C. KOREN VOOR BEGRAFENISSEN 't REIGERBOS KAMPIOEN!!!!! De MORGENZON schijnt in het Oosten Hallo., joh Ja., joh NIEUWE MOLENAAR IN ZEVENHUIZEN nadere kennismaking De nieuwe bewoners blijken V.d. Hoek te heten, voluit: de familie E.W. v.d. Hoek-van Tol en afkom stig uit Boskoop. Er zijn drie kin deren, resp. in de leeftijd van 7 en 4 jaar en een baby van 8 maanden. De nieuwe molenaar vertelt dat hij molenaar is in zijn vrije tijd, maar postbesteller van beroep. Hij oe fent die funktie uit in Hazerswou- de-dorp. Een zestal jaren geleden behaalde hij het diploma "vrijwil lig molenaar" bij het "gilde van vrij willige molenaars". Direkt daarop werd hij molenaar van de "Riet- veldsche molen" in Hazerswoude. Omdat het altijd zijn wens was om ook op een molen te wonen sollici teerde hij naar de molenaarsfunk- tie op deze molen bij het bestuur van de stichting Molenviergang. Wanneer gaat uw molen draaien? "Evenals de andere drie molens eenmaal per veertien dagen in het zomerseizoen. We beginnen met Molendag en zo vervolgens elke veertien dagen op zaterdag." Ten slotte vragen we of hij het niet erg vindt om zo afgelegen te wonen. "Het is wel niet zo'n goed bereik bare molen, maar ik vind het hier geweldig fijn. We wonen hier prachtig, met een weids polderuit zicht" lacht hij, terwijl hij ons uit laat. Zijn aanbod om de molen te bezichtigen hebben we afgesla gen, want hoe kun je verhuizende mensen zoiets aan doen. We hou den het echter tegoedUit de een molenaar in ruste Discrete en keurige verzorging nieuwe naam zondag 12 mei is het moederdag. Ik heb voor weinig centjes wat leuks gezien... Bij wie bloemsierkunst liSl In het kader van MOLENDAG, die de traditie getrouw, op de tweede za terdag van mei valt en nu dus 11 mei als datum heeft, richten we de schijnwerper op één van de molens van de alom bekende Zevenhuizense Molenviergang. Om precies te zijn: op de tweede molen Op deze molen werd met ingang van 1 oktober 1984 een nieuwe molenaar aangesteld door de Stichting Molenviergang. Het duurde echter nog wel een paar maanden alvorens de nieuwe mo lenaar zich, met zijn gezin, op deze molen kon vestigen, omdat het in terieur een ingrijpende verbou wing moest ondergaan. En nog, op de dag van de verhuizing, 25 april, is deze niet voltooid Vanaf rijksweg 12 is de vreugde op die molen al zichtbaar: de wie ken staan in de x-vorm (vreugde stand) en de vlag hangt in top. Via het erf van de molenaar van de der de molen: Jan Spruyt, wandelen we naar de molen. Intussen vragen we ons af, hoe de meubels en grote huishoudelijke apparaten bij de molen hebben kunnen komen. Be paald toegankelijk is deze tweede molen namelijk niet. Ver van de ge asfalteerde weg, alleen over een karrespoor bereikbaar. Voor de molen staat een personenwagen met een aanhanger erachter. We concluderen dat de meubelstuk ken stuk voor stuk hierop moeten zijn aangevoerd.... Rond en in de molen heerst een koortsachtige bedrijvigheid, want voor de avond wil men de boel op orde hebben...We vallen als het ware met de deur in huis en over rompelen de nieuwe bewoners, die bijzonder gastvrij blijken... "Mogen we eventjes vijf minuutjes lastig vallen?" vragen we als we ons hebben voorgesteld en de re den van onze komst gemeld. He laas moest dit bezoek zo snel plaatsvinden, omdat de volgende krant pas na Molendag verschijnt. deur stapend kijken we recht op de derde molen, die er evenals de andere, als een plaatje bijligt in een schitterend decor van polder- groen met een hemelsblauwe ach tergrond. In het Zevenhuizense bejaarden tehuis woont de voormalige mole naar van de derde molen van de Molenviergang: de 67-jarige Dirk v.d. Bos, die op 30 september van het vorig jaar met pensioen ging. "Het laatste jaar heb ik de molen nog wel onderhouden, maar ik woonde er niet meer. Dat kon niet vanwege m'n gezondheid. Ik man keer namelijk iets aan m'n hart", vertrouwt hij ons toe als we hem opzoeken in zijn kamer, op de der de verdieping. Hiervandaan heeft hij een prachtig uitzicht over de daken, op de Hervormde dorps kerk. Op onze vraag of het hem moeite kostte om z'n molen, waar op hij geboren en getogen is, vaar wel te zeggen, reageert hij schou derophalend. "Ik moest wel hé!" Had u naast uw funktie van 'vrij willig molenaar' nog andere werk zaamheden?" "Och ja, ik werkte zo hier en daar bij de boeren. Dat deed m'n vader vroeger ook" Is uw vader ook op deze molen gebo ren? "Nee, want m'n grootvader was destijds molenaar op een Bleiswijkse molen, een ondermo len, later is hij op de ondermolen, waarop Gerard Ottevanger zit, molenaar geworden. Een broer van m'n vader is later op die mo len molenaar geworden en mijn vader op de tweede. Ik ben daar al tijd blijven wonen, eerst woonde ik er samen met m'n ouders. Nadat die waren overleden bleef ik alleen achter." Was u niet eenzaam? "Nee hoor, maar ik moest eerst wel erg wennen hier in het bejaarden tehuis aan al die mensen. Soms-is het er best druk." Gaat u altijd in de zaal koffiedrinken? "Ja, maar gis teren was ik op de soos en toen was het daar zo druk, dat ik wegge gaan ben." U geniet zeker wel van de goede verzorging hier? (Schouderophalend:) "Ach, ik vond eten koken wel fijn. Dan kon ik zelf beslissing wat ik wilde eten. Nu moet ik dat maar afwachten." Kookte u altijd zelf? "Toen m'n ou ders gestorven waren heb ik nog een poos bij de buren gegeten, maar tenslotte ben ik het zelf gaan leren." Waren er tijdens uw leven op de molen nog hoogtepunten? "Meer dieptepunten" antwoordt hij half lachend"Was het be zoek van Prins Claus, vorig jaar eind augustus, geen mooie afslui ting van uw tijd als molenaar? "Ach, als hij alleen gekomen was met wat gevolg, zou ik dat prettiger gevonden hebben. Nu waren er zoveel mensen om hem heen datje uit moest kijken of je schoenen nog heel waren" lacht V.d. Bos. U zei zojuist dat u meer dieptepun ten meegemaakt heeft als hoogte punten. Was de oorlog een diepte punt? (schouderophalend:) "Tja die oorlog hè, nou ik was echt niet zo bang hoor, alhoewel de bom men soms om je oren vlogen. Vooral in het laatst van de oorlog, toen de Engelse vliegtuigen regel matig de spoorlijn onder vuur na men, omdat de Duitsers van die V1's of V 2's vervoerden. Eén keer was het zo erg dat de ramen van onze molen aan flarden werden geschoten. Een piloot vergiste zich in de afstand. M'n zuster was op bezoek en we zaten aan de erw tensoep. Ze zei: "Ik zal eerst het deksel eens op de pan doen, je weet maar nooit wat er gebeurt." Ze had het nauwelijks gezegd, of het glas vloog om onze oren op onze borden. Die hebben we afge veegd en er even later gewoon weer snert opgeschept. Toen het beschieten over was zijn we buiten gaan kijken. De hele mqlen van bo ven naar beneden onder de mod der, omdat veel kogels in het wa ter terecht waren gekomen en het water met de modder hoog was opgespat. Je moet weten dat de hele polder (Tweemanspolder, toen onder water stond. Dat had den de Duitsers gedaan, uit angst voor de Engelsen...We konden we op de Rottedijk komen, maar ver der lagen we met de molens rond om in het water. Met een schuit voeren we naar het dorp....De molens van de viergang hebben na de oorlog de polderweerdroogge- malen", weet V.d. Bos zich te her inneren Het voetbalteam van de openbare basisschool 't Reigerbos is er voor het eerst in de lange en rijke ge schiedenis van de school, in ge slaagd om kampioen te worden van de lagere scholen van Gouda en omstreken. Van de 55 deelne mende scholen uit onder andere Moerkapelle, Boskoop, Nieuw- veen, Zevenhoven, Oudewater, Bergambacht, bleek het team van 't Reigerbos op woensdag 24 april j.l. uiteindelijk de sterkste. Nadat eerst de halve finales van wege het slechte weer moesten worden uitgesteld, werden ook de finales, oorspronkelijk gepland in de paasvakantie, uitgesteld tot 24 april. Nu was het goed weer waarbij er een lichte wind in de lengterich ting van het veld woei. In de eerste wedstrijd van de finale-poule moest de ploeg uit Zevenhuizen spelen tegen de Jozefschool uit Oudewater. Met de wind mee na men de jongens van 't Reigerbos meteen het initiatief maar tot de rust werd er niet gescoord. In de tweede helft werd er ondanks de tegenwind weer aangevallen door 't Reigerbos. Door 3 afstandscho ten werd deze wedstrijd uiteinde lijk gewonnen met 3-0. In de twee de wedstrijd werd aangetreden te gen de Cirkel uit Gouda die ook zijn eerste wedstrijd had gewon nen. In de eerste helft met wind te gen was de ploeg uit Gouda ster ker en viel voortdurend aan. Ver der dan een van de doellijn wegge haalde bal kwamen ze niet. In de tweede helft was de strijd gelijkop- gaand waarbij geen van de elftal len aan doelpunten toekwam (0-0) De Cirkel moest vervolgens tegen de Jozefschool uit Oudewater. De ze wedstrijd werd door de Goudse ploeg met 4-0 gewonnen. Zij ston den nu bovenaan met vijf punten uit drie wedstrijden en een doel saldo 5-0. Als 't Reigerbos de laat ste wedstrijd met 2 doelpunten verschil zou winnen dan zouden de beide scholen gelijk eindigen en dan zouden strafschoppen de beslissing moeten brengen; zou den zij met meer dan 2 doelpunten verschil winnen dan waren zij kampioen. Met wind mee werd ge start tegen de Speel en Werkhoeve uit Bodegraven. Naeen paarminu- ten was het met een afstandschot al raak; 1-0 voor 't Reigerbos. On danks een paar kansen werd er voor rust niet meer gescoord. Na de rust, tegen de wind in, deed het ergste vrezen voor de aanwezige supporters. De ploeg uit Zeven huizen bleef toch aanvallen en nam daarbij veel risico's zodat de school uit Bodegraven ook enkele kansen kreeg. Toch was het 't Rei gerbos dat 3 minuten voor tijd ver diend de voorsprong vergrootte (2-0). Nu kwam Bodegraven er niet meer aan te pas. Verschillende kansen alleen voor de keeper wer den jammer genoeg niet benut. Toch was het geluk met de jongens uit.Zevenhuizen, want een laatste alles-of-niets-afstands- schot werd losgelaten door de doelman van Bodegraven, waarna de bal tergend langzaam over de doellijn rolde. Het was op het nip pertje want er werd niet meer afge trapt. 't REIGERBOS WAS KAMPI OEN!! De vreugde was groot en na de prijsuitreiking maakte het team nog.een ereronde en mocht ver volgens de bloemen in ontvangst nemen. Om kampioen te worden hadden zij 9 wedstrijden moeten voetballen; 6 werden er gewonnen en erwerd drie keergelijkgespeeld Er werden 18 doelpunten gemaakt terwijl er geen enkel tegendoel punt werd gemaakt. Op 22 mei mag 't Reigerbos deel nemen aan de landelijke halve fi nales schoolvoetbal voor het ba sisonderwijs, die op het K.N.V.B.- sportcentrum in Zeist zullen wor den gehouden, 't Reigerbos verte genwoordigt aldaar de afdeling Gouda en is ingedeeld in één pou le met de kampioenen van Leiden, Haarlem, Utrecht en Noord-Hol land. Ook daar wensen wij de jon gens veel succes toe! De namen van de 'voetbalhelden' die voor dit succes hebben ge zorgd: Edwin Jansen, Peter Meij er, André Terpstra, Gerard Ver douw, Sander Poot, Harold van Helden, Arie van Prooyen, Jorg Duijvestijn, Camiel Hack, Peter Start, Jeroen Hoogendijk, Wilfred Breedijk, Dennis v.d. Heijden en Erik van der Hoek. "Het weer is je koopman "zegt kweker P. C. van Oosten, als we op een gu re voorjaarsdag bij hem binnenstappen. Dat 'binnen' is een nieuwe ver koopruimte in een gedeelte kas, dat oorspronkelijk zijn eigendom was, maar wat hij nu huurt van de nieuwe eigenaar van de kwekerij, gelegen naast zijn riante woning aan de 1e Tochtweg. Als kweker heeft de Dorps krant nog nooit belangstelling voor de heer Van Oosten getoond, wel voor zijn hobby, nl. schaatsen. Aan die hobby heeft hij de afgelopen winter zijn hart kunnen ophalen Zevenhuizen en omstreken - Nrd. Dwarsweg 44 - 01802-1370 "De grote voorjaarsverkoop van perk- en groenteplanten ging wat later van start omdat de verbou wing door de vorst vertraagd werd. Tijdens de vorst kon er namelijk geen verwarmingsinstallatie aan gelegd worden en kwam de ver bouwing en nieuwbouw van de kweekkas, later op gang. Het niet zo beste voorjaarsweer komt mij als kweker op dit moment niet zo ongelegen", lacht hij, doch ook hij hoopt dat de buitentemperaturen snel wat aangenamer worden, om dat dat ook de verkoop van de bloemen- én groenteplanten be vordert. Z'n ogen lichten op en z'n toch al vriendelijk gezicht wordt één brede glimlach als hij nog wat napraat over de afgelopen 'vorst- winter' "Het was een unieke win ter. Eigenlijk waren het twee schaatswinters in één seizoen, door de twee lange vorstperiodes. Ik geloof dat we nooit meer zo'n gezellige winter krijgen....Ik heb naar hartelust geschaatst...." (van zijn prestatie schreven we al eer der, nl. het uitrijden van de elfsteden tocht, red.) Menigeen is inmiddels van het feit op de hoogte dat achter de naam kwekerij Morgenzon, Van Oosten schuilt. Een kweker-bloemist, die al jaren perkgoed, groenten, bloe men en planten verkoopt, maar he laas noodgedwongen zijn kweke rij 'vaarwel' moest zeggen. Een dappere man, die samen met zijn vrouw het nog op 57-jarige leeftijd aandurfde om opnieuw te begin^ nen. Ja eigenlijk helemaal van de grond af aan. De nieuwe naam voor de bloemen en plantenzaak - annex kwekerij Morgenzon is ei genlijk op twee manieren goed be dacht. Morgenzon duidt op een pril begin: uit het oosten.... We laten de heer Van Oosten aan het woord om wat te vertellen over het beëindigen van zijn kwekerij... Kwekerij P.C. van Oosten is niet meer"We hebben in de loop der jaren heel wat klanten verspeeld. Tuinders, die van groenteteelt over gingen op bloemen, zoals gerbera's, rozen, orchideeën enz. In de zestiger/zeventiger jaren hadden we een expansief bedrijf, een toeleveringsbedrijf van groen teplanten voor de Nieuwerkerkse tuinders. Sommige tuinders had den als hoofdteelt tomaten en zet ten in de herfst komkommerplan- ten in hun kassen. Dat werd dan de nateelt. Omgekeerd was ook het geval. Daarnaast waren er ook tuinders die één of twee seizoenen sla teelden. Wij leverden voor al die Nieuwerkerkse tuinders de jonge, door ons gekweekte groen teplanten. De kracht van ons be drijf was, dat we het hele jaar door werk hadden. Door de afnemende groenteteelt, stonden onze kassen in plaats van voor 90 a 100%, nu voor 70% vol, terwijl we toch het zelfde kwantum gas verstookten. Toen we enkele jaren geleden een ziekte in onze gekweekte groente planten kregen, moesten we een enorme financiële klap incasseren Die klap zouden we (zo dachten we) best te boven komen. Helaas was dat niet het geval, door de te rugloop van de plantenkweek. He laas moest ons bedrijf toen nood gedwongen worden verkocht aan een andere kweker. De nieuwe ei genaar van het totale kweekbedrijf is een stekleverancier voor boom kwekers. Deze heeft veel minder energieverbruik dan een groente- of bloemenkweker, omdat er voor de kweek van sierheesters en bo men, nauwelijks verwarming no dig is. Alleen bij vorst moet er ge stookt worden....Zo deden we af stand van ons bedrijf, dat ooit door m'n vader aan de Oostringdijk in Nieuwerkerk als tuindersbedrijf van start ging. Vanaf 1952 waren we toeleveringskweekbedrijf van groenteplanten geworden. In 1976 zijn we hier op de hoek van de 1e Tochtweg-Zuidplasweg opnieuw begonnen, omdat het land waarop onze kassen stonden, benut moes ten worden voor de bouw van een nieuwe woonwijk in de Zuidpias- polder. Omdat het kweken me als het ware in m'n bloed zit, maar ook twee van onze vijf zonen ervoor voelden, besloten we direkt op nieuw van start te gaan. Niet zo groot, dat zagen we op onze leef tijd niet meer zo zitten....We pre zen ons gelukkig dat we op ons ei gen erf weer met de verkoop kon den beginnen. We huren nu een gedeelte kas van de nieuwe eige naar van ons bedrijf, terwijl ervoor het kweken van allerlei soorten groenteplanten, een nieuwe kas werd bijgebouwd. Voor de kweek van kamerplanten hebben we ook een aparte kas. De totale verkoop ruimte is in vergelijking met voorheen 11/2 maal zo groot ge worden en beslaat zo'n 100 m2. We hadden natuurlijk ook nog even kunnen wachten tot onze jongens klaar waren met hun studie (vol gend jaar), maar dan hadden we misschien veel klanten verspeeld. Nu hebben we met een onderbre king van enkele maanden, de zaak in stand kunnen houden. M'n vrouw en ik kunnen het samen net bijbenen...We vinden het contact met de klanten bijzonder fijn. Meestal zijn het hobbyisten die zin in tuinieren hebben en bij ons de diverse plantjes en zaden komen halen...Ze kunnen wat dat betreft van alles bij ons vinden, van de doodnormale slaplant tot broccoli en aubergine. Ook tal van kruiden soorten, geënte komkommerplan- ten, meststoffen, pootaardappe- len enzovoort" aldus de heer Van Oosten. Plaats 19 - Bleiswijk - 01892-7157 Julianastraat 72 - Moerkapelle - 01793-1588.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 8