DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS Tentoonstelling 1940-1945 is de heer Goudriaan bezig ge- DORPSKRANT Afgegeven bouwvergunningen BURGERLIJKE STAND Collecteschema Agenda raadsvergadering Sluiting gemeentehuis pagina 4 Verklaring geen bezwaar methyl bromide Draaidagen molens Tweemanspolder Ophalen huisvuil/ grofvuil bakker de graaff Wisselende results ten in de competitie bij Love '70 Burgemeester en wethouders van Moerkapeiie hebben op 15 mei 1985 bouwvergunning afgegeven aan: -Aannemingsbedrijf D. de Graaf B.V., Oranjestraat 16, voor het bouwen van een opslagruimte op bovengenoemd perceel; -Aannemingsbedrijf D. de Graaf B.V., Oranjestraat 16, voor het bouwen van 6 stuks halfvrijstaande woningen met garages, plaatselijk bekend uitbreidingsplan Wilde Veenen 2e fase aan de Klaproosstraat; - Mevrouw H.J. Oudijk-Bos, Herenweg 49, voor het bouwen/ver vangen van een berging op het perceel Herenweg 1e; - Mevrouw H.J. Oudijk-Bos, Herenweg 49, voor het aanbouwen van een slaapkamer aan het perceel Herenweg 1e; Een ieder die meent in zijn/haar belang te zijn getroffen, kan binnen 30 dagen na verzending van de beschikkingen ingevolge de Wet Arob een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Moerkapeiie. OVERLEDEN: Van der Leden, Gardina, w/v W.J. Smit, oud 79jaar, op4mei 1985; Slingerland, Neeltje, oud 96 jaar, op 4 mei 1985; GEBOREN: Aart Jan, zoon van: de Graaf, Pieter en: van Hoven, Adriana M., op 22 april 1985. 20 mei t/m 26 mei 1985: AVO- Nederland; 27 mei t/m 9 juni 1985: Neder landse Rode Kruis. De Hoofdingenieur-Direkteur voor de Bedrijfsontwikkeling in de provincie Zuid-Holland heeft ingevolge de "Beschik king vrijstelling methylbromi de" een verklaring afgegeven voor het gebruik van methyl bromide aan: - I.A. van der Spek, Herenweg 40 te Moerkapeiie. -P. Evers, Herenweg 44 te Moerkapeiie. Deze beschikkingen liggen ge durende drie maanden voor een ieder ter gemeentesecreta rie ter inzage. Op 21 mei 1985 te 19.30 uur komt de gemeenteraad in vergade ring bijeen. Tijdens deze vergadering zullen de navolgende punten aan de orde worden gesteld: -Opening. -Vaststelling van het verslag van de vergadering van 16 april 1985. -Ingekomen stukken. - Mededelingen. -Voorstel tot wijziging van de Uitkeringsverordening voor de gemeente Moerkapeiie. - Voorstel tot wijziging van een nieuwe Wachtgeldverordening. -Voorstel tot wijziging van de Legesverordening. -Voorstel tot wijziging van de voorwaarden en tarief voor een individueel abonnement op het Centraal Antenne Systeem. -Voorstel tót wijziging van een verkeersmaatregel voor het be tonpad ten noorden van de voetbalvelden. -Voorstel tot vaststelling van het bestemmingsplan "Landelijk Gebied, 1e partiële herziening 1985". - Voorstel tot vaststelling van het bestemminsplan "Bedrijfster rein, partiële herziening 1985". -Voorstel tot goedkeuring van de jaarrekening 1984 van de Stich- Stichting Dorpshuis Moerkapeiie. -Voorstel tot het verhogen van de huurprijs van een aantal panden. -Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor het vernieuwen van de dakbedekking van de dakkapellen van 28 woningen. - Voorstel tot verkoop van grond aan mevrouw H.J. Oudijk-Bos. -Voorstel tot verkoop van grond aan G.J. Bakker. -Voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet voor de aanpassing van de Rehobothschool. -Voorstel tot verkoop van grond voor de bouw van 20 woningen in het plan Wilde Veenen 2e fase. -Voorstel tot benoeming van een direkteur aan de te vormen basisschool in onze gemeente. -Voorstel inzake de aanbieding van de jaarrekeningen van het Grond- en het Woningbedrijf en het Centraal Antennesy- steembedrijf. Door de Stichting tot Instand houding van de Molenviergang van de Tweemanspolder zijn maatregelen genomen om ook dit jaar de vier molens in wer king te stellen. In principe draaien de molens - uiteraard bij voldoende wind- vanaf 18 mei a.s. om de veer tien dagen van 13.00-18.OOuur Bij dit schema wordt uitge gaan, dat alle eerste zaterda gen van de maanden mei toten met september de molens zul len draaien. Hierdoor kan derhalve een afwijking van het twee-weke lijkse schema plaatsvinden. Wilt U meer informatie over de molendagen dan kunt U kon takt opnemen met de Stichting tot Instandhouding van de Mo lenviergang van de Tweemans polder, tel. 070-116547. In verband met Hemelvaarts dag op 16 mei 1985 zal het ge meentehuis op deze dag zijn gesloten. Ookop 17mei 1985is het gemeentehuis voor alle diensten gesloten. In verband met Hemelvaarts dag op donderdag 16 mei 1985 zal het huisvuil en het grofvui op vrijdag 17 mei 1985 worden opgehaald. dit is het tentoonstellingscomité - de heer huizinga ontbreekt geen stamkaart hadden, doordat ze opgepikt waren en ontsnapt. Zij kregen dan gestolen bonnen. Diverse knokploegen uit de regio deden tijdens de oorlogsjaren overvallen op de distributiekanto ren om aan bonnen te komen. Zelf heb ik niet aan overvallen meege daan. In Moerkapeiie is er een overval op het bevolkingsregister gesuggereerd. Er werd gedaan alshof de Duitsers het in beslag hadden genomen, in werkelijkheid lag het onder de Zoetermeerse dorpskerk. Daar werden tal van belangrijke stukken bewaard. De heer Verbeek, die op het gemeen tehuis werkte, hoorde dat het be volkingsregister in Benthuizen door de Duitsers in beslag was ge nomen. Daarom besloot hij dat van Moerkapeiie zelf alvast mee te ne men, op een zaterdagmorgen in 1944. De datum weet ik niet meer, omdat ik nooit wat opgeschreven weest om een Duits stempel te be- Als er één is in Moerkapeiie die tijdens de Tweede Wereldoorlog actiefis machtigen, dat op een ontvangst- geweest dan is dat de nu 75-jarige meneer J. de Graaff van de bewijs zou moeten worden ge- Dorpsstraat wel. Beter bekend als: bakker De Graaff. Allerlei attributen plaatst, waaruit blijken moest dat die op zijn 'ondergrondse activiteiten' betrekking hebben, waren ten- de Duitsers de stukken hadden. toongesteld op de in het gebouw voor hulpverleningsdiensten'Moer- Toen hij bij mij kwam om zo'n veen', tijdens de tentoonstelling over de Tweede Wereldoorlog, zoals stempel heb ik contact gezocht b.v. krante-artikelen en onderscheidingen. Eén en ander op verzoek van met Rotterdam. Die konden mij er- de tentoonstellingscommissie, welwillend door de heer de Graaff, in aan helpen. Ik ben maandag, op bruikleen afgestaan. nadrukkelijk verzoek van Goudri aan en Verbeek, op de fiets ge- Moerkapelle de contactman van stapt en naar Rotterdam gefietst, het'ondergrondse werk'. De hoofd Eigenlijk kwam mij het niet zo figuur waar alles om draaide, om- goed uit, ik had liever op dinsdag dat hij ook contact had met ver- gegaan, omdat ik het druk had. zetsgroepen in andere plaatsen. Maar dinsdagmorgen zou de bur- Vooral met Waddinxveen. Bij het gemeester, toen nog in functie uitbreken van de oorlog was De voor Benthuizen en Moerkapeiie Graaff 30 jaar en drie jaar zelfstan- samen, naar Moerkapeiie komen dig bakker. Eigenlijk min of meer ®n. moest dat stempel op een toevallig 'rolde' de bakker in het briefje staan. Het kwam allemaal ondergrondse werk. Toen in 1941 voor elkaar. En laat die burge zijn knecht het risico liep opge- meester het verhaal voor zoete pakt te worden voor de arbeidsin- koek slikken en nooit naar het zet in Duitsland, adviseerde De briefje (ontvangstbewijs met Duit- Graaff hem om onder te duiken. ff stempel) vragen. Heel deskundig werd daartoe in Nog iets wat ik moet vertellen, als Boskoop zijn persoonsbewijs ver- 'k dinsdag naar Rotterdam gegaan valst. Het onderduikadres in was, over Bleiswijk en Bergschen- Naaldwijk bleek niet helemaal hoek, had ik ook het risico gelopen goed gekozen: hij moest daar weg. doodgeschoten te worden Drie Een politieman (een goede) zorg- kruisen daar op de weg naarBerg- de voor het tweede adres. Via een schenhoek herinneren eraan dat reiziger zorgde De Graaff ervoor drie willekeurige mensen als een dat zijn gewezen knecht toch aan vergeldingsmaatregel van de Duit bonkaarten kwam. Hij moest daar- sers voor een bepaald vergrijp, voor wel zijn stamkaart afgeven. daar langs de weg zijn doodge- Arie den Boon in Waddinxveen schoten zorgde er altijd voor dat er bon- onderduikers nen beschikbaar waren. Soms Tijdens de oorlog had het echt- moesten ze klandestien verstrekt paar De Graaff diverse onderdui- worden, voor onderduikers die kers, zoals bijvoorbeeld een fami- Ook andere Moerkapellenaren de den dat door middel van het be schikbaarstellen van foto's, oude distributiekaarten, brieven, kran ten enz. Zelfs een militair uniform, een zgn. uitgaanstuniek, zoals de Nederlandse militairen die droe gen ten tijde van het uitbreken van de oorlog. De talrijke bezoekers (meer dan men had durven hopen) hadden veel lof voor de expositie. De tentoonstellingscommissie had alle eer van het vele werk dat voorafgaand aan de expositie was verricht en waaraan ook de oudste schooljeugd van beide lagere scholen een aanzienlijk steentje bijdroeg. Zij maakten collages en werkstukken. Door burgemeester A.W. Lips werden ter gelegenheid van de opening van de tentoon stelling op zaterdagmorgen 4 mei, woorden van bewondering uitge sproken. Ook van bezinning. "Wij als jongeren moeten lering trek ken van wat er gebeurd is. Wat er gedaan is door mensen in het ver zet. Zij praatten niet, maar deden". Iemand die niet praatte maar deed, was bakker De Graaff. Hij was in lielid die zijn lege tijd doodde door het gemeentearchief van Moerka peiie bij te houden. Hij sprak vloe iend Engels, wat goed te pas kwam bij het onderbrengen van de En gelse piloten die aan het eind van de oorlog ondergedoken zaten op het Jachthuis en vandaar, na een vechtpartij, moesten vluchten. Zo kwamen ze bij Uithol terecht, waar vandaan er twee naar de zwager van de heer De Graaff, de heer Bergshoeff en één naar de familie Jonxer en twee bij de familie De Graaff, terechtkwamen. Toen er voor hen op 8 mei een afscheids bijeenkomst (net na de bevrijding) op het gemeentehuis van Moer kapeiie werd georganiseerd, kon de heer De Graaff, het zgn. 'in be slag genomen' bevolkingsregister weer overhandigen. Tal van on derscheidingen, waarvan de hoogste de zgn. Montgomery kreeg bakker De Graaff voor zijn ondergrondse werk. Zo was hij contactpersoon van Moerkapeiie met de ondergrondse groepen in de omliggende plaatsen. Hij wist ook lokaties in Moerkapeiie waar wapendroppings konden plaats vinden. Driemaal gebeurde dat. Eén bij Pouw v.d. Spek en twee bij Heijboer. De boeren zetten zich hierbij uitzonderlijk in, want als men erachter gekomen was dan had er wat gezwaaid. De Graaff: "dan was ik allang vertrokken ge weest, want ik had tal van onder duikadressen achter de hand." Hij vertelt dat, toen de wapens bij Pouw v.d. Spek gedropt werden (tegen het einde van de oorlog) ze tijdelijk verstopt werden in de hooi berg van Piet Oudijk aan de over kant, die als een eiland in het water stond. Een ploeg uit Berkel van de ondergrondse zorgde ervoor dat de wapens wegkwamen. Soms on der een vracht spruiten..." Had u nooit angst dat u gepakt zou worden? "Neen, eigenlijk niet, je deed het uit liefde voor je land." Mevrouw De Graaff: "Maar ik wel hoor, ik heb menig angstig uurtje doorgemaakt." Vergeten is men het echtpaar De Graaff niet, want voor alle evene menten die op internationaal ni veau georganiseerd werden, wer den ze uitgenodigd. Zo waren ze ook enkele dagen te gast in Enge land. Ook bestaan er nog goede contacten met de piloten uit het Jachthuis, die enkele jaren gele den nog op het Zevenhuizensege meentehuis zijn ontvangen. Nog krijgen ze tal van uitnodigingen om bijeenkomsten ter herinnering aan de bevrijding bij te wonen. Ze doen het niet meer, omdat het te vermoeiend is en beiden niet meer zo'n beste gezondheid hebben MOERKAPELLE - Dit seizoen ko men er 17 teams uit voor Tennis vereniging Love '70 in de districts competitie van de KNLTB. Helaas viel de eerste competitiedag in april door de langdurige regen ge heel in het water. Sommige teams hebben deze wedstrijd op Konin ginnedag in kunnen halen, zodat 10 teams hun 3 wedstrijddagen er op hebben zitten, terwijl de oven ge teams dit op Hemelvaartsdag bereikt hopen te hebben. De resultaten zijn nogal wisselend van de 7 gemengde teams die spe len in de 6e tot en mét de 3e klasse is er 1 team in de 6e klasse die tot nu toe alle wedstrijden gewonnen heeft. Bij de overige teams worden de wedstrijddagen door zowel winst als verlies gekenmerkt, ter wijl 2 gemengde teams tot nu toe alles verloren hebben. Van de 3 herenteams, spelend in de hoofdklasse B, de 3e en de 4e klasse, heeft alleen het derde klasse-team alle wedstrijddagen met grote cijfers gewonnen. Het hoofdklasse B-team behaalde zo wel winst als verlies, terwijl het team in de 4e klasse nog geen winst heeft kunnen boeken. 2 van de 3 jeugdteams in de 2e en 3e klasse konden de eerste 3 wed strijddagen omzetten in winst, he laas heeft het jongste jeugdteam dit nog niet kunnen behalen. Bij dedames hebben 2teamsinde 4e en 5e klasse tot nu toe veel ver loren. De andere dames in de 3een 5e klasse hebben de winst wel naar zich toe kunnen halen, waarbij ver meld kan worden dat het eerste damesteam in de 3e klasse alle wedstrijddagen ongeslagen ge wonnen heeft. Zij hebben als enig team van Love '70 het maximale aantal punten weten te bemach tigen. Nog drie zaterdagen zal er sportier gestreden worden, daarna ligge" de kaarten op tafel en weet ieder Love '70-team op het promove ren, degraderen of wel 'zitten blij' ven' zal worden.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 4