I I 1 i DORPSKRANT MEESTER DIRKZWAGER 25 JAAR IN ZEVENHUIZEN .1 KLAVERJAS- TOERNOOI I è?M pagina 12 Wat een spreker is die man r'M de school 1 Popcollectief en ziekschool slaan handen ineen Mu- workshop voor aankomende popgitaristen synthesizer-cursus Congres VRIJBAAN over "(on)betaald werk(loos)" Zevenhuizense voor de televisie Ekylfn Prooyen, hNico ^op%m^r)zakPdR^'rapKI^Pt' Yf rmulr!,/' Nico Heemsbergen, Gerda de Kooter, Agnes Zweere (achter meesters rua)Mari^kl n1',i^ i o k 5"'® Verschoor- Ab Minée (half Henk Mesker), Alle v.d. Wiel. Barbara Spekman, Joke Schmfdt Bedha tos enTohanWi, Wiggers, Jan Visser, Bert Heemsbergen, "Die Dirkzwager is zijn roeping misgelopen" zei onlanas eens iemand 7ndlrdaadUb'-ekh ma9Pefiek te bespelen vanuit zijn innerlijke overtuiging Vd^oe^hieïd hi^nnhe't'hn ^bre n ^taat versteld van zijn redenaarskunst. „iPPSii J, ?P bordes van het gemeentehuis tijdens Koninqinnedaa n^n°n™nhGS' N°gJjteeds doet bij dat één of tweemaal per jaar voor de vere- ff Onderwijs en tijdens de braderie bij het Rad van Avontuur oor de volleybal. In het verleden hoorde je z'n stemgeluid wel vaker. Vaak was PI spreekmeester bij belangrijke evenementen, zoals: opening voetbalvelden ^r-hU P festlvlteiten-. Een getoren redenaar die bij radio of televisie mis schien hoog gescoord zou hebben, die als twee druppels water lijkt op Frans van Dusschoten, maar gekozen heeft voor de eenvoud van boPZeester ol een school in een dorp dat hem zeer lief is.uuvenmeesier op ;{V|j I "Het zal in het jaar 1942 geweest zijn dat ik me voornam onderwijzer te worden. Na een periode van afwezig heid, vanwege gewrichtsrheumatiek kwam ik weer terug op school. Des ondanks maakte ik de aardrijkskun- derepetitie. Voor het mooie cijfer dat ik haalde prees meester Janssen me. Vanaf die dag rijpte bij mij het plan om later onderwijzer te worden", zo vertelt het hoofd van de openbare ba sisschool (officieel bij de in werking treding van de wet op het basisonder wijs directeur geheten...) Gisteren was het 25 jaar geleden dat hij hoofd werd van de openbare lage re schooi, sinds 19711 Reigerbos ge- noemd. Het is tevens de datum dat hij 30 jaar leerkracht is. Nico Dirkzwager verkeerde in de gelukkige omstan- rj digheden nog een jongere broer te hebben die het bedrijf van zijn vader een graanhandel en veevoedersbe- drijf in Moordrecht - voort kon zetten. Hij kon nu na het doorlopen van de Willem de Zwijger MULO te Gouda naar de Gem. Kweekschool te Rotter dam gaan. De dagelijkse reis ge schiedde per autobus van de Fa. Van Gog, via Nieuwerkerk. Na het beha len van het 'kweekschooldiploma' kreeg hij een baan op een openbare school in de Hoevestraat, achter het station, in Rotterdam. Ook nu reisde hij dagelijks per bus heen en weer naar Moordrecht-Rotterdam. Omdat hij bruiste van energie had de jeugdi ge Nico in de avonduren best wat tijd om andere aktiviteiten te ontplooien de voetbalsport en toneel bij de Moordrechtse afdeling vh van Volksonderwijs. Ook was hij be heerder van de Bibliotheek van Mij. Nut tot 't Algemeen. Hoe kwam u in Zevenhuizen? "Als scheidsrechter bij de junioren van de afd. Gouda van de K.N.V.B. floot ik vaak wedstrijden in Zevenhuizen bij Groeneweg. Destijds heerste er een grote woningnood. Wilde je trouwen dan moest je toch een woning. Ik Rot terdam blijven werken zou betekenen dat ik 'trouwen' maar uit moest stel len." (Nico had al enige jaren verke ring met Hennie Buwalda, die hij op de toneelvereniging had leren ken nen). "Een betrekking in een dorp zou sneller een woning op kunnen leve ren. Ik wist bovendien dat de Zeven- huizenaren actieve mensen waren zodat ik niet geaarzeld heb om naar de functie van hoofd van de openba- f re school te solliciteren toen daar een vakature kwam. Meester de Reus ging met pensioen." i- En dan volgt het verhaal over de sollicitatie L; Nico werd uit 8 kandidaten gekozen en als nummer één op de voordracht geplaatst, nadat hij hevig aan de tand was gevoeld I; en hij door burgemeester Boer met wet- houder Kreft en inspecteur Bannink was gewogen tijdens een proefles. Voor zijn aanstelling moest hij zichzelf voor gaan stellen bij de overige raadsle den. Bij de P.v.d.A. ging dat makkelijk want die waren net in vergadering bijeen. Aan de Groeneweg woonde het raadslid van de S.G.P. terwijl ook de anderen ver spreid over de gemeente woonden. "Ik voelde me bij sommigen echt nog maar een broekie .ik was immers nog maar net 25 jaar..Ik heb me toen echt peentjes ge- zweten bij die officiële kennismakingsbe zoeken. Het heeft me overigens wel wat avonden gekost...Eén raadslid was 's avonds om half negen al naar bed, die opende de deur in nachtkleding..." Het openbare schoolgebouw stond, zoals vrijwel iedere Zevenhuizenaar wel weet, ongeveer op de plaats waar nu de Spar-winkel wordt gebouwd. Er vóór stond de hoofdenwoning. Daarin trok het kersverse echtpaar Dirkzwager toen de woning van het gepensioneerde hoofd in Beekber gen gereed was. 'Toen we pais ge trouwd waren dreigden we ons nogal eens te verslapen. Gelukkig was er een goede 'wekker" - overbuurvrouw Cijnie Versprille. De openbare lagere school telde toen 4 klassen van ca. 42 kinderen. Het nieuwe schoolhoofd kreeg een com binatieklas 5/6. "In Rotterdam had ik zelfs wel 48 kinderen in de klas". Wat was het verschil tussen de schooi van vroeger en nu? "Het was destijds veel rustiger. Vroeger trokken wij de gren zen. De jeugd hield zich er perfect aan. Nu trekken we samen grenzen. Vroeger hadden we de steun van de ouders als de kinderen eens flink aan gepakt moesten worden. Nu moet alles veel meer besproken worden. Je moet veel meer geestelijke kracht p- opbrengen. Maar een fiet is dat de Zevenhuizen kinderen ontzettend prettige kinderen zijn. Dat zeg ik niet alleen, maar ook de vervangers van de zgn. "Midden-Holland poule". Er kan nu veel meer op school." (Lachend.) "Ik heb het meegemaakt dat een onderwijzer in Rotterdam die zijn colbertjasje had uitgetrokken in het bijzijn van zijn leerlingen door de inspecteur werd uitgekafferd. En stel je toch eens voor wat het geweest zou zijn als een onderwijzeres in een lan ge broek op school zou zijn versche nen....Gelukkig is dat uiterlijke ver soepeld, alhoewel ik jaren niet zonder stropdas voor de klas heb durven staan..." Z'n vrouw Hennie vult lachend aan: "Zelfs al vielen de kraa ien van de hitte van het dak." Zij is tijdens de elf jaar dat het gezin Dirk zwager aan de Dorpsstraat in de hoofdenwoning woonde (waarin la ter de Dienst Gemeentewerken een onderkomen vond) intensief betrok ken geweest bij het wel en wee van de school. "Ik kende alle kinderen. Er was ook een hele goede band onder- ling...die is er nu nog wel hoor...maar ik voelde me veel meer bij de school betrokken dan nu. Kinderen die ge test moesten worden door psycho loog, dat gebeurde in ons huis. Tij dens ouderavonden zorgde ik voor koffie voor de leerkrachten en ook na schooltijd kwamen ze vaak een kopje koffie drinken. Nico kwam toen nog altijd even thuis tussen de middag. Vaak was dat hap-slok-weg, of kreeg hij zoveel telefoontjes dat hij nauwe lijks kon zitten en eten...Toen we naar de Nrd. Dwarsweg verhuisden was dat over. Vanaf die tijd nam Nico elke dag een lunchpakket mee". Dirkzwager: "Alle leerkrachten blijven op onze school trouwens over. Er kan nog wat correctiewerk worden ge daan, het één en ander worden be sproken en er is niet het gehaast om even snel naar huis heen en weer te gaan." Vergadert u ook wel tussen d e middag? "Nee, met het team doen wij dat altijd na schooltijd. De verga deringen zijn in de loop der jaren wel toegenomen. Er komt ook zoveel op ons af, voor wat betreft onderwijsver nieuwingen..." Naast de school heeft u ook hobby's. De meest bekende is ongetwijfeld toneelspelen. Maar ook kwamen we u vaak tegen bij dorpse aangelegenheden; feestelijkheden enz. U heeft vast in veel comité's en verenigingen gezeten? lachend ant woordt hij: "Onlangs zei er nog ie mand tegen me dat ik niet zoveel deed in de gemeente...op dit moment is dat ook wel zo, maar het is wel heel veel geweest inderdaad. Ik kon het ook alleen maar doen omdat Hennie, m'n vrouw, zichzelf redde. Geen ben roep op me deed voor huishoudelijke karweitjes. Zij riep me weieens af en toe halt toe, omdat ik, net zoals ik vroeger in Moordrecht gewend was, vrijwel niet ene avond meer thuis was. Zij was daardoor, met drie kinderen, eigenlijk ook niet in de gelegenheid iets 's avonds te ondernemen.... Wat deed u zoal in Zevenhuizen? "Ik was al consul voor de voetbalvereni ging Groeneweg, toen ik nog niet eens in Zevenhuizen woonde. Negen jaar lang heb ik voorafgaand aan de wedstrijden, de velden gekeurd. Eerst de voetbalvelden achter café Hof van Holland en later ook nog een tijdje de nieuwe velden in "de Zuidpias". Al snel zat ik in de Oranjevereniging, waarvan ik zo'n zeven jaar voorzitter was en in het bestuur van de IJsclub. Tevens was ik betrokken bij de op richting van de volleybalvereniging en van de Zeven Muzen. Ook was ik enkele jaren, na burgemeester Boer, voorzitter van de Stichting Kleuter school Volksonderwijs en Ver. Volks onderwijs. Sinds vele jaren ben ik ac tief lid van de toneelvereniging van V.O.O. Dat wil niet zeggen dat ik al tijd meespeel. Bij lange na niet.... Wat heeft Volksonderwijs te maken met de openbare school? "Lid zijn van de vereniging voor Openbaar Onderwijs, is geen voorwaarde om je kind op de openbare school te plaat sen. De vereniging is een belangen vereniging van ouders en leerkrach ten. Vroeger hadden we een kleuter school die van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs was, destijds nog Volksonderwijs geheten. Toen er- jaren geleden al sprake van was dat de kleuter- en lagere school in één onderwijstype als basisschool samen zouden worden gevoegd is de kleu terschool van neutraal bijzonder een openbare kleuterschool geworden. V.O.O. bepleit aandacht van het ge meentebestuur. In deze gemeente is die aandacht goed, doch er zijn ge meenten waar de medewerking van gemeentewege niet zo best is. Van huis uit ben ik een overtuigende voorstander van openbaar onderwijs. Ik probeer vanuit mijn principes te werken, principes gebaseerd op de omgang met mensen van verschillen de levensovertuiging. Vandaar dat ik de leuze van de V.O.O. 'niet apart maar samen' van harte onderschrijf. Op onze school wordt wel gods dienstonderwijs gegeven. In de groe pen 3, 4 en 5 bestaat de mogelijkheid R.K.-godsdienstonderwijs te volgen, terwijl de oudere kinderen één uur per week het godsdienstonderwijs kunnen volgen dat verzorgd wordt door de N.H. Gemeente in Zevenhui zen. Treedt u nu nog steeds actief naar buiten? "Ik ben actief in het kerkbe stuur van de Ver. Voor Vrijzinnig Her vormden in Zevenhuizen en een en kele keer doe ik mee aan het toneel bij V.O.O. In de school ben ik voorzitter van de medezeggenschapsraad, leid de teamvergaderingen en bezoek de commissievergaderingen op het raadhuis, met name die waar 'onder wijs aan de orde komt.Daarnaast moet ik m'n lessen voorbereiden, cor rectiewerk doen enz. Ik ben ontzet tend blij dat ik - mede dank zij de in werkingtreding van de zgn. 'arbeids duurverkorting' weer drie dagen voor de klas kan staan, afwisselend door de hele school.„Daarnaast ben ik 'manusje-van-alles' in de school: ad ministratie, organisatie enz. Soms ben je ook psycholoog of maat schappelijk werker door het aanho ren van problemen die in gezinnen zijn ontstaan. Die maatschappelijke problemen nemen eerder toe dan af...Overigens leven we wel in een heerlijk dorp. Ik ben echt een dorps mens. Ik trek me weieens bepaalde dingen aan omdat ik ook een emotio neel mens ben. Soms kan ik ook wei eens driftig uitvallen om mensen die iets onheus doen....Zo ergerde ik me in het verleden nogal eens bij de au bade. Hadden wij de kinderen keurig in het gelid en doodstil, dan gingen de volwassenen er tussen staan wau welen..." Wat waren de hoogtepun ten uit de afgeopen 25 jaar? "De nieu we school die in 1971 gereed kwam. En toen er zes leerkrachten waren: iedereen een eigen klas..." De bouw van de school heeft destijds heel wat voeten in de aarde gehad hè? O ja zeker. Er zijn heel wat roeri ge vergaderingen aan de besluitvor- mafgegaan. B. en W. wilde dat we eenzelfde school als de Christelijk Nationale School zouden bouwen... Om architectonische redenen waren wij het er niet mee eens. Toch kwam het voor elkaar, ledereen, ook het ge meentebestuur, vond het totstandge- komene toch wel erg mooi." Mevr. Dirkzwager: "M'n man heeft in de periode van de bouw elke steen zien metselen, want hij was er praktisch altijd bij." U noemde net zes leerkrachten, dat aantal klopt toch niet meer? "In to taal zijn er 14 leerkrachten na de samenvoeging van de kleuter- met de lagere school. Met de vakleerkrach ten en de part-timers in deeltijdba nen zijn dat er in totaal 20". Dirkzwager:. "Een ander hoogtepunt was de viering van mijn 25-jarig jubi leum als onderwijzer 5 jaar geleden De kinderen hebben me toen bijzon der feestelijk onthaald en 's avonds was er na afloop van de ouderavond een gezellige bijeenkomst, waar ik door alle betrokkenen in het zonnetje werd gezet. Hoe vindt u het dat er aanstaande zaterdag een receptie ter ere van u wordt gehouden? "Kijk, van mij hoef de dat niet. 5 Jaar geleden heb ik mijn feest al gehad. Het is allemaal erg vriendelijk om mijn persoontje in de schijnwerpers te zetten. Ik ben zo blij dat ik zo verschrikkelijk veel fijne mensen om mee gehad heb met wie het fijn werken was. Ik alleen heb die eer dus niet verdiend. Alles werd sa men gedaan, ook al die mensen, die toch maar altijd voor een schoon ge bouw zorgden. Alles wat er in een school gebeurt is alleen mogelijk als alle mensen meedraaien.„en dat ge beurde in die 25 jaar...Dank jullie wel! Het muzikantencollectief en de mu ziekschool Waddinxveen hebben de handen ineen geslagen en organise ren voor het komende seizoen een tweetal cursussen speciaal voor pop muzikanten. Het aanbod is voor iedereen die in een popgroep speelt of wil gaan spelen. Alle stijlen popmuziek komen aan bod. De cursus start na de herfstvakantie op maandag 21 oktober van 19.15- 20.15 uur (voor gitaar) en dinsdag 22 oktober van 19.30-20.30 uur (voor synthesizer) op de muziekschool, Zuidkade 8, Waddinxveen. Beide cur sussen duren 8 weken en kosten slechts 35,-. De inschrijving kan vanaf nu op bij:- St. Streekmuziek- school Waddinxveen, Zuidkade 8 Waddinxveen, tel. 01828-14422 op ma. t/m donderdag en zaterdag, tij dens kantooruren en bij St. Waddinx veen muzikantencollectief, Kleikade 1, tel. 01828-10296. Wat houdt dat in? Aan de hand van het spelen van de gitaarpartij van ver schillende popsongs uit verschillen de stijlen (van soul tot hard-rock) wordt bekeken welke akkoorden ge bruikt worden op welke manier; hoe de gitaar of gitaren in het arrange- ment liggen en welke funktie de gitaar als onderdeel van de ritme-sek- tie of als melodie-instrument heeft. Verder wordt ingegaan op daaraan verwante dingen als slagtechniek, plectrumtechniek en andere vragen en problemen van gitaristische of muziektechnische aard die onder de deelnemers aan de workshop leven. De workshop staat open voor elke aankomende, dus niet meer helemaal beginnende, gitarist(e), welke zich al of niet op het gebied van de popmu ziek begeeft en meer wil weten over wat je met je gitaar kunt doen. Bij genoeg interesse kan misschien ook wel een beginners-cursus gestart worden. De synthesizer is een instrument dat de laatste tijd sterk in de belangstel ling staat, vooral in de popmuziek. De werking van de synthesizer lijkt nogal ingewikkeld en voor veel mensen die het instrument bespelen is de bedie ning ervan nog steeds moeilijk. Deze cursus is opgezet voor mensen die een synthesizer hebben precies willen weten hoe zij dat instrument moeten bedienen. Het vijfjarig bestaan van VRIJBAAN, de federatieve vereniging van en voor mensen zonder baan in Zuid-Holland wordt 7 november gevierd met een congres, genaamd "(on)betaald werk(loos)". In het Nederlands Con gres Gebouw in Den Haag zullen die dag zo'n 1500 genodigden het lus trum van Vrijbaan vieren en van een interessant programma genieten Beleidsadviseurs van de overheid en deskundigen uit het bedrijfsleven en de universitaire wereld geven hun vi sie op de toekomst met betrekking tot werk en werkloosheid. Projekten, startende bedrijven, sociale diensten en gemeenten schetsen hun goede ervaringen en problemen als terug blik op vijf jaar Vrijbaan. Als een goede start van de volgende vijf jaar zal dit congres tevens een leidraad zijn voor toekomstige ontwikkelingen rond de werkloosheids problematiek Helaas kan Vrijbaan niet alle betrok kenen uitnodigen op donderdag 7 november. Bij de federatieve vereni ging zijn nl. zo'n 350 starters, bedrij ven en projekten voor mensen zonder baan aangesloten, waar een goede 30.000 mensen bij betrokken zijn. Hun ervaringen en verwachtin gen staan centraal op dit lustrumcon gres. Bekeken tegen de achtergrond van het beleid van de diverse over heden zal dit interessante visies ople veren. Op een informatiebeurs zijn verder stands van projekten en diver se organisaties te vinden. Het con gres wordt geopend door de com missaris van de koningin in Zuid-Hol land, de heer S. Patijn. Om kwart over tien begint het ochtendsymposium over goede ervaringen en problemen van projekten, gemeenten en sociale diensten. Het middagsymposium be gint om twee uur, en zal op basis van de ochtendconclusies de toekomst verwachtingen bespreken. De diver se deskundigen staan onder voorzit terschap van André v.d. Louw. Na een optreden van de modern jazz dance company Djazzex zal de heer M. Geertsema als voorzitter van het Koningin Juliana Fonds de slotrede uitspreken. (opgave van deelneming kan uitsluitend per giro plaatsvinden door overmaking van 20,- of een veelvoud daarvan, afhan kelijk van de vraag met hoeveel personen men wenst te komen, op gironr. 1879724, tn.v. Vrijbaan te Den Haag onder vermel ding van adres en 'deelname congres') Opgave dient snel te geschieden, maar in ieder geval voor 10 oktober a.s.l De evenementencommissie van dorpshuis Swanla organiseert op vrij dag 4 oktober a.s. een Klaverjastoer- nooi. Gezelligheid is troef, maar de punten tellen. Er zijn mooie prijzen te winnen, die gekocht worden van het deelnamegeld. Inschrijfgeld ƒ3,- p.p. Inschrijving aan de zaal vanaf 19.30 uur op de speelavond. De volgende klaverjasavonden in Swanla zijn op: 1 november, 24 janua ri, 14 februari en 4 april. Mevrouw Corrie van Nierop, die on langs artikeltjes in de Dorpskrant pu bliceerde en met wie we eerder een interview hadden, komt zondag avond 6 oktober op de televisie. De uitzending is om 22.30 uur door de K R O., tijdens een ca. drie kwartier durend programma getiteld '60 jaar lief en leed'. Mevr. Van Nierop ver-telt over haar opvoeding in een groot gezin.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 12