'OOK HIER ZAL VRIJHEID HEILIG WEEZEN' MOERKAPELLE 40 JAAR BEVRIJD IVAN VAN DER SPEK Ook cijferen is vakwerk.. tentoonstelling 1940-1945 in Moerkapelle inrichting tentoonstelling Een vraag die het tentoonstel lingscomité zich stelde was: "Hoe richten we de tentoonstelling in en op welke wijze kan de school jeugd hieraan bijdragen?" Beslo ten werd de leerlingen van de zes de klas van de I.J.P. Keijzerschool grote werkstukken te laten maken over de Tweede Wereldoorlog. Deze werden op grote vellen papier van posterformaat gemaakt en komen aan de wand te hangen. De combinatieklas 5/6 en de zesde klas van de Rehobothschool gin gen aan de slag met de vervaardi ging van werkstukken in boek vorm, gecompleteerd met foto's. panelen Het tentoonstellingscomité prijst zich bijzonder gelukkig met de pa nelen van posterformaat of zelfs nog iets groter, die de Rehoboth school in haar bezit heeft. Maar liefst veertig! Eigenaar ervan werd kinderen "Ook aan de kinderen is gedacht. De geschiedenis en het lot van An ne Frank, die een leeftijdsgenootje van hen was, wordt ook tijdens de tentoonstelling onder de aandacht gebracht. tekeningen stripverhaal "Ton Fan Tast, was een pseudo niem van de tekenaar van een car toon stripverhaal over het hele oorlogsgebeuren. We zijn blij dat we dit stripverhaal kunnen laten zien en laten lezen aan de bezoe kers van de tentoonstelling. Slechts weinigen zullen het strip blad destijds hebben gekocht om dat het voor die tijd best duur was, nl. 1,40!" kranten moerkapels nieuws verzetsmonument Moerkapelle heeft geen verzets monument zoals Zevenhuizen. Al leen een spreuk bij het gemeente huis herinnert aan de oorlog. Die spreuk "Ook hier zal vrijheid hei lig weezen" krijgt de tentoonstel ling. Die vrijheid moet ons heilig blijven. De tentoonstelling en iedere 4 mei, is een herinnering aan wat er heeft plaatsgevonden." aldus de heer De Graaf. Tentoonstelling open: zaterdag 4 mei van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. maandag 6 mei: 19.00-21.00 uur; dinsdag 7 mei: 19.00-21.00 uur; woensdag 8 mei: 14.00-16.00 uur; donderdag 9 mei: 19.00-21.00 uur; vrijdag 10 mei: 14.00-16.00 uur en 19.00-21.00 uur in gebouw Moerveen, Herenweg, Moerkapelle, Ingang Akkerwea. HOVENIERSBEDRIJF -tuinaanleg, beplantingen, bestratingen, architectuur etc. Herenweg 40 - Moerkapelle Tel. 01793-1504 V V V V V V V V V V koeriersters Dat de Moerkapelse vrouwen hun 'mannetje' stonden blijkt wel uit de navolgende gesprekken. Mevrouw Ina de Jong-Versloot, weet zich te herinneren dat ze steeds brieven of pakjes op moest halen in Delft en in Zoetermeer afgeven. Ze reed de hele oorlog op een fiets met luchtbanden, maar vond het tel kens wel een hele trap. Pas achter af heeft ze beseft wat voor gevaar lijk werk te deed. Ook m'n ouders begrepen dat pas veel later. NU zeg ik dat ik, als ouder, nooit zou toestaan." In het multifunctioneel centrum "Moerveen" aan de Herenweg te Moer kapelle wordt ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding een tentoonstelling gehouden. Deze tentoonstelling geeft een beeld van de Tweede Wereldoorlog. Een deel van de vele materialen heeft betrekking op de Moerkapelse situatie. Burgemeester A.W. Lips zal de tentoonstel ling op zaterdag 4 mei om 10.00 uur openen De heer F. de Graaf is woorvoerder namens het comité dat voor deze tentoonstelling in het leven is ge roepen, op initiatief van het Oran jecomité. Namens dat comité heeft voorzitter D. de Leeuw hierin zitting. Het tentoonstellingscomi té bestaat verder uit leerkrachten van de zesde klassen van de beide lagere scholen, de heren Den Edel en De Graaf van de chr. Rehoboth- school en schoolleider K. Huizin- ga (ook leerkracht van de zesde klas) van de openbare I.J.P. Keij- zerschool. Het comité werd aange vuld met mevrouw Kadiks en de heer Doornheim, die beide de oor log hebben meegemaakt. De heer De Graaf: "Aanvankelijk dachten we dat we met de hoogste klassen alleen wat werkstukken moesten maken en dat het Oranje comité de tentoonstelling zou or ganiseren. Dit bleek niet het geval, omdat de leden hiervan het al zo druk hebben met de organisatie van Koninginnedag, 11 mei en dauwtrappen op Hemelvaartsdag. We hebben ons aanvankelijk niet gerealiseerd wat een werk het op zetten van een dergelijke tentoon stelling met zich meezou brengen. We zijn begonnen met het ver spreiden van een folder door Moerkapelle waarin we een op roep deden aan de inwoners om materialen, kranten en foto's aan deze tentoonstelling te lenen. Dankzij de geweldige respons van de bevolking kwam er veel materi aal voor de tentoonstelling. Het ophalen ervan vergde enorm veel werk, doch ook het vergaderen, het organiseren en het coördine ren. Alfereerst moest er naar een geschikte ruimte worden gezocht voor de tentoonstelling. Dorps huis Op Moer viel al direkt af, om dat daar niet permanent over een zaal beschikt kan worden, in ver band met gebruik door verenigin gen enz. We zouden de tentoon stelling natuurlijk ook in de chr. Rehobothschool kunnen laten plaatsvinden, er is ruimte beschik baar voor, doch dat is geen 'neu traal' terrein. Hetzelfde geldt voor de openbare I.J.P. Keijzerschool. Toen hebben we ons licht opge stoken bij de huurders van het multifunctionele gebouw Moer veen. Reuzeblij zijn we met de ges te gedaan door de plaatselijke af deling van het Rode Kruis, die ons helemaal belangeloos hun grote oefenzaal en andere ruimten af wil staan voor de tentoonstelling, die een week gaat duren. Zodoende hebben we nauwelijks kosten hoe ven maken" aldus Frank de Graaf. de school enige jaren geleden: deze serie kon men namelijk be stellen. De leerkrachten bevestig den de posters op een stevige ach tergrond, zodat het geheel een langere levensduur heeft. Op die posters, ofwel panelen zullen de bezoekers aan de tentoonstelling een overzicht kunnen zien van de gebeurtenissen (opkomst nazire gime) voorafgaand aan de Tweede Wereldoorlog vanaf 1933 tot aan en na de bevrijding in 1945. Van de vele tientallen nog in goede staat verkerende foto's over de oorlogs jaren, de koninklijke familie, en de bevrijding, door inwoners van Moerkapele beschikbaar gesteld, werden 'vergrotingen gemaakt, terwijl er fotokopieën van oorlogs documenten en illegale en legale kranten werden vervaardigd. Een groot karwei, maar met vreugde gedaan door de comitéleden, omdat de tentoonstelling met dit beschikbaar gestelde materiaal, pas compleet gemaakt kan wor den. Die oude foto's en documen ten kunnen achter glas worden be keken. De heer De Graaf: "We heb ben van een tuinder glas gekregen om op de tafels te leggen. Eronder kunnen de foto's en het oude ma teriaal, dat hierdoor niet wordt be schadigd. Op de tentoonstelling wordt ook aandacht geschonken aan de situatie in Nederlands Indië tijdens de Tweede Wereldoorlog. Alhoewel deze Moerkapelle nau welijks raakte, vonden we het noodzakelijk dat hier ook aan dacht aan werd besteed. Talrijke Nederlanders hebben in Japanse interneringskampen gezeten." In de diverse concentratiekampen en doorgangskampen werden te keningen gemaakt door de geïn terneerden. Zo zullen er op de Moerkapelse tentoonstelling teke ningen te zien zijn, gemaakt in het vrouwenkamp "Ravensbruück" in Duitsland. Ook is er een verslag van iemand die in een concentra tiekamp heeft gezeten. Een schat aan informatie over de oorlogssituatie heeft men gekre gen door bewaarde kranten, "De Rotterdammer" uit 1940, Een Trouw, als illegaal blad, "De Waar heid", "Rotterdamsch Nieuws blad", "Vrij Nederland" en allerlei propagandablaadjes van de Duit sers. Aan de hand van de tijdens de oorlog verschenen legale kranten, waarin het 'nieuws' van de bezet ters stond en de illegale kranten waarin het echte 'nieuws' te lezen viel, kan men vergelijkingen ma ken.... Er is nog herinneringsmateriaal waarin de 'offervaardigheid' van de Moerkapelse bevolking tot ui ting komt. Direct na de oorlog werd er een grote inzameling ge houden voor het "Nederlandsch Volksherstel" Moerkapelle bracht maar liefst 7000,- bijeen. Deze collecte werd georganiseerd door de afdeling Binnenlandse Strijd krachten in Moerkapelle." Deze gegevens en andere, zoals b.v. een afscheidsuitnodiging voor betrokkenen bij het onderdak ver lenen van een aantal Engelse pilo ten op 8 mei 1985, komen uit het gemeentearchief. Ook bedank brieven voor de medewerkers aan de inzameling voor het "Volksher stel". Tevens zijn er nog lijsten waarop namen staan van Moerka pelse meisjes die dagelijks bij Moerkapellenaren langs de deur gingen voor het ophalen van etenswaar. Waar dat eten naar toe ging-was de heer De Graaf nog niet duidelijk. "Misschien horen we veel meer tijdens de tentoonstel ling over wat er precies in Moerka pelle tijdens de oorlog en de be vrijding plaatsvond. Ongetwijfeld komen bij velen de herinneringen weer naar boven MOEDERDAG - BLOEMENDAG! Grote sortering KAMERPLANTEN, GERANIUMS en PERKPLANTEN. Alle soorten groenteplanten en - zaden; Pootaardappelen; gras zoden; tuinaarde; potgrond en meststoffen. TUINKRUIDEN - 20 soorten. - Vaste planten en fruitbomen. Kwekerij "MORGENZON" Gebr. v. Oosten -1 e Tochtweg 78 - N ieu wer- kerk a d. IJssel - TEL. 01802-2430. Wat betekende de bevrijding voor de toen 18-jarige Kees Tuitel, thans woonachtig in de Raadhuis straat in Moerkapelle? "Een opluchting dat je wist dat je vrij man was. Dat je weer van alles kon doen. Ook 's avonds na acht uur. Wij moesten vaak 's avonds op pad om voedsel voor onderduikers te 'organiseren' dat werd afge voerd via een verdeelsysteem. Wij hadden op een 'valse' manier een vergunning gekregen waarop on ze personalia vermeld stond. Een zgn. "ausweis" omdat we zoge naamd "Nagelwache" ofwel "spij- kerwacht" waren. We moesten de spijkers van de straat oprapen. Op grond daarvan hadden we toestem ming. In die laatste oorlogsjaren werden er veel spijkers op de door gaande wegen gestrooid, om de Duitsers dwars te zitten. We raap ten natuurlijk geen spijker op, we hadden wel wat anders te doen. Er was trouwens ook niemand die ons controleerde, want er waren nauwelijks bezetters in Moerka pelle. Alleen op de kerktoren ston den enkelen op de uitkijk. Zij waren bij café Luitjes ingekwar tierd. Wat ging u dan 's avonds doen? "Wel met een groep oefe ningen houden. We waren een soort verzetsgroep, maar behoef den nooit in aktie te komen. Later heette het officieel de "B.S." (bin nenlandse strijdkrachten). Bij Theo Heijboeraan het Noordeinde vlakbij de nieuwe weg en de spoor lijn, waar tot voor kort het carros- seriebedrijf van Paul was, hadden we onze oefenplaats. Binnenin een hooiberg. De buitenkant was een hooiberg en in het inwendige was een vergaderruimte. Hier oe fenden we het gebruik van een stengun, en een brengun. Dat de den we met een flauw lampje om vooral geen schijnsel naar buiten te laten komen. Viel het niet op als jullie met een aantal mannen over het Noordein de liepen of fietsten? "Nee hoor, we gingen nooit met elkaar..." In de laatste oorlogswinter namen de beschietingen op de treinen, door Engelsen toe, daardoor kwamen weieens veel Duitsers op de been. We moesten ons dan gedekt hou den, zo vlakbij het hol van de leeuw Hoe precies de B.S. opgezet is, weetik niet meer, omdat ik in 1943, nauwelijks 17 jaar was. Jan Dirk Monster, die tegenwoordig bakker in ruste in Wilnis is, heeft zich er erg voor ingezet. Ik dacht dat hij, samen met gemeentesecretaris Jonker en Verbeek, uit Elbürg de B.S. heeft opgezet. Er waren ook vrouwen bij de groep, eigenlijk nog jonge meisjes. Er was één echtpaar bij, het echtpaar Kadiks. Uit de groep van ca. 40 zijn er twee huwelijken gekomen" herinnert zich de heer Tuitel, aan de hand van de foto. "Aaltje Zijderhand en Ina Versloot waren bijzonder ak- tief als koerierster. Beiden wonen hier vlakbij, je zou ze eigenlijk even moeten opzoeken Dat doen we nadat het gesprek af gerond is. Nadat hij verteld heeft over de overmoed die allen had den, zich pas vele jaren later be wust geworden van de gevaren die hen omgaven als ze tijdens hun bezigheden zouden zijn gepakt. "M'n ouders wisten helemaal neit wat ik uitspookte. Ik was bij nacht en ontij langs de weg. Wij vonden het een avontuurlijke tijd, omdat je van alles deed, wat niet mocht.... Na de oorlog zijn er jongens afge- Administratie belastingen financieringen verzekeringen adviezen en daaróm verzorgen wij gaarne uw belasting aangifte, stellen wij uw jaarrekeningen op, houden uw administratie bij en ordenen uw boekhouding. Omdat cijferen ons vak is. Administratieburo VAN TOOR Prins Bernhardstraat 25, 2841 TE Moordrecht Tel. (01827) 2462. vallen van de B.S., sommigen wei den militair op vrijwillige basis. Ik, onder anderen. Tot eind 1947 was ik in dienst, deels als beroep, doch anders dan tegenwoordig K.V.V.- er (kort verband vrijwilliger). Je kon, als je wilde, zo weer ontslag nemen. Na de oorlog kon je gelijk in militaire dienst. Zo gingen we met een hele groep eerst naar Woerden en later naar Den Haag. Daar werden we over de diverse onderdelen verspreid. Sommige jongens gingen naar Indië...Één van ons, Adriaan Hoogerdijk, is daar gesneuveld..." Hoe werd u koerierster? Deze vraag stelden we telefonisch aan mevrouw Evers-Zijderhand. "Tja, ik werd gevraagd door m'n vrien din Gerrie Hertog. Zo ook Ina Ver sloot. Later kwam daar Didi Koster nog bij. Het was best een gevaar lijk baantje. Soms ook koud. Door weer en wind, in de winter met laarzen aan als postbezorger heen en weer fietsen tussen Delft en Zoetermeer. En dat om de andere dag. M'n ouders vonden het goed. Het leek net of het niet tot hen doordrong dat ik met zulk gevaar lijk werk bezig was, want als we ge pakt waren had er wat gezwaaid. We moesten post of pakketjes op halen bij studenten. Die verhuis den nogal eens. Zo kwam ik bij een nieuw adres in Delft aan de deur. Werd de deur opengedaan door een Moerkapelse N.S.B.-er. Ik schrok me naar en mompelde een excuus en vloog er vandoor. Hij was op bezoek bij z'n (goeie) zus ter, die aan het verhaaltje een staartje draaide, dat ik op het ver keerde adres was of zo....Gelukkig had dit geen gevolgen...." De heer Monster uit Wilnis beves tigt het verhaal van de heer Tuitel en vult erbij aan dat de spijker- wacht uit ca. vijf personen be stond die eigenlijk spijkers op de nieuwe weg moesten zoeken, maar het nooit deden. Daarente gen hielden ze wel alle bewegin gen op de spoorlijn in de gaten en meldden dat aan een contactper soon tegenover het raadhuis in Ze venhuizen. Diens naam is hem ontschoten, doch met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid moet dit Nebbeling geweest zijn. Wanneer en hoe de B.S. is opge richt, is me niet meer bekend. Ik dacht na Waddinxveen. Ons kader kwam voor het eerst in 1943 bij el kaar in Gouda. We opereerden aanvankelijk in het klein, later wer den we één groep met de koerier sters. Mijn ouderlijk huis op de hoek Julianastraat-Bredeweg, was een wisselplaats voor koerier sters weet ik nog...." aldus de heer Monster. Mevrouw A. Kadiks-Krijgsman was de enige getrouwde vrouw in het gezelschap koeriersters. Zij maakte samen met haar man deel uit van de groep 'ondergronds' opererende Moerkapellenaars. Misschien omdat zij enkele jaren ouder was dan de meisjes had zij een leidinggevende funktie. Ze kan zich nog herinneren dat er voedselpakketten klaargemaakt werden in de school.. Dat deze pakketten in samenwerking met het Rode Kruis uitgedeeld werden aan de gevangenen. Ze weet niet meer zo goed hoe ze aan de boter hammen en het beleg kwamen, misschien werd het opgehaald door de andere koeriersters. Zij heeft dat nooit gedaan. Wel pan nen erwtensoep gekookt en ander voedsel aan uitgehongerde stede lingen, die op etensstrooptocht waren en hier in de school in Moer kapelle ook konden overnachten. Ook zij mocht vrij fietsen voor het verrichten van hand- en spandien sten. Hiervoor had ze toestem ming via het gemeentehuis. Toen er in de laatste periode van de oorlog een voedseldropping plaatsvond op het land van V.d. Spek hielp zij samen met haar man mee aan de distributie. Dat ge beurde ook met slachtvlees.Haar hulp werd ook ingeroepen toen er Engelse vliegeniers onder moes ten duiken in Moerkapelle, wantzij was één van de weinige Engels sprekende inwoners van Moerka pelle. Met één piloot (de andere is overleden) bestaan nog nauwe vriendschapsbanden

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6