HOE ZIJ KERSTFEEST VIEREN..., ZEVENHUIZEN van bewoners en directrice van De Zevenster wijkverpleegkundige zuster P. Speksnijder wijkverpleegkundige zuter P. Speksnijder. koordirigent en organist A. Verhoef Dan w familie dacht dan da of haa jaar is maar met K komt r 'huilen me zo rond I neler. Jaren een ai een a vond i bezocf is een hele ja van de Doord. zo op harder Het h belang U geni huizen storten omdat Kunt legen? "Dat c immers die in dan je kwijt bi nodig heb ik We hot Kerst h probiet wijden, ven.... lukkig wordt.. lid. Op 24 decemoer worat ner Kerstdiner gehouden. Tweede Kerstdag wordt er een gezamen lijke kerkdienst gehouden en 's- avonds een broodmaaltijd waar tijdens het Kerstverhaal wordt voorgelezen. Oud en Nieuw wordt met de bewoners gevierd. Som migen gaan naar hun kinderen. Anderen komen tegen twaalven naar de recreatiezaal: gewekt in hun duster, of opgebleven, om ge zamenlijk op het nieuwe jaar te klinken. Ook diverse bejaarden en ziekenverzorgsters en andere medewerksters/werkers komen na twaalven even langs om een heildronk uit te brengen. Hoe wordt Kerstfeest ervaren in De Zevenster? "De bewoners ge nieten ervan. Ze vinden het heer lijk dat er zoveel gebeurt. Ze kijken naar het Kerstfeest uit. Persoonlijk vind ik Kerstfeest een hoogtepunt van het jaar. De bejaarden vinden dat ook, eigenlijk ervaren ze de hele decembermaand zo. Het be gint al met Sint Nicolaas. Dit jaar hadden we van tevoren foto's la ten maken van elke bewoner. Zo genaamd voor ons archief. Eén grote en diverse pasfoto's. Bij de Sint Nicolaas-viering kreeg ieder een een serie foto's van zichzelf cadeau, maar kon tevens zijn of haar kinderen verrassen met een ,foto. We kregen hierop een leuke respons. Vooral van de familiele den. Zodoende hadden de bewo ners nu ook voor hun kinderen een recente foto. Eén pasfoto hebben we van ieder opgeslagen in ons archief. Vinden de bewoners de andere christelijke feestdagen net zulke hoogtepunten als Kerst? "Ik denk het wel: Pasen en Pink steren en/aren ze niet zo als Kerst, omdat het heilsfeit dat er een Kind geboren is, hen meer aanspreekt dan Pasen, omdat daaraan voor afgaand het lijden gepaard is met droefheid. Je mag dan na de Kerst moe zijn of bekaf, maar ik zou het feest hier in De Zevenster toch niet willen missen. We stellen een rooster op voor de medewerkers hier. Het personeel dat met de Kerst vrij is, wordt geacht met Oud en Nieuw te werken. Met de jaar wisseling mag men evt. wat eerder weg. Het is ook zo met Pasen en Pinksteren. Wie met de Pasen dienst heeft, is vrij met Pinksteren. Onderling ruilen mag, maar ieder een blijft de verantwoording dra gen voor de dienst die men ruilt. Gelukkig hebben we noodhulpen achter de hand, die we altijd kun nen bellen...." lacht mej. Staal. En dan gaat iedereen na afloop naar huis. U ook? De heer Louter: Ja, ik ben met de Kerstdagen vrij. De meeste bewoners blijven tot na Nieuw jaarsdag weg. Degenen die thuis zijn in 'De Eersteling', krijgen Oudejaarsdag een olie bollen-onthaal.' Wordt er ook nog een Nieuw jaarsreceptie gehouden? 'Nee, vanwege de grote afstan den, die sommigen moeten afleggen om hier te komen. Op de contactdag 24 december, U heeft altijd veel aandacht voor de psycische nood van mensen. Dat is toch niet de echte taak van een verpleeg kundige? "Nee, maar je bent met de hele mens bezig. Het lichamelijkeen het geestelijke, want het licha melijke contact(verzorgen van zieken, bejaarden) nodigt vaak uit tot praten. Je kunt de mens niet alleen lichamelijk behand- delen." Ontmoet u veel eenzaamheid? "Erg veel, het hele jaar door. Met Kerst krijgen ze heel veel aandacht. Velen voelen zich geroepen om iets voor een ander te doen. Mensen ver geten dat er zoveel andere dagen zijn. Hen dan vergeten is niet met fruitbakjes en kaarten goed te maken. Een goed gesprek is veel belangrijker, dan al die cadeautjes. Veel oudere mensen willen graag contact, een persoonlijk ge sprek. Juist met een buiten- staanderpraten ze soms mak kelijker dan met eigen." Waarom zouden we juist met Kerst hen meer aandacht schenken? "Ik' denk, omdat de dagen korter en de avonden langer zijn, het donker is. De mensen zijn dan ook echt eenzaam. Omdat Kerst en de jaarwis seling een tijd van bezinning is over waar zijn we mee bezig Als het ware een balans op maken van het afaelonpn neeft iedereen elkaar kunnen ontmoeten.' Viert u dé andere christelijke feestdagen ook met de familie van de bewoners? 'Nee, alleen het Kerstfeest, enigszins voortgesproten uit het maatschappelijke bestel. In alle verbanden wordt op allerlei manier Kerstfeest gevierd, in veel mindere mate Pasen en Pinksteren. Een gezamenlijke Kerstviering is goed, om zodoende bij dit belangrijke heilsfeit van Chris tus geboorte, stil te staan'. ook te maken met de manier waarop jezelf Kerstfeest be leeft. De koristen, of koor zangers beleven het ook echt mee. Daardoor dragen ze met elkaar een boodschap uit. Ik hoop dat de mensen ook eens luisteren naar de grote Bood schap. De woorden tot zich door laten dringen en als gevolg daarvan elkaar beter begrijpen.(verticaal en horizon taal). Kerstfeest is verder zien. Er als het ware overheen zien, naar de wederkomst van Christus." Directrice C. Staal van bejaarden tehuis De Zevenster is niet vrij met de Kerstdagen. Eigenlijk is ze dat nooit tijdens de Kerst en Oud en Nieuw. Ze vindt dat niet erg.'t Is m'n werk en 't hoort erbij" zegt ze lachend. Ze zou het wel fijn vinden om naar haar familie in Zeeland te gaan, of om visite thuis te onvan- gen doch in haar hart is ze er toch graag bij. Hier op de plaats waarop ze zogezegd 'gesteld' is, in het bejaardentehuis, samen met 'haar' bewoners Als compensatie neemt ze, als de dienst het toelaat en er niet teveel zieke medewerksters zijn, in de ja nuarimaand een paar dagen verlof Best voor te stellen als we het drukke decemberprogramma van het bejaardentehuis zien, en ver nemen welke Kerstvieringen ze nog bijwoont buiten het tehuis, (bejaardenbond in het dorpshuis en Hervormde bejaardenmiddag 21 december) 12 December trad het christelijk gemengde zang koor Sursum Corda uit Moerka- pelle op. Dan was er nog een op treden van de bejaardenkoren van Zevenhuizen en Moerkapelle op 16 december. Zaterdag 21 december komen kinderen van de christelijke jeugd clubs uit Zevenhuizen tijdens het koffieuurtje zingen. "Hiervan ge nieten de bewoners, enerzijds om dat het kinderen zijn die komen zingen en anderzijds, omdat het op een zo gunstig tijdstip gebeurt: rond tien uur. Ook de rondgang langs de kamers van bewoners die niet naar de recreatiezaal kunnen komen, wordt bijzonder gewaar deerd. Op 23 december is het een bijzondere muzikale avond. Dan treedt niet alleen het Zevenhui- zense gemengde koor Zanglust op, maar ook muziekvereniging Concordia uit Waddinxveen. En kele personeelsleden zijn hiervan Ook haar stellen we enkele vragen Of ze vrij is met Kerstfeest? Ja hoor", op beide dagen ben ik vrij". Hoe viert u Kerstfeest? "Het is heerlijk om met het eigen gezin thuis Kerstfeest te vieren. Ik vind alle Kerst-bij eenkomsten prachtig, maar het échte Kerstfeest moet je thuis vieren." Heeft Kerstfeest voor u een boodschap? Ja, ik vind het een wonder dat God Zijn eniggeboren Zoon naar deze wereld gestuurd heeft om te zoeken wat verloren was. Het is niet peilen is, dat God Zijn Zoon gezonden heeft, ook dat God naar mensen vraagt de niet naar Hem vraaen. Het is zo jammer dat- hoewel bijna iedereen over de hele wereld Kerstfeest viert, de Boodschap vaak niet verstaan wordt, nl. dat Christus kwam voor een verloren wereld, om ons te redden". Adriaan Verhoef uit Zevenhuizen, is niet alleen koordirigent,maar ook al meer dan 25 jaar vast organist van de Hoflaankerk te Rotterdam. Als koordirigent leidt hij de navolgende christelijk gemengde koren: Deo Juvante te Rotterdam, Asaf te Moerkapelle, terwijl hij ook dirigent is van het christelijk mannenkoor De Gouwestem te Waddinxveen. De heer Verhoef is niet vrij mefKerstfeest. "Dat ben ik ook nooit geweest". U moet met de Kerstdagen orgelspelen? "Ja, zowel de nachtdienst als de dienst op Eerste Kerstdag, begeleid ik op het orgel, even als alle andere ere-diensten. Voorafgaand aan de nacht dienst in de Hoflaankerk, die om 23.00 uur begint, repeteer ik nog ruim een uur met het kerkkoor Kralingen, dat mede werking aan deze nachtdienst verleent." Als koordirigent heeft u het ook druk voorafgaande aan het Kerstfeest, met allerlei Kerst concerten. Wilt u ze eens opnoemen? "Ik heb al diverse concerten achter de rug. Op 7 december een Adventsconcert in Capelle a.d.IJssel en op 14 december eenzelfde concert in Rotter dam.Beide concerten waren va het gemengde koor DeoJuvan- teVandaag 18 december een uitvoering van het mannenkoor De Gouwestem in Moordrecht met de Rijnlandse orkest-ver eniging, in de Hervormde kerk aldaar, bij kaarslicht. Hetzelfde concert wordt op zaterdag 21 december in Waddinxveen gegeven in de Ontmoettings- kerk. Beide concerten begin nen om 20.00 uur. Vrijdag 20 december is er een gezamenlijk kerstconcert in Moerkapelle. Hieraan werkt o.a. het gemeng de koor Asaf aan mee. De plaats van uitvoering is het kerkge bouw van de Gereformeerde Gemeente. En dan de repeti ties, ik ben in deze weken geen enkele avond thuis. Eigenlijk ben ik al vanaf eind oktober bezig met het Kerstfeest. Dat moet je in mijn beroep ook doen. Het is net als met de mode: je moet vooruit denken. Nu ben ik al met het samen stellen van programma's voor Pasen bezig. Vooral voor het mannenkoor, is dat best nog een heel karwei.De koorarrangementen moet ik voor het mannenkoor zelf bedenken en uitschrijven. Meestal moet ik dus lang van tevoren met het muziekmaken beginnen" Verhoet is zijn koren zeer toegewijd. Slaat of verschuift repetities, nooit, of nauwelijks. vakantie betreft: de koren gaan op zomerreces, de dirigent ook, maar de organist Verhoef blijft de zondagse kerkdiensten be geleiden, behalve wanneer hij met zijn gezin op vakantie gaat. Is Kerstfeest voor u het hoogte punt van het jaar? Ik vergelijk de zondagen met de christelijke feestdagen. Elke zondag is eigenlijk een hoogte punt.Als ik de achter mijn huis, de polder staande hoogspan ningsmasten zie vergelijk ik die met de zondagen. De pieken ertussen zijn Kerst, Pasen en Pinksteren. Ze zijn onlosma kelijk met elkaar verbonden, want Kerst is niet denkbaar zonder Pasen en Pinksteren' Heeft Kerstfeest voor een bood schap? "Het is in de eerste plaats de komst van Christus, die we gedenken, maar daar dwars doorheen de wederkomst. Hoewel de Kersttijd, zonder meer een drukke tijd voor me is, hoop ik altijd dat het de mensen overgebracht wordt, hetgeen je uitdraagt. Dat het overkomt. Dat heeft natuurlijk

Dorpskrant | 1985 | | pagina 14