocht er in zit. Toen de Elf stedentocht in de eerste ijsperiode van dit jaar niet doorging belde hij direkt bij het inzetten van de dooi de manager van het hotel op om mede te delen dat z'n reservering voor een nacht vóór en een nacht na de Elfstedentocht, van kracht bleef. "Of ik een voorgevoel had..." lacht hij. (projektleider/marketing bij Sie mens) diverse afspraken, die ik niet af kon zeggen. Daarom zou een vriend van de schaatstraining voor de inschrijving zorgen. Die had er velen voor zich in Leid- schendam, zodat het pas middag was voor hij aan de beurt was. We hadden helaas een laag startnum mer. Er waren er zo'n vijfduizend voor. Mijn start was om half zeven 's morgens. Een 23-tal leden van de Zevenhui zensche IJsclub nam deel aan de Elfstedentocht. Onder hen ook en kele niet-Zevenhuizenaren, waar van er sommigen aan de wedstrijd deelnamen. Zij die de tocht uitre den werden door de ijsclub in de bloemen gezet. PIET EIKELENBOOM - De 20-ja- rige Zevenhuizense wedstrijdrij der Piet Eikelenboom eindigde of ficieus op de 81-ste plaats. Offici eel werd dat 88. Piet (zoon van An ton uit de Goudsbloemstraat) deed over de wedstrijdtocht 7 uur, 24 minuten en 13 seconden. Piet is een veelbelovende marathonrijder en ondervindt een intensieve trai ning in de schaatssport. Regelma tig levert hij op de kunstijsbaan in Utrecht, prima prestaties. Wie weet wordt hij nog eens winnaar van een Elfstedentocht. Andere wedstrijdrijders die lid zijn van de Zevenhuizensche IJsclub zijn Gerrit Molenaar uit Waddinx- veen en Adri Henrich uit Gouda. Zij eindigden resp. op de 30ste en 103e plaats. Een broer van Piet Eikelenboom, Anton, nam deel aan de toertocht. Hij startte om kwart voor zes 's morgens en deed over de tocht van 200 km. 11V2 uur. Anton is niet zo'n fanatieke schaatser als zijn broer. Hij houdt zich meer met de recreatieschaatssport bezig. Martin Kortlever reed de Elfste dentocht een dag voor z'n 22ste verjaardag. Hij had als startnum mer 9185 en ging om 7.30 uur van start. De finish bereikte hij om 18.45 uur. Martin is lid van Tour club Zevenhuizen en is actief wiel renner bij Excelsior en neemt deel aan schaatstraining. Helaas was hij de andere dag bij aankomst ziek. "Waarschijnlijk heb ik kou gevat. Zo'n 60 km. voor de finish viel ik in een plas. Zodoende ben ik drijfnat door blijven rijden. Op de terugtocht, op m'n verjaardag, voelde ik me erg rillerig in de trein." John Heijkoop en Jan Dirkzwager, 19 jaar, leverden best ook een pri ma prestatie, als men bedenkt dat beide knapen in twee jaar niet ge schaatst hadden. Uiteraard deden zij dat wel in deze vorstperiode. Hun conditie danken zij aan de voetbaltraining. Samen met de 42- jarige Martin Duineveld startten zij om 8.00 uur 's morgens met start nummers in de 12000. John arri veerde om 20.00 uur bij de finish, Jan om 21.20uurterwijl martin een kwartier na John Heijkoop de fi nish passeerde. Laatstgenoemde dankt zijn conditie door training op natuurijs en het zomerse toer fietsen bij Tourclub Zevenhuizen. Afgelopen zomer fietste hij een to taal van 3500 kilometers. Maandag was Martin, die in deze ijsperiode veel op de gladde ijzers stond, Friesland al wezen verkennen als deelnemer aan de Friese meren- tocht van 105 kilometer. "Prachtig ijs en erge mooie vergezichten door het landschappelijk schoon. Mooier dan de Elfstedentocht, vanwege de mist." De 59-jarige Piet Wisse is de nes tor van de Zevenhuizense deelne mers. Piet, die een optimale condi tie heeft dankzij intesieve schaats training en veel hardloopt, deed de Elfstedentocht binnen betrekkelijk korte tijd. Hij vertrok om 6.30 uur en kwam om 17.00 uurin Leeuwar den aan. 15 jaar is hij al lid van de Vereniging de Friesche elfsteden en nu zag hij dan eindelijk zijn wens gehonoreerd. Hoe sterk hij is bleek wel uit het feit dat hij vrijdag weer gewoon naar zijn werk op een rozenkwekerij ging. Jan Ottevanger (37 jaar) startte met nummer 7871 om 6.45 uur samen met z'n Nieuwerkerkse broer Aad. Hij kwam om 17.00 uur binnen. Jan: "Onderweg heb ik ruim een uur gerust en heb gedurende 100 km een gewond persoon op sleeptouw genomen. Ik heb erg rustig gereden, mede vanwege m'n opgelopen blessure aan m'n knie en schouder bij de marathon op de Rotte. Veel tijd ging bij het klunen verloren. Ik vond de tocht eigenlijk niets weg- hebben van een Elfstedentocht. Het ijs was goed te berijden en het weer ook uitstekend. Het ijs op de Rotte was, zeker tussen Rotteme- ren en spoorbrug, is veel slechtere staat." Hij voelde aan het begin van de tocht de marathon nog in z'n benen. Jan dankt z'n conditie voornamelijk aan het hardlopen. Klaas van Weringh, 34 jaar, is af komstig uit Friesland, ja zelfs ge boren en getogen in Leeuwarden, op een steenworp afstand van de Frieslandhal. Z'n zuster woont er nog vlakbij, zodat hij daar kon overnachten voorafgaand aan de Elfstedentocht. Ook een schaats- vriend uit Zevenhuizen, René Dijk man, deed dat. Leuk was het dat dit tweetal plaatsgenoot Martin Dui neveld ontmoetten.... Klaas heeft, als rechtgeaarde Fries .beide vorstperiodes lopen pope len van verlangen naar de Elfste dentocht. Hij ging samen met René Dijkman, die ook een start nummer in de 11.000 had, om 7.45 uur van start, doch raakte zijn maat in de buurt van Stavoren kwijt. Klaas heeft nog een heel eind in het donker geschaatst en was erg bang om te vallen. Hij zag er velen en wilde dit tot elke prijs voorko men omdat hij niet om een nat pak verlegen zat. Klaas heeft goed ge traind op natuurijs voorafgaand aan de Elfstedentocht, bovendien zwemt hij veel. Hij heeft er nu de smaak van te pakken en gaat door met trainen op de kunstijsbaan. Hij schaatst eigenlijk nog maar een jaar, sinds hij ontdekt heeft dat z'n pijnlijke knie tijdens vorstperiodes een gevolg is van de koude. Door kniebeschermers en deze met di verse warme lagen te bedekken gaat het nu prima De 29-jarige René Dijkman reed de Elfstedentocht binnen 12 uur. Hij was om 19.58 uur binnen. Ook hij heeft op het natuurijs samen met Klaas getraind voor de tocht, maar is bovendien in de zomer actief bij Tourclub Zevenhuizen op z'n toer fiets. Vol lof is hij over de puike or ganisatie: "het was gewoon fan tastisch!" zo stelt hij. Arie Jongeneel, ook wel de 'bok ser' genoemd, of 'schapenboei' heeft met zijn vijftig jaren een uit stekende prestatie geleverd. Hij vertrok om 6.30 uur bij de Fries landhal en wasdaarweerom 15.10 uur. Hij denkt dat hij om 14.45 uur over de finish ging. "Bij Dokkum haalde ik zelfs nog enkele wed strijdrijders in. Dat gebeurde ook een keer vlak voor de finish." Arie dankt zijn conditie aan de weke lijkse bokstraining, het hardlopen in het bos voor de schaatstraining en de daadwerkelijke schaatstrai ning, tweemaal per week. 'Ik vond het een lichte tocht. De marathon op de Rottemeren was zwaarder doorde hieren daar slechte kwali teit van het ijs. Nu was er, in tegen stelling tot zondag, ook vrijwel geen wind." De 21-jarige André de Oude, stu dent aan de Theologische Hoge school van Kampen, had hetzelfde startnummer als de 51-jarige Wil lem Kuyvenhoven, nl. 14.104. Daar door werd er laat gestart. Kuyven hoven kon door de toenemende slechte conditie van het ijs de tocht helaas niet volbrengen en stapte in Franeker van het ijs. André ging door en arriveerde om 21.50 uur in Dokkum en bereikte de finish om tien voor half twaalf in Leeuwarden, waarna hij van de vermoeienissen en de plotselinge warmte van de Frieslandhal van z'n stokje ging. Hij was niet de enige...velen zag het zwart voor de ogen...Van André was het een uit stekende prestatie, temeer daar hij vrijwel niets aan sport doet, waar door hij niet bepaald in een goede conditie was. Martin liep nog een flinke blessure- op. Z'n arm raakte V/2 uur vanaf de finish uit de kom door een val die plaatsvond doordat een schaatser voor hem tén vaT kwam. Na het passeren van de finish ging hij voor behandeling naar de E.H.B.O. die hem doorverwees naar het ziekenhuis. Voorlopig moet hij met z'n arm in een doek lopen en voelt aan den lijve de naweeën van de Elfstedentocht, een nacht op de coolsingel Gary, die als onderwijzer in de week dat de Elfstedentocht ge houden werd krokusvakantie had, zorgde voor de inschrijving. Z'n vrouw vertelt door de telefoon dat hij een nacht op de Coolsingel heeft doorgebracht om toch maar op een goede plaats te kunnen starten. Tegelijk met de inschrij- vingskaart van z'n broer, bracht hij er ook één mee voor de Zevenhui zense Martin Kortlever, die door hen beiden geanimeerd werd voor de Elfstedentocht. De gebroeders v.d. Spek danken hun conditie aan een intensieve training op het na tuurijs gedurende de afgelopen vorstperiodes. Ook zij beiden kre gen als leden van de Zevenhui zensche IJsclub bloemen aan geboden, evenals de anderen ver gezeld van een felicitatiebrief. De drie Moerkapellenaars die de Elfstedentocht volbrachten krij gen donderdagavond, 20.30 uur, een ontvangst op het raadhuis van Moerkapelle. Zij ontvingen al een balpoint met inscriptie van de gemeente. Het zijn wel geen Zevenhuizena ren of Moerkapellenaren, maar ze horen er helemaal bij, ten eerste als lid van de Zevenhuizensche IJsclub en ten tweede als liefheb bers van schaatsen op de Rotte. Ook zij werden door de IJsclub met een bloemetje bedacht: Vader en zonen Van Oosten, die op de grens van Zevenhuizen, in Nieu- werkerk wonen. Piet van Oosten, die samen met vier zoons de tocht reed, maakte een verslag van zijn belevenissen tijdens de Elfsteden tocht "Donderdag 21 februari 1985. Pre cies 29 jaar later 1 week) heb ik weer geslapen in mijn zelfde kost huis in Leeuwarden. Mijn jongste 2 zonen René en André sliepen bij de inmiddels getrouwde dochter van mijn kostbaas. Beide mochten starten om 6.45 uur. Op mijn pan toffeltjes stond is eerder op het ijs dan mijn zonen Gerard en Leo, gelijk gestart om 6.30 uur. IJlst, 8.04 uur: Samen met zoon Gerard. Klunen was een prettige bezigheid. Een grote hand rozij nen en 6 suikerklontjes kon je steeds al wandelend opeten. Op het Slootermeer voor het eerst ge vallen. Heerlijk zacht op het schuimrubber wat voor het eerst werd uitgeprobeerd. 10.30 uur was ik in Hindelopen. 2 Grote sinaasappelen uit m'n rug zak en op naar Workum (10.50uur) en Bolsward (11.35 uur). De stem pelpost van de Goudsche Courant in Harlingen passeerde ik om 13.00 uur. Terwijl ik aan de snij koek met spa-rood zat, vertrokken Huib Tober en Joop Segers alweer richting Franeker met zoon Gerard Ik was niet meer zo fanatiek. 14.00 uur: stond ik toch weer met m'n hoezen de maat te slaan voor de fanfare in Franeker. 129 km. voelde ik goed in mijn benen maar de laatste 70 zaten echt al wel in m'n hoofd. Voor Barlehiem ben ik een keer op m'n linkerzij en een keer op mijn rechterzij gevallen. Mijn buik en rug waren nog droog. Mijn tenen sopten in mijn schoe nen. Zo passeerde ik de plaats waar in 1963 de politie mij van het ijs stuurde. Deze keer ook geen bevroren ogen. Met 2 broodjes kaas en 3 bekertjes chocomel op naar Dokkum. Kolossaal wat een publiek en wat een Friezen en Frie zinnen om je te helpen bij het klim men en klunen in de stad Dokkum. De laatste pauze met snijkoek en weer 3 chocomel (16.45 uur). 15 km. voor Leeuwarden haalde ik mijn jongste zoon André in en zijn zo samen om 18.15 uur gefinisht. René en Gerard waren toen al een uur binnen en Leo finishte om 18.45 uur. Hij had van ons gezin het minst getraind door omstan digheden en kilometers in je benen is nog belangrijker dan vroeg starten bij een Elfsteden tochtdeelname Piet van Oosten. Zaterdag 9 maart: Swanla: 13.00 uur: Zevenhuizen B2-Zevenhui- zen B1 (heren asp.); 14.00 uur: Ze venhuizen A1-VOY A1 (dames jun.); 16.00 uur: ZEVENHUIZEN- RADIUS (dames); 18.00 uur: Ze venhuizen 2-Skania (heren); Gymnastiekzaal: 12.45 uur: Zeven huizen C1-Weidevogels C1 (heren asp.); 13.45 uur: Zevenhuizen B2- v. Ginkel JB B1 (dames asp.); 15.00 uur: Zevenhuizen 5-Radius 8 (heren); 16.30 uur: Zevenhuizen 7- Radius 9 (heren); Zaterdag 16 maart: Op Moer: 12.30 uur: Zevenhuizen 3-DOS 6 (da mes) en Zevenhuizen 6-Radius 7 (heren); 14.00 uur: Zevenhuizen2- Be Fair 2 (dames) en Zevenhuizen 3-v. Ginkel JB 1 (heren); onder voorbehoud: 17.00 uur: ZEVEN HUIZEN-VIERHOUT VALBOVAL Swanla: 18.00 uur: Zevenhuizen 4- v. Ginkel JB 2 (dames); 19.30 uur: Zevenhuizen 4-Radius 3 (heren); Gymnastiekzaal: 13.00 uur: Zeven huizen B1-IJsselvogels B1 (dames asp.); 14.00 uur: Zevenhuizen C1- v. Ginkel C1 (dames asp.); 15.00 uur: Zevenhuizen 5-v. Ginkel JB 3 (dames). Te koop op GroentenFruit en Zeeuwse Aardappelen Deze week REKLAME van: 1 kg. harde uien 1 kg. winter peen - slechts 1,45 1 kg. kroten - slechts 0,85 WITLOF: zo voordelig mogelijk geprijsd! 3 kg. Goudreinetten - 1,98 2 kg. Stoofperen - 2,50 Maroc sinaasappels -10 3,98 Bij aankoop van f 10,- groenten en fruit: BLOESEMTAKKEN GRATIS! FRUITBEDRIJF Knibbelweg 27 - Zevenhuizen woensdagmiddag gesloten, za terdag tot 17.00 uur. Andere dagen normaal geopend. P.S.: Hollandse andijvie en spi nazie zijn nu redelijk geprijsd! Dorpsstraat 80 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1333

Dorpskrant | 1985 | | pagina 4