r ~i3L kleintjes DORPSKRANT Wk FUCHSIA'S: een hobby apart! Verbouwing keuken "De Zevenster" MARMELLO pagina 12 Een lusthof in Moerkapelle --Kijk dat is één der een 'groeiende' hobby Hoe de hobby ontstaan is? "Wel, zo'n zes jaar geleden kreeg ik vari m'n kinderen voor m'n verjaardag een fuchsia op stam. In één zomer groeide deze plant tot 1.20 meter. Ik kreeg die plant omdat ik gek op bloemen en planten ben en al jaren in m'n vrije tijd met bloemen en planten bezig was. Zo verzorg ik ook altijd de kamerplanten, ver meerder ze, verpot ze, enz. Ook heb ik een grote moestuin elders in Moerkapelle, waar ik m'n handen vol aan heb. Nu met de fuchsia's erbij, heb ik het altijd druk. Ik sta altijd om kwart voor zeven op en vind dat de dagen eigenlijk te kort zijn. Vroeger, toen ik m'n werk nog had, was dat helemaal zo. Tijd om na het eten nog even wat 'na te ta felen' had ik niet en m'n vrouw en kinderen vonden dat weieens ongezellig." aldus de 63-jarige ex- projectleider van een fabriek van laboratorium meubilair. inkuilen verzorging Hebben de fuchsia's in de zomer veel verzorging nodig? "Ze moe ten goed in de gaten worden ge houden. Niet teveel water en niet te weinig. Enkele soorten kunnen beslist niet tegen de zon. Om fuch sia's te houden moet je eigenlijk een tuin in de halfschaduw heb ben, liefst ook nog goed beschut, alhoewel dat geen absolute voor waarde is. Het is alleen zo dat ik voor storm uit m'n bed kom. Ik zet de planten dan zoveel mogelijk be schut tegen het huis." luchtverversing distributie uitbreng JAM MAKEN ZONDER SUIKER????? GEBRUIKEN!!!!! MONTAGNE VUURSPUWER? ook die ontbreekt niet tijdens de braderie in zevenhuizen 7 september a.s. Oud papier-aktie "De Eendragt" Volleybalspelmid- dagen voor de jeugd een groot succes KURSUSSEN: GEZELLIGHEID IS TROEF OP DE BRADERIE IN ZEVENHUIZEN 7 SEPTEMBER 1985 gaan zorgen mag bij mij half april gewortelde stekjes komen halen. Wil men onze tuin eens komen be kijken dan kan dat ook. Niemand hoeft te denken dat hij of zij het nooit voor elkaar zal krijgen om 0o(< zo n bloeiende tuchsiazee te krijgen. Met veel liefde en toewij ding lukt dat vast!" Praat u weieens tegen de planten? "O ja hoor, dat hoor erbij!", lacht de heer Hanse aatste nieuwe De Vincent van Gogh". Genoemd naar de bekende schil der, bij de herdenking van zijn zoveelste geboortedag", wijst mevrouw Hanse. En die daar (een prachtige hangende met paars-rose bloemen) IL? m ^aa/, stad Elbur9. vanwege het zoveel jarig bestaan", ver telt de heer G. Hanse uit Moerkapelle. Hij is een enthousiaste hobbyist fuchsia-kweker wiens achtertuin - op het oosten - een lusthof is aan fuchsia s. Maar liefst 130 verschillende soorten van deze prachtige sier plant staan op stam of hangen er in hangpotten in volle glorie aan de pergola. Het is een betrekkelijk kleine achtertuin van zo'n zeven bij acht meter, maar het is verbazingwekkend hoeveel bloemen en planten deze turn herbergt. Niet alleen zien we hier een grote verscheidenheid aan prachtig bloeiende fuchsia's, ook qndere planten, die bij de meeste men sen op de vensterbank staan, zoals b.v. een hibiscus. Waar woont, de fuchsia-kweker? We zochten in de Coymansstraat om dat we het huisnummer vergeten wa ren, maar vonden de woning van de fa milie Hanse direkt, vanwege het aan plakbiljet dat de grote fuchsia-ten- toonstelling in slot Zeist aankondigde. Inmiddels, bij het ter perse gaan van deze krant, alweer verleden tijd. Daarenboven trokken ook de fuch sia's op stam in de voortuin van num mer 6, onze aandacht, zodat we, zon der het naambordje te hebben gelezen ,met een gerust hart aanbelden- hier moést de grote liefhebber van fuch sia's wonen. We kregen een hartelijke ont vangst van een gastvrij echtpaar dat veel over fuchsia 's vertelde. We bewonderden ze ook uitgebreid en hoorden tal van namen, zoals "Pink marsh mellow", "Fiona", "Swingtime" en "Hendrikje Stof fels". Niet alleen de kweker kent alle namen uit z'n hoofd, ook z'n vrouw doet dat. Had u zes jaar geleden al verstana van fuchsia's? "Nee, maar ik ben me er in gaan verdiepen, door veel te lezen. Zoals ik met elke hobby die ik (gehad) heb deed (aquari um, konijnen, kippen). Voor het eerst bezocht ik samen met m'n vrouw in die zomer van 1979 de landelijke fuchsia-tentoonstelling. Toen ben ik ook lid geworden van de fuchsia-vereniging. Begin fe bruari 1980 kreeg ik een arm vol stekjes en ben daarmee op de ven sterbank begonnen. Het liet me niet los, ik zag de plantjes groeien, leerde de stekken te toppen om er volle planten van te krijgen en zo had ik die tweede zomer al zo'n tachtig bloeiende fuchsia's buiten staan en hangen. En dat groeide maar door. Gelukkig ben ik in de omstandigheid ze 's winters goed te kunnen laten overwinteren in de kas bij m'n schoonzoon, want op de vensterbank en de hele kamer met fuchsia's zou gewoon on doenbaar zijn. Ik kan ze ook niet allemaal buiten kwijt. Er staan er zeker nog 50 in de kas." Moeten ze op een speciale manier overwinteren? "Nee, alleen vorst- vrij. Er zijn diverse mogelijkheden Je kunt ze eind oktober allemaal uit de pot halen en ze insnoeien tot V3 van de totale hoogte. Daarna worden ze stijf tegen elkaar, droog, zonder grond, weggezet in een piepschuim kist. Eroverheen gaat een plastic zak die dichtge bonden wordt. Om de 10 a 12 da gen moet de zak even openge maakt worden en zonodig met een nevelspuit de (droge) planten be sproeid, om uitdrogen te voorko men. In februari kunnen de fuch sia's weer opgepot worden in ver se aarde. Ook kun je de fuchsia's in een kist met turfmolm inkuilen - net zoals vroeger met aardappels gedaan werd - of een gat graven van 60 cm diep in de tuin en de fuchsia's be dekken met turfmolm. Dat kan alleen op de Veluwe, omdat het daar hoger is dan niet. De fuchsia's dienen dan bij vorst bovendien nog afgedekt te worden met zak ken en dekens, want de voorwaar de voor overwintering is: de fuch sia VORSTRIJ bewaren! De opge potte planten mogen pas eind mei naar buiten in verband met de nachtvorstgevaar. De planten zou den ook op zolder gezet kunnen worden. Men dient ze dan echter niet te vergeten, want af en toe moeten ze echt een beetje vocht, ledereen kan dus fuchsia's over houden, mits ze een vochtvrije plaats hebben om ze te bewaren en ze de fuchsia's niet vergeten! Mevrouw Van der Feltz, die ook een fuchsia-liefhebber is, vertelde dat u in de zomer nooit op vakan tie gaat. Is er dan niemand die voor uw planten zou kunnen zorgen? lachend: "Gelukkig heb ik een vrouw die net zo van de fuchsia's houdt als ik, zodat ook zij het geen punt vindt om de zomervakantie naar de herfst te verschuiven. We gaan altijd wel, maar pas als de fuchsia's binnen zijn, vanwege een mogelijke nachtvorst. We zouden anderen wel voorde planten kun nen laten zorgen, maar het is best een karwei om ze water te geven. Ik loop zelf elke morgen met de tuinslang langs de planten, som mige houden het water langer vast dan andere. Je moet dan opletten ze niet te verzuipen. Bij warm weer moet je ook opletten. Een kamer plant kan niet tegen een tempera tuur van boven de 30° C. Dan gaat hij slap hangen. Er zijn mensen die direkt water gaan geven, maar dan gaat de plant dood. Het beste is om hem direkt in te korten en de plant zo proberen te redden. De oorzaak hiervan is dat bij een temperatuur van 30° C. de watertoevoer bij de plant stopt. Het beste is het om een pot buiten in te graven. Wat het op vakantie gaan betreft: nu zouden we van lieverlede ook in de zomer weg kunnen, want buur man De Knegt enkele huizen ver derop keek vanuit zijn zolderraam op onze achtertuin en zag de fuch sia's. Hij kwam eens kijken en werd enthousiast. Nu kweekt hij ook fuchsia's. Er staan vele mooie bij z'n huis." Dus deze slechte zomer heeft geen nadelige invloed op de fuchsia's? "De storm die ons diverse malen teisterde wel, ook hagel en harde slagregens. Maar de fuchsia's her stellen zich snel. Van de wat koele weersomstandigheden hebben ze niks te lijden, integendeel: ze hou den er wel van." Zou u iedereen aanraden om fuch sia's te kweken? "Wie er hart voor heeft en er van plan is goed voor te In verband met een ingrijpende verbouwing kan de keuken van het Ze- bruikt wonrdeenenarhentehuiS I?® Zevenster"acht tot tien weken niet ge- m«miH ordeP\De bewoners blijven in de periode niet van een warme ^fat I r o"' ^ant het verpleegtehuis "De Riethoek" in Gouda duurt) september tijdelijk verstrekken (zolanq de verbouwing Het hoofd van de keuken, de heer T.J. Hertog, hierover: "Er is een goede samenwerking met dit ver pleegtehuis en met name met het hoofd van de civiele dienst, de heer Frenk. Het transport verzor gen we zelf. De warme hoofdmaal tijd wordt vervoerd in 13 dubbel wandige roestvrijstalen gamellen, die van tevoren voorverwarmd zijn. Het is de bedoeling dat ik of m n collega tijdens de verbouwing i.v.m. de maaltijdverstrekking, uit geleend wordt aan "De Riethoek", zodat we daar mee kunnen helpen de maaltijden voor "De Zevenster" klaar te maken. Eén van ons beiden blijft in Zevenhuizen, want daar blijft de mogelijkheid be staan, door middel van een tijdelijk in gebruik genomen kamer op de parterre, soep, bouillon en het toe tje klaar te maken. Uiteraard wordt daar, in de noodkeuken, ook het ontbijt klaargemaakt. Zoals be kend, verzorgen de bewoners de avondbroodmaaltijd zelf." Van de verbouwing zullen de be woners dus nauwelijks hinder ondervinden? "Alleen dat ze een half uur later dan gebruikelijk, in plaats van twaalf uur, om half één, hun warme maaltijd voorgescho teld krijgen. Dat kon niet anders, omdat aljes in "De Riethoek" (evenals elders) volgens een be paald systeem verloopt. Eerst wor den de maaltijden van "De Riet hoek" opgeschept en daarna pas voor de bewoners van "De Zeven ster". Men is hiervan inmiddels al op de hoogte gesteld." wat er allemaal gaat gebeu ren en waarom de verbou wing plaatsvindt De heer Hertog vertelt dat de plan nenmakerij een lange tijd in beslag heeft genomen. Zeker zo'n ander half jaar. De verbouwing werd noodzakelijk geacht omdat alle apparatuur, na een gebruik van bijna 15 jaar verouderd is en een efficiëntere indeling noodzakelijk. "Zeker als we straks zgn. 'keuze menu's' gaan klaarmaken. De be woner kan dan elke dag een keuze maken uit een A- of B-maaltijd. Een week van tevoren ontvangt men een menu-overzicht voor de volgende week. Op dit overzicht kan men aankruisen wat men de volgende week kiest. Afwisselend A of B, denk ik. Wij prijzen ons ge lukkig dat wij één van de vier be jaardentehuizen in Nederland zijn die, gezien de financiële beperkin gen van overheidswege, nog in aanmerking komt voor renovatie. Dat we ervoor in aanmerking kwa men is mede te danken aan de inzet van het bestuur en direktie" aldus Hertog. "Hoe we de verbou wing moesten aanpakken en wel ke apparatuur we zouden aan schaffen gaf nogal wat hoofdbre kens, maar dankzij voorlichting van het adviesbureau A.A.G. kwa men we tot een afgerond plan. In eerste instantie rees de vraag: a. een totale verbouwing of b. een gedeeltelijke. Tenslotte is beslo ten alles drastisch te veranderen. Uitwending komen er weinig ver anderingen, of het moet de afwas keuken worden die achter de broodkeuken komt. Verder wordt al het tegelwerk, behalve de vloer, vernieuwd. Samen met directrice mevrouw Staal is een mooi klein bruin tegeltje gevonden, waartus sen een tegeltje met ronde hoekjes komt. Er komen ook tegeltjes tussen met afbeeldingen van oude ambachtelijke beroepen. Er komt een nieuwe kookbatterij met hy permoderne apparatuur, waaron der een magnetronoven. Een der gelijk apparaat is voor ons een uit komst. Vaak moet je tussendoor voor iemand wat klaarmaken. Straks kun je het zo uit de koeling of uit de diepvries in twee minuten tijds, verhitten in de magnetron: arbeidsbesparend dus. Verder komt er nog een nieuwe vaatwas- machine. Voor de afvoer van de kooklucht wordt een geheel nieuw afzuigsy steem geplaatst. Dat vind ik eigen lijk het allerbelangrijkste van de verbouwing. Verse lucht wordt de keuken ingeblazen via het plafond, door een luchtverversingskanaal' beneden uit de kelder. Er ontstaat geen tocht. De afvoer van de kook lucht geschiedt via een afzuigin stallatie boVen de kookbatterij naar de luchtafvoer op het dak. We verwachten dat dit een enorme verbetering is in vergelijk met de huidige situatie. Er komt ook een nieuw systeem voor het transport naar de wagens waarin de warme maaltijden naar de bewonèrs van de desbetreffen de etages worden vervoerd. De maaltijden worden, terwijl ze au bain marie verwarmd worden, uit geschept in vierkante schaaltjes, die in een kunststof bak met dek sel, via de glijgöot, naar de gereed staande wagens vervoerd. Dat klaarstaan is een vereiste \*ant de maaltijden moeten wordenf opge vangen en in de wagens geplaatst. Bij het inscheppen van de maaltij den wordt gebruik gemaakt van een kaartsysteem waarop bijge houden wordt welk menu een be paalde bewoner die dag gekozen heeft. We hebben best zitten puz zelen van welke methode om de maaltijden warm te houden, en te gelijk de bewoners voor te zetten, we gebruik zouden maken. Met dit systeem van de vierkante porcelei- nen schaaltjes in een kunststof doos blijkt de warme maaltijd in de praktijk zeker een halfuur warm te blijven. Ook uit hygiënisch oog punt is deze methode veel beter dan de nu gebruikte stapelpanne tjes (en je spaart er servies mee, denken we)." De heer Hertog, die al vanaf de inge bruikname van "De Zevenster" de scepter zwaait over de keuken, wordt weggeroepen. Het echtpaar Den Hol lander brengt vandaag de warme maal tijden weg, naar de zieken en bejaar den die er zelf niet voor kunnen zorgen. Later horen we dat normaliter huis meester Piet de,vos dit doet, maar dat hij op vakantie is. Terwijl we wachten hebben we even tijd om het kantoortje dat naast de keuken ligt, rond te kijken Er hangen briefjes op met allerlei me dedelingen, zowel aan het prikbord als langs de muur. Enkele briefjes zijn dankbetuigingen aan de kok: "kok, ik heb heerlijk gegeten: lekker vlees en rode kool". Ook hangt er een soort roosterDat brengt ons gelijk op de uit breng van de warme maaltijden. Een betaalde service-verlening van "De Ze venster". Dat rooster is voor de weekein den. Dan brengen vrijwilligers de warme maaltijden uit. Doorgaans zijn er een tiental adressen, ja zelfs tot in Moerkapelle, die hiervan ge bruik maken. We verwachten dat de vraag zal toenemen, mede ge zien de bezuinigingsontwikkelin gen van het overheidsbeleid om de bejaarden zolang mogelijk zelf standig te laten wonen. Is men niet meer in staat om zelf te koken, dan kan men het bejaardentehuis in schakelen." De heer Hertog ver telt dat er voor de uitbreng een ander systeem gekozen is dan dat van het bejaardentehuis. "Een voorwaarde is dat.de maaltijden, ook op langere afstanden, warm' blijven. We hebben drievaks alu- miniumschalen aangeschaft die dichtseelen. Het geheel wordt in tempex verpakt en blijft zodoende zeker twee uur warm." Wie heeft onze SIAMESE POES ge zien? Zij is weg vanaf 20 augustus j.l. Zij is bruin met beige. Heel graag contact opnemen met: 01802-3059 De Meerkoet 24 - Zevenhuizen. TE KOOP: JONGENSFIETS leeftijd 9- 14 jr. 100,-. - JUDOPAK leeftijd 11-16 jr. ƒ45,-. TEL. 01793-2456 VOOR GAZONMAAIERS, WATER POMPEN, KETTINGZAGEN. Eigen service - Scherpe prijzen. GARAGE C. VAN DER KNIJFF Bredeweg 31 - MOERKAPELLE TEL. 01793-1728. Voor al uw schoenreparaties kunt u terecht bij: Schoenmakerij Doornhein, Dorpsstraat 42 - Nieuwerkerk a d IJssel - 01803-6594. TE KOOP: gevraagd: voetbalschoenen maat 43/44 Aangeboden: 3 judopak- ken, verschillende maten. TELEFOON ('s-avonds) 01802-1624. MARKUS KIP - Bermweg 26, Ze venhuizen, tel. 01803-12528. Verkoop aan particulieren van: verse braadkuikens en delen daarvan uit onze eigen slachterij. Voor 1,- wordt het thuisbezorgd! Verkrijgbaar bij: Ook het adres voor stoom- extractors (voor sap maken) en wijn- en biermaakartikelen Noordeinde 17 - Zevenhuizen TEL. 01802-1653. Voor het inbinden van uw tijdschriften en losbladige systemen, en het repare ren van uw boeken kunt u terecht bij- Cobi van Weringh, Weth. Kreftlaan 45 TEL. 01802-2575. TE KOOP: - HERENFIETS i.z.g.st 3 versnellingen en handremmen. 125,-. TEL. 01802-2288 (na 18.00 uur) Op 12septembera.s. houdt de chr. basisschool "De Eendragt" weer een oud papier aktie. Inleveren kan tot 19.00 uur aan de school, (inleveren niet onder schooltijd). Aan het begin van het nieuwe vol leybalseizoen organiseert de jeugdcommissie van Volleybal Ze venhuizen spelmiddagen voor de jeugd van 8-12 jaar. Op beide woensdagmiddagen hebben 45 jongens en meisjes op speelse wij ze kennis gemaakt met het volley balspel. Trainer Jan Poot en vele enthousiaste leden hebben zich weer ingezet voor de jeugd van Ze venhuizen. Ook na deze spelmid dagen zijn jongens en meisjes van 8-12 jaar hartelijk welkom in dorpshuis Swanla, elke woens dagmiddag van 13.00-16.00 uur. Het lidmaatschap is de eerste drie maanden gratis. Inlichtingen bij Ingrid Roos, tel. 2042 of Lien de Jong, tel. 1060. JABÊ biedt aan: gebruikte bankstel len, eethoeken, salonkasten en div H.H.-artikelen. TIJDENS DE BRADERIE hebben wij aanb. in witte bloempotten en -vazen. Ook een restant partij linnenkasten gaan bij ons tegen zeer scherpe prijzen de deur uit. Dorpsstraat 222-228 TEL. 01802-3281-2157 en 2271 OPENINGSTIJDEN: Donderdag van 9.00-12.00 uur en van 13.15-17.00 uur. Vrijdag van 9.00-12.00 uur en van 13.15-20.00 uur. Zaterdag van 9.00-16.00 uur. -schilderen (nat op nat); -lichaamsbesef v a. 30 sept.: -intuïtieve lichaamsmassage v.a. 16 sept. Overdag of 's avonds. Nadere info: Tel. op werkdagen of schriftelijk: Lieneke Hille, de Grutto 19 - Tel. 01802-2969.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 12