el ZEVENHOVEN EEN LUIE STOEL voor een molenaar Politieberichten direkt te koop BURG. KLINKAHMER- WEG 4 Demonstratie Squar dance in Zevenhuizen Foto Marn Krijgsman VAN UW MOOISTE KLEURENFOTO EEN POSTER 30x40 voor f 8,-50 Op Fruitbedrijf "Swanla-Hoeve" is het nu volop voorjaar met de groenten en NIEUWE AARDAPPELS! Daarom diverse REKLAMES: 3 kg. Golden Delicious f 1,50 2 kg. Lombarts f 1,75 2 kg. Winston f 1,98 f 2,50 f 1,25 10 Spaanse navels Krop sla en komkommer Bij aankoop van f 7,50 en meer: 1 kg. SPINAZIE voor slechts f 1,25 Min of meer in de privé-sfeer herdacht de familie Ottevanger op donderdag 20 maart het 'beroepsjubileum' van vader en echtgenoot: Molenaar Jan Ottevanger. De tekst van de kaart die 'ingelanden' van de Tweemanspolder, college-molenaars en andere betrokkenen bij de instandhouding van "De Hollandsche Molen", familie en vrienden ontvingen was: 194616 maart1986: "Veertig jaar geleden is de heer J. Ottevan ger als watermolenaar op no. 5 van de Overwaard in dienst getreden. Nadien werd de bovenmolen in de Tweemanspolder zijn domein. Nu, na vier maal tien jaren, gaat hij het rustiger aan doen en is daarom voor een luie stoel aan het sparen. Graag willen wij het mogelijk maken dat hij met u kan terugblikken naar vervlogen jaren"...enz. De kaart was vervolgens een uitnodiging voor een receptie die op 20 maart in Hotel Vos werd gehouden. Een geanimeerd samenzijn, waar ook burgemeester A.H. van Gent en zijn echtgenote aanwezig waren. De heer De Nie, sprak een felicitatiewoord namens 'het gilde van vrijwillige molenaars' en overhandigde een op schaal nagemaak te kopie van de molen van de jubilaris EEN LUIE STOEL Wie langs de Rotte fietste of over de Rijksweg 12 reed moet het gemerkt heb ben: de wieken van de molens van de Ze- venhuizense Molenviergang stonden vorige week in de vreugdestand, een x- vorm. Dat stonden ze ter ere van mole naar Ottevanger, bewoner van de vierde molen: de zgn. bovenmolen. Maandag avond 17 maart werd de molen versierd toen het echtpaar (moeder was inge wijd) naar zoon Jan gingen, om aldaar een uitgestelde huwelijksdag te vieren (jan was ten tijde van zijn huwelijksdag naar Polen). Intussen versierden de mo lenaars van de drie andere molens, waar onder zoon Gerard en schoondochter Amanda, de molen van de jubilerende molenaar. Die werd bij thuiskomst bij zonder verrast met een gepavoiseerde molen, die bovendien ook nog eens in de schijnwerpers stond. Een prachtig ge zicht! (dit horen we als we opbellen voor een afspraak en daar zoon Johan aan de tele foon treffen. Deze denkt dat we het moe ten kunnen zien vanaf het Noordeinde. Dat is niet het geval, want het is mistig die avond...) Twee dagen later nemen we het 'ver sierde' bij daglicht in ogenschouw. He laas is het crepe-papier wat verregend, maar het geheel ziet er echt feestelijk uit. In de kamer prijken bloemen. Het kaar tje aan de fraaie bloemen- en planten bak is in de vorm van een luie stoel. "Die heeft onze schoondochter Agaath ge maakt" vertelt mevr. Ottevanger. Ze deed dat naar aanleiding van de uitno digingskaart...'Leuk opgesteld' is onze conclusie en eigenlijk was een dergelijk feest vooir een jubilerende echtgenoot en vader ook wel te verwachten van een familie die bijzonder creatief is. Altijd 'in' voor het op poten zetten van evene menten. Of dat nou een fietstocht is met de hele familie of bloemenhuldes bij sportprestaties van de kinderen.... EEN MOLENAAR en zijn vrouw Het is alweer meer dan 40 jaar geleden dat er een advertentie in de Schoonho- vensche Courant stond, waarin een mo lenaar voor de zesde molen van het wa terschap Overwaard bij Kinderdijk werd gevraagd. Jan Ottevanger, in hart en nieren molenaar, wilde de voetsporen van zijn vader, grootvader, overgrootva der en betovergrootvader volgen. Het lukte hem om op een molen te komen bij Kinderdijk, alhoewel hij niet aangeno men werd op deze sollicitatie. Hij kwam na een selectie van 68 sollicitanten, op een tweetal, maar werd geen molenaar. Aanvankelijk teleurgesteld legde hij zich erbij neer en zette zijn werkzaam heden in de land- en tuinbouw voort. Wel wilden hij en zijn verloofde Ali graag trouwen. Dat kon toen Jan einde lijk op een molen ging vestigen, want een klein halfjaartje later stond er weer een advertentie voor een molenaar in de Schoonhovensche Courant. Hij werd gekozen uit 48 gegadigden. Drie jaar woonde het echtpaar op de 5e molen van "De Overwaard". Twee kinderen, Jan en Leni, werden daar geboren. Ottevan ger oefende niet alleen het beroep van molenaar uit, ook was hij visser en riet werker. Dat moest hij wel om aan de kost te komen voor vrouw en kinderen. De molen die het echtpaar bij Kinder dijk bewoonde, was evenals de Zeven- huizense molens, een watermolen en be hoorde tot een gang van 8 boezemmo lens. Achter deze molens bevonden zich andere molens, die dienden voor het op hoogte houden van het polderpeil. De boezemmolens draaiden in een hoge boezem, waarvan het water met lage wa terstand de Lek in vloeide. NAAR ZEVENHUIZEN Dat het maar voor zo'n korte tijd zou zijn had niemand verwacht, maar het echtpaar Ottevanger was wel blij naar de bovenmolen in Zevenhuizen te kun nen verhuizen. Jan z'n ouders trokken in het naast de molen gelegen zomerhuis, waarin zoon Johan, aanstaand opvolger van zijn vader, thans zijn kantoor, als vertegenwoordiger heeft. Hij zal samen met zijn aanstaande vrouw Jolanda, die ook uit een molenaarsgeslacht stamt, de ouderlijke molen betrekken. Zijn ouders zijn echter niet voornemens om het zo merhuis in te trekken. Mevrouw Otte vanger: "We wachten tot we een huis toegewezen krijgen van de gemeente. Ik wil nu wel eens dichtbij of in het dorp wonen. M'n knieën willen niet meer zo best..Ook graag bij een bushalte, want we hebben geen auto.." Terug naar 37 jaar geleden. Hoe was de situatie toen? Geen water en geen electriciteit. De molen toch wel re delijk goed bereikbaar, met driemaal per week bakker v.d. Akker en éénmaal per week kruidenier Hertog uit Moerkapelle Het was eigenlijk nog wel een vooruit gang vergeleken bij Kinderdijk" herin nert zich mevr. Ottevanger-Reijm. "Daar hadden we niet eens een regen put". Ze vertelt dat haar man als de re genput leeg was, vele malen per week met de boot de Rotte op moest varen om schone melkbussen met water bij de kraan aan de Hollevoeterbrug te vullen. Wat een gesjouw was dat!" En in de win ter met vorst (ijs in de rotte) met de krui wagen de Tweemanspolderweg af rich ting boerderij Mac. v.d. Pol, meerdere keren per week, omdat er inmiddels nog enige kinderen bijgekomen waren. Mevr Ottevanger: "Ons zesde kind werd in 1956 geboren in de strenge winter. We hadden op dat moment 3 kannen water van 40 liter in huis. Daar moesten we het een dag mee doen. Moeder en kind wassen, eten koken, vaat wassen enz. Was het water op dan kon pa weer die barre tocht maken..."Ze vertelt dat ze blij was met de pomp die water uit de Rotte in het aanrecht pompte. Dat water werd verwarmd gebruikt voor de afwas. Ook voor de was van de kleding. In de winter was de pomp vastgevroren. Ge lukkig behoren de water- en electrici- teitsproblemen tot het verleden. Eind zestiger jaren kreeg men een aansluiting op de waterleiding en algauw daarna electriciteit. Mevrouw Ottevanger ech ter, bleef nog jaren de was 'op de hand' doen, omdat ze dacht dat een wasma chine niet schoon waste. Nu is ze dolblij met het handige apparaat, al is haar was danig geslonken door de uitgevlogen kinderen. Ook met de televisie, waar door het isolement doorbroken werd, is men nog steeds dolgelukkig. WECKEN Voor wat de voedselvoorziening betreft heeft men nooit ontbering geleden. Va der Ottevanger zorgde voor de groente in zijn grote, naast de molen gelegen groentetuin. Die werd geweckt, en sinds de laatste jaren, ook ingevroren. DE MOLENAAR Van primitieve omstandigheden terug naar het beroep waar dit verhaal om draait: de molenaar. Jan Ottevanger, die altijd in is voor een praatje, maar ook een helpende hand biedt daar waar het nodig is. Zoals veel molenaars een rede lijke kijk op het weer heeft, Molenaar, vroeger een niet eenvoudig beroep. Je moest goed op de lucht en de wind letten, de stand van de wieken en nog zo veel meer om de molen draaiende te houden om het polderwater op peil te houden. "Soms was er geen wind, dan lag de molen stil. Zodra de wind toe nam moest je continu blijven draaien om de schade in te halen." Konden de kinderen goed slapen, want een draaiende molen maakt veel lawaai? "Ja hoor" lacht mevr. Ot tevanger "ze sliepen prima" Ottevanger "Als de molen draaide wisten we dat we ze de hele nacht niet zouden horen." Zes kinderen bewoonden de molen, waarin het 's winters op zolder soms zo koud was dat de kinderen met hun jas naar bed gingen. De baby's sliepen doorgans in de verwarmde woonkamer, waar het altijd een overvolle bak was omdat hij erg klein is. In 1953 kwam er een einde aan de functie van de molen: waterge maal. Er kwam een watermachine. He den ten dage is dat een volledig geauto matiseerd watergemaal. De molens draaien nu nog wel, maar dan voor de re creanten. Vanaf de eerste zaterdag in mei, elke veertien dagen plus de zater dag dat het nationale Molendag en fiets dag is. Na afsluiting van het recreatie seizoen, begin oktober, houden de Ze- venhuizense molenaars een gezellig on deronsje MOLENAAR VOOR HET LEVEN Eenmaal molenaar, altijd molenaar.... Molenaar Ottevanger was nog niet zo oud dat hij in 1953 kon stoppen met wer ken. Hij kwam in de bouw en bleek een uitvoerder die van aanpakken wist. Ot tevanger heeft destijds mee helpen bou wen aan de woningen aan de Boslaan. Na 14 jaar kwam hij bij de Provinciale waterstaat terecht en verzorgde het on derhoud aan zwembad en camping. "De komt van de recreatie heeft voor ons best veel verbetering gebracht. We wer den beter bereikbaar en de weg voor ons huis - het fietspad - werd verhard. Voor al met mooi weer is het hier gewoon druk. "Wat woont u hier mooi" zeggen veel mensen, die even voor een praatje van hun fiets stappen, of ons bij een wandeling voor ons huis aanspreken. "Ja dat is zo" zeggen wij "maar je moet hier eens komen als het stormt of sneeuwt...dan is het wonen hier bepaald geen pretje...." Ondanks alle ontberin gen heeft het echtpaar Ottevanger met veel plezier aan de Rotte gewoond. Win ters met ijspret waren een waar genoe gen. Ottevanger op het ijs in een stem- pelhokje voor Molentoertochten als stempelaar voor de IJsclub Bleiswijk en mevr. Ottevanger in de schuur pannen erwtensoep aan het koken. Die vond ook afgelopen winter gretig aftrek bij het schaatslievend publiek. De marathon is ook dit keer niet onopvallend aan hun molen voorbij gegaan. Prachtige shots en langere opnamen werden door het NOS-team boven uit de molen gemaakt. En wie zal het schitterende plaatje ver geten van de molen dat als decor diende van een pratende Jos Kuier? En dan de zomers...waar de familie Ottevanger het rustpunt vormde van een lange fiets tocht (met fietspomp) of een eiland was met redding voor een lekke band, die belangeloos gemaakt werd. ...Bootjes die pech hadden "We hebben hier voor 200'/ met plezier gewoond maar we vinden dat nu onze tijd gekomen is om plaats te maken voor het zesde molenaarsgeslacht" zegt de 65-jarige molenaar Ottevanger. Z'n luie stoel in het nog onbekende huis zal niet vaak bezet zijn, want er zal nog niet veel van stilzitten komen, omdat hij nog tal van hobby's heeft, zoals timmeren, met selen enz....en zolang hij nog een rede lijk goede gezondheid heeft hoopt hij daartoe in staat te zijn Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ZEVENHUIZEN: Op 26 maart werd er een Gazelle herenfiets ontvreemd bij disco-bar "De Schuur". Er werden ook vijf kunststof tuin stoelen ontvreemd bij disco-bar "De Schuur". 27 maart: Er vond een aanrijding plaats zonder gewonden in de Dorpsstraat ter hoogte van de Ra- bobanktussen twee personenau to's. Een inwoner uit Zevenhui zen verleende geen vrije door gang aan de andere bestuurder. Ook op 27 maart werd er uit een personenauto, welke geparkeerd stond op de Wielewaal, de vol gende goederen ontvreemd: por table radiocassetterecorder, een semafoon en een zonnebril. 29 maart: In de nacht van 28 op 29 maart heeft men getracht in te breken in een personenauto wel ke geparkeerd stond op de Patrijs De daders hadden geen geluk. De eigenaar zat wel met fikse braakschade aan het linkerpor tier. 29 maart: Er werd's-avonds van uit het dorpshuis "Swanla" een blauwe boodschappentas ont vreemd. 3 april: Er werd vanuit het dorps huis "Swanla", vanuit een kleed kamer, een bruinlederen porte monnee met inhoud gestolen. GEVONDEN dames horloge; katoenen draag tas met 13 cassette-bandjes; kort harige Bouvier met grijze hals band; shawl. VERLOREN: 2 wanten; blauwe parkiet. vrijstaand, solide en voor vele doelein den geschikt, o.a. PRAKTIJKRUIMTE voor b.v. fysiotherapeut, tandarts, mu zikant, fitness, apotheek, vereniging, kantoor etc. event, eenvoudig te verbouwen tot STUDIOWONING prijzen en tekeningen op aanvraag B0UWBUR0 ARCHITEKTUUR - BOUWTECHNIEK - PROJEKTORGANISATt I TEL. 01714 3500 - MOLENLAAN 2394 AR HAZERSW0UDE RIJNDIJK IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Wellicht zag men korgeleden dorps genoot Ron de Graaf uit de Bongerd op de t.v. in Sprekershoek. Wel, hij behoort tot de zgn. Hedgehog Dan cers uit Rotterdam en deze groep komt op Koninginnedag naar Zeven huizen om er een demonstratie Squar dance te geven. Squar dancing wordt altijd met vier paren in een vierkant gedaan. Er wordt gedanst op country en westernmuziek, die gedeeltelijk is vervangen voor dansfiguren die ge zongen worden door een caller (le raar). leder danspaar draagt een wes- ternlook in moderne kleuren. De oorsprong van deze muziek komt van de landverhuizers die vanuit Eu ropa naar Amerika vertrokken. Na een lange dagtocht schaarde men de huifkarren in een vierkant om zo vij andige indianen buiten te houden. In dat vierkant werden tot vermaak vele soorten dans ten uitvoering gebracht van de Schotse Jog en Spaanse tot Russisch. Later zijn deze dansen sa mengebracht om zo dansfiguren te creeëren; en dit wordt tot heden ten dage Squardance genoemd. Mocht men geïnteresseerd zijn, ko dan op 30 april rond 15.30 uur naar het dorpsplein....! Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Korenstraat 37 - Tel. 01802-1834 voor een goede pasfoto ontwikkelen en afdrukken fotorolletjes voor alle inlijstwerk 40x50 f25, 50x60 f29, Knibbelweg 27 - Zevenhuizen woensdagmiddag gesloten - zaterdags tot 17.00 uur geopend! I

Dorpskrant | 1986 | | pagina 8