Coen Schiereck APPELZUUR 1,50 DE DROPKONING G kleintjes OPHÊFFINGSUrrVEaKOOP, TOTALE £5ÏÏTINGlN2£ëÖ*0Ptotale O AH DER LEE schoenen DORPSKRANT De Tuinkamer van De Zevenster 4rcra |f( RIJSCHOOLVERENIGING es bij een rijschool plaats ook eens een kleintje! pagina 6 vele vrouwen - één man Slechts één man bevindt zich in het gezelschap dat de Tuinkamer bevolkt. Hij praat wat over vroeger en verheugt zich op z'n prakkie dat over een half uur opgediend zal een jaar bij elkaar Voor Voorzetramen, kozijnen tot Aan bouw, Verbouw en Nieuwbouw en alles wat er aan vast zit! 'Ook voor HOUT- en BOUWMATERIALEN kunt u bij ons terecht! bouwkundige werkzaamheden en adviezen. CARAVAN SERVICE en STALLING B.V. Op de vrijdagmarkt in Zevenhuizen REKLAME: 250 gram CHOCOLADE-ARTIKELEN! Hartverwarmend is de wijze waarop er met de bewoners van het bejaar dentehuis De Zevenster wordt omgegaan in de Tuinkamer. Ze krijgen aandacht, er wordt naar hen geluisterd en ze 'mogen' iets doen. 'Moeten is er niet bij" zegt één van de bezigheidstherapeutes, als we eens aan komen waaien. Dat waaien is niet bepaald bevordelijk voor de rustdie in die Tuinkamer heerst. Maar of je wilt of niet niet, er straalt zoveel rust uit van zowel de bezigheidstherapeute als de vrijwilligster, dat iedereen die daar vertoeft er wel rustig van wordt. De bejaarden zelf zijn het immers al. "Rust en kalmte zijn voorwaarden om hier bezig te zijn" zegt de be zigheidstherapeute die we die ochtend treffen. "De bezoekers van de tuinkamer zijn heel gevoe lig voor sfeer. Om hier te helpen of even te komen kijken dient men zich kalm te gedragen, hoewel men een grapje wel waardeert. Toen we met dit werk startten heb ik een soort handleiding gemaakt voor de vrijwilligsters, zodat ieder een wist wat er van hen verlangd werd. Zijn ze het ergens niet mee eens, dan is dat altijd bespreek baar, maar we werken in zo'n goe de harmonie met elkaar, dat zoiets nooit of nauwelijks voorgekomen is. We praatten die ochtend verder niet meer met elkaar, maar rond den het gesprek later bij haar thuis af Schrijfster dezes blijft echter nog wel een poosje, of de sfeer op te snuiven, te genieten van de warm te, hartelijkheid en liefde, die de drie vrouwen uitstralen. De ene is de therapeute, de ander de vrijwil ligster en de derde een stagiaire... wordenEnkele vrouwen zitten met de armen over elkaar, zo maar stilletjes te genieten. Een andere vrouw maakt een legpuzzel. Twee zijn er verzot op huishoudelijke karweitjes, schillen de aardappels en maken de wortels klein voor de avondmaaltijd van het gezin van de therapeute. Een bezigheid die ze vroeger dagelijks deden, maar die sinds hun verblijf in De Zeven ster niet meer nodig was.... Ze genieten ervan, het lijkt weer een beetje op het zorgen van vroe ger....Een andere vrouw bekijkt plaatjes van oud-Zevenhuizen en twee zijn ijverig aan het breien. Dat wordt de tafel gedekt: place-mats en borden van boerenbont. Het lijkt een beetje op vroeger thuis.... "Hoe vindt u het hier, in de Tuin kamer?" vragen we één van de be jaarde dames "O heerlijk" glundert ze "als ik m'n loopfiets niet had, zou ik wel willen komen kruipen..." Dat zou niet nodig zijn, want wie niet goed ter ben is, wordt gehaald zien we 's middags als we ook dan eens een kijkje gaan nemen bij de andere therapeute of leidster. We hebben gehoord dat de Tuinka merbezoekers gezamenlijk met haar op kraamvisite bij haar dochter zijn geweest. "Het was een leuk uitstapje en een lief kindje" vonden ze. De mensen van de Tuinkamer hebben naeen gezamenlijke maal tijd op hun kamers een poosje ge rust. Klokslag twee uur komen zij die goed ter been zijn weer naar de Tuinkamer. Eén van hen wacht de leidster al op bij het begin van de gang. Er klinkt een vrolijke be groeting en gearmd lopen die twee de gang in richting Tuinkamer. Daar staan mooie bloemen op tafel, die de vorige dag in vazen geschikt zijn. Een wekelijks terug kerende bezigheid. De leidster pakt haar tas uit en wat daar al niet uitkomt: verse melk, zo van de koe, een zelfgebakken cake De zon schijnt nu in de Tuinkamer, de poezen nestelen zich in het zonnetje. Op schoot of aange haald worden, daar houden ze niet van. Ze zijn het eigendom van de directrice en verhogen de sfeer van huiselijke gezelligheid. Waarom deze bijeenkomsten in de Tuinkamer? vragen we directrice mevr. C. Staal. "Destijds volgde ik een zgn. 'directie-opleiding' waar het 'bejaarden uit hun isolement halen' ter sprake kwam. Ook in ons tehuis waren mensen die eigenlijk best een beetje eenzaam op hun kamers zaten, omdat ze niet meer deel konden nemen aan het socia le leven, dus bracht ik in een be stuursvergadering het plan eens op tafel om iets voor.deze mensen te doen. Uiteraard werd dit in over leg gedaan met het personeel. Ook zij moesten hierin worden gekend. Aan de ene kant betekent het ver blijf in de Tuinkamer van dit groep je bejaarden een ontlasting van hun werkzaamheden, maar aan de andere kant is het voor hen ook een gemis. Deze mensen zijn na melijk erg aanhankelijk en menig verzorgster vindt het heerlijk - als de werkzaamheden het toelaten - éen of meerdere van hen, eens ex tra aandacht te geven. Even met hen te 'tuttelen', zoals we dat hier noemen. Een ruimte waar deze groep bewoners bij elkaar kon komen, was er, nl. de Tuinkamer. Die had niet zo zeer een functie in ons tehuis. Hij werd o.a. een beet je als kapsalon gebruikt...Samen met een vrouwelijk bestuurslid zijn we de bezigheidstherapie op gaan zetten, aanvankelijk alleen voor halve dagen, het vrouwelijk be stuurslid deed het helemaal als vrijwilligster. Maar voordat het zo ver was moest er heel wat bespro ken worden. Eerst met de afde lingshoofden: welke bewoners ko men er in aanmerking voor de Tuinkamer. Toen wedieopeen rij tje hadden, hebben we de familie uitgenodigd. Van iedere bezoeker twee familieleden, meest kinderen Tijdens deze bijeenkomst waren ook de voorzitter van het bestuur van het bejaardentehuis en de me dische adviseurs aanwezig. Er is toen aan iedereen uitgelegd op welke wijze we dachten te gaan werken en natuurlijk is de Tuinka- mer, die in feite een reactiverings ruimte is, aan iedereen getoond. De reacties van de familie waren bijzonder enthousiast. We hebben toen gesteld dat het geen probeer sel is om deze groep bewoners te 'reactiveren' of gewoon gezellig bij elkaar te brengen, maar iets wat moést lukken. Als je zoiets begint mag je het niet 'uitproberen', om dat als die ontmoetingen daarna wegvallen, de bezoekers een leeg te overvalt....Met bejaarden kun je niet experimenteren en zeker niet met deze groep. We hebben een paar maanden op vrijwillige basis gewerkt waarna in november twee vaste krachten konden worden aangesteld. Elk werkt 21/2 dag. Daarnaast is er een koor van vrij willigsters die per toerbeurt wer ken. Het leuke is dat zelfs kinderen van bezoekers van de Tuinkamer meedraaien als vrijwilligstër. Ze vinden dat ze zo meer contact heb ben met hun vader of moeder, dan wanneer ze opgeprikt op bezoek zijn....Zelf vind ik het ook heerlijk om een poosje in de Tuinkamer te vertoeven. Ik loer er weieens op dat, als er een vrijwilligster verhin derd is, ik bij kan springen. Helaas laat m'nxagenda dat niet altijd toe.." "Op 21 mei bestonden we een jaar" vertelt de leidster (of bezigheids therapeute) die we 's morgens in de Tuinkamer aantreffen. Zij heeft met directrice mevr. Staal, de bij eenkomsten in de Tuinkamer ge start. "We hebben een bezoek aan De Keukenhof gebracht met hele bejaardentehuis. De dag ervoor, 20 mei, hielden we een receptie die druk bezocht is door familie, be woners en bestuursleden. Het is heerlijk om met deze mensen be zig te zijn" zegt ze "De therapie is op hun persoonlijke behoefte af gestemd en aangepast. Mensen die het leuk vinden iets te doen, daar zijn we mee bezig. Wij moeten ons in dienst stellen van hen. Je bent er voor hen. Zij zijn er niet voor ons. Sommige mensen den ken weieens dat bejaarden doof zijn en gaan luid praten, maar niet alle bejaarden zijn doof...Ze hoe ven ook niet altijd bezig te zijn...Je moet ze ook nooit teveel vragen. Wel luisteren en niet in de rede val len. Ze houden er ook van om over vroeger te praten...Maar onder de warme maaltijd is geen tijd op te praten. We vinden dat die zeker zo kalm mogelijk moet verlopen. De tijd is beperkt, na het eten rusten en dan komen de meesten weer hier terug. De vrijwilligsters ne men een heel belangrijke plaats in. We kunnen niet zonder hen wer ken. We zijn erg blij met de onge veerd twintig vrijwilligsters die per toerbeurt helpen. Het zijn gemoti veerde dames, waarvan de mees ten opgroeiende kinderen hebben die niet meer tussen de middag thuis komen lunchen, omdat de ochtendploeg pas om één uurweg kan. Eén vrijwilligster hebben we die éénmaal per veertien dagen haar kinderen op school over laat blijven....dat ze er zo'n hart voor heeft, vinden we erg fijn. Een af spraak met de vrijwilligsters is o.a. dat ze staan voor de taak waarvoor zezich aanmelden. Vrijwillig is niet vrijblijvend. Straks met de vakantie draaien we gewoon door. Het kan niet anders. De tuinkamergroep rekent op ons. Sommigen vinden de zaterdag en zondag helemaal niet fijn, omdat ze dan niet naar de Tuinkamer kunnen Wat heb je nodig om in de Tuinka mer te kunnen werken? "Er is wel' een zekere kennis voor nodig, maar in de eerste plaats liefde voor de oudere mens. In de loop der tijd is de Tuinkamer ook wat uiterlijk betreft aangepast. Gezellige tafels en stoelen, een mooi terras met een schuifpui. We kunnen met mooi weer naar buiten ...Tal van werkmateriaal, een ge zellig servies en ga zo maar door... Het is bij ons reuze gezellig, trou wens dat heb je zelf ervaren" lacht ze 'n& Soirwt*' Zaterdags geopend van 9.00-12.00 uur en van 13.00-15.00 uur Dorpsstraat 12 - Zevenhuizen - Tel. 01802-2581 b.g.g. 01828-18718. Bredeweg 33 - 2751 GH Moerkapelle Tel. 01793-1944 na 17.00 uur 01725-3133 Caravan onderhoud Remmen-test op remtestbank Voor caravans, vouwwagens en aanhangwagens Ook voor tandemasters Auto-carayan accu van het topmerk Chloride nu met hoge korting! 111111 Tevens zijn wij weer aanwezig met onze uitgebreide collectie eigen gefabriceerde L. van Wensem Burg. Klinkhamerweg 27 Zevenhuizen - 01802-1467 A. van Rijn Westland 18 Moerkapelle - 01793-1496 TE KOOP of te huur: VIDEOFILMS Motor- en Autosport. VHSerrBetamax TEL. 01802-1510. MARKUS KIP - Bermweg 26, Ze venhuizen, tel. 01803-12528. Verkoop aan particulieren van: verse braadkuikens en delen daarvan uit onze eigen slachterij. Voor 1,- wordt het thuisbezorgd! MEDEWERKER van 18 jaar ge vraagd op snijbloemen- en potplanten kwekerij. J. Overvoorde, Bredeweg 46. Zevenhuizen. Voor al uw schoenreparaties kunt u terecht bij: Schoenmakerij Doornhein, Dorpsstraat 42 - Nieuwerkerk a.d IJssel - 01803-6594. Te koop: FOTOCOPIEERMACHINE "Roneo". Compleet met verrijdbare voorraadwagen. TEL. 01802-1510. GEVRAAGD: HULP IN DE HUISHOU DING voor 2x3 uur per week. Mevr. M.v. Reeuwijk - 01793-1640. HET VOEDERSCHUURTJE MOERKAPELLE - TEL. 01793-3016 VOOR VADERDAG: ALLE HENGELSPORTARTIKELEN!!! Te koop: ronde EIKEHOUTEN TAFEL 0 100 cm. met 3 stoelen, 50,- TEL. 01802-2374 óAitmJ WINKELCENTRUM GROENSVOORDE 12 - WADDINXVEEN - TELEFOON 01828-12289

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6