DORPSKRANT EEN BAKKER IN DE VUT Hartelijk dank! EVENEMENTEN AGENDA pagina 6 Bakker Meijer houdt na 47 jaar de oven voor gezien! AJ liever boer dan bakker de oorlogsjaren tot 1944 ondergedoken regeringsbrood bakker in zevenhuizen brand werken Die dochters gingen, zodra ze daartoe groot genoeg waren, za terdag met vader mee de weg op. Ook moeder had op zaterdag een wijk. Kwam ze terug dan wachtte haar het beruchte 'bakkerijboe- nen' dat ze vaak met haar schoon zuster Adri, die zaterdags altijd de winkel runde, deed. Teun werkte en werkte. Soms nachtjes door, voor de Kerst of met Sint Nicolaas. "Eén keer ben ik vreselijk ongerust geweest. Was het op Sint Nico- venten over vroeger "De tarwe was vroeger veel beter, was bestorven. Ook de afmetingen van het brood waren veel groter. We bakter vierponders, zespon ders en achtponders. Alhoewel het inwonertal misschien net zo'n tweeduizend was, bakten we voor die tijd echt nog niet zo weinig brood. Er werd veel meer gegeten dan nu." Bakker Meijer gaf er niet om, om erdoorweeren wind op uit te gaan om het brood uitte venten. Tot 1957 met paard en wagen en toen hij z'n rijbewijs had, met een bestelauto. Hij hield van de men sen in de buitenwijken omdat ze zo gewoon waren. Hartelijk! "Soms vroegen ze aan mij wat ze nodig hadden." Mevrouw Meijer; "Ik maakte het eens mee dat ze tegen mij zeiden: 'ach, wil je eens kijken wat ik in de broodtrommel heb lig gen?' vakantie Na tien jaar huwelijk ging het echt paar Meijer voor het eerst op va kantie. De eerste jaren een week, later werden dat veertien dagen. Er kwam een roulatiesysteem onder de bakkers, wat heden ten dage, met de overgebleven bakkers, nog van kracht is. En altijd was het maar werken en nog eens werken. Zaterdagavond bekaf (om 12 uur middernacht begonnen), zondag nog moe. In 1971 besloten de ge broeders Meijer hun zaak te verko pen, omdat het metde gezondheid van broer Cor niet zo best ging. Ene Gerritsen had wel belangstel ling voor de bakkerij en het woon huis, waarin Teun met vrouw en kinderen woonde en bij de bakke rij hoorde. Beide broers konden bij bakker Gerritsen in dienst komen, doch Cor haakte spoedig af. Hij bleef met zijn vrouw nog enkele ja ren naast de bakkerij wonen, doch zijn broer en diens gezin verhuis den naar een tijdelijk onderkomen aan de Groeneweg, om zich later definitief aan het Noordeinde te huisvesten. Teun bleef werken alsof het nog voor hemzelf was. Had nog een ventwijk, maar bakte ook. Hij kreeg de funktie van 'ovenist'. opgesloten van de weg weg Toch was Teun wel. blij dat er een eind kwam aan de bezorging langs de weg in 1973. Bijsterbosch nam die taak over en nog wat later werd dat een winkelwagen met bel. Min der werken was er nog niet zo bij, alhoewel er na enkele jaren wel een vrije woensdag werd inge voerd. Toen Teun drie jaar gele den hersteld van een trombose aandoening terugkwam in de bak kerij, bleek de mogelijkheid te be staan wat minder te werken. Zo be gonnen zijn werkdagen wat later en werden de vrijdagnachten ook nog de moeite van wat nachtrust waard. Samen met zijn vrouw DANKBETUIGING Cornelia den Hollander-van Kralingen EIKELENBOOM STAALBOUW DE ZILVERBERK: Goed Idee Winkel: seizoengericht assortiment service eigen gezicht vroeger met paar a en wagen.... (wie de jongetjes op het paard zijn is niet bekend.....) Slechts weinigen zullen hem missen, omdat hij de laatste 13 jaar niet meer als bakker' naar buiten trad. Niet meer de weg op ging om in de polder en de omgeving van Oud Verlaat, langs de huizen brood te bezor gen. Best een zware taak als je 's morgens al vroeg uit de veren moest om eerst te zorgen dat het brood gebakken werd Daarover, en over hoe hij bakker werd, hebben we een gesprek met TEUN MEIJER. Het was zijn verlangen om, zodra hij 61 jaar werd, ge bruik te maken van de V.U.T. -regeling en zijn bakkersloopbaan te be ëindigen. Op 27 juli bereikte hij die leeftijd en per 1 augustuszwaaide hij af, nadat begin juli. in verband met de op handen zijnde vakantie een officieeel afscheid plaatsvond bij de Chinees. Bakker Gerritsen, bij wie hij werkzaarn was, bood het echtpaar Meijer dit etentje aan. Ook de overige personeelsleden waren hiervoor uitgenodigd Bakker Meijer ontving van zijn principaal een afscheidsgeschenk. Van het personeel kreeg hij een plant vergezeld van een enveloppe met inhoud'. Na een heerlijke 'uitrustvakantie' in Oostenrijk vindt onze ontmoeting plaats. De ex-bakker en z n vrouw zien er gezond uit. Hij is zelfs bij zijn weten noq nooit zo bruin geweest Het was eigenlijk nooit de bedoe ling geweest van Teun Meijer om bakker te worden. Veel liever wilde hij boer worden. Hij was dan ook na schooltijd altijd te vinden op de boerderij van Jil Eindhoven, ach ter de Dorpsstraat (nu het Hoge- land-Eendrachtsdijk). Thuis in de bakkerij, waar vader Narrus Meijer de lakens uitdeelde, was Teun niet nodig. Er waren im mers nog meer jongens die mee hielpen in de bakkerij. Van de vijf zonen was Teun de jongste. Toen hij 14 jaar was kwam hij van school omdat bakkert Aart van Weelde in Nieuwerkerk een knecht nodig had. Vader Narrus besliste dat. En zo belandde kleine Teun, een beetje tegen zijn wil, in de bakkerij. Van het bakproces had hij geen snars verstand. Niemand had hem in de geheimen ervan ingewijd, doch in Nieuwerkerk vond hij een goede leermeester. Het waren besl hele lange dagen voor een begin neling, die bovendien nog in de groei was, met werkdagen van 's morgens zeven tot 's avonds zes uur. Op de fiets naar en van Nieu werkerk, bakken en daarna mei een transportfiets (mand voorop), die groter was dan hij, brood ven ten. "En dat allemaal zes dagen lang voor slechts een knaak per week" verzucht Meijer nu. Nauwe lijks een jaar later werd hij naar huis geroepen. Het was 1939 en zijn broer moest 'onder de wape nen' zoals dat heet, vanwege de mobilisatie. Teun's hulp was thuis onontbeerlijk. Met de capitulatie van Nederland op 10 mei 1945 kwam ook z'n broer weer naar huis, zodat Teun weer 'in betrek king' ging. Ditmaal in Lekkerkerk voor een periode van vier jaar; met kost en inwoning en een piepklein salaris. Veel kan Meijer zich over die tijd niet herinneren. Wel dat hij er de eerste de beste dag door zijn 'broodheer' op uit gestuurd werd met de bakfiets. "Een zgn. 'carrier' die altijd naar ene kant trok. De eerste dag kon ik hem nauwelijks mannen. Ik was dan ook nog maar zestien en klein van stuk. Pardoes ben ik ermee de dijk afgereden. Gelukkig gebeurde dat op de te rugweg, na m'n ventwijk. Wel sneuvelden al de eieren die ik van de boer mee naar huis vervoerde." Kreeg u een uitbrander? "Dat had er nog moeten bijkomen. Het was toch veel te gek om mij de eerste dag al met zo'n bakbeest op stap te sturen." In 1944 moest Teun, evenals zove le jonge mannen, onderduiken, omdat hij het risico liep naar Duits land te worden gestuurd vanwege de arbeidsinzet. Evenals zijn broers, vond hij zijn ouderlijk huis de aangewezen plaats hiervoor. "Het gebeurde weieens dat er een razzia werd gehouden. Meestal waren we er in Zevenhuizen op voorbereid. Ik heb zodoende wei eens een nachtje in de polder ge slapen. M'n broer in de kolfbaan bij Hans de Ruyter". Van die laatste oorlogsjaren kan Meijer zich alleen herinneren dat er van regeringswege zeer slecht meel beschikbaar werd gesteld om 'op de bon' brood te bakken. "Het was samengesteld uit erwten en mais. Wij moesten proberen om er nog een brood van te bakken. Dat viel niet mee." (misschien dat vanuit die periode de term 'regeringsbrood' stamt waarmee ouderen het zgn. 'half om' aanduiden.) Na de oorlog bleven er nog drie zonen vader Meijer bijstaan als bakker. Het bakken was toen nog erg arbeidsintensief. Het brood werd wel weer machinaal gekneed maar verder kwam het op handen werk aan. Ook de oven moest steeds goed op temperatuur blij ven. Dat gebeurde met hout. Over dat machinaal kneden vertelt Teun Meijer dat zijn vader dit al voor de oorlog deed. Tijdens de oorlogsja ren kon er geen gebruik van elec- triciteit worden gemaakt en zo doende moesi er met de hand wor den gekneed. De trog waarin dat gebeurde is vele jaren bewaard ge bleven, voor 'als de nood nog eens aan de man komt', maar verder nooit meer nodig geweest! Bakkerij Meijer was altijd een echt familiebedrijf. Vader hielp, moe der hielp, de zonen en later ook de schoondochters, nadat moeder overleden was. Twee van de drie thuiswerkende zoons Meijer trouwden. Eerst Cor, die naast de bakkerij ging wonen en in 1950 ook Teun. Zijn vrouw Bep Noord- hoek trok als het ware bij haar echtgenoot in en kreeg er gelijk de zorg van nog twee mannen bij; haar schoonvader en haar zwager Gerrit. Gelukkig bleek ze van wan ten te weten. Meer dan 20 jaar zorgde ze tot aan hun dood voor hen beiden. Er was altijd al een meisje in de huishouding om voor de mannen te zorgen, dat was niet meer nodig toen zij trouwden, doch het winkelmeisje bleef, vaak bijgestaan doordejonge mevrouw Meijer. Door onbekende oorzaak brak er in 1956 brand uit op de bovenver dieping van het woonhuis van de bakkerij. Waarschijnlijk vatte het rieten dak vlam door een vonk uit de schoorsteen. Gelukkig viel de schade nogal mee, wel wat water schade. De brand was in feite de aanleiding dat vader Narrus de lei dersstaf overdroeg aan zijn zoons Cor en Teun. Als gebroeders Meij er werden zij samen zelfstandig bakker. Veel veranderde eigenlijk niet. Vader en zoon bleven inwo nen, dus bleef het altijd plooien en schikken en rekening houden mét. Na elkaar werden er met een tus senpoos van enkele jaren, drie dochter geboren. Zij wisten niet beter dan dat opa en oom erbij hoorden. Of Teun blij was met z'n dochters? "Ja hoor" lacht z'n vrouw "hij gaf er niks om dat hij geen zoon kreeg. Hij is gek op onze dochters en dat is andersom ook het geval." laasavond vreselijk mistig. De meisjes zaten nog op de lagere school. Die kwamen al in de mist naar huis. Ik werd opgebeld door een mevrouw die vroeg waar de boterletters voor het personeel bleven. Toen werd ik een beetje boos. Ik zei:"Maar mevrouw heeft u weieens naar buiten gekeken hoe mistig het is?" Ik ben ook nog nooit zo ongerust geweest als toen. Een dodelijk vermoeide man langs de weg, die 48 uur achter el kaar in touw was en dan die mist. Wat was ik blij toen hij thuis kwam." Toen bakker Meijersamen metzijn broer zelfstandig bakker werd, was er veel concurrentie van ande re bakkers in Zevenhuizen, leder een had ook z'n eigen klanten. Pas in de zestiger jaren kreeg iedereen gesaneerde wijk. Er waren na de oorlog maar liefst zes bakkers in Zevenhuizen. Te weten: bakker Rook (nu Verbeij),'Koppenol (de Telstar), v.d. Akker (op de plaats waar de Rabobank staat), Stolk (later Halm aan de Groeneweg), bakker de Vries (thans v. Rijs, oud Verlaat) en de gebroeders Meijer, ledereen kon in feite toen nog bak ker worden met een middenstands diploma. (Bakker Teun Meijer be haalde geen diploma; leerde het vak in de praktijk). Was u voor de klanten een soort vertrouwensman? Als haar man aar zelt, verklapt mevrouw Meijer: "Eigen lijk wel hoor. De mensen aan de Rotte waren gek met hem. Van de één kreeg hij komkommers en van een ander biest als er een koe gekalft had. Als het slecht weer was werd hij hier en daar lopende weg getrakteerd op een pan- nekoek of iets anders warms." Had u een vast adres waar u koffie dronk? "O nee, koffie dronk ik ner gens, want dat kostte teveel tijd. Het zal in die periode geweest zijn, of misschien enkele jaren eerder, dat hij eens in een schuurtje opge sloten raakte. Daarin.moest hij het brood leggen bij afwezigheid van de bewoners. Door de wind klapte de schuurdeurdichten viel dezng. 'wervel' op de knip. Gelukkig had Teun z'n dochters bij zich, die bij de auto op hem wachtten. Na ver loop van tijd gingen zij hun vader opsp'oren en konden hem uit z'n benarde positie bevrijden. hoopt hij te genieten van de vrije tijd waarover hij nu beschikt, al hoewel ze wel afspraken hebben gemaakt om elkaar vrij te laten. Beiden houden van fietsen en bezoekjes afleggen. De bakker hoopt de rest van z'n tijd te beste den aan andere hobby's, zoals puZzelen (enorme legpuzzels), tui nieren en het onderhouden van hun woning. "Ik weet gewoon niet hoe ik het heb. Eindelijk eens za terdagen en zondagen waarop ik niet meer moe ben, dat we ook op zaterdag eens iets kunnen onder nemen Voor het hartelijk medeleven door u betoond na het onverwachte overlijden van mijn lieve vrouw en lieve zorgzame moeder willen wij U langs deze weg hartelijk bedanken. Wij hebben uw medeleven zeer op prijs gesteld. Een bijzonder woord van dank aan de directie en personeel van het bedrijf PHAFFhet heeft ons goed gedaan, dank u wel. Zevenhuizen, september 1985 Korenstraat 32 A. den Hollander Arie. ZEVENHUIZEN: 20 september: Opening Schotte/ Familux: 8.30 uur. 20 september: dorpshuis Swanla: v.a. 19.30 uur: start cursus stijl dansen. 20 september: Hervormd Cen trum: 20.00 uur: koffiebar-avond. 21 september: De Zilverberk: 10.30 en 14.30 uur: Breimodeshow. 23 september: Hotel Vos: 20.00 uur Modeshow Fashion Flair. 23 september: Chinees-Indisch rest.: openingsavond plattelands vrouwen. 25 september: dorpshuis Swanla: 21.00 uur: thema-avond Vanda lisme. 28 september: Hervormd Cen trum: 9.00-12.15 uur: kinderkle ding- en speelgoedbeurs. 28 september: Bibliotheek: 10.00- 15.00 uur: OPEN HUIS. 2 oktober: dorpshuis Swanla:20.00 uur: Modeshow vd berg mode Van Rijs Sport. MOERKAPELLE: 18 september: dorpshuis Op Moer: 19.30 uur: openings seizoen plat telandsvrouwen. 25 september: dorpshuis Op Moer: bijeenkomst Christenvrouw. 28 september: timmerwerkplaats Koster, Dorpsstraat: 12.30 uur: brandweerwedstrijden regio. 21 september: dorpshuis Op Moer: 9.00-13.00 uur: jeugdvolleybal- tournooi (slot). Donderdag 12 september was de dag waarop wij ons nieuwe beveiligings-produkt de Road-Barrier uit wilden testen door middel van een botsproef. Hiervoor was het noodzakelijk dat er in de openbare weg ge graven werd en de gemeentelijke hulpdiensten hun mede werking verleenden. Door de positieve benadering van Burgemeester en Wethou ders, het Gemeentebestuur, de Dienst Gemeentewerken, de politie en brandweer werd de Crash-Test dan toch mogelijk. Wij weten dat dit alleen in een dorp als Zevenhuizen kan. Vandaar onze hartelijke dank aan alle mensen die hieraan meegewerkt hebben. Ook danken wij de fam. Verburg voor de voortreffelijke wijze waarop ze de genodigden van een hapje en een drankje voorzien hebben. De Zilverberk wordt een winkel met een naam die even uniek is als de filosofie die erachter zit: de Goed Idee-winkel. Het concept achter de Goed Idee-winkel is ont staan uit de vroegere Mondiluxe Winkelketen. Ook in deze Goed Idee-winkel vindt men een grote sortering huishoudelijke artikelen die in de eerste plaats betrekking hebben op wat er in de keuken en op en rond de gedekte tafel ge beurt. Maar de Goed Idee-winkel biedt meer: naast huishoudelijke artikelen vindt men het antwoord op de eeuwige vraag: wat zal ik hem/haar op zijn/haar verjaardag geven? Of wat is nu leuk voor moe derdag? Kortom, de Goed Idee winkel staat vol met bijzondere ar tikelen, nieuwigheid en exclusieve presentjes. Voor een kerstdiner heb je wat an ders nodig dan vooreen barbecue op een zomeravond. De Goed Idee-winkel brengt daar verande ring in. De kracht van de Goed Idee-winkel ligt in het feit dat er, naast het gewone assortiment! veel aandacht besteed wordt aan seizoengerichte aktiviteiten. 's Zo mers zal het assortiment o.a. be staan uit allerlei zaken voor de bar becue, de camping en de vakantie. In de winter is er van alles om een fondue of intiem dineetje tot een succes te maken. En dat varieert van complete pannensets tot fraai- e wijnglazen. In een winkel met zo veel goede ideeën mag een goede service ui teraard niet ontbrfeken. In de Goed Idee-winkel in Zevenhuizen kan men op z'n gemak rondkijken en rustig een keus maken. De me dewerkers in de Goed Idee-winkel staan klaar om iedereen van ad vies te dienen. Als onderdeel van deze service krijgt men een aantal maal per jaar een grtis Goed Idee-krant in de bus. In deze krant staan bijzondere artikelen die direkt te maken heb ben met het seizoen van dat mo ment. Een uitgebreid assortiment, sei zoengerichte artikelen, exclusieve kado's, daarvoor kan men terecht in de Goed Idee-winkel. Aan een informatieve etalage en een smaakvolle inrichting herkent met een Goed Idee-winkel. Een Goed Idee, die Goed Idee winkel De Zilverberk!

Dorpskrant | 1985 | | pagina 6