DORPSKRANT GEMEENTE |£gj MOERKAPELLE BIJ U THUIS Afgegeven bouwvergunningen Collecteschema Raad®vergadering BURGERLIJKE STAND Mevrouw Van der Feltz-Aarsen Politieberichten plaats ook eens een kleintje! als ambtenaar van de burgerlijke stand een huwelijk in moerkapelle de ambtenaar thuis code napoleon krante-artikel pagina 4 niet uniek de eerste keer Bent u nerveus als u een huwelijk voltrekt? "Altijd, maar in het begin erger dan nu. De allereerste keer- dat is nu ruim drie jaar geleden - voelde ik me eigenlijk beetgepakt als iemand die niet kan zwemmen en in het diepe bad werd gegooid. Het eerste huwelijk kwam volko men onverwacht. Nadat ik als A.B.S. beëdigd was, wilde ik me eerst in andere gemeenten oriën teren, een huwelijksvoltrekking op een gemeentehuis bijwonen, luis teren en kijken hoe mijn 'collega's' het deden. Maar, ik hoorde pas drie dagen van tevoren dat ik mijn eerste huwelijk moest 'doen'. Snel gebeld naar gemeentehuis in de regio, maar alleen in Zevenhuizen kon ik één dag tevoren komen kij ken en luisteren. Daar heb ik 'ge spiekt' en toen werd ik voor de 'leeuwen' gegooid. Gelukkig was gemeentebode Immerzeel een steun en toeverlaat, want ik was huwelijksceremonie verloren 2 a 3 sleutels aan een sleutelhou der met een Mercedes teken. OPROEP Verzerts- museum Gouda Burgemeester en wethouders van Moerkapelle hebben op 26 juni 1985 bouwvergunning afgegeven aan: -gemeentebestuur van Moerkapelle, voor het verplaatsen van een berging aan de Beatrixlaan 3 te Moerkapelle; - Bouwbedrijf G.J. Bakker Zn. te Moerkapelle, voor de bouw van 12 woningen aan de Klaproosstraat en Pinksterbloem straat; -vereniging tot stichting en instandhouding van scholen metde bijbel, voor inpandige aanpassing van het schoolgebouw aan de Raadhuisstraat 38 en het plaatsen van enkele bergingen op het speelterrein. 24 juni t/m 29 juni 1985: Anjer collecte. De gemeenteraad van Moerka pelle komt in vergadering bij een op donderdag 27 juni 1985 te 19.30 uur. GEBOREN: Johanna Cornelia, dochter van: Harteman, Jan en: Lange- rak, Trudy R„ op 5 juni 1985. Cornelia Johanna, dochter van: Boone, Jan en: Heeren, Cornelia, op 18 juni 1985. OVERLEDEN: de Jager, Marijtje, w.v. Bal, oud 84 jaar, op 6 juni 1985. Paul, Albertus, A., oud 84 jaar," op 16 juni 1985. Huisman, Dirk, oud 72 jaar, op 18 juni 1985. GEHUWD: van Spengen, Pieter A. en: Ver- weij, Hendrika, op 14 juni 1985. Van den Arend, Cornelis J.M. en: van der Spek, Jannetje, op 19 juni 1985. De ambtenaar van de burgerlijke stand overhandigt het trouwboekje In Moerkapelle ontvangt elk bruidspaar een geschenk namens de gemeen- met het gemeentewapen. Mevr. v.d. Feltz heeft inge steld dat het bruidspaarouders dn getuigen, een (kersversecopie mee krijgen van de zo/uist getekende huwel/jksacte. Dat is kunst- en vliegwerk van de gemeentebode Rustig, weloverwogen, kiest ze haar woorden in haar toespraak tot het bruidspaar. Een toespraak op rijm, als gevolg van de originele huwelijks aankondiging die ook op rijm, als advertentie stond vermeld in de Dorpskrant. Min of meer toevallig zijn we, als Dorpskrant, juist getuige van deze huwelijksvoltrekking in de raad- en trouwzaal van het gemeen tehuis van Moerkapelle. Mevrouw Anne-Marie van der Feltz-Aarsen fungeert als ambtenaar van de burgerlijke stand. Die functie is haar zeker niet ten onrechte toebe deeld, want ze heeft de allures om die uit te oefenen: stijlvol en charmant. Wie schetst onze verbazing als we, vijf minuten te laat wegens een enorme opstopping in de Zeven- huizense Dorpsstraat, in het Moer- kapelse gemeentehuis arriverend, een persoonlijke ontvangst in de burgemeesterskamer krijgen. Zowel het bruidspaar Van Spen- gen-Verweij als de bruidsmeisjes zien er bijzonder feestelijk uit. Voor de ambtenaar van de burger lijke stand, mevrouw Van der Feltz, die achter het bureau van de bur gemeester zit, (die op vakantie is) knipperen we met onze ogen. Dat komt vanwege haar bijzonder re presentatieve en stijlvolle uiterlijk, in de nog gloednieuw ogende toga met witte bef. Later, in de trouw zaal, na de huwelijksvoltrekking, als ze de wederzijdse familie feli citeert, valt ons de grote omgesla gen zoom van de toga op. We con cluderen daaruit, dat de toga door meerdere, zeker langere perso nen, gedragen wordt "Die zoom", vertelt mevr. Van der Feltz, "zit met klitteband vast. Ik ben namelijk niet de enige ambte naar van de burgerlijke stand in Moerkapelle. Ook burgemeester Lips en de heer Duursma zijn dat. Laatstgenoemde is, alleen op ver zoek, op vrijdagmiddag in functie, omdat hij door de week, vanwege een werkkring in Utrecht, niet kan. Die heren zijn langer en voor hen kan die zoom er gemakkelijk wor den uitgehaald, Maar ik heb door dat klitteband wel eens'gaten in mijn panty's gekregen." Lachend: "Er zou een paar trou wen met alleen twee getuigen. Daarom zouden we de trouwzaal niet gebruiken, maar de kamer van de burgemeester. Ik had de toga ook niet aangetrokken. Ik hoor op eens de gemeentebode, Wout Immerzeel, roepen: daar komt het bruidspaar aan met een hele groep familie... We schrokken ons naar. De burgemeesterskamer bleek te klein, de trouwzaal was niet ge reed, dus werden het bruidspaar en de familie de B&W-kamer bin nengelaten. Enfin, ik snel in de burgemeesterskamer de toga aan getrokken, het ding stond niet op z'n 'rem', zoals wij dat noemen, en het klitteband haakte aan mijn panty. Die was na afloop dan ook finaal kapot. Met Wout Immerzeel als gemeen tebode was het prettig samenwer ken. We waren helemaal op elkaar ingespeeld. Soms gekke dingen beleefd. Eén keer dacht hij dat hij de dokter moest bellen, maar ik had hem alleen maar geroepen om te komen voor het tekenen van de huwelijkeacte....lk zou onze nieu we gemeentebode Ed Broer tekort doen door niet te zeggen dat ook met hem de samenwerking goed is. Maar ja, met Immerzeel ben ik nu eenmaal begonnen, en wij ken den elkaar al zo vele jaren...." Hoe bent u ambtenaar van de bur gerlijke stand geworden? "Laten we bij het begin beginnen. Vroeger waren burgemeester Lips, de in middels overleden wethouder D. van der Spek, oud-wethouder en raadslid S.E. Duursma en de sec retarie-ambtenaar mevrouw La gerwaard ambtenaar van de bur gerlijke stand. Toen mevr. Lager waard vertrok diende zij gelijktij dig haar ontslag in als ambtenaar van de burgerlijke stand. Zo ble ven er nog maar twee ambtenaren burgerlijke stand over en was er zeker één tekort. De huidige wet houder Jac. van der Spek werd in 1982 voor deze functie gevraagd, doch hij weigerde. Na afloop van een raadsvergadering, gezellig nog wat napratend in het (oude) dorpshuis, opperde wethouder Van der Spek het idee, dat ik wel geschikt zou zijn voor de functie van ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij zei: "de burgemeester wil je straks wat vragen', en toen vertelde hij er gelijk bij wat dat was. 'En je kunt dat best', zei hij 'je bent er aeschikt voor' Aanvanke lijk heb ik een siag om m'n arm ge houden, maar toen toch 'ja' ge zegd. Ik dacht: 'je kunt er altijd wat van leren.' Dus is uw functie eigenlijk wel een gevolg van het feit dat u raadslid bent? "Zo zou je het in mijn geval kunnen stellen, al staat het er vol komen los van. Vroeger, dat wil zeggen voor 1811, bestond in ons land geen algemeen geldende re geling. De registratie van geboor ten en huwelijken werd in hoofd zaak gevoerd door geestelijken van verschillende kerkgenoot schappen en die van overlijden door de beheerders van begraaf plaatsen. Bij decreet van 9juli 1810 bepaalde keizer Napoleon dat het Koninkrijk Holland ingelijfd werd bij het Franse keizerrijk en als ge volg daarvan werd met ingang van 1 januari 1811 de 'Code Napoleon' bezuiden de grote rivieren van kracht en per 1 maart 1811 ook in het overige deel van ons land. Daarmee werd de registratie van geboorten, huwelijken en sterfge vallen tot overheidstaak verheven. Het werd de taak van een 'ambte naar'. Eigenlijk kan iedereen amb tenaar van de burgerlijke stand worden. Dat hoeft dus geen wet houder, raadslid of ambtenaar'ter secretarie te zijn. Zoals gezegd, ik vind dat er zeer dringend een ambtenaar burgerlijke stand bij moet komen. Duursma is normaal gesproken niet beschikbaar en als de burgemeester er niet is of met vakantie is, moet ik 'paraat' zijn. Als er bijvoorbeeld een sterfgeval wordt aangegeven, moest een ambtenaar van de burgerlijke stand de overlijdensacte tekenen. Ook bij echtscheidingen, geboor teaangifte, huwelijksaangifte e.d. is een dergelijke handtekening no- dog." "Eigenlijk is ambtenaar van de burgerlijke stand maar een een zaam beroep. Je kunt nooit met ie mand je ervaringen bepraten, want je hebt geheimdhoudingsplicht. Als A.B.S. ben je een verlengstuk van de rechterlijke macht. Je moet daartoe de eed of beloft bij de Ar rondissementsrechtbank afleggen (note: A.B.S. ambtenaar van de burgerlijke stand). Mevrouw Van der Feltz toont "de Plattelandsvrouw" van april. Dit is het orgaan van de ned. bond van Plattelandsvrouwen. Hierin staat een artikel over een bijeenkomst van vrouwen die ambtenaar van de burgerlijke stand zijn, in Friesland. Op de foto staan ereen dikke twin tig. Uit dit artikel citeren we: ABS is een eenzaam beroep: er komen vaak zoveel vertrouwelijke zaken aan de orde, dat de ABS niet ronduit kan praten. Bovendien moet je heel veel dingen steeds maar weer zelf opzetten en uitvinden, omdat er geen handlei ding voor dit beroep is. En je wilt voor het bruidspaar erook iets-persoon-lijks inleggen. In deze besloten bijeen komst spraken de vrouwen over het wel en weet van hun beroep, meest WET! Over contacten vooraf met het bruids paar, over de gang van zaken in de trouwzaal, over de kleding: de steun van de bode van het gemeentehuis en heel veel andere zaken. Eén voor beeld: wist u dat het een probaat mid del is kleine kinderen een lolly te ge ven bij de aanvang van de toespraak van de ambtenaar, om hen rustig te houden zolang? Dit praktische idee kwam van een bode. Eén der dames zette, met hetzelfde doel, de kleintjes heel dicht rond het bruidspaar op de vloer. Dat werkte ook! Tot slot was er nog een zeer praktische tip: Zeg maar nooit, dat de vrouw na de huwelijks- voltekking toch wel haar eigen meis jesnaam mag blijven gebruiken. Dat wordt op dat moment bijna nooit op rijs gesteld! (einde citaat). Uit het bovenstaande blijkt dat het niet uniek is dat een vrouw A.B.S is. Praktisch is het wel, omdat de meeste mannen overdag een baan hebben. Veel vrouwen ook, maar toch niet in die frequentie als de mannen. Misschien is het daarom wel, dat de meeste ambtenaren van de burgerlijke stand ambtena ren werkzaam op het gemeente huis zijn. Men heeft ze zogezegd bij, of achter de hand. Dat is, zo leerde ons de navraag, in Zeven huizen het geval. Men beschikt daar over een vijftal ambtenaren van de burgerlijke stand, onder wie de burgemeester en de ge meentesecretaris. Er ligt een voor stal ook een wethouder tot A.B.S. te benoemen. Misschien was men nog niet op het idee gekomen deze taak een vrouw toe te vertrouwen? dodelijk nerveus En eerder"Al gauw ging het met minder zenuwen, al kost het mij wel de nodige voorbereidings tijd. Ik probeer van tevoren wat over het bruidspaar aan de weet te komen. Er zijn ambtenaren van de burgerlijke stand die vijf of zes 'standaardtoespraken' hebben en die op een rijtje afwerken. Daar houd ik niet van. Ik probeer voor elk huwelijk iets persoonlijks te maken van mijn toespraak. Soms komen bruidsparen uit zichzelf even langs om kennis te maken en het een en anderte bespreken. Dat stel ik bijzonder op prijs, vooral wanneer het jongeren betreft die ik nog ken uit bijvoorbeeld de lagere schooltijd van mijn eigen dochter. M'n toespraak pas ik aan aan de personen die ik voor me heb. Die probeer ik ook zo kort mogelijk te houden. Het hele ceremonieel duurt bij mij ongeveer twintig mi nuten. Wat moet je het bruidspaar allemaal zeggen? Het is voor hen een hoogtijdag. Op zo'n dag moet je niet met zwaarwichtige waar schuwingen komen, maar ook niet met verhalen alsof het huwelijk alleen maar geluk en voorspoed is, hoewel je ze dat van harte toe wenst. Je doet je best en je hoopt dat iets van je toespraak «blijft hangen." Tijdens de huwelijksvoltrekking die Til en ik bijwoonden, hoorden we verstandige woorden, die ons bijgebleven zijn. Mevrouw Van der Feltz zei: "het is goed als mensen ook tegenslagen krijgen, dan teren ze de mooie en goede dingen van het leven beter te waarderen. Wie regelt het of u een huwelijk voltrekt? "Officieel hoort het zo te zijn dat aan het aanstaande echt paar, dat op het gemeentehuis komt aantekenen, wordt gevraagd wie zij als ambtenaar van de bur gerlijke stand willen hebben. Meestal wordt die wens ingewil ligd, behoudens 'overmacht'. Als de burgemeester niet beschikbaar is, dan moet ik het doen." U ontvangt het bruidspaar vooraf gaand aan de huwelijksvoltrek king even in de kamer van de bur gemeester of van de gemeente secretaris. Heeft dat een reden? "Dat is onze manier van het ont vangen van een bruidspaar. Dan praten we nog even om de zenu wen wat te kalmeren. Wanneer er ringen worden gewisseld, dan neem ik die in ontvangst en in die tijd geleid de^emeentebode (met bodebus!) de familie en genodig den naar de trouwzaal..." De eigenlijk huwelijksceremonie is eigenlijk het voorlezen van de akte en het laten plaatsen van de handtekening. Dat laatste doet de gemeentebode altijd, omdat ik .doodsbang ben een fout te maken. Je bent dan met zoveel dingen te gelijk bezig. De ambtenaar van de burgerlijke stand zou kunnen vol staan met het voorlezen van de akte en het laten doen van de trouwbelofte. Een ieder ander zou dan de toespraak kunnen houden. Om praktische redenen wordt dat echter niet gedaan" lacht mevr Van der Feltz. Tenslotte rest ons nog een vraag die we haast niet durven stellen: Is de functie van A.B.S. een hobby, of wordt deze functie betaald? "Ze lacht en noemt het bedrag dat ze voor een huwelijk ontvangt: 31,50. "Dat bedrag is bovendien bruto, dat wil zeggen, er moet be lasting over worden betaald, en bovendien is het ternauwernood voldoende om de kapper te beta len. Dan denk ik nog niet eens aan andere onkosten die je moet maken." Dus concluderen we. gezien de tijd die een huwelijksvoltrekking ook nog eens aan voorbereiding kost, dat het voor haar inderdaad een hobby moet zijn evenals haar raadslidmaatschap MOERKAPELLE - Op 10 juni werd aangifte gedaan van diefstal van een groene Fujicavlag vanaf het winkelpand van een middenstan der. Van de dader ontbreekt elk spoor. Door de politie wordt in samen werking met een inspecteur van de dierenbescherming een onder zoek ingesteld naar een kattenha ter. Enkele batten zijn door vergif tiging om het leven gekomen ter wijl er de laatste tijd katten worden aangetroffen die vermoedelijk in de olie zijn gedompeld. Vakantietip: Laat niet zien dat u weg bent. Plak dus geen briefjes op de deur waarop staat voor hoe lang u wegbent. Laat geen touw tjes uit de bus hangen. Sluit de overgordijnen nieten haal de plan ten niet uit de vensterbank. Vraag aan familieleden of kennissen uw brievenbus te legen. Dit is één van de tips uit een folder met 32 tips voor een onbezorgde vakantie, die voor u klaar ligt op het politie bureau. Vanaf 1 sept. gelden er voor het politiebureau te Moerkapelle enke Ie nieuwe vaste openingstijden. Omdat er op de woensdagmorgen nauwelijks gebruik werd gema'akt van het feit dat het bureau was ge opend, verschuiven deze 'ope ningsuren naar de middag en wel van 16.00-18.00uur.Tevenszal het bureau op zaterdagen niet meer geopend zijn van 9.00-11.00 uur maar van 10.00-12.00 uur. Vaste openingstijden politiebu reau tot 1 SEPT. A.S.: Maandag: 16.00-18.00 uur; Woensdag 9.00- 11.00 uur; Zaterdag 9.00-11.00 uur We krijgen een gesprek over het bur gerlijk en kerkelijk huwelijk. Dat het kerkelijk huwelijk eigenlijk met de in werkingtreding van het Burgerlijk Wet boek een andere betekenis heeft ge kregen. Dat het 'in de kerk trouwenof door velen 'overtrouwen' genoemd een verkeerde uitdrukking is. In de kerk wordt een huwelijk 'bevestigd' of 'ingezegend'. Wordt er niet echt ge trouwd. Het wisselen van de ringen hoort eigenlijk op het gemeentehuis thuis, zo men daar prijs op stelt en niet in de kerk. Maar dat zijn zo maar mij meringen onzerzijds. Een ieder doet het op zijn manier en naar zijn goed dunken Volgend jaar wordt in Gouda het Zuidhollands Verzetsmuseum ge opend. Graag willen 3e organisa toren zoveel mogelijk attributen tentoonstellen die betrekking heb ben op de oorlog '40-'45, en met name het verzet. Ook dingen over het dagelijks leven, zoals kleding, gebruiksvoorwerpen e.d. zijn har telijk welkom. Bonkaarten en ille gale bladen en de gebruikelijke tentoonstellings voorwerpen heeft men al van talloze mensen hetzij in bruikleen, of door schenking ont vangen. Zo heeft men b.v. ook een oude stencilmachine waarop "De Waarheid" werd gedrukt.. Alles, wat op de periode '40-'45 betrek king heeft, dus ook foto's, kan men gebruiken.. Wie iets heeft kan het melden in Zevenhuizen bij tel. 01802-1653, waarna het geheel doorverwezen wordt naar contactpersoon Marco Hilgers (laatstgenoemde is aan het verhuizen, doch bij een volgende oproep wordt zijn telefoonnr. ver meld). Daar het Verzetsmuseum niet al leen iets typisch, alleen voor Gou da bestemd is, maar voor de gehe le streek is bedoeld, ja zelfs voor geheel Zuid-Holland, wordt ook op de inwoners van Moerkapelle en Zevenhuizen een beroep ge daan, 'iets' ter beschikking te stellen

Dorpskrant | 1985 | | pagina 4