H.J. ESHUIS I CONCORDIA Plattelandsvrouwen Moerkapelle 40 jaar - Feest in Concordia 'BROOD- en BANKETBAKKERIJ M Bij aankoop van een heel brood 6 gevulde koeken 033-632565 of 01793-1528 Struktuurstof rok in de nieuwe lengte. Met knoopaksenten middenvoor. 145. faWvan derVIist j V "Mejuffrouw D..Brouwer, heeft vroeger heel wat schoenzolen versleten bij het rondbrengen van de convocaties", horen we op een bijeenkomst ten hui ze van secretaresse mevrouw L.v.d. Wilt aan de Bredeweg,van de afdeling Moerkapelle van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen. "Zij is oprichtster van onze afdeling", vertelt presidente mevrouw I. Breugem. "Na de oorlog bestond er bij de agrarische vrouwen een zekere behoefte aan ontwikkeling. De meesten hadden, vanwege de oorlog, weinig scholing geno ten. De emancipatie kwam een beetje op gang. Niet dat de vereniging die toen ontstond en nu haar 40-jarig bestaan viert, een club is met geëmancipeerde vrouwen.Misschien in andere plaatsen in ons land..Bij ons zeker niet. Het is ook zeker geen club van breiende en kletsende vrouwen. De naam Plat telandsvrouwen, is eigenlijk een beetje beladen"', vindt ze DE NAAM De oorspronkelijke naam van de vereniging was'DE Bond van Boerinnen en andere Plattelands- vrouwen'.Mej. D. Brouwer had, voorafgaand aan de oprichtingsver gadering, eerst de behoefte ge peild in Moerkapelle. Die bleek er te zijn, want op de oprich tingsvergadering op 17 oktober 1945, meldden zich in de openba re lagere school, waar die bij eenkomst plaatsvond, 17 leden. Onder hen o.a. mevrouw H. Brou wer-Dekker..Zij was samen met mej. Brouwer, oorspronkelijk lid van de afdeling Waddinxveen. Vanuit het provinciaal bestuur kwam mevrouw Van der Torren uit Waddinxveen de vereniging helpen starten.. KACHELHOUTJES MEENEMEN Na de oprichtingsvergadering wer den de volgende bijeenkomsten in het Groene Kruisgebouw, op de hoek van de Dorpsstraat en Zijde, gehouden. De dames moesten zelf hun kop en schotel meebrengen en kachelhoutjes om er warm bij te zitten. Er was, zo vlak na de oor log een schaarste aan brandstof. Mevrouw Van Marle-Verschoor, zorgde jarenlang voor de koffie. Sprekerd kregen vaak, omdat de benzine schaars, zo niet op de bon was, benzine, of benzinebon nen.Vaak waren het uit zuinig heidsoverwegingen, dezelfde spre kers, maar wel met een ander on derwerp.. Mej. D. Brouwer was de eerste presidente. De overige bestuurs leden waren de dames: Poisonnier, Koster, V..d. Linde en Oudijk. INSPRAAK Het ging er zeer democratisch aan toe bij die agrarische vrouwen. Iedereen had inspraak in het pro gramma. Zo werden er enkele cursussen gestart, waaronder een SLACHTCURSUS of HOE VER WERK IK DE SLACHT? De contributie was erg laag, maa vijf gulden per jaar. Toch was het voor die tijd misschien in verhoud- ding duurder dan het huidige: van f. 39,-- per jaar. Men gooide en gooit het geld niet 'over de balk', want het rondbrengen van de con vocaties, behoeft dan wel niet meer lopende te worden gedaan, men brengt ze, heden ten dage, nog steeds rond. Alleen de bui tenwijken worden per post ver zonden! Van de contributie wor den de sprekers, de zaalhuur en de abonnementen betaald. Elk lid van de afdeling ontvangt maande lijks thuisgestuurd van de lande lijke Bond van Plattelandsvrouwen, het bIad"De Plattelandsvrouw". De plaatselijke afdeling moet na melijk de helft van de contribu tie afdragen aan het hoofdbestuur. Dit bestuur bekostigt hier o..a. dit blad van. Daarnaast wordt er het '"Kontaktblad" van de pro vincie Zuid-Holland, verspreid.. Dit ontvangen de leden gelijktijdig bij hun convocatie. EXCURSIES In de loop der jaren maakten de vrouwen uit Moerkapelle, heel wat excursies. Zij deden daarvan veel kennis op. Het jaarlijkse uit stapje: een dagreisje, is een evene ment dat niemand graag mist.. Het allereerste uitstapje van de afdeling Moerkapelle, van de Bond van Boerinnen en andere Platte landsvrouwen, was naar de Betuwe. Het lid, mevrouw G. Verbeek-de Ruiter, had familie in de Betuwe. Daar zouden de Moerkapelse dames 'kersen gaan eten' in de boomgaard. Het vervoer- bussen en benzine wa ren schaars- geschiedde met een vrachtwagen van de fa. Bac..De dames zaten achterop op bank jes. Het werd een verrukkelijk uitje. Men zorgde zelf voor eten en drinken voor onderweg. LEDENTAL De vereniging door velen kortweg aangeduid als 'Plattevrouwen' bleek in Moerkapel le in een behoefte te voorzien. Het ledental groeide gestaag :in 1952 waren er al 45 leden. Thans be draagt het ledenaantal 130!. "En het zijn echt trouwe leden', stelt bestuurslid, mevrouw Bukman. Mevrouw V..d. Wilt:'Onze opkomst op de maandelijkse is ook groot: gemiddeld zo'n tach tig". Dat komt omdat we altijd een goed jaarprogramma opstellen", denkt bestuurslid mevrouw L.v.d. Est.'Voor jong en oud voor elk wat wils'. Het is dan ook een gevariëerd gezel schap: zowel jonge als oudere vou wen zijn lid van de afdeling Moer kapelle. NAMEN Vrouwen die erg veel voor de 'ja- rige'vereniging hebben gedaan zijn o..a. de eerder genoemde op richtster, die zeker, met onder brekingen, zo'n 12 jaar bestuurs lid, c.q. presidente is geweest. Mevrouw Kadiks is één van de eerste 'niet-agrarische'-leden van de vereniging. Zij deed en doet nog veel. Zij was voor die tijd (35 a 40 jaar geleden) een voor uitstrevende dame en was vele ja ren bestuurslid. Mevrouw Breu gem :-"Ze heeft heel wat afgesjouwd voor de vereniging. Zij is het ook die- het HUISVROUWENORKEST heeft opgericht". Wat dat huisvrouwenorkest is? "Een groep van 14 dames die zingen en muziek maken. Het laatste met gebruikmaking van allerlei 'keukenattributen' zoals gardes,wasbord, zeepkloppers, een pan met erwten, een kruik met mais, een droogrek enz Het orkest bestaat al zo'n 25 jaar en treedt op in beiaaiden-verpleeg- en kindertehuizen. De vrouwen zingen een potpourri van Hol landse liedjes". Mevrouw I. Bakker(bestuurslid) "'Het or kest is erg populair". Mevrouw V.d.Wilt vertelt dat er in Moor drecht in een bejaardentehuis een man was, die honderd gul den wilde geven als ze het "Ca- tootjeslied"nog een keer wil den zingen. Natuurlijk zeiden de dames dat de man z'n geld moest houden en dat ge zo wel een reprise wilden geven. Een lopende uitnodiging die het orkest nog heeft is die van mede werking bij de pfficiële opening van de Moerkapelse basisschool. Een uitnodiging om helemaal in Harderwijk in een bejaardente huis op te treden, houdt men nog in ove iweging. VOLKSDANSEN Naast diverse cursussen die men jaarlijks organiseert is er een vaste groep die zich bezighoudt met VOLKSDANSEN. Deze treedt slechts sporadisch naar buiten, alleen op afdelings-en kring-bijeen komsten. ACTIEF BESTUUR Reisjes, excursies, programmasamenstellen, kost erg veel tijd. Wie denkt dat de Plattelandsvrouwen in Moerkapelle een groot bestuur hebben, of tal. van commissies, zoals elders gebrui kelijk, heeft het mis. De vijf bestuursleden zijn buitengewoon actief voor de vereni ging.'Het zwaarst is de taak van secretaresse, dat is bijna een part-time baan' vindt de vice-presidente mevrouw Bukman,"Lidafv.d.Wilt) heeft het er erg druk mee. ANEKDOTES EN VERHALEN Natuurlijk zijn er leuke voorvallen te melden over deze periode van 40 jaar. Alleen kent het bestuur alleen de 'verse'. Zo'n jaar of zeven geleden gingen de Plattelandsvrouwen van Moer kapelle een daagje uit Onderweg zou menlunchen. In het restaurant in Heusden, stonden tafels met overheerlijke salades de dames op te wachten. Ja, dat dachten ze. Het was bedoeld voor een groep uit Kapelle-Zeeland. Degene met wie de afspraak was gemaakt had zich namelijk vergist en gedacht dat de groep MOERKAPELLE dezelfde was als die uit KAPELLE. Mevrouw Bakker: Ik zie ze nog allemaal rennen om boodschappen en even later terugkeren met bro den onder hun arm. Met een uur vertraging kregen vvj onze brood maaltijd" PANNEKOEK OP SCHOOT Een dergelijk voorval deed zich ook voor toen ze tijdens een reisje een pannekoek zouden etenop een boerderij.Weer was er niet op de groep uit Moerkapelle gerekend. Gelukkig kon er met passen en me ten nog ruimte gemaakt worden op de deel en in de woonkamer. Een bejaarde oude man'opa maakte mopperend plaats voor de dames. Die moesten, wegens ruimtegebrek, hun pannekoek op schoot opeten TAS IN DE AARDAPPELPRUT Op een reisje werd een aardappel verwerkingsfabriek bezocht. Ter wijl de dames naar het verdwijnen van het afval, via een watergoot, stonden te kijken, gleed de tas van Gon' Bakker haar arm in de prut. Zij verbouwereerd... Gelukkig sprong een man hem na... Ach, we zouden nog wel even door kunnen gaan met alle be levenissen te vermelden... De Dorpskrant zou dan een boek worden. Gelukkig is er een archief bij de Plattelandsvrouwen, worden belevenissen en excursies 'versla gen'. Zo zullen er ongetwijfeld, bij het gouden jubileum, over tien jaar, nog mee grappige en humoristische dingen te melden zijn. FEESTPROGRAMMA Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan wordt er feest gevierd in gebouw CONCORDIA aan de Bredeweg in Zevenhuizen/Moerka- pelle. Er worden op de feestavond op vrijdag 25 oktober a.s. zon ruim tweehonderd mensen ver wacht. Leden met echtgenoten en genodigden. Voor het feest is een feestcommissie in het leven ge roepen, die een leuk programma samenstelde. het feestprogramma begint 20.00 uur, na de receptie om 19.00 uur begint. om die vrijdag en zaterdag van 6,60 voor 5," tegen inlevering van deze bon Tevens willen wij U bedanken voor de prachtige bloemstukken en de grote belangstelling bij de opening van onze zaak. Dorpsstraat 34 Tel. 01793-1348 vL Moerkapelle JJ jj aan de Bredeweg 66 biedt ruimte aan groepen tot 250 personen. Wij verzorgen KOFFIEMAALTIJD, KOUD BUFFET OF DINER. Belt u of komt u eens langs om de zaal te bezichtigen! Eventuele muziek kan verzorgd worden. Onze kok kan bijna alles! Afspraken telefonisch Wist u dat er in Moerkapelle op Zevenhuizens grondgebied een SFEERVOLLE FEESTGELEGENHEID bestaat TUNIEKSET Modieuze tuniekblouse met strik Manufakturen, Konfektie en komplete Woninginrichting

Dorpskrant | 1985 | | pagina 8