.Ingrid Paul. prijzen Persfotografen Piet Eikelenboom "Waar is Ingrid Paul" klonk het door de luidsprekers, ongeveer drie kwartier nadat Ingrid zegevierend de finish was gepasseerd "In het zwembad" zei iemand, maar daar was ze, na een warme douche en een massage door haar masseur Kooistra, weer vertrokken....Uiteindelijk werd ze ge vonden. Ze werd gezocht voor het afnemen van interviews: persmuskieten belaagden haar....In de radiowagen van radio Rijnmond werd een vraaggesprek met Ingrid op de band opgenomen en diezelfde dag nog uitgezonden, alleen heeft ze het zelf niet gehoord Omdat het niet meeviel Ingrid tussen binnenkomst en de uitreiking van de beker te spreken te krijgen, maken we 's-avonds telefonisch een afspraak voor de ande re ochtend. "Ik heb zaterdag sportdag van de universiteit, die begint om elf uur. Dus kom maar om half tien." zaterdagmorgen Ondanks het feit dat het op de boer derij van de familie Paul aan de Rot- tekade allang dag is en er al bergen werk zijn verzet, kijken vader Huib en moeder Riet vreemd op dat schrijfster dezes al zo vroeg voor de deur staat "Gut, Ingrid is draven rond de plas. Je zou toch later komen?" vraagt me vrouw Paul. Ze vertelt dat haar doch ter zo fit als een hoentje is en de avond na de wedstrijd zelfs nog weg is ge weest en nu vanmorgen al voor zeven uur uit de veren was. Op m'n voorstel even naar de plas te rijden wordt ge knikt. Helaas is Irigrid nergens te be kennen dus keert de auto weer rich ting huize Paul, waar Ingrid "allang' thuis is, want ze was de afspraak écht niet vergeten INGRIDwe zagen haar manmoedig schaatsen tussen het peleton met de kopstukken: herkenbaar aan een rode muts en het lange blonde haar dat aan beide kanten de muts uit wilde en ge kleed in het aqua-blauwe pak van Verweij. En dan de finish: recht over eind met beide handen in de lucht kwam ze, stralend, binnenrijden, he lemaal alleen, in de verste verte geen rivale te zien.... Ze lacht: "Na Giethoorn werden op merkingen gemaakt dat ik maar met éen hand zwaaide, dus heb ik het nu wat uitbundiger gedaan!" BEDANKT ALLEMAAL! "Wat zijn de mensen hartelijk. Gewel dig. Toen ik in Giethoorn gewonnen had, heb ik een overstelpende hoe veelheid leuke reacties gehad en feli citaties van wildvreemde mensen vooral veel Zevenhuizenaren. Woens dagavond op de ijsbaan op de Rotte, werd ik van links en rechts gefelici teerd. En een bloemen dat ik gehad heb....Ook nu weer, een mevrouw die ik niet kende gaf me zomaar bloemen van haar kinderen en van anderen kreeg ik er ook. Ik vond het ook werg leuk dat jullie een felicitatie op de voorpagina van de vorige Dorpskrant plaatstenGraag wil ik iedereen heel hartelijk bedanken! Onderwijl ze praat verdwijnt er het één en ander in haar mond. Ontbijt koek, een krenteboterham, een eitje... Dat moet ze ook wel doen, want ze verbruikt enorm veel calorieën door haar sportiviteiten. "Als ik schaats drink ik veel, dat moet. Er gaat altijd iemand mee om me te verzorgen. Trouwens, dat hadden alle deelnemers. In Giethoorn ging m'n broer Joop mee. Nu verzorgde zus Henriëtte me. Een paar keer ging het mis, omdat ik niet goed ving. We had den het eigenlijk met een schouder tasje moeten doen, zoals de anderen. Toen Henriëtte me een mueslireep toegooide, liet ik hem vallen. Even la ter werd ik op m'n rug getikt door Christoffers, die had hem snel opge raapt..Hartstikke aardig! Voor het drinken, ofwel vloeibare voe ding heb ik heel wat winkels afgelo pen. Tenslotte heb ik poeder ge kocht bij een sportschool. Door dat poeder met water te vermengen kreeg je een heerlijk drankje, dat hielp voor de dorst, en ht voedde ook...." INGRID, derde jaars studente medicij nen in Rotterdam, moest, om deel te nemen aan de marathon, vrij vragen van de universiteit "Ik had eigenlijk tentamen, dat kon gelukkig uitgesteld wordenEigenlijk was ik helemaal niet zo van plan om mee te doen aan de marathon. Vorig jaar was het voor de dames nog 200 km. Nu gelukkig 100 km. Omdat er op de ijsbaan te gen me gezegd werd dat er van me verwacht werd dat ik mee zou doen en dat ik Ria Visser en Lilian moest con curreren, dacht ik 'nou ja, vooruit dan maar, ik vraag wel vrij'. En ik kreeg toestemming. Voor deelname aan Gierhoorn had ik ook al vrij moeten vragen...Het is namelijk zo dat ik ver plicht ben om 's-morgens naar de uni versiteit te gaan, we doen dan prakti sche dingen. 's-Middags is er college. Dat heb ik de laatste tijd nogal eens gemist omdat ik 's-middags schaat ste. Anderen, gewone scholieren, had den voorjaarsvakantie, dat heb ik niet gehad.Jk heb de laatste tijd wel wei nig slaap gehad, omdat ik elke avond tot laat heb geschaatst en 's-morgens weer vroeg op moet. Heerlijk dat na- tuurijs...Toen het veertien dagen ge leden hier, vóór op de Rotte, net goed dicht was, ben ik er voor het eerst op gegaan met m'n broer. Het was toen zo glad als een spiegel en gelijk heb je een greep erop. Dat is anders met kunstijs, dat is hard, daar glij je over. Als ik de Nederlandse kampioen schappen nog had moeten dan dan had ik niet op natuurijs gaan schaat sen. Nu was dat net achter de rug dus kon dat. De eerste wedstrijd op na tuurijs was Giethoorn. De volgende waren in Zevenhuizen, georganiseerd door de IJsclub (Ingrid heeft diverse wedstrijden gewonnen. De lange baan eerste en op de korte baan (korte af stand is Ingrid niet zo goed) werd ze vierde, red.) Bij de marathon voor da mes, vorige week vrijdagavond werd ze eerste vrijdag de marathon 100 km. Hoe verliep de vrijdag? "M'n dag begon op de fiets. Met m'n tas om m'n nek fietste ik langs de Rotte naar het zwembad. Daar werd omgekleed. De meesten waren al klaar toen ik kwam en iedereen had haast. Allleen ik niet. Ik hou niet van haasten. Ik was de laat ste...Het gekke was dat als ik achter gebleven was, niemand het misschien zou hebben gemerkt bij de start, want er was niemand die controleerde of ie dereen er was...Nou, ik was ruim schoots op tijd...Alleen m'n fiets heb ik die dag terug niet meer gebruikt om dat ik het sleuteltje kwijt was, Hij moet nog ergens liggen (die fiets). We ha len hem nog wel op....Ik kan hem moeilijk missen, want ik ga er op naar de universiteit Veertig minuten fiet sen...heerlijk even buiten. Soms...nu ik toch wel buiten ben enhaast heb om te gaan schaatsen, pak ik de aüto! onderweg Had je verwacht te gaan win nen? "Weineen, de avond van tevo ren was ik met m'n schaats in een Bleiswijk \^at hobbelig. Eerst reed ik in een peleton waarin ik niemand her- scheur terecht gekomen en nu was die enewat krom, maar gelukkig viel het nogal mee met schaatsen....Ik+ieb heel ontspannen gereden. Het ijs aan de Zevenhuizense kant was prima. Bij kende. Ik reed maar...het ging goed. Toen reed ik met Lilian en Bettie in een groep en ben gaan proberen los te komen om in de kopgroep te komen. Toen ik langs Klaas Verweij kwam riep 'ie 'daar gaat de groep met In-grid, Bettie en Lilian'. Ik dacht: 'verdorie, nu ben ik ze nog niet kwijt', want ik wilde hen vóór komen. Ik ben toen maar blijven schaatsen bij die ploeg van acht, waarin ik m'n werk goed heb ge daan, ook de kop overgenomen en het ging prima. Ik ben nu eenmaal een 'duursporters'. En aan de kant stond Henriëtte en gooide me van alles toe. Soms stond ze net aan de andere kant dan waar ik schaatste, maar dat gaf niet want de volgende ronde kreeg ik toch m'n deel weL.Ik kreeg op een ge geven moment wel last van m'n rug. Maar dankzij m'n masseur is dat nu weer over." Hoe vond je de gewaarwor ding? "Heerlijk, subliem weer, prima ijs, leuk publiek en dan nog gewonnen ook...beker, geld, bloemen en een prachtige krans....'zegt de van postuur tengere maar in uithouding o zo sterke Ingridde trots van Zevenhui zen....! Naast de grote wisselbeker- twe maal gewonnen door Jos Niester I - verdiende Evert van Bentheml een geldbedrag van tweeduizena I gulden plus de nodige premies I Ingrid kreeg vijfhonderd gulder I en nog een bedrag aan premies! en zomaar van iemand een grote fooi in haar hand gedrukt...en na-| tuurlijk bloemen Tal van topschaatsers kregen prei mies, beschikbaar gesteld door] de IJsclub en het bedrijfsleven Een premie van honderd guldenI voorde eerste rijder die voor aan-1 sluiting van de kopgroep zorgdeI kreeg Jos Niesten. Die eerste kop I groep bestond uit Teus Busser. f Hans Künz, Frans van den Berge, I Frans Wagemaker, Sjaak BakkerI en Tjeerd Uitterdijk. In de achtste! ronde ontstond een kopgroep waarin ook Niesten en Christof-1 fers. Door pech: kapotte schaat-[ sen, vermoeidheid en pijnlijke rugl vielen er nogal wat topschaatsers! uit, ondanks het prima ijs, zoals:! Boon, Jonker, Jonkman, Künz, Pronk, de Roon en Gilling. Tenslotte was er nog een fijf man| sterke kopgroep met: Niesten Vos, Van Benthem, Christoffers! en Busser. Het wemelde op de Rotte van de persfotografen, o.a. A.N.P., Sijt- hoff, Panorama e.a. Tussen deop-1 namen door verwarmden zij zich aan een drankje in de tijdelijke kantine van de Zevenhuizensche Ijsclub, de dubbeldekker van de Goudsche Courant, die een prima j 'crisiscentrum' bleek. De NOS- ploeg maakte ook van de bus ge- bruik: boven op het dak werd een j camara geïnstalleerd waarmee de aankomst van de schaatsve- j detten kon worden vastgelegd, j Een andere televisieploeg reed met een aanhanger achter een 'ijsscooter' voor de kopgroep uit, j om hun verrichtingen vast te leg-1 gen. Beelden daarvan werden ir het AVRO-t.v.-sportprogramma van Jos Kuier, rond het midder-1 nachterlijk uur getoond. Alhoewel het maar een montage I van ca. 15 minuten betrof, waren de beelden een uitstekende weer gave van hetgeen zich op de Rot-1 temeren had afgespeeld: een krachtinspanning tussen top schaatsers. Ongetwijfeld zullen velende video-band met dezeco-1 ryfeeën zuinig bewaren. De om- lijstende shots van de molens toonden Zevenhuizen op z'n mooist. Piet Eikelenboom verdient alle lof voor zijn gelever de prestatie. Hij werd achtste tijdens de schaatsma- rathon over 200 km, vrijdag op de Rottemeren.... "Ik was wel versleten na afloop" bekent Piet als we hem de andere dag ontmoeten. "Aan het eind heb ik alles er uitgegooid. Ik had het nooit verwacht dat ik op zo'n mooie plaats zou eindigen. Vorig jaar heb ik de marathon niet eens uitgereden. Toen was ik na 165 km. kapot. Ik had nu eigenlijk ook niet verwacht dat het zo goed zou gaan. De avond voor de marathon ben ik bij de verlichte baan, met een ingeteepte hiel, omdat ik veel last heb van m'n achillespees, even het ijs op gegaan om het te proberen. Het lukte en zo ook de marathon. Na afloop was die hiel wel wat dikker, maar het viel reuze mee....Ik heb veel gepro beerd onderweg en heb hardnekking getracht aan sluiting te vinden bij de kopgroep (er stond een premie op van duizend gulden). Helaas is het me niet gelukt. Jammer dat er -ondanks de prachtige omstandigheden: goed ijs en mooie weer - zoveel uitvallers waren". Piet, die van beroep construgtie- werker is, vertelt de laatste weken veel geschaatst te hebben, omdat hij vorstverlet heeft. Vorige week viel hij tijdens wedstrijden van de Zevenhuizen-sche IJsclub: een ploegenmarathon, ook in de prijzen met zijn Verweij-ploegmakkers Christoffer Steven Zoon en Alex Janssen Naast deelnemers uit de marathon A- en B-selectie, mix ten er aan de schaatsmarathon ook enkele leden van» IJsclubs van Zevenhuizen en Bleiswijk meedoen. Martin Kortlever: "Het was fantastisch, hetwasvor het eerst dat ik aan de marathon deelnam. Eel prima organisatie, waarvoor ik alle lof heb. Jammfj dat ik na 100 km. gedubbeld werd (een rondje incef lopen door de kopgroep) waardoor ik van de baal moest. Ik had best nog door willen gaan." Martij dankte zijn goede conditie door tijdens deze vors] periode dagelijks tochtjes van ca. 70 km. te matej Bram van Wensem: "Ik ben er na 50 km. uitgeste»] nadat ik twee keer gevallen was, één keer achteraaj maar er toch weer bijgekomen. Doordat ik late' r een scheur terecht kwam, viel ik m'n knie kapots] moest ik het helaas opgeven. Erg jammer. Vorigjaj haalde ik 180 km. Ik had er nu ook veel voor 8 traind." Cees Molenaar: "Ik kreeg na 90 km. last van m'nn wat te wijten is aan onervarenheid, niet gen» getraind. Eigenlijk ben ik een 'loperi. Frans Westerhof: Hij had veel pech en moest al na Cl twee ronde 'afzien', omdat zijn schaats in e»P scheur brak. Twee jaar geleden was hij fortuinliF] Toen reed hij de hele marathon uit. Arie Jongeneel: Na negen ronden stapte hij af, om-l hij een ronde achter kwam. 1 Kees-Jan Bos: deed z'n best en leverde best wel el prima prestatie: hij bleef het langst op het ijst -I km. Toen hij afstapte werd hij door spreekmeesj en organisator Klaas Verweij gecomplimenteerd kreeg hij een applaus van de vele omstanders-

Dorpskrant | 1986 | | pagina 10