Zijnde ken nemer rten kollektie JAC. LAMMENS ILV. «„MAGAZIJNMEDEWERKER tti kei/maw kuarkn ICUM U JtHuetc Onkyken Bach-Handel her denking in Zeven huizen Recreatie Verweij sponsort de Marathonploeg STICHTING DES ACTIEGROEP Linda Hofman, contactvrouw Ijnda, de contactvrouw Film Zevenhuizen Nationale Jeugdcol- lecte was succes! Ingebruikname speelwerklokaal Oud Verlaat giumii iiwimi ix i>iiki\hi\oi>ici>iiii>i\ DRUKKERIJ ELGERSMA dorpsstraat 62a - zevenhuizen telefoon 01802-2289 en natuurlijk krijgt u bij ons het GRATIS VERRASSINGSPAKKET! (ook bij geboortekaartjes) Binnenkort treedt u in het huwelijk. Met een grote blonde man. U krijgt 3 kinderen. Twee jongens en één meisje. 't Kaartspel geeft z'n geheimen prijs. Uw GEHEIM geeft u prijs met een kaart van de Kennemer Kaarten Kollektie. Een prachtige serie trouwkaarten. Origineel, stijlvol, modern, nostalgisch... Net wat u wilt. En wat uw smaak is. U en "die grote blonde man" zullen 't ook wat dat betreft wel met elkaar eens worden. P. S. En wat betreft die 3 kinderen. Ook daar heeft de Kennemer Kaarten Kollektie in voorzien. Over een paar jaar tonen wij u graag onze kollektie geboortekaartjes. kaarten geschud? Rien de Roon, Hans Küns, Gerrit Molenaar, Alex Jansse, Piet Eikelenboom en Steven Zoon zijn de A-rijders. Ook Marga en Petra Küns en Ingrid Paul rijden in een nieuwe 'out-fit' beschikbaar gesteld door Recreatie Verweij. Menigeen heeft nota genomen van folders en affiches in de wachtkamers ran b.v. huisartsen, waarin geattendeerd wordt op de mogelijkheid dat moeders van kinderen, geboren tussen 1947 en 1975, tijdens de zwanger schap ter voorkoming van b.v. een miskraam, medicijnen hebben qebruikt. «an Kinderen, in die periode geboren, wordt de raad geqeven het hun moeder te vragen of ze dit gedaan heeft. Wie op deze manier blootgesteld is ■het kind dus. - aan DES, kan hiervan lichamelijke ongemakken ondervin- len die in enkele gevallen ernstige vormen aannemen! terdam aan te schrijven. We vra gen of ze géinteresseerd zijn in folders en/of posters. Dit doen we om meer publiciteit aan het pro bleem te geven. Zijn er veel moeders in Zevenhui zen die DES gebruikt hebben tij dens hun zwangerschap? "Ik kan niet zeggen hoeveel men sen er in Zevenhuizen betrokken zijn geweest met het DES-hor- moon. Wel hebben een aantal vrouwen contact met mij opgeno men. Maar of het een grote groep is, dat weet ik niet. Het is ook zo, dat sommige DES-betrokkenen helemaal geen contact opnemen met een contactvrouw of met de aktiegroep in Utrecht. Ik kan aan raden dat wél te doen, omdat het probleem vaak groter is, dan men op het eerste gezicht denkt." Wat moet je doen als je van je moeder hoort dat ze het medicijn gebruikte? "Als je ontdekt dat je een DES-be- trokkene bent, kun je het beste contact opnemen met de aktie groep of met een contactvrouw. Wij hebben namelijk een hele lijst met gynaecologen, die ervaring hebben met DES-betrokkenen, en dus ook het juiste onderzoek doen. De meeste DES-dochters moeten eens in het jaar voor onderzoek naar de gynaecoloog. Sommige DES-dochters zelfs twee keer in het jaar. Mocht er iets verontrus tends geconstateerd worden, dan wordt er niet gelijk ingegrepen. Dit zal pas gedaan worden na een la ter onderzoek. Men moet er name lijk zeker van zijn dat er echt iets mis is. Een 'onervaren' gynaeco loog zal bijvoorbeeld bij een DES- dochter iets kwaadaardigs signa- teren, terwijl een DES-deskundige gynaecoloog weet dat die afwij king helemaal niet kwaadaardig is, maar een soort handicap, waar een DES-dochter mee zal moeten leven. Wegsnijden zal dus niets helpen." Is het algemeen bekend wat het DES-gevaar is? "Ik merkte voortdurend dat wan neer ik over DES sprak, mensen mij vragend aankeken, omdat zij niet wisten waar ik het over had. Er was en is nog steeds te weinig be kend over DES. Ik heb het geluk gehad dat mijn moeder zich be wust werd dat zij het geslikt had, toen ze naar de radio luisterde. Maar ik heb me vaak afgevraagd hoeveel vrouwen nog steeds niet weten dat ze met DES te maken hebben gehad. Ik vond dat er aan die situatie iets veranderd moest worden. De oproep uit Utrecht voor contactvrouwen in de regio paste dan ook precies in mijn voornemen om aan DES meer be kendheid te gaan geven. Wat is DES? 3ES is de afkorting van Diethyl- stilbestrol, een kunstmatig hor- noon. In Nederland is tussen 1947 *11975 aan ruim tweehonderd- luizend zwangere vrouwen DES 'oorgeschreven. Het zou miskra- nen voorkomen. DES werd in ver- chillende vormen toegediend, nl.: lillen, injecties en capsules' en ws onder verschillende namen in Ie handel. In Nederland waren de "eest bekende namen: Stilbestrol i" Oestromensyl. "aar je op moet letten: DES-moe- «sen hun kinderen (DES-doch- ïrs of DES-zonen) kunnen pro- Hemen met hun gezondheid krij- |en. De meeste afwijkingen zijn en ongevaarlijk maar in de gaten gehouden (in een folder, verkrijg- de contactvrouw, staat waar men op moet letten) -18-jarige Linda Hofman is con- wrouw in de provincie Zuid rand. Sinds anderhalve maand °ont Linda in Delft, waar ze een "arenopieiding volgt. Het was '^'lijk om haar te interviewen, ™at ze wel 'thuis' in Zevenhui- ia tornt, maar dan erg druk bezet daarom deden we het schrifte- KLinda schrijft.... ^fre provincie heeft haar eigen Wactvrouwen, die de taak op "emen om voor publiciteit, wang en voorlichting in haar re- iih l, zor9en- In de provincie "W-Holland zijn er 8 contact- ouwen werkzaam, redelijk goed Preid over de gehele provincie was of ben dus niet specifiek «venhuizen contactvrouw. Nu i" Delft ben gaan wonen, zal ik •r aandacht gaan schenken aeze stad, vooral ook omdat S n°9 9een contactvrouw "«am is geweest. Maar zijn er ^venhuizen mensen die ver ben dat zij iets met DES te en hebben gehad kunnen ze I hellen. Ook al weten ze mijn oonnummer niet; de meeste ^betrokkenen bellen eerst "f[ he landelijke DES-aktiegroep "echt, waar ze vaak een tele- Klt"u,rrimer door krijgen van een ?o»k uw- °P dit moment ben mu k9' met 660 andere DES- actvrouw, huisartsen in Rot- Inlichtmgen: Linda Hofman, tel. 015-120579 of Marja de Bruyn tel 010-559788. Dat de concerten, georganiseerd door de Zeven Muzen, een steeds betere naam krijgen in Zevenhui zen én daarbuiten, blijkt wel uit de steeds groter wordende belang stelling van het publiek. Tot ge noegen van velen wellicht is er daarom één dezer dagen weereen klassieke muziekavond, en wel op zaterdag 16 november a.s. Het ge heel zal plaatsvinden in de stijlvol le Kleine Kerk in de Dorpsstraat 139. Die avond treedt op het strijk orkest "Die Haerlemsche Musyk- camer" met als solist de bekende Maarten Vreeze op viool. Die Haerlemsche Musyckcamer is een amateur-orkest dat in 1946 werd opgericht. Reeds na enkele jaren wist het onder de inspire rende leiding van André Kaart een naam te vestigen in het Kenne- merland. Sinds 1980 leidt Hen van der Grinten het orkest met nieuw élan. Hij is van huis uit hoboist en behaalde op dat instrument in 1979 de Prix d'Excellende. Nadien heeft hij zich met succes ook op het dirigeren toegelegd. De kem van Die Musyckcamer is een strijkorkest van ca. 20 mensen Vanuit haar traditie vormt de Barokmuziek het zwaartepunt van het programma. Door echter zo nu en dan een blazer of andere in strumentalist toe te voegen, heeft het ensemble het gehele kamer- orkest-repertoire binnen zijn be reik. De solist die men voor het concert in Zevenhuizen heeft uitgekozen- is de violist Maarten Vreeze. Deze muzikale virtuoos slaagde, net 18 jaar oud, voor het eindexamen conservatorium viool. Hij studeer de vervolgens in Italië en behaal de in 1969 als leerling van Tibor Berkovits het solistendiploma. In 1976 behaalde hij, dankzij zijn stu die bij Herman Krebbers, de Prix d'Excellence. Kortom, een storm achtige carrière voor deze nu 38- jarige musicus. Het programma dat Die Musyck camer voor het concert op 16 no vember heeft samengesteld heeft alles te maken met het Bach-Han- del-jaar 1985; dit jaar herdenken we immers dat deze componisten 300 jaar geleden geboren zijn. Kaarten af 5,- (kinderen hebben gratis toegang) voor dit luisterrijke concert zijn vanaf nu telefonisch verkrijgbaar bij de Zeven Muzen: Hanny Verbakei, Burg. Boerstr. 25, tel. 01802-1913. Mochten er kaarten over zijn dan ook op 16 november aan de zaal vanaf 19.00 uur. De aanvang van het concert dan zowel johg als oud is aan te raden, is om 19.30 uur. Het slot zal zijn rond 21.15 uur. Film Zevenhuizen organiseert voor één keer een matinée op zon dag 24 november, 16.00 uur. Een voorstelling van La rude journée de la reine, van René Allio met in de hoofdrol de onlangs overleden actrice Simone Signoret. Inf. G. Andeweg, tel. 01802-1919. De onlangs in Zevenhuizen ge houden collecte van het Nationaal Jeugd Fonds - het fonds van Jan tje Beton - heeft het forse bedrag opgeleverd van totaal 1205,55. Van dit bedrag zal ca. 50% ten goede komen aan de plaatselijke jeugdgroeperingen die aan de collecte hebben meegedaan, t.w. Jeugdpostzegelclub De Kartel rand en de peuterspeelzaal De Ze ven Dwergen. De opbrengst zal o.a. besteed worden aan: het in stand houden van de postzegel club en speelgoed voor de peu terspeelzaal. Het overige deel van de opbrengst zal door het Nationaal Jeugd Fonds worden gebruikt voor de fi nanciering van tientallen projec ten ten behoeve van het jeugd werk in ons land. Het gaat hierbij om speelplaatsen, kinderboerde rijen, clubhuizen, speelotheken, peuterspeelzalen e.d. Concrete hulp voor nieuwe mogelijkheden en nieuwe voorzieningen. Het plaatselijke actieteam dank een ieder voor zijn bijdrage! Voor de leerlingen van de chr. basisschool De Nessevliet was het op 1 no vember een feestelijke dag. Die dag werd er, naar aanleiding van de inqe- bruikname van het nieuwe speelwerklokaal, feest gevierd met de kinderen met als thema. HAND IN HAND. In elk lokaal stond een spel, waarmee pun ten konden worden verdiend en wat de kinderen tien minuten bezighield Ertussendoor werd gekleurd en geplakt aan een grote legpuzzel die aan het eind van de dag tot een grote werd gemaakt. De spelletjes hadden op al lerlei landen betrekking. Ook de leerlingen en leerkrachten waren verkleed zoals inwoners van andere landen. Er liepen de meest vreemde buitenlan ders door de school. Het lied dat tenslotte gezongen werd, was een mooi slot van het feest, geschreven door Mies Bouhuys. Het laatste couplet: Ik zie ze dansen op het strand - een lange bonte rij - uit ied're stad en ieder land - en iii en ik erbtf. Vcx)r ons distributiecentrum in Zevenhuizen vragen wij op korte termijn voor alle voorkomende werkzaamheden. (leeftijd t/m 20 jaar). Sollicitanten kunnen telefonisch afspreken: 01802-2177, de heer W. Voskamp. JAC. LAMMENS B.V. Nijverheidscentrum Ib - 2761 JP Zevenhuizen.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 11