A. VEERMAN Twee ideale spaarrekeningen voor jonge mensen. NMS Jeugdsparen J. WIE SCHRIJFT, BLIJFT! DORPSKRANT De DE ZE\ GESLAAGD! Camping op t.v. plaats ook eens een advertentie in dit blad NMS Spaaradviseur: Dorpsstraat 200 - Zevenhuizen TELEFOON 01802-1430 kinderen We wilden beiden graag kinderen. Maar na de zevende vonden we het welletjes. We kochten een boek waarin een bepaalde voorbehoeds methode- of geboorteregeling be schreven stond, waarbij je meteen grafiek werkte. Toen ik drie jaar later toch zwanger werd, besloten we dat ik de pif zou gaan slikken. Op ons eigen houtje durfden we eigenlijk niet. Het gebruik van voorbehoedsmiddelen is nóg ver boden door de katholieke kerk. Ik ben toen naar meneer pastoor ge stapt en heb hem gevraagd of ik de pil mocht. Hij knikte geruststel lend: 'ga jij maar naar de dokter hoor; en zeg maar dat ik je ge steund heb" Wij blij! op de televisie In de herfst begint de K.R.O. met een nieuw televisieprogramma dat getiteld is: "Zestig jaar lief en leed" pagina 10 bed ZIJC onontdekt talent en haar pennevruchten uit "De Zweetdruppel" altijd bezig publiceren bruiloften Verder komen ze nogal eens bij me voor een gedicht als er iemand trouwt, of zoveel jaar getrouwd is. Ik maak dan een levensloop, deze zijn erg gewild. Soms voor wild vreemde mensen. Ik ben er nu ook weer met één bezig." voor de radio Ze is, zoals we in de aanhef al schreven, weieens voor de radio geweest in een programma van Anne van Egmond. Toen ze weer eens een verhaal zat te schrijven, waarvoor ze later een 'tot-onze- spijt-brief' terugkreeg, hoorde ze Dokter Vroegindeweij op vakantie Spaarbank op de radio het radioprogramma van Anne van Egmond opde K.R.O.: Aan de veilige kant", leder een die iets wilde lezen of komen zingen kan dat. Prompt schreef mevrouw Van Nierop een brief en sloot haar gedicht over de Paus en het aanstaande Pausbezoek bij. Alhoewel hetgedichtveruitdetoe- gestane minuut overschreed, mocht ze het in de studio komen voordragen. Er kwam een storm van instemmende reacties. De uit zending vond plaats op 11 mei 1984, ruim een jaar geleden. Toen praatte iedereen ook al over het ophanden zijnde Pausbezoek (een jaar later). "Alhoewel het een bandopname was, trilde ik van de zenuwen. Anne zei later tegen me: 'geen wonder, want je stuurde me nogal iets de lucht in!" Het doet mij en heel veel katholieken, veel dat de Paus op reis (ging en) gaat naar zoveel landen. Niet in positieve zin. Waarom eigenlijk? Het katho lieke standpunt is altijd: geven en delen. Terwijl er in het ene wereld deel zoveel armoede en honger wordt geleden gaat de Paus op reis en laat duizenden mensen opdra ven om zijn veiligheid te bescher men. Miljoenen kost zoiets...Vroe ger aanbaden we de Paus, zagen we hem echt als de plaatsvervan ger van Christus, nu is dat alle maal wel wat veranderd....Er is trouwens veel veranderd in de kat holieke kerk...Jammer is het dat zovelen afhaken...We leven in een stroomversnelling....Ik geloof ook dat het geloof in God niet behoeft te betekenen, dat je altijd naar de kerk gaat. Mijn man en ik gaan wel, maar onze kinderen niet meer maar ik weet zeker dat ze geloven. Van dit zijweggetje, omdat het met het volgende te maken heeft, naar een ander onderwerp. Dat heeft niets met haar schrijverij te maken, maar is toch een gevolg van haar vrijmoedigheid een brief te schrij ven naar de K. R. O. "Een prachtige brief" volgens pro grammamaakster Marga Kerk- laan.Jn die brief schrijft mevr. Van Nierop over het leven in een groot gezin. Ze komt namelijk uiteen ge zin van 14 kinderen en over het 'moeder zijn van een groot gezin'... Ze deed dit naar aanleiding van een oproep over de radio. Toen ze gebeld werd vroeg de producer of ze nog een kopie van haar brief had....Ontkennend moest ze hier op antwoorden. Die had ze niet. Evenals van alle gedichten en ver halen....(en dan te bedenken dat onze redaktie ze enige tijd in huis heeft gehouden, stekje voor als er brand was uitgebroken!) Mevrouw Van Nierop is één van degenen die uit de veelheid van in zenders is uitgekozen om haar zegje te doen over grote gezinnen. De opnamen zijn maandag 3 juni bij haar thuis gemaakt. Eerder kwam een drietal dames bij .haar thuis over het onderwerp praten. De keus viel o.a. op mevrouw Van Nierop omdat ze haar zegje zo eenvoudig weet te verwoorden.... Alhoewel de opnamen nogal wat tijd in beslag hebben genomen, verwacht mevr. Van Nierop niet langer dan zo'n tien minuten op het beeldscherm te komen... Wanneer het programma uitge zonden wordt is nog niet bekend, maar het wordt ongetwijfeld in de omroepgidsen vermeld. Onbekend is mevr. Van Nierop dan niet meer, maar liever ziet zij haar schrijverstalent beloond. Graag zou ze eens iets willen publiceren. Door Marga Kerklaan werd haar aangeraden wat minder te dichten en wat meer te schrijven en toch nog eens bij grote uitgevers aan te kloppen, omdat er best leuke ver halen bij zijn...goede uitgangs- punten....Ze hebben veel weg van de verhalen in een bekend dames weekblad, waarin ene Schehera zade schrijftMet dit artikel in de Dorpskrant willen wij meehelpen mevr. Van Nierop te stimuleren. We begrijpen dat niets zo frustre rend werkt als je verhalen en ge dichten terug krijgt, vergezeld van een brief die begint met: "tot onze spijt". In de vorige Dorpskrant las u een gedicht over vaderdag. Dat was van deze schrijfster. finalist weten: elftal v door d naar h zoveel een bij veen. I lOOp Vc george Jeugdl Moerk. v.v. Mi Leeuw Penalt Het is r den da Zevenh eerst d organis seerde Aegir t zeilrace van Wc hi ii7pn bij de missie 18-uurs De eers de in clubhui Eendrai tie een wedstri jaar en motorj. gemee: genodi startsc! houder zelf ver op vol taak we In 1978 harde v 22.30 werd ir stelling boten 1 er in d< Op een dag stapte ze de drukkerij binnen. Onder haar arm een map, waarin de vruchten waren opgeslagen van een laat tot bloei gekomen huisvrouw, die haar kinderen op de eerste plaats liet komen en zich daar om pas op haar veertigste op haar hobby kon gaan toeleggen. "Kunnen jullie hier iets mee doen?" vroeg ze en overhandigde de voor o zo kostba re map, met verhalen en gedichten die uit haar brein zijn ontsproten. Ver halen en gedichten, waarvan we bij het doorlezen ontdekken dat ze als het ware één geborduurd schilderij vormen van verschillende patronen, met één motief: mede-menselijkheid. De meeste hebben betrekking op het dagelfjkse leven; het beleven van gewone, nauwelijks belangrij ke voorvallen. Er zijn ook verhalen en gedichten bij, waarin haar ge loof tot uitdrukken wordt gebracht Gewaagd kritisch is haar gedicht over het pausbezoek aan Neder land. Als praktiserend Rooms- katholiek gelovige vindt zij het on terecht dat hij zoveel landen be zoekt en deze daardoor zó op kos ten jaagt. Ze kwam er zelfs mee voor de radio en kreeg uitsluitend positieve reacties voor haar ziens wijzeDit horen we als we haar, aan de Groeneweg, vlakbij de grens met Nieuwerkerk, opzoeken....in "De Zweetdruppel" Corrie van Nierop kan slecht stil zitten. Ze is altijd bezig. Niet meqr zoals vroeger met het huis binnen ste buiten te keren en plinten te soppen, maar met schrijven en dichten. Als we op bezoek komen ligt er op de tafel een gedicht, geschreven in gotische letters. "Voor m'n dochter" vertelt ze. "Ze is dertig jaar en verpleegkundige. Vorige week behaalde ze het VWO-diploma. Eerder haar MAVO diploma. Op zich misschien niets bijzonders, maar ze deed het in haar vrije tijd, met ernaast haar be roep als verpleegkundige. Ze kreeg alle medewerking van het Delftse ziekenhuis waar ze werkt en deed alleen 's-avonds dienst, zodat ze overdag naar school kon. Vroeger kon de verpleging in met het Huishoudschool-diploma en een INAS-opleiding en zo miste ze eigenlijk de middelbare school. En nu vind ik het zo'n prestatie wat ze geleverd heeft, dat ik het niet laten kon om een gedicht voor haar te maken." Of de dochter nog thuis- woont? "O neè, ze woont al jaren in Delft. Ik heb in totaal acht kinde ren. De oudste is 34 jaar en de jongste 21 jaar. Ze zijn allemaal de deur uit. Nt> heb ik plenty tijd om iets voor mezelf te doen." Haar schrijfmachine verraadt dat het geen ze voor zichzelf doet, in de kamer plaatsvindt. Haar blik zal dan ongetwij feld naar buiten dwalen, waar ze een uitzicht heeft op de Ringvaart en wat verder weg, een zee van kassen. De reiger staat er zijn hele leven lang stil bij Mevrouw Van Nierop: "Toen de reiger pas zijn intrede had gedaan, kwam een kleindochtertje dat de 'r' niet kan zeggen, op bezoek. Ze vertelde haar broertje: 'Vincent, oma hebt een heiger in de tuin'. Wanneer bent u met schrijven be gonnen? "Toen ik kinderen kreeg. Ik heb alle kleine voorvalletjes op geschreven, maar echt bewaard heb ik ze niet." Heeft u daar geen spijt van? "Nee niet echt" Wat ons opviel in uw verhalen en gedichten is uw gebruik van de Nederlandse taal: bijna vlekkeloos "Ik heb altijd een goed gevoel voor taal gehad. Helaas mocht ik na de 7e klas van de lagere school niet meer doorleren. Mijn moeder kreeg 15 kinderen, waarvan er ne gen overbleven, we waren thuis erg arm. Zij zei, als ik erom vroeg: 'zeur maar niet, doorleren is voor dokterskinderen." "Maar ik had het graag gewild hoor". Later heelt zij dit gemis toch kunnen compenseren. Twee jaar geleden be haalde ze op 55-jarige leeftijd de MA VO-deelcertificaten Nederlands en Engels. Dal ze doorzetting heeft blijkt ook wel uit de navolgende leiten: Op 47-jarige leeftijd behaalde ze het zwemdiploma (en zwemI nog weke lijks). In diezelfde li/d begon ze met or gelles Toen haar jongste in 1968 naar school ging. is ze twee morgens per week gaan werken van 9.00. tot 12.00 uur om een orgel bij elkaar te sparen. Ze heeft er zes jaar voor gewerkt. Een ander diploma dat bij haar schrijverij een grote noodzaak was, bleek een typediploma. Ze volgde een typecur sus in Zevenhuizen en schafte zich een schrijfmachine aan. Vanaf dat moment klonk er vrijwel elke middag in huis Van Nierop geratel. Zo begon ze, op 40-ja- rige leeftijd, haar schrijversloopbaan. Het huis, dat de naam "De Zweetdrup pel" draagt en tot stand kwam toen bijna het achtste kind ter wereld kwam, heeft de nodige zweetdruppels gekost. Het schrijven is louter óntspanning, na inspanning. Wat deed u met uw gedichten en verhaaltjes? "Destijds schreef ik 3 a 4 keer per jaar in de schoolkrant van de katholieke school waarop m'n kinderen gingen. Dit naaraan- leiding van een oproep. De ver haaltjes en gedichten gingen stee vast over de verhouding school- kerk-gezin. Ik heballeschoolkran- ten van die jaren bewaard (15 jaar). Toen de kinderen van school kwa men ben-ik hier uiteraard mee ge stopt en gaan publiceren in ons kerkblad "Parochiepost", dat zo'n zes kee. per jaar verschijnt. Dat doe ik nu al acht jaar. Ik vind het leuk om te doen. Ik hoor ook leuke reacties van katholieke gemeente leden, die vertellen altijd het eerst mijn gedicht in het kerkblad op te zoeken en te lezenOok deze gedichten hebben een thema: kerk, geloof en gezin. Iemand zei eens: 'ze schrijft altijd over haar gezin'. Ik kan daaralleen op antwoorden door te stellen dat als ik met een bakker getrouwd was, ik over een kluit deeg zou schrijven. Nu heb ik een groot ge zin, dus schrijf ik daarover. De kin deren vonden en vinden het nog leuk. Namen noemde ik nooit, maar in ons gezin wisten ze over wie het gedicht ging. Ik gaf in ons gezin nooit zozeer m'n eigen me ning, maar ze wisten hoe ik overtal van zaken dacht. Dat droeg ik in die gedichten uit. De kinderen konden gelukkig altijd achter me staan. Als ze m'n gedichten lazen zeiden ze vaak: 'je hebt gelijk ma' We lazen ook tweemaal een ge dicht in het kerkblad van de Her vormde kerk in Moordrecht? "Dat klopt. Ik ben lid van het Hervormde kerkkoor daar. Ik ben met dirigent Ooms, die ook dirigent is van het Zevenhuizense dameskoor, mee gegaan naar Moordrecht toen ons kerkkoor opgeheven werd. Wij zongen allang geen Latijnse liede ren meer. Het frappante is dat het Hervormde kerkkoor dat wel doet. Toen er twee koorleden stierven heb ik ter nagedachtenis, over bei den het gemis en wat de dood voor een gelovige betekent, een ge dicht gemaakt. Diverse malen heb ik verhaaltjes uit "oma's dagboek' naar de grote damesbladen ge stuurd, maar nul op het rekest. Dat moedigt niet aan, maar ik zit er niet mee hoor" lacht ze. Dokter Vroegindeweij, Moerkapel- le, is met vakantie van 6 juli t/m 26 juli. De praktijk wordt dan waar genomen door dokter W.J. van Bruggen, Zevenhuizen. De apo theek is normaal geopend. Leny Hovens-Harteveld is ge slaagd voor het NFM-diploma (Ne derlandse Federatie van Make laar). Over deze studie de'ed mevrouw Hovens twee jaar. De functie als zodanig kan zij nog niet uitoefenen omdat ze nog beëdigd moet worden. Op 28 september komt kampeer terrein Zevenhuizen op de televi sie. Zondag jl.zijneropnamen op de camping gemaakt van o.a. het trimmen, surfers op de Rotte en wielrenners van Tourclub Zeven huizen. Er is 6 uur gefilmd, doch slechts voor 7 minuten uitzending in het programma "Beter voor komen dan". Ach, die opa Nubbs is helemaal in de war. Lucy Kronkie doet daar wal aan...met een kan water.. Doldwaze, lachwekkende situaties werden door de toneelgroep van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs, ge stalte gegeven, tijdens een kindertoneelmiddag voorde hoogste klassen van de basisschool 't Reigerbos. Dat gebeurde vrijdagmiddag 14 juni in de bruine zaal van dorpshuis Swanla tijdens de opvoering van de klucht "lorren en benen" De jongsten kregen in de school een middag poppen theater door Robhetty voorgeschoteld.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 10