m ZIEKTEKOSTEN VERZEKERING "AKKOORD" i I DORPSKRANT Gymnastiekvereniging Tarzan 50 jaar oprichting diefstal? fietsbanden onderscheidingen triest feest GEVRAAGD: JONGE MEDEWERKER op moderne tomaten- kwekerij bij: Fa. A. en W. Tas. BRAND TIPS voor een leuke vakantiebestemming 15 januari 1986 1 8e jaargang nummer 178 DERKAPELLE - Gymnastiekvereniging Tarzan bestaat 50 jaar. Dat is de jen waarom we de schijnwerpers op deze 'gezonde' vereniging richten. 1 begrip gezond kan op tweeërlei wijze worden uitgelegd. Zowel in het tamelijke (gymnastiek is gezond) als op het financiële vlak, men draait mers zonder subsidie! i huize van mevrouw Gon Bakker, aan de Moerkapelse Zijde, horen we el wat over de 50-jarige geschiedenis van Tarzan. Een vereniging die en springlevend is als zij en mevrouw J.H. Kadiks-Krijgsman. De eerst in oemde al 42 jaar lid van de gym en zit zeker al 38 jaar in het bestuur als bningmeesteresse. De tweede is eveneens al meer dan 43 jaar lid en 28 lar secretaresse in het bestuur van Tarzan geweest. Mevrouw Bakker is bendien begeleidster en invalster bij de diverse groepen. Mevrouw Ka tte heeft zich de moeite genomen om de notulenboeken door te worste lt, waardoor ze een goed gedocumenteerd overzicht kreeg. Een gedeel- teru/f is in een speciale uitermate goed verzorgd, jubileumboekje ge- p/ceerd. Ook bij het gesprek aanwezig is één van de oprichters, de heer bh. Brouwer en bestuurslid van het eerste uur. De heer A. Uittenbroek hikt het kwartet vol. Hij is zeker ook geen onbekende: sedert direkwart bmoritter en daarvoor zeker al zo'n 23 jaar bestuurslid. Dankzij zijn pman oud papieracties bleef gymnastiekvereniging Tarzan in financi- i evenwicht. lid 1935 staken twee Moerkapel- jongemannen de hoofden bij raar om te beraadslagen over oprichten Van een 'echte gym- pstiekvereniging'. Er wasl al een Imesploegje onder leiding van I Van Wessum, maar de jonge- nnen Brouwer en Nieuwland, ook weieens hun stijve le- naten strekken. Omdat ze pten dat andere jongemannen Jd ook wel wilden, schreven ze pjes die rondgedeeld werden, peveer 12 heren meldden zich lom onder leiding van de heer ppeer. wekelijks achter het p Het Wapen van Moerkapelle loefenen. De damesploeg over- fdie van heren veruit in aantal, bt het is niet te achterhalen iweel dames er waren. Het be- u dat gekozen werd, was wlopig'. Het bestond naast bo- ivermeld tweetal uit J. Noor- Ji, Corry Oudijk, A. Kamstra, py Dekker en J. Oudijk. In 1937 J het bestuur geheel af en "i er een nieuw voor in de ts. Brouwer: "We hadden alle- meegeholpen om de eerste Rotte geven. Ik kreeg wat min- R'id, zeker nadat ik de boerde- pernman en in 1941 trouwde. *n heb ik Tarzan ook vaarwel egd". .naam TARZAN, hoe kwamen B aan die naam? Ner: "Ik geloof dat die af- pte van het boek en de film 7an de Aapmens, dat in die ja- actueel was. Ik weet dat •Wand die naam verzonnen Uittenbroek: "Nee, ik geloof "'I afgeleid is van de 'echte' J®1. een groot sportman." r wat, in ieder geval is de eigeving op 17 september *8en feit geworden, zo blijkt °e notulen. Naast een nieuw '«rin 1937 kende dit jaar ook bmulteuze eerste uitvoering, Noor vrijwel het gehele Moer de dorp uitliep naar de op- Waats van Dirk Bakker aan de Vooral voor de ritmische nastiek hadden de toeschou- wel bewondering. Er was '9 9eld, dus daarom moest Uaan de weg timmeren, des- tonden er op de uitvoe ringsavond toch prijzen worden weggeven. 1938: De notulen maken melding van het feit dat mevr. Van Wes sum vertrekt en ere-lid wordt. De heren moeten voortaan op uitvoe ringen een lange zwarte broek met een wit shirt dragen. De out-fit van de dames bestaat uit een donker blauw short en een wit shirtje. In 1939 werd Tarzan ingeschreven als proeflid van de Turnkring Gou da en omstreken. Dat 'proef' ging er af en heden ten dage is men nog lid. In dit jaar maakten de heren zelf een 'bok'. In 1940 werden de eerste wedstrij den in Gouda gehouden. De eerste uitvoering bij Versloot - in café Het Wapen van Moerkapelle - werd een feit. Het was me daar in het achterzaaltje een passen en meten....Als het ene toestel ge bruikt werd, moest het andere door het raam naar buiten om plaats te bieden. In 1943 staat hierover uitvoerig in de notulen geschreven. Alleen was de eige naar toen al Luytjes geworden. Er was een ploeg vrijwilligers, die gekleed in overalls het podium op en afbraken, gemaakt van steiger planken (gratis in bruikleen van Jo Koster), en de kachels vulden. De gymnastiekvereniging bloeide naar hartelust: Er waren al 150 leden! Elastiek was niet verkrijgbaar. Zo miste men het elastiek uit een broekje van een gympakje (rode jurkjes-groene broekjes) dat werd een hele rel. Het raadsel werd niet opgelost. In 1941 werd er een kringuitvoe ring in Zevenhuizen gehouden en werd het 10-jarig bestaan van O.S.S. opgeluisterd door de aan wezigheid van Tarzan. I n 1942 werd de heer V.d. Laan lei der voor de dames en heren. Er werd een brug en een paard aan geschaft voor honderd gulden. Een uitvoering kon er, vanwege de avondklok, niet worden gegeven. Wilde leider V.d. Laan naar Moer kapelle kunnen komen, moest hij wel een goede fiets hebben. De vereniging gaf hem een kilome 1. Laat u vrijblijvend adviseren 2. Wij werken met verschillende maatschappijen. 3. Vraag om informatie, ook als u nog vrijwillig verzekerd bent. graag ontvang ik alle informatie n plus gratis attentie. O Naam Bon (zonder postzegel) verzenden aan: Adres Woonplaats Momenteel verzekerd hij- Leeftijd man: Leeftijd vrouw: Kinderen- Peter Hovens ALLE VERZEKERINGEN Antwoordnummer 13101 2740 WE Zevenhuizen Tel. 01802-1918 tervergoeding van 3 cent per kilo meter opdat hij op de zwarte markt een band kon kopen. Na de oor log, in 1945 collecteerde Tarzan voor het Volksherstel en haalde f 167,36 op. In 1947 werd een nieuwe mat aangeschaft. In 1950 veranderde het sporttenue: heren witte broek en dames witte rokjes. Nog steeds vonden de oe feningen van Tarzan plaats in de achterzaal van het Wapen van Moerkapelle. Alleen moest er nu naast huur ook gezorgd worden voor hout en kolen...en dat in 1951 ...Blijkbaar was brandstof toen schaars, zo niet nog op de bon. In 1952 verleent Tarzan mede werking aan een sportavond. De eerste, waarvan de opbrengst be stemd wordt voor de kankerbe strijding en de bejaarden. Die sportavond wordt nog jaarlijks ge houden, de opbrengst is nog steeds voor de bejaarden voor een jaarlijks uitstapje. Zoals ook in het jubileumboekje wordt vermeld bleek mevr. Gon Bakker: 'doe maar gewoon, dan doe je gek genoeg', maar opval lend door haar uitgelezen smaak van kleding, een zeer slecht turn ster te zijn. Zo slecht dat ze als troost een tablet chocolade ont ving. Wie haar nu ziet huppelen en springen en de stapel diploma's op gymnastiekgebied ziet, kan het nauwelijks geloven, doch het staat er: zwart op wit! Zij en mevrouw Kadiks zijn beide ere-burgers van de gemeente o.a. door hun werkzaamhe den voor de gymnastiekvereni ging. Beiden ontvingen, op afzon derlijke tijdstippen en jaren, een koninklijke onderscheiding: de ere-medaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau, voor hun vele verdiensten de gemeenschap moerkapelle bewezen (De heer Joh. Brouwer kreeg de ere-medaille in goud vanwege verdienstelijkheden op ander ter rein). Diepe verslagenheid heerste er in Moerkapelle, na het veronge lukken van leider V.d. Laan, die op weg naar Moerkapelle in 1952 met zijn zoontje om een grammofoonplaatje aan te rei ken voor een buitenuitvoering, in een sloot naast de Onderweg belandde en het ongeval niet overleefde. Zijn zoontje wel. I n 1953 wordt de heer Van Zetten uit Zoetermeer tijdelijk leider en in 1955 gaat zijn vrouw de jongsten lesgeven. In 1957 gaat de buiten uitvoering niet door, vanwege het slechte weer (sportavond). Omdat men geld nodig had werd er in 1958 door Tarzan een voet balwedstrijd georganiseerd tus sen Ottevanger en Zijderhand, met als inzet een wisselbeker, be schikbaar gesteld door Tarzan. De entreegelden waren voor larzan. Jaren heeft Tarzan 's zomers een buiten- en in de winter een binnenuitvoering achter het Wa pen van Moerkapelle gehad. In 19612 werd het 25-jarig jubileum gevierd met veel genodigden. In 1962 was het turnpakje van de da mes blauw. In 1963 ging mevr. Gon Bakker, na diverse cursussen te hebben gevolgd, assisteren bij de leiding. Twee leden van Tarzan trokken de huizen langs met een lijst om handtekeningen te verza melen voor een dorpshuis. Dat kwam er enkele jaren later en vanaf die tijd vond Tarzan daar on derdak in de grote zaal. In 1970 slaagt de heer A. Uittenbroek voor het leidersexamen en gaat assi steren. Vanaf 1974 runt hij de oud-papier-actie, waarvan in 1975 al een mat kan worden aange schaft, die tijdens het 40-jarig be staan werd aangeboden. Wie in Moerkapelle aan de gym nastiekvereniging denkt, denkt aan tante Gon. Zij immers hielp Tarzan voortbestaan, stimuleerde, activieerde enz. Niets was haar ooit te veel. Zelf vertelt ze hier niet over. Het is een algemeen bekend feit dat zij één van de spillen is. Ge lukkig zijn er meer. Dat ze ondanks haar angsten (ooit had ze haar polsen gekneusd) toch goed paard heeft leren springen is te danken aan Huib van Zetten, die op het paard een tas zetten en haar maande te springen: 'voor een kroket'...een hele traktatie in die dagen. Ze deed het en bewees het te kunnen. Naar aanleiding van de notulen komen nog meer herinneringen boven, hoe Doornheim de schoen maker het paard een (gratis) heeft bekleed met een koeiehuis. Over behaalde prijzen, bekers, molen tochten, ziektes en recent het overlijden van voorzitter Vis.... Rest ons nog wat namen te ver melden van leiding van Tarzan, welke 160 leden telt. Leidsters zijn de dames: Borg, Westerman, Kras en de heer V.d. Borden. Het betuur bestaat naast de drie al aan het begin van dit verhaal genoem den, uit secretaresse mevr. L. van 't Wout-Verbeek, mevrouw A.M. de Graaff-van Hoven, mevrouw P. Koorevaar-Bakker, mevr. A. Ta- merus-van Ringelenstein (afd. Jazztar - jazz-gymnastiek) en de heer R. Knop. bestuursleden, langer dan 10 jaar in het bestuur: mevr. E. Verweij-Knop: 10 aar; Mevr. R. Linthout-de Leeuw: 10 jaar; P.v.d. Linde: 10 jaar; Mevr. W. DOornhein-v.d. Berg: 11 jaar; C. Vis: 10 jaar; Mevr. A. Ottevanger- Uyterlinde: 13 jaar; Jan Graaft: 17 jaar; A. Uittenbroek: 23 jaar tot heden, D. Verbeek: 25 jaar; Mevr. J.H. kadiks-Krijgsman: 28 jaar; mevr. G. Bakker: 38 jaar tot heden. Ereleden: J. de Graaft en D. Verbeek. Leden van verdienste: A. Ottevanger- Uyterlinde en A. Uittenbroek. Op vrijdag 17 januari a.s. wordt er in dorpshuis Op Moer, aanvang 19.30 uur, een JUBILEUM-uit- voering gegeven, ledereen is van harte welkom. Op 18 januari is er van 15.30 tot 17.30 ureen recep-tie in Op Moer. Tijdens deze receptie vindt de trekking van de jubileum verloting plaats. Knibbelweg 62 TEL. 01802-1468. In een slaapkamer aan De Es doorn brak maandag 13 januari brand uit. Doordat de plaatselijke brandweer zeer snel ter plaatse was, kon voorkomen worden, dat het huis afbrandde. De vermoedelijke oorzaak is het spelen met vuur. VIDEOTHEEK "DE WAAL" VHS - VCC - BETAMAX - Liaen Piet de Waal - Zuidkade 56 - Waddinxveen Tel. 01828-13671 - Geopend ma. t m vrij. 13.00-21.00 uur. zat. 9.00-17.00 uur Nu ook verhuur van videorecorders! OPGELET: De volgende Dorps krant staat in het teken van VAKANTIE 1986! Wie een leuk reisdoel weet, tips over een bepaald land of gebied kan geven of gewoon een vakan tieverhaal weet, gelieve dit aan ons te melden, tel. 1653. Bij voorbaat dank! Onafhankelijk informatieblad voor alle inwoners van Zevenhuizen, Oud Ver laat en Moerkapelle. Verschijnt één maal per veertien dagen in een oplage van 3.500 exemplaren. REDAKTIEADRES: Drukkerij Elgers- ma, Dorpsstraat 62a, Zevenhuizen, Tel. 01802-2289 en Noordeinde 17, Zeven huizen, tel. 01802-1653. De redaktie van de dorpskrant stelt zich niet aansprakelijk voor de inhoud van de in elke krant geplaatste adver tenties. Bovendien behoudt zij Zich het recht voor om zonder opgave van re den, advertenties voor publikatie in de dorpskrant te weigeren

Dorpskrant | 1986 | | pagina 1