HOE ZIJ KERSTFEEST VIEREN. 2 mm gesprekken met dienstverleners en druk bezette mensen in verband met de viering van het Kerstfeest. Moerkapelle's huisarts W. Vroegindeweij Mevrouw C. Broer- Hoogendoorn gezinsvervangend tehuis De Eersteling MHi Voorafgaand aan een te maken afspraak werpen we een blik rooster' van de medische iveekeinddiensten. I Conclusie: dokter Vroeg indeweij in Moerkapelle, is Ilowel met de Kerstdagenals he jaarwisseling vrij. lOmdat we hem nauwelijks ken- I nen en hij één van de 'eerste hulpverleners' is in nood- I situaties in Moerkapelle, stond Ifti/ bovenaan onze lijst van te Interviewen personen'. IHe? thema Hoe zij Kerstfeest neren grepen we dan ook, londanks dat hij geen dienst »eeff tijdens de feestdagen, aan mr een nadere kennismaking. iD/'e vindt in zijn spreekkamer Iplaafs. Op onze opmerking dat Ifeze zo'n gezellig huiskamer- Idee geeft, merkt hij humoris tisch op, dat het een gevolg is \nn zijn beroep huisarts! iDokter Vroegindeweij, u bent Imet de Kerstdagen vrij. Hoe lervaart u dat? l'Als twee dagen rust, waardoor hmetm'nggzin kan samen zijn. lEris meer tijd om het Kerstge beuren mee te maken. Ik beleef heel anders dan wanneer ik llienst heb. Dan kan ik ook niet lnaar de kerk. Nu beleef ik ook lie gemeenschap met elkaar als gelovigen. Kerstfeest is één van lie hoogtepunten van het jaar. ■Christus komst en de noodzaak lan Zijn komst, door onze Ischuld te beleven en daarin ook |"et Wonder van Kerst. Hij Die 1!|in eigen Zoon afstond voor Jiondige mensen..." bindt u het naar, of erg om met Itiiristelijke feestdagen Ifenst' te hebben? 1 Nee, niet zo. Ik ben nu wel blij i ik vrij ben. Echt vrij ben je |ls huisarts natuurlijk nooit als ^thuisblijft. Er kan in noodsitu aties altijd een beroep op je •orden gedaan door je patiën- b.v. voor een bevalling. Van Jn eigen patiënten wil ik die Rag zelf doen. Als ik echt vrij p willen zijn, dan zouden we "ethet gezin weg moeten gaan ;ndat doen we niet. en bevalling tijdens de Kerst een heeft in het ziekenhuis j°k een aparte bekoring. Er is an sprake van saamhorig- een onderlinge band. peervol is misschien niet het woord, meersereen, met w gevoel alsof je een onder- l°9e band hebt met het terzijde faande team verpleegkundi- fn Eriseen andere blijdschap sn wanneer er op een gewone ®9een kind wordt geboren r 'k echt dienst heb, sta ik -ontinu in de startblokken en e' ik nauwelijks in de vreugde "de saamhorigheid van ons ten... I 'enst hebben' op zulke dagen Ipkent ook dat je wegge lden wordt voor 'noodsitu- fas of 'acute' gevallen f"eger(zijn vader was predi- r"') heb ik het thuis meege- Deze problemen komen dik wijls op het bordje van de dienstdoende arts, die voor iedereen makkelijk bereikbaar is. Zodra de mensen bij je komen en je ergens bij betrek ken ben je mede-verantwoor delijk voor wat er gebeurt. Iemand die fysiek of psychisch instort moet je helpen. Dat kost inspanning en houdt je geest bezig. Daar kun je soms moei lijk van in slaap vallen...." aldus dokter Vroegindeweij... Fijn dat de Moerkapelse huis arts, evenals de Zevenhuizense artsen, in ieder geval met Kerst, 'evenop adem kunnen komen. Samen met hun gezin Kerst feest kunnen vieren, in de wetenschap dat één van de Bleiswijkse artsen, waarmee de diensten 'geregeld' worden, zorgdraagt voor hun patiën tenHet zij hun van harte gegund! op het maakt dat Kerstfeest, eigenlijk een druk gebeuren was. Er was een onrustige sfeer. Er werd weieens gesproken van een tiendaagse veldtocht Gaat u vaak weg als u vrij bent? "Zelden. Eigenlijk ook in ver band met het nooit helemaal vrij zijn vanwege bevallingen en zo. Vaak hoor je mensen zeggen: 'hè heerlijk het week einde nadert, fijn vrij'. Als wij ais artsen week- einddienst' hebben, betekent dat: alle dagen van het week einde werken. "(lachend)"Wij krijgen nooit geen compen satiedagen. Maar ik mag niet klagen. Huisarts is tenslotte een vrij beroep, dat je hebt gekozen. Het is heerlijk om met mensen om te gaan. Je krijgt een band met je patiënten: een ver trouwensrelatie. Aan de andere kant moet je ook proberen afstand te houden van je werk. Maar je werk zijn mensen, zieken die jouw hulp nodig hebben. Ongeneeslijk zieken of probleemsituaties, willen me weieens moeilijk loslaten. Soms kun jeer niet van slapen... Dit beroep kun je ook nooi alleen doen. Gelukkig dat m'n vrouw achter me staat. Niet alleen is dat belangrijk tijdens diensten voor de eerste opvang van alarmtelefoontjes en het geruststellen, ook gewoon in de praktijk. M'n vrouw is er als het ware in mee gegroeid. Ook zij kent de patiënten en andersom. Zij assisteert me die dagen en draagt zorg voor de apotheek.". Heeft u weieens iets ernstigs meegemaakt met de Kerst? "Het staat me niet zo bij, het zal best wel, maar het kan ook met Pasen of Pinksteren gebeurd zijn. Die dagen vind ik net zulke hoogtepunten als chjristelijke feestdagen als Kerst en worden ook met het gezin gevierd. Vaak ligt de nadruk op het Kerstfeest. Ik denk dat dat komt omdat het een huiselijk gebeuren is, omdat het buiten koud is. Met de Kerstdagen ga je niet zo maar een rondje fietsen. Dat doe je wel op b.v Tweede Paas- of Pinksterdag. In warme lan den wordt Kerstfeest heel an ders gevierd." U bent in de eerste plaats medicus en daarnaast hulpver lener. Tot hoever strekt die functie van hulpverlener? "Die taken liggen in eikaars verlengde. Vroeger gingen de mensen met hun problemen naar een dominee of een pas toor.Doordat men geen band meer heeft met de kerk, gaat men met zijn of haar problemen naar de wijkverpleegster of de huisarts. Vaak zijn het maat schappelijke problemen. Tij dens feestdagen verergeren de psychische problemen, vaak uit een gevoel van eenzaamheid. Mevrouw C. Broer- Hoogen- doorn is kosteres van de Her vormde kerk van Moerkapelle. Omdat zij in het ziekenhuis ligt, hebben we een gesprek met haar man, die op zondag en op kerkelijke hoogtijdagen, de kostersfunctie uitoefent. "Eigenlijk is het kosterschap in de praktijk een taak van een heel gezin. Dat is niet alleen bij ons zo, maar ook in andere kerken en gemeenten", denkt Ed Broer. In het dagelijks leven is hij als onderhoudsmedewerker in dienst van de gemeente Moerkapelle. Tevens is hij ge meentebode. Vanuit die functie en door zijn werk als 'hulp- koster' tijdens de ere-diensten, geniet hij grote bekendheid in Moerkapelle. Daarnaast is hij in zijn vrije tijd actief in het brandweercorps, zingt hij bij 'De Gouwestem' en doet hij mee aan de organisatie van de Jeugdweek, die in de laatste week van de zomervakantie in Moerkapelle wordt gehouden. Zijn vrouw Cock, heeft naast haar baan als kosteres ook nog vrijwilligersactiviteiten, zoals het Rode Kruis en twee vrou wenverenigingen. Wat betekent het Kerstfeest voor jullie als kostersgezin? "Als een hoogtepunt van het jaar. Eerste Kerstdag wordt door ons als gezin, als zondag gevierd. Tweede Kerstdag als een Tweede Paas-of Pinkster dag. Jullie zijn dan vaak uren in touw, met extra kerkdiensten en zo. Hoe gaat dat? "We draaien enkele tientallen uren meer dan anders. Nier alleen met de vier extra dien sten- 3 kerkdiensten en de Zondagsschool-kerstviering, maar ook met de voorbereiding en het schoonhouden. Na de diensten de papiertjes oprapen en zo." Wordt er dan zo gesnoept? Broer lacht en haalt zijn schou ders op" Ac, nou ja", zegt hij. En wat doen jullie nog meer? "We zorgen ervoor dat, vooraf gaand aan de diensten, de Psalmborden met de te zingen Psalmen, ingevuld is. Dat kost zo'n twintig minuten tijd. Onze jongens van 21 en 13 jaar gaan altijd een uur voorafgaand aan de kerkdienst met me mee. 's- Morgens en 's-avonds, zonder sputteren, om me te helpen. Mijn vrouw en dochter hebben op zondag vrij en zijn gewoon 'kerkgangers'. Alleen bij de doop vergezelt Cock degenen die de dopelingen de kerk inbrengen. In de week is zij kosteres, maakt de kerk schoon en kostert bij huwelijksinzegeningen. Op de foto brengt ze vöör de huwelijksinzegening, het bruidsboeket en de huwelijks bijbel binnen.) Verder zorgt ze voor koffie tijdens alle vergaderingen die er in het gebouw De Rank naast de Hervormde kerk, ge houden worden. Normaal doet ze dat ook voor de kerstvie ringen van de Hervormde vrou wenvereniging, bejaarden enz. Dit jaar is ze niet van de partij, omdat ze voorlopig de eerste zes weken niets mag doen, vanwege een doorstane opera tie" Dus uw vrouw is de echte koster(es) en u bent alleen 'representatief' koster. U ont vangt ook altijd op zondag de kerkgangers. Waarom? Het kosterschap is toch geen ambt? kergangers. Waarom? Het kosterschap is toch geen ambt? Inderdaad, het is geen ambt, maar ik denk, dat het een min of meer gegroeide situatie is. Ik doe het graag. Ik vind het ontzettend boeiend om met mensen om te gaan" f Er wordt vaak gezegd: 'vraag het maar aan ae koster, oi gedaan of de koster de baas is. Ervaart u dat ook zo? "Nee, de koster is de baas niet, maar éénmaal ingenomen standpunten moet je niet los laten, omdat je de zorg draagt voor niet alleen de kerk, maar ook het jeugdgebeuren op de zolder van De Rank. De jeugd mag hier veel, wij maken wel schoon. Maar ze moet zelf ook verantwoordelijkheid kennen. Verder moet je ook kunnen schipperen. Niet om het minste of geringste heibel maken. Het komt voor dat mensen om een pietluttigheidje de kerk verla ten. Dat wil ik proberen te voorkomen". Vinden jullie de kosterstaak zwaar? O nee, misschien dat we het als gezin nu extra druk hebben, omdat moeder ziek is, maar we wisten waar we aan begonnen destijds. We hebben er voor gekozen, naar de functie gesol liciteerd... We genieten van ons werk. Vooral ook het omgaan met de jeugd..." Dus u ziet niet tegen het aanstaande Kerstfeest op met de extra diensten en andere vieringen in De Rank? Alweer ontkennend lachend, schudt Ed Broer het hoofd. "Zeker niet. We hopen het Kerstfeest ook als gezin, als gewone kerkgangers te be leven. We wonen immers alle diensten ook echt bij en daar naast het feest van Christus geboorte, in huiselijke kring met de kinderen te vieren. Ik hoop dat m'n vrouw dan weer een beetje op de been is.... De voorbereidingen voor Kerst feest 1985 zullen door haar ziekte misschien wat drukker zijn, maar het feest zelf is voor ons het absolute hoogtepunt van het jaar." De heer A. Louter, hoofd van het gezinsvervangend tehuis 'De Eeersteimgvroegen we: Wat betekent Kerstfeest voor u en de bewoners? We herdenken de geboorte van de Heere Jezus en dat wordt qevierd met de bewoners, hun ouders, familie en de verzorgers/medewerkers in De Eersteling.Dit vindt plaats op de dag vóór Kerst nl 24 december, s-middags, tijdens een besloten bijeenkomst in de gehouden^ besluit wordt er een gezamenlijke broodmaaltijd Van de 25 bewoners gaan de meesten met de Kerstdagen mee naar IlnLtife^WOnel!10ofduakelljk ln deze Provincie. Er blijven slechts enkelen hier achter in het tehuis. Het personeel dat voor hen zorqt wisselt niet tijdens de Kerstdagen, om zoveel mogelijk qezinsver- rvangend te functioneren. In achterliggende jaren waren dat drie bewoners met twee leidsters Het gebeurde dat die leidsters deze bewoners mee naar hun 'thuis namen, als zijnde 'buitendiensttijd' om in die huiselijke krinq Kerstgebeuren te herdenken.' het De Kerstviering ,met de bewo ners, is dat het hoogtepunt van het jaar? 'Het is één van de hoogte punten, maar niet meer dan Pasen of Pinksteren. Het is één van de heilsfeiten die herdacht wordt. Voor de bewoners is 24 december, zeker een bijzonder dag, omdat het tevens een contactdag is. Eén van de twee, die we per jaar- houden. Deze is op dit tijdstip gepland, om Kerstfeest te vie ren met ouders en familie. Wij vieren het hier zonder romantiek. Geen kerstboom, geen kaarsen, als een herden king dat de Heere Jezus als Zaligmaker is geboren. Wij spitsen de viering toe:wat bete kent het voor jezelf en naar de bewoners in hun bevattingsver mogen. Dat betekent: In Bethle hem was er geen plaats. Wij vragen ons af: Is er in ons hart wel plaats voor een Zalig maker?' Hebben de bewoners een aan deel in de Kerstviering? Jazeker. Eén van hen heeft de omslag van het programma getekend. Anderen zingen, of maken muziek, zeggen versjes op. Zowel de leiding als de bewoners (variërend in leeftijd van 18 tot 60 jaar. red.) is bezig: ook met de plaatjes voor het flanelbord. Het wordt hen aanschouwelijk gemaakt, aangepast aan hun bevattingsvermogen.

Dorpskrant | 1985 | | pagina 13