OP VAKANTIE IN ZEVENHUIZEN.... Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll IHIIimilllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHl DE ZEVENHUIZERPLAS "De Telstar" (Zevenhuizen bekeken door de recreatieve bril: camping, zwembad, Zevenhuizerplas) zwembad de koornmolen campinggasten zwemtest zwemvaardigheid III Diezelfde avond zijn we getuige van het afzwemmen van een groep kandidaten voor het diploma "zwemvaardigheid III". Het was de eerste keer dat dit examen in Ze venhuizen werd afgenomen. Voor 3 zwemvaardigheidsdiploma's moeten alle zwemslagen gezwom men worden. Bij "zwemvaardig heid III" moet er ook over een lengte van 25 meter vlinderslag worden gedaan. Duiken is er bij deze examens niet bij, omdat De Koornmolen geen duikplank heeft De diepte moet dan minimaal 3.80 meter zijn en het is maar net 2.00 meter. Er is bij alle diploma's wel een klein onderdeel 'springen' bij het basispakket. vakantie in zevenhuizen reserveren Hebben de kampeerders die reser veren de beste plaatsen? vragen we. De heer Zappeij: "O nee, zeker niet. Soms moeten we 'neen' ver kopen, omdat we toch betrekkelijk weinig plaatsen hebben. Vorige week kregen we een reservering voor een groep Polen. Die moes ten we afschrijven. Kijk, als ie mand met één caravan of één tent reserveert, dan kan dat. Ook als men 's morgens belt en 's avonds arriveert houden we de plaats leeg, maar als er een groep komt, dan vergt dat diverse staanplaatsen. Wij weten van de trekkers niet van tevoren wanneer ze weggaan. We zouden dan wel groepen kunnen reserveren, maar het zou zeer du bieus zijn, we kunnen niets garan deren. Als je een groep aanneemt, moet je anderen weieens doorstu ren. Zo was er onlangs een Duitse groep die gereserveerd had, maar afbelde, omdat de campings dieze op hun route aan zouden doen 'vol' waren. Ze kozen daarom een an dere route, niet langs Zevenhui zen. Zoiets kan ook gebeuren. De 16 halfseizoenplaatsen gebruiken we in ieder geval als gereserveerde trekkersplaatsen. En dan houdt het bijna op, want de camping is maar betrekkelijk klein." receptie en camping Achter de balie van de receptie, is dagelijks mevr. Adri Stougie te vin den. Zij is niet alleen receptioniste, maar ook administratief mede werkster van de voormelde com merciële onderdelen van het re creatieschap. Zodoende heeft zij 's winters en in de zomer altijd werk. In de receptie staat zij de beide kampbeheerders Kees Molenaar en Thijmen Lekkerkerker bij. Laatstgenoemde is ook een dag per week werkzaam in de jachtha ven De Eendragt. Hij en Molenaar verzorgen ook het onderhoudsge- beuren aan het kampeerterrein en alle faciliteiten. Kees is bovendien nog coördinator van de aktivitei- tencommissie van de camping. Vrijwel elke week worden er leuke aktiviteiten georganiseerd. Op zondagmorgen surfwedstrijden. Dansavonden, Bingo-avonden, klaverjasavonden, een zeskamp, en andere evenementen die ook bedoeld zijn voor de inwoners van Zevenhuizen. Zo kan iedereen aan de binnenkort te organiseren Prestatieloop deelnemen alsmede aan de avondfietsvierdaagse. Bij de rommelmarkt die zaterdag werd gehouden is Kees niet aan wezig, hij is dan al op vakantie naar Terschelling met zijn gezin. Kun je zomaar midden in het hoogsei zoen op vakantie? "Jawel hoor. Het moet kunnen. Ik heb school gaande kinderen en dan ben je al tijd aan de schoolvakantie ge bonden. Gelukkig hebben we part timers in dienst en vakantiehulpen die zijn al zo ingewerkt dat ik met een gerust hart weg kan gaan. Trouwens Adri blijft. Haar kinde ren zijn al volwassen. De heer Zap peij is ook een gedeelte van de grote vakantie weg, maar evenals andere jaren, zal zijn afwezigheid, door goede voorbereiding, nau welijks problemen opleveren... baldadigheid evenementen en faciliteiten op de fiets Wie de omgeving van Zevenhuizen eens op een andere manier wil zien dan per auto en op plekjes wil ko men waar de auto niet mag, kan een fiets huren op de camping. Menig kampeerder maakt van deze serviceverlening dankbaar gebruik. Fa. Pigmans zorgt voorde fietsen en repareert ze ook op de camping aktiviteiten politie-toezicht Warm weer, dus even naar het zwembad. Je verwacht dat het er druk is,, maar op de donderdag middag voor de schoolvakantie moet de echte drukte nog begin nen. Het is lunchtijd. De kassière wordt door juffrouw v.d. Bosch vervangen. Het is maar voor een kwartiertje. Tijdens dat korte poosje hebben we een gesprek. Vaak afgebroken door binnen druppelende zwemlustigen. De pen waarmee juffrouw v.d. Bosch (de chef van zwembad De Koorn molen) tegeltjes met haar nette handschrift beschrijft, ligt stil. Die tegeltjes zijn nieuw. Men kan ze bestellen als een kind (of volwas sene) geslaagd is voor het A- of B- diploma. Juffrouw v.d. Bosch voorziet het tegeltje, dat voorge drukt is, van de naam van de ge slaagde en de datum van het be haalde diploma. Zo kan een tegel tje een teken aan de wand zijn van geleverde prestatie: alleraardigst! Verwacht u veel zwembadbezoek? vragen we haar. "Dat hangt hele maal af van de weergesteldheid. Juni is voor ons en voor alle zwem baden, een slechte maand ge weest. We hopen dat de julimaand veel bezoekers oplevert. Dat hangt wel nauw samen met de weersom standigheden. Er zijn erg veel 'mooi-weer-zwemmers'. Nu nog bellen mensen op naar ons om te vragen of het binnenbad open is. En dat met het uizonderlijk mooie weer van nu. Met ingang van maandag is het binnenbad bij mooi weer gesloten en vanaf 3 augustus één a twee weken, om dat het schoongemaakt en gere pareerd moet worden." (er naderen wat jongelui. Onder bege leiding van luide muziek die uit een draagbaar radiootje komt worden toe gangskaartjes gekocht. Juffrouw v.d. Bosch vraagt of de muziek wat zachter kan. "We moeten leren rekening met elkaar te houden" zo stelt ze. De be zoeksters hebben er begrip voor. Even lager komt er een jongeman met een knots van een draagbare radio onder de arm, waaruit geen geluid komt. Juf frouw v.d. Bosch zegt niets, maar kijkt wel argwanend). Er komen steeds meer bezoekers, maar nog niet zoveel dat er zich een rij vormt. Sommigen lopen met opgestoken hand door. In die hand houden ze een zwembada bonnement "Iedere campinggast mag van het zwembad gebruik maken, omdat de toegangsgelden voor het zwembad verrekend wor den bij aankomst op de camping. De mensen die een seizoenplaats hebben betalen het abonnement direct bij het beging van het cam ping-seizoen. De trekkers halen bij de receptie van de camping een kaartje. Ook veel Zevenhuizena- ren hebben een abonnement, zowel gezinnen als individuelen. Aan het begin van het zomersei zoen, als de buitenbaden open gaan, half mei begint de verkoop van seizoenabonnementen. Deze zijn geldig tot 1 september. Er zijn ook andere abonnementen ver krijgbaar, nl. jaarabonnementen. Op elke willekeurige dag kun je zo'n abonnement kopen. Vanaf die datum is deze een jaar geldig." We zijn niet alleen gekomen om over de aantrekkelijkheden van het recrea tief zwemmen te praten, maar ook om wat meer te horen over de diploma's die behaald werden. Wat is nu die zgn. 'zwemtest' die een aantal kinderen van de open bare school heeft afgelegd? "Er zijn nogal wat kinderen die privé- zwemles hebben gehad hier in het zwembad of elders. Gaan ze dan in de tweede klas schoolzwemmen, dan zijn ze de zwemkunst al mach tig. Sommigen hebben zowel het A- als het B-dipoma. Om nu met deze kinderen te gaan oefenen voor het diploma 'zwemvaardig- heid I' zou niet mogelijk zijn, om dat de groep te groot is evenals het niveau-verschil. Het recreatie schap wilde toch een bepaalde be loning voor bepaalde zwemoefe- ningen geven en zo ontstond de zng. 'zwemtest'. 16 kinderen van de tweede klassen van 't Reigerbos voldeden aan de eisen. Die waren: -10 minuten gekleed zwemmen; - in diep water kleding uitdoen; - rechtstandige sprong van het startblok of kant; - een vrije sprong te water gevolgd door drie hoepels zwemmen; - 25 meter rugcrawl; - drenkeling achterwaarts benade ren en in de kopgreep 5 mtr. ver voeren; - 3x bal werpen met twee handen naar één mede-kandidaat. Op de foto staan de examenkan didaten: Dennis Koenekoop, Jan Peter Mole naar, Annette v. Dijk, Pieter v.d. Eijk, E- rik Splinter, Monique v. Helden, Willem Kloet, Sharita Zappeij, Margo Zuier- veld, Joyce Zappeij, Dennis Zappeij, Lennert Groen, Peter Groen, Paul v. Vliet en Wilfred de Beukelaar. Ook juf frouw v.d. Bosch staat erbij, al wilde ze niet: ik heb hen geen les gegeven, dat heeft Ron gedaan'...zo stelde zij. Voor het diploma zwemvaardigheid I slaagden onlangs: Perry Wiggers, Eli Lindhout, Patrick de Jong, Jan-Martin Visser, Marco v. Harten, Ronald v.d. Bor, Jeroen v. Bruggen, Margaret Dorst, Marcel v. Bockel, Nancy Kuipers en Patricia v.d. Laan. Voor zwemvaardigheid II: Cindy Koe nekoop; Martijn Gilhuis, Arjan v.d. Voorden, Debora v.d. Zaan, Olav Pad berg, Kristina Visser, Rogier Bouman, Elizabeth Visser, Buddy Beere, Sander Versloot en Mio -,l BNokenberg. Vakantiehouden in Zevenhuizen kan ook. Dat betekentvoor degene die in Zevenhuizen woont 'thuis blijven'. Anderen komen juist naar Zevenhuizen toe, hetzij vanwege de fraaie en mooi gelegen cam ping met tal van faciliteiten, nabij het recreatieschap Rottemeren in een oase van natuurschoon, of omdat Zevenhuizen nét even weg, maar wel lekker dichtbij is. Tot die laatste categorie behoren de vaste kampeerders die een sei zoenplaats hebben op kampeer terrein Zevenhuizen. Deze telt 232 staanplaatsen, waarvan 61 trek kersplaatsen. In het hoogseizoen zijn dat er 16 meer, omdat de zgn. 'halfseizoenplaatsen' zes weken leeg zijn. Bij de receptie van het kampeerterrein maken we zomaar op een zonnige middag, net voor het uitbreken van de zomervakan tie, een praatje met bedrijfsleider J. Zappeij, Kees Molenaar en Adri Stougie. Meneer Zappeij komt met de post bin nen en verdeelt deze over de postvak jes. Hij overhandigt mevrouw Stougie een brief afkomstig van een school uit Cambridge, Engeland, die in gebrek kig Nederlands geschreven is. Deze brief bevestigt de komst van 27 Engelse schoolkinderen, met begelei ding, waarvoor enige tijd geleden al plaatsen gereserveerd werden. Is er geen sprake van een uitbrei ding? "Die wens leeft zeker bij ons. Binnen afzienbare tijd komt er een beleidsnota uit voor dit kampeer terrein. Mevrouw Stougie: "Vol gens het bestemmingsplan is er 'een uitbreiding mogelijk van de camping. Die uitbreiding zou dan achter de camping en het zwem bad moeten komen." Zappeij: "Maar de uitbreiding moet wel te exploiteren zijn." Zijn de plannen dan nog zo vaag? "In feite niet. De tekeningen zijn er, alleen gaat het om de factor: tijd. M'n werk moet het maken van plannen toelaen..." De heer Zappeij draagt niet alleen de verantwoording voor het kam peerterrein Zevenhuizen, ook doet hij dat van zowel het Zevenhuizen- se als het Bleiswijkse zwembad en de jachthaven De Eendragt. Hij is bedrijfsleider van alle commercië le objecten die het recreatieschap Rottemere in exploitatie heeft. (en dan rijdt er een wagen voorbij die met struiken geladen is). Wat is er met die struiken gebeurd? Zijn ze vernield of zo? "Neen" haast Molenaar zich "de Planteziektekundi- ge dienst controleert door heel Neder land alle bomen op ziekten, zoals bij de lep de zgn. lepziekte en bij de mei doorn wordt gecontroleerd op 'pere- vuur'. De zieken worden gerooid. Dat is nu ook gebeurd....En wat die verniel zucht betreft, dan valt hier reuze mee." Zappeij: "Er is hier meer sprake van baldadigheid." Molenaar: "Buiten de camping wordt er weieens een ver keersbord omgetrokken en op de cam ping wordt er weieens met vilstiften of spuitbussen geknoeid. Ook de brand blusser is welepns gebruikt." Zappeij: "Het zou overdreven zijn om van vernielzucht te spreken. De jeugd wordt zo vaak in het verdomhoekje geplaatst, wij ervaren hun goede kanten..." Naast de aktiviteiten van een daar toe bestemde commissie, worat er gedurende vier weken zomerva kantie ook vanuit de Zevenhuizen- se dorpsgemeenschap het één en ander op touw gezet, vanuit de Hervormde en Gereformeerde kerk worden teams geformeerd die evangeliserend en recreërend op de camping bezig zijn. Voorna melijk gericht op de jeugd, maar ook worden er 'tent-bijeenkoms ten' gehouden op zondag, (een apart artikel wijden we hier elder in de Dorpskrant aan...) Ook zonder aktiviteiten zou je op een camping kunnen, al brengt het er wel de jus aan. Maar zonder een levensmiddelen- ofwel kampwin kel kun je het haast niet stellen. Elke dag naar het aorp voor bood schappen is best een heel gedoe. Rob v.d. Steenhoven en enkele plaatselijke toeleveringsbedrijven van levensmiddelen (bakker, melk boer) dragen er zorg voor dat de campinggast het totale dagelijkse voedingsmiddelenpakket hier kan kopen, in ae Kampwinkel, in ae kantine, die eveneens beheerd wordt door Rob, is het gezellig toe ven. Verder is de camping van be paalde gemakken voorzien met betrekking tot de dagelijkse vaat- afwas. De totale gezinswas daar naast is binnen een handomdraai gereed, in één van de wasmachi nes achter de receptie. Zevenhui- zenaren wier wasmachine defekt is maken er ook weieens dankbaar gebruik van. De droogtrommel biedt uitkomst met natte periodes, waar ons land zo rijk aan is. VOOR LEKKERE SNACKS CAFETARIA Dorpsstraat 124- 2761 AH Zevenhuizen (ZH) Telefoon 01802-1266 Ook voor uw feestjes thuis verzorgen wij diverse salades en garnituren De Zevenhuizerplas wordt weieens het 'surfmeer' van Rotterdam ge noemd. Veel stedelingen verhuisden naar de buitenwijken van Rotter dam, die grenzen aan Zevenhuizen. Voorbeelden hiervan: Ommoord, de Zevenkamp en eigenlijk ook wel Alexanderpolder. Zij maken dankbaar gebruik van de mogelijkheid om dichtbij te recreëren aan de Zevenhui zerplas. Die plas, zo weet vrijwel iedereen, werd een tiental jaren geleden gegraven in opdracht van het recreatieschap Rottemeren. Het zand dat uit de plas gehaald werd, diende als ondergrond van de nieuwe woon wijk Zevenkamp, die gedeeltelijk op Zevenhuizens grondgebied verrees. De gemeentegrenzen werden verlegd. De gemeente Rotterdam maakte een 'deal' met Zevenhuizen. Een zakelijke transactie waarvoor Zevenhui zen een aanzienlijk bedrag aan geld ontving. Een gedeelte hiervan werd besteed aan de buurtschap Oud Verlaat, waar een multifunctioneel gebouw tot stand kwam. Inmiddels alweer te klein, maar een uitbreiding komt er, want de gemeenteraad van Zevenhuizen nam hier het besluit voor, tijdens de vorige week gehouden raadsvergadering. Dat de plas, waarover aanvankelijk plannen bestonden om deze een open verbinding met de Rotte te geven, in zo'n grote recreatieve behoefte zou voorzien, heeft niemand kunnen bevroeden. Nog voorde plas voorgebruik gereed was (oevers ingericht) had deze een (zo'n zes jaren geleden) al een enor me toeloop. Er kwamen diverse faciliteiten rond de plas, zoals het petit café restaurant De Otter al vrij spoedig, terwijl twee enthousiaste heren, ex-beroepssporters, enkele jaren geleden met initiatieven kwamen voor een sporteiland in de Zeven huizerplas. Dit sporteiland, com pleet met tennisvelden (in de win ter overdekt) en een volledige surf- outillage, had en heefteen enorme aantrekkingskracht op de sportie ve inwoners van de Rotterdamse buitenwijken. Vrijwel het totale le denbestand van de tennisvereni ging bestaat uit Rotterdammers. Van het surfgebeuren daar ter plekke kan dit eigenlijk ook wel ge steld worden. Toch is het totale gebeuren rond en in de Zevenhui zerplas, niet alleen bij uitstek al leen in gebruik door Rotterdam mers. Ook veel Zevenhuizenaren ervaren de onweerstaanbare aan trekkingskracht van de Zevenhui zerplas. Velen hebben een surf plank en gaan bij voldoende wind, met een surfplank op de auto, of zö'n plank achter de fiets op een aanhangertje, naar de plas. Bij fraaie weersomstandigheden we ten veel Zevenhuizense zonaan- bidders de plas ook te vinden. Zwemmen is een koude aangele genheid omdat het water eigenlijk zgn. 'wei-water' is. Grondwater. De plas is namelijk erg diep (ca. 40 meter). Het grondwater blijft er cir culeren, daarom is de plas ook zo schoon. De bodem bestaat uit zand. Tijdens vorstperiodes in de winter bevriest de plas ook nauwe lijks. Tijdens de tweede vorstpe riode, de afgelopen winter, is de plas wel bevroren geweest, doch het ijs was levensgevaarlijk. Enke le waaghalzen schaatsen er aan de kanten. De toenemende drukte zorgde soms ook voor verkeersoverlast in Oud Verlaat. Her en der gepar keerde auto's. Gelukkig werden er al spoedig goede parkeerplaatsen aangelegd, doch niet in die mate, dat er bij zomerse temperaturen voldoende zijn. Dat is ook haast niet te realiseren, omdat ons land slechts enkele uitschieters heeft met tropische weersgesteldheid, zodat een uitbreiding van de par- keerfaciliteiten slechts enkele da gen per jaar nodig zou zijn. De rijks politie van de post Zevenhuizen, geassisteerd door agenten van de groep Nieuwerkerk, waartoe Ze-

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6