volkstuinen te huur B.J. GREEVE Drukke receptie.... KASMATERIALEN. DORPSKRANT ALLE DUIVEN VLIEGEN Ei, eiweer postduiven erbij 1 APRIL-GRAP! pagina 6 Postduiven zijn bijzondere vogels. Pientere en snelle vlie gers, die vroeger gebruikt werden voor het doorgeven van berichten. Een briefje tussen het ringetje om hun poot. Wie eenmaal postduiven gaat houden is gelijk verkocht....Ver pand zijn hart aan z'n duiven....Zevenhuizen telt er wel zo'n vijftig. Ze noemen hen duivenmelkers. Waarom? Misschien omdat ze, net als koeien, op vaste tijden verzorgd moeten worden, wat veel tijd vergt! In deze DORPSKRANT een verhaal over de voorjaarsbezigheden van een duivenmel ker en een artikel over een trouw bestuurslid van de post duivenvereniging De Stormvliegers, dat bij zijn afscheid bekroond werd met het ere-lidmaatschap. Wout Verschoor werd ere lid van De Stormvliegers het duiven-houden Op 17-jarige leeftijd begon Wout Verschoor, destijds woonachtig aan het Zuideinde, bij zijn ouder lijk huis met het houden van post duiven. Omdat Maarten v.d.Wiel er verstand van had gebeurde dat samen met hem. "In 1952 ben ik voor mezelf met duiven begonnen, aan de Lange Zijde, waar ik toen woonde. Na een paar jaar moest ik ermee stoppen, omdat ik bij tuin ders ver weg werkte en weinig tijd had om de duiven te.verzorgen. Ik 1958 ben ik getrouwd en veertien dagen later had ik achter ons huis aan de Korte Zijde een hok met duiven. Die had ik links en rechts gekregen van vrienden. Dat ging en gaat nog altijd zo bij ons op de vereniqina. ledereen helpt elkaar. PAASBINGO STORMVLIEGERS Een verhaal over de 'leg', het 'broeden', het 'spenen' en de opvoeding van postduiven, door een duivenmelker die anoniem wenst te blijven vergadering ÏL ■jrm -4 Minimum afmeting 100 m2. Tevens het adres voor uw Handelsonderneming en Kassenbouwbedrijf TELEFOON 01802-2302. Tennisclub Zeven huizen weer aktief Hoeveel man zouden er zijn geweest. Zeker honderdvijftig! Kan je zien wat zo'n goed verzorgde trouwkaart van de Kennemer Kaarten Kollektie doet. H üdwiilnfM dm Uw A)oktrm(UuMJar drukkerij elgersma bovendien ontvangt u het gratis verrassingspakket! Heren TARZAN ledenvergadering BEJAARDENREIS Na 27 jaar in het bestuur van post duivenvereniging De Stormvlie gers te hebben gezeten, vond de 55-jarige postduivenliefhebber Wout Verschoor, het welletjes. Dat jongeren, of in ieder geval ande ren, zijn taak best weieens kon den overnemen. Tijdens de voor jaarsvergadering van De Storm vliegers werd op hartlijke wijze, onder dankzegging door de nieu we voorzitter, de heer M. Jonge- nelen, afscheid van hem genomen. Daar bleef het niet bij, want Ver schoor mocht ook een stoffelijke blijk van waardering ontvangen, nl. een gouden insigne behorend bij het ere-lidmaatschap, dat op zijn revers gespeld werd. Een eer betoon dat slechts enkelen vóór hem ten deel is gevallen, het houden van duiven en Ook op de tentoonstellingen, dan kun je voor een luttel bedrag bon nen kopen, waarvoor je later (het zijn tegoedbonnen) een jonge duif kunt krijgen. Nauwelijks was ik postduivenmelker, net getrouwd en direkt zat ik al in het bestuur van De Stormvliegers. In 1958 telde de vereniging 18 leden, nu zijn dat er 46." Wat was uw funktie? "Eerst gewoon bestuurslid algemeen ad- junkt tot 1963, daarna tot 1967 penningmeester en tot op heden was ik voorzitter." Was u veel weg van huis voor ver gaderingen? "Ja nogal. Naast on ze eigen vergaderingen, woonde ik10 a 12 vergaderingen in Kring- verband bij. Dat moet je wel doen om op de hoogte te blijven wat zich bij andere verenigingen afspeelt. Sommige dingen kun je dan ook weieens samen doen." Is er in de vereniging in die 27 jaar veel veranderd? "O ja, neem alleen al eens de lokaliteiten, waar we als vereniging onderdak hadden. Wat was het een getob. We zaten o.a. in de boerderij van Sól, bij café Hof van Holland, Hotel Vos en in oude leegstaande huizen, b.v. aan de Lange Zijde. In 1969 kregen we een eigen gebouwtje van steen, onder aan de ophaalbrug aan de Nrd. Dwarsweg. Wat waren we blij, nu eindelijk eens een echte huis vesting. Vrijwel alles is door de le den betaald. Dat gebeurde ook toen we weer moesten verhuizen in 1980 naar ons huidige adres, achter de schuur van Gemeente werken." Waarom Verschoor uit het bestuur stapt is al in de aanhef van dit arti kel vermeld: er moet maar eens wat jonger of ander bloed in het bestuur komen. Wat doet u met uw schat aan ervaring? "ledereen kan altijd voor vragen bij mij terecht. Ik blijf beschikbaar voor de vereni ging, want ik ben niet van plan met duiven houden te stoppen." Waar houdt u uw duiven? "In de Rozenstraat, waar ik nu al 14 jaar woon, achter m'n huis in een dui venhok." Hoeveel duiven heeft u? "Een veertigtal en ze vliegen alle maal, met uitzondering van de jon gen. De eerste wedstrijdvlucht was zaterdag 30 maart naar Ouden bosch." Zijn er al jonge duiven geboren, ofwel uitgebroed? "Ja hoor en ze zijn ook al geringd. Dat gebeurt op de 6e of 7e dag al, dan zijn de pootjes nog soepel. Hoe komt het nou dat duivenhou- ders zo gek zijn op hun duiven? "He als een bacil, het groeit met je mee. Als je eenmaal met duiven bezig ben, kom je er niet van los." Is uw gezin ook 'weg' van duiven? "M'n dochter wel, maar m'n zoon niet zo. M'n vrouw staat ook volle dig achter de duiven. M'n hele ge zin staat wel achter me. Dat moet ook als je duiven wil houden, want al komt het weinig voor dat vrou wen zelf postduiven houden, ze zijn er wel mee bezig. Steken ook een handje uit de mouwen, moe ten tussendoor voeren, opletten enz. Vakantie is voor ons ook nau welijks weggelegd vanwege de duiven. Ik ben in m'n 27-jarige hu welijk nooit langer dan vijf dagen achter elkaar weggeweest, om de duiven." Dus duiven houden kost veel tijd? "De meeste tijd ben je kwijt tijdens de vliegperiode, die nu aangebroken is. Twee avon den per week ben je kwijt met in schrijven en korven en klokken in slaan. Dan moet je op zaterdag morgen, wanneer de duiven on derweg naar huis zijn, vroeg op, voor de radioberichten. Dan ver neem je de tijd waarop ze gelost zijn en reken je aan de hand van de weersgesteldheid uit, hoe lang ze er ongeveer voor nodig hebben om thuis te komen." Komen ze al tijd allemaal weer heelhuids thuis? "O nee, zeker niet. Er worden er jaarlijks bij iedereen wel enkele af geschreven, bijvoorbeeld door slechte weersomstandigheden." Is het waar dat een goede post duif zo duur is? "Inderdaad, ze worden duur verkocht, maar het is eigenlijk zo, dat ze waard zijn wat een gek ervoor geeft. Op verko pingen gaan goede vliegers soms voor duizenden van de hand." Dus kun je van postduiven rijk worden? "Een enkeling die er mee gokt en in de verkoop zit. Er zijn er ook bij die zelf kweken en verko pen. De duif die op de vlucht naar b.v. St. Vincent en Barcelona de eerste van Nederland is geworden kan vooreen hoog bedrag worden verkocht." (tenslotte een aarzelende vraag:) Bent u er rijk van geworden? "Nee hoor. Het is bij mij zuiver sport. Ik gok niet en ik verkoop ook niet" lacht Verschoor, waarna we naar de duiven gaan kijken Op zaterdag 6 april organiseert postduivenvereniging De Storm vliegers een grote paasbingo. Aanvang 20.00 uur. De toegang is voor iedereen gratis. In een vorige DORPSKRANT schreven we over het 'koppelen' van de duivin met een doffer. Als dat gebeurd is, komt er na onge veer negen dagen het eerste ei. Twee dagen later volgt het tweede ei en dan begint gelijk het broedenl 17 Dagen later liggen er twee lelij ke donzen balletjes in het nest. Deze jongen worden met duiven- melk, of pap, door beide ouders geboed. De melk is zo voedzaam dat het gewicht van de jongen zich in één dag verdubbeld. Waar die duivenmelk zich bevindt. Wel in de krop van zowel de moeder als de vader. De jonge duifjes drinken het op uit de geopende snavel van hun ouders. Na ongeveer zeven dagen worden ze door d eouders met graan gevoederd; dan beginnen ze met pikken. Het dons begint dan geleidelijk plaats te maken voor veren. De jongen die ongeveer 25 dagen oud zijn worden 'gespeend' Wat is spenen? Spenen is de jon gen apart in een hok zetten, zodat ze uit zichzelf gaan eten en drin ken. Wanneer een liefhebber al zijn jonge duiven speent die maar een dag of acht leeftijdsverschil hebben en van 20 koppels onge veer 35 jongen heeft, kan hij met veel vertrouwen het vliegseizoen tegemoet zien. Deze duiven zijn goed gezond. Ze gaan ook wel broeden, doch deze eieren worden vaak weggegooid, om overbevol king te voorkomen. Met deze duiven wordt het Weduwschap- spel gevlogen. (Hierover een vol gende keer meer, red.). De kweek- periode neemt van een duivenmel kersjaar ongeveer zeven weken in beslag. Het is een mooie periode, waarin hij erg waakzaam dient te zijn. Bijvoorbeeld: tijdens het broeden mag er niet teveel gevoe derd worden. Hij moet opletten of er geen duif verkeerd vliegt in een broedhok, want dat worden vecht partijen van jewelste, met als ge volg: kapotte eieren. Als de jongen uitkomen moet er meer eiwitrijk voeder worden gegeven aan de ouders en er moet op de jongen gelet worden dat ze geringd wor den op acht dagen. Jongen die neit goed groeien moeten in die periode ook gedood worden. Dat is niet wreed, maar noodzakelijk. Ze worden door de ouders al niet goed meer gevoerd (een natuur wet). In deze kweekperiode is er altijd een vergadering van de postdui venvereniging waarop het vlieg- programma wordt besproken. Welke vluchten gaan tellen'voor 'Vitesse' (50-250); 'Mid fond' (250- 500 km) en 'fond' (500 en verder) kampioenschappen. Ook hoe de kampioensdoffer en duivin gaan vliegen. Een punt van discussie is vaak het puntensysteem. Nu staat er op het programma: het afschaf fen van de binnenlandse vluchten voor de puntentelling. Dat is de vlucht van Roosendaal in april voor de oude duivin 1x en later voor de jonge. In augustus is deze vlucht voor jonge en oude duiven samen. Door bijna elke vereniging wordt al jaren een vlucht van 50 km., voor de punten geteld. Welke reden is er dan om het niet meer te doen? zo vraagt onze duivenmel ker zich af. Hij vindt dat de vlucht Roosendaal voor de oude duiven zeer vroeg valt, wat niet behoeft te betekenen dat alle duiven ingezet hoeven te worden. Wat de jonge duivenvlucht naar Roosendaal be treft, geldt hetzelfde. Bij de ge combineerde vlucht van jong en oud denkt hij aan de weinige vluchten die de weduwduivinnen hebben. Voor hen zou het weer eens een heerlijke vleugelslag kunnen zijn. Onze duivenvriend pleit voor het doorgaan van deze vluchten voor de puntentelling, omdat er anders zo'n kort vlieg seizoen overblijft. "Immers" zo schrijft hij: "juist de kleine liefheb ber wil graag de kortere vluchten". het is een prachtig gezicht zoals de ouden voor de jongen zorgen, bij de heer verschoor zijn alle duifjes al uit het ei. hij was er onlangs voor het eerst sinds zijn duivenhoudershobby, getuige van 'hoe een duifje in één tel uit het ei was. "ik zag in het hok een half opengemaakt ei en een dicht ei. in één oogopslag was het dichte ei plotsklaps open en kwam er een duifje tevoorschijn, een schitterende gewaarwording Bierhoogtweg 7 - 2761 JH Zevenhuizen. Op 30 maart j.l. zijn de tennisba nen weer geopend. De nieuwe le den konden echter al op 24 maart kennis maken met het tennissen. Tussen 11.00 en 14.00 uur konden zij kennis maken met bestuurs- en commissieleden en samen met hen een belletje slaan om zo alvast een beetje vertrouwd te raken met de vereniging. Op 30 maart zijn de banen voor alle leden geopend. Naast de mogelijkheid tot recrea tief tennissen, zullen tot eind sep tember vele aktiviteiten plaatsvin den. Op 2e Paasdag wordt het jaarlijkse senior/junior gespeeld. Een juniorlid kan dan een senior lid vragen wedstrijden te spelen tegen andere junior/senior combi naties. Op 13 april begint de door de K.N.L.T.B. georganiseerde competitie waaraan een record aantal van 23 teams zal deelnemen Twee teams spelen op zondag in de landelijke competitie, 14teams (waarvan 4 jeugdteams) spelen op zaterdag districtscompetitie en 7 damesteams spelen op dinsdag districtscompetitie. Er wordt door deze teams 3 keer thuis en 3 keer uit gespeeld. Naast deze K.N.L.T.B. competitie wordt er ook een onderlinge com petitie gespeeld. De dames spelen op donderdatg en de heren, mix en ook enkele damesteams spelen op zondag. Bij deze competitie i shet behalen van punten belangrijk, maar de gezelligheid staat voorop. TZ is tenslotte voor een groot deel een gezelligheidsvereniging dorpsstraat 62a zevenhuizen - tel. 01802-2289 (ook bij geboortekaartjes!) De heren van de Moerkapelse gymnastiekvereniging Tarzan lie ten 26 maart jl. een leuk staaltje turnen zien tijdens de jaarlijkse wedstrijden. UITSLAGEN: 1. Mark Fraters, 31.7; 2. Kees den Hertog, 30.7; 3 Rob Knop, 30,6; 4. Piet Hoogerdijk 29.3; 5. André te Paske, 28.8. Op 9 april a.s. vindt in dorpshuis Op Moer de ledenvergadering van Tarzan plaats. Aanvang 20.00 uur. MOERKAPELLE - De jaarlijkse reis voor de bejaarden is dit jaar vastgesteld op woensdag 5 juni a.s. Nadere mededelingen volgen in de Dorpskrant. De meeste kinderen van de chr. school De Eendragt waren er niet ingetrapt, doch sommigen wel. Waarin? Wel, de door de schoollei ding bedachte 1-aprilgrap. Vrijdag kregen de kinderen een brief mee naar huis waarin gevraagd werd om in het kader van de bezuinigin gen maandag volle rollen w c.-pa pier mee te brengen. Voor de kosten die hierop worden be spaard, zou handenarbeidmateri- aal kunnen worden aangekocht. Gehoorzaam als ze zijn brachten toch heel wat kinderen closetpa pier mee, echter sommigen met een lange sliert losgerold, waarop te lezen viel dat ze er niet intrapten, in die origineel bedachte 1-april grap!

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6