i KLEDING EN RACKETS sporthuis JAM DROOG TENNISCLUB ZEVENHUIZEN laat van zich horen OPENEN WIJ MET EEN GEHEEL NIEUWE COLLECTIE NIEUW RACKET? Uitbreiding van het clubgebouw Plaats 15 Bleiswijk 01892-15280 bij ons kunt u 1 DAG een racket PROBEREN zonder enige verplichting. Dus graag tot ziens en moet u dooi de drukte even wachten een kopje koffie staat voor u klaar! I WIST U DAT Wie geen deel heeft aan de geneugten van de tennissport weet ook nauwelijks wat voor bedrijvigheid er zich op en nabij de tennisbanen, op het sportcomplex in de Zuidpias, afspeelt. Wat de bezoeker het eerst opvalt is de baanbezetting: op alle zes de banen wordt, ondanks de frisse weersomstandigheden, gespeeld. Er zijn er zelfs die wachten op een baan. Dat houdt mede verband met de schooljeugd, welke tijdens de gymnastiekles, op deze dag ingewijd wordt in de eerste beginse len van het tennissen. Het is min of meer een toevalligheid dat het bezoek van de Dorpskrant samenvalt met dat van hen. Het hoe en waarom zij hier verzield raakten leest u elders in deze krant. HOE WIJ ER TERECHT KWAMEN: Op de agenda van de gemeenteraads vergadering van 18 april stond: 'voor stel inzake het nemen van een voor- bereidingsbesluit, de subsidiëring en garantieverlening ten behoeve van de uitbreiding van het bij de Tennisvere niging Zevenhuizen in gebruik zijnde clubgebouw". Het gebouw (eigendom van de ge meente), zo bleek uit de stukken die de agenda begeleidden, moet nodig worden uitgebreid en gerenoveerd. De kosten die dit met zich mee zal brengen voor de gemeente bedragen f 120.000,-. Van het totaalbedrag van f 228.780,- is en wordt maar liefst f 108.780,- door de vereniging opge bracht. Uit reserveringen (van het be trekkelijk lage contributiebedrag) door de vereniging beschikbaar: f 50.000,-; sponsoring: f 10.000,-; aangaan geldleding (met gem. garan tie): f 40.000.-. Zelfwerkzaamheid en subsidiëring: f 128.780,-. Dat is het totaal van f 228.780,-. De nu voorge stane renovatie, verbouwing en uit breiding omvat: - een uitbreiding met 108 m3 van het keukengedeelte: een uitbreiding van de kantineruimte met ca. 118 m3 met interne verbouwing van toiletten en kleedruimten, alsme de de realisering van een aparte ruim te voor o.a. bestuurswerk. De uitbrei ding is dusdanig gepland dat er als het ware een gebouw om het gebouw komt. VERGUNNING: Eigenlijk zou de tennisvereniging op grond van het geldende bestemmings plan niet uit kunnen breiden. De nog resterende grond waarop de mogelij ke uitbreiding komt is beperkt. De uit breiding is te dicht (1,5 meter) bij de erfscheiding geprojecteerd. Hierdoor is het van gemeentewege niet moge lijk om een bouwvergunning te verle nen. Omdat er geen andere mogelijk heid tot uitbreiding is - voorzitter W. v.d. Weerdhof laat dat ook zien bij ons bezoek - werkt de gemeente mee aan het plan door te verklaren dat een herziening van het bestemmingsplan i voorbereiding is. Na een vrijstellings- procedure ex artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, de bouwver gunning verleend kan worden. GESPREK Voorzitter V.d. Weerdhof toont zich bijzonder blij met deze gemeentelijke medewerking, alhoewel hij de uitbrei ding, gezien het grote ledental van ruim 450, een bittere noodzaak noemt. Om dit met bewijzen te staven vertelt hij niet alleen over de talrijke activiteiten die in en om de tennisba nen plaatsvinden, waardoor een grote toeloop ontstaat naar de accomoda- tie, zoals kleedruimten en douches, maar toont ons ook die ruimten. De keuken: primitief en klein, waardoor er mede uit hygiënisch oogpunt is overgegaan tot het gebruik van weg werp drinkmateriaal. De kleedruimten voldoen ook niet meer en dienen ook als opslagplaats. De douchen, geen armslag. Slechts twee, één in de heren kleedruimte en één in de dameskleed ruimte. Zevenhuizenaren douchen hier nauwelijks, enerzijds vanwege het gedrang en anderzijds vanwege het 'open plafond' waardoor het mo gelijk is dat baldadige jongelui op de wasbak klimmen en voor gluurder spelen. "Gelukkig kunnen we bij toer nooien en dergelijke op de welwillen de medewerking van de voetbalvereni ging rekenen. Doch het blijft behel pen", merkt hij op terwijl wij het ge bouw bezichtigen. Wijzend op de los se electrische snoeren en leidingen: "Kijk dat is ook uit den boze. De be drading is dan ook afgekeurd." Buiten wijst hij aan hoe de verbouwing c.q. aanbouw aan het bestaande gebouw wordt gerealiseerd. Ook met de ver bouwing, waardoor de buitenmuren bijna de sloot begrenzen zullen, zal rekening met de omgeving worden gehouden. Gekozen werd er destijds voor een gebouw met kappen zoals de nabijgelegen kassen. Zelfs nokken en goten werden nagebootst. "We zullen blij zijn als de verbouwing gereed is. De verwachting luidt vóór de winter. Begonnen wordt pas als het seizoen zo goed als over is." Een gedeelte van de werkzaamheden wordt in zelfwerk zaamheid uitgevoerd door de leden. Zoals al vermeld, verleent de gemeen te f 120.000,- subsidie, maar in wezen betalen wij (zie rekensom in de aan hef) f 100.000,-, aan de gemeente omdat het gebouw eigendom van de gemeente is. "Het is, zo vinden wij zelf, best een toer geweest om f 50.000,- te reserveren van de contributie van de leden. Deze betalen per persoon f 160,- per jaar. Kinderen half geld en meer personen uit één gezin ontvan gen bovendien nog reductie. Bewust houden we de contributie laag, van wege het stempel en de drempel van de zgn. elitaire sport als tennis. Wij willen tennis voor iedereen mogelijk maken. ONDERLING TOERNOOI: Tijdens ons bezoek is het druk in de kantine van de tennisclub. Een aantal dames warmt zich om de kachel, an deren aan de warme koffie en puffen uit van een heerlijk partijtje tennis. Een mevrouw merkt tegen een andere op: 'k Heb nooit geweten dat tennis zo'n leuke sport was. Ik ben er gewoon aan verslingerd" Anderen, dorpsge noten, van wie we niet vermoedden dat ze ook deze sport beoefenden, knikken toestemmend. Zij vinden het ook heerlijk. Daarom wordt er door velen met enthousiasme deelgeno men aan het onderlinge damestoer- nooi. Verschillende dames hebben naast hun huishoudelijke taak nog een baan. Om deel te kunnen nemen aan de 'onderlinge' moeten zij een vrije dag opofferen. Zij treffen het deze donderdag niet erg. Er zijn wei nig banen beschikbaar. De school jeugd is te gast. Enkele dames van de jeugdcommissie, waaronder Truus v. Leeuwen, brengen hen de eerste be ginselen van het tennissen bij.... JEUGD Alvorens in details te treden over het reilen en zeilen van de totale vereni ging schuift Tiny Knijnenburg, nog hij gend van de afgewerkte set, aan onze tafel. Zij is bestuurslid en voorzitter van de jeugdcommissie van de Tennis club. Voor de goede orde: Tennisclub Zevenhuizen heeft negen bestuursle den, die elk vertegenwoordigd zijn in n een commissie. De navolgende com missies telt de Tennisclub naast de jeugdcommissie: wedstrijd-, evene menten-, bar-, materieel- (plus baan- onderhoud); open toernooi- en redac tiecommissie van het clubblad 'Cruck en Crack'. Voorzitter V.d. Weerdhof heeft zitting in de bouwcommissie. Een tijdelijke aangelegenheid. Zodra het gebouw gereed is wordt deze commissie weer ontbonden." WOENSDAGMIDDAGEN: "Als een basisscholier lid wil worden van de Tennisclub dan wordt hij/zij ingeschreven, vertelt Tiny. Thans is er een wachtlijst. Maar is er plaatsings mogelijkheid door ledenverloop dan worden de kinderen op de woensdag middag opgevangen door leden van de jeugdcommissie en onze tennisle- raar Ger Blom, die zelf ook nog over assistenten kan beschikken." De kin deren leren ballen en slagvaardigheid spellen en krijgen daarnaast tennisles. De jeugd wordt zodoende gestimu leerd in enthousiasme voor de tennis sport. Op woensdagmiddag worden alle zes de banen vrijgehouden voor de basisschooljeugd. De leeftijdsgrens ligt zo'n beetje bij zes jaar. Een kind moet wel eerst goed een racket kun nen vasthouden wil hij gaan tennissen Zodra hij dat kan en de spelregels kent kan hij aan de slag. Hebben ze de slag te pakken dan kunnen de kin deren deelnemen aan de competitie voor hun leeftijdsklasse. Bijzonder leuk zijn de ouder-kindtoernooien en de junior-seniortoernooien. Ouders spelen vaak met hun kinderen. Dat kan in principe elke dag tot 19.00 uur. Daarna mogen de banen alleen door volwassenen worden gebruikt. Adop- tietennis is een vorm van spelen waar bij één volwassene met drie kinderen speelt. Ook wordt eruitgewisseld met de jeugd van tennisverenigingen uit Moerkapelle, Moordrecht en Benthui zen. Bovendien worden er in de win termaanden 'indoorwedstrijden voor kinderen in de onverdekte sporthal in Moerkapelle gehouden." Hoeveel jeugdleden telt Tennisclub Zevenhuizen? Tiny: "Maar liefst 150 leden. Dat is on geveer 1/3 van het totale ledental. Ons seizoen begint op 1 april. In juni beginnen de competities voorde club kampioenschappen, waarvan de af ronding na de vakantie plaatsvindt. Niet alleen de jeugd maar ook de vol wassenen spelen een competitie om het clubkampioenschap. Het seizoen voor de jeugd werd vorig jaar afge sloten met een pannekoekenfeest." LEDENSTOP SENIOREN De heer V.d. Weerdhof neemt het ge- srek weer over, omdat Tiny afgehan gen heeft voor een volgende set en het haar tijd is. 'Afhangen' gebeurt door middel van het instellen van een klokje waarop men de gewenste aan- vangs- en speeltijd instelt. Het eigen pasje (met pasfoto) gaat in een plastic doorschijnende cassette en wordt in een rail geschoven. Zo kan iedereen die spelen wil, zien wie er speelt en wie er op een baan wacht. "Het is best wel passen en meten met ruim 450 leden op 6 banen", verzicht de voorzitter. Graag zou Tennisclub Zevenhuizen nog meer nieuwe leden willen inschrij ven, doch dat kan niet, omdat er te weinig banen zijn. "Er is een flinke wachtlijst. Er kan alleen geplaatst worden als er leden bedanken. Kla gen verenigingen waar teamsport be dreven wordt over een teruglopende belangstelling, bij ons is het omge keerde het geval. Dit is ongetwijfeld een gevolg van de individualisering van de maatschappij. Eigenlijk is het ledental al te hoog voor de baancapa- citeit. We overschrijden het aantal van 75 per baan. Helaas zit er geen uitbrei ding in van het aantal banen. Er is geen grond meer beschikbaar en we zouden onze organisatie op een ande re leest moeten schoeien. We werken namelijk met erg veel vrijwilligers. De bardienst wordt door de leden ge draaid, de banen worden bijgehouden en andere zelfwerkzaamheden ver richt. Natuurlijk hebben we enkele be roepskrachten, zoals o.m. Ger Blom en iemand die het grote onderhoud aan de banen doet. Ook voor de kantine, waarvan de vloer vaak bedekt wordt met lagen gravel, is een schoon- maakkracht aangetrokken. Hoewel overdag en 's avonds dikwijls overbe zet, zijn er toch tijdstippen waarop men zonder wachten een baan heeft. COMPETITIE-RECREATIE We concluderen: 's morgens vroeg zeker". V.d. Weerdhof lacht. "Wie graag tennist vindt altijd wel een gaat je. Maar ik geef toe dat het tijdens de topuren wel eens wachten geblazen is." Hij vertelt dat de basisschooljeugd in het weekeinde geen gebruik mag maken van de banen en dat de recrea tietennissers, tijdens competitie-wed strijden of toernooien, in het weekein de overdag ook niet aan een baan kunnen komen. "Vaak melden zij zich juist daarom dan ook aan voor deel name aan een competitie. Dat houdt dan ook in dat men op zondag speelt. Wie hier principieel op tegen is, kan op andere dagen aan wedstrijden deel nemen. Van elk lid wordt verwacht dat hij tweemaal per jaar een bardienst draait. Is hij/zij tegen het ge bruik van alcohol, dan wordt men vrij gesteld. Ook men hen die dit niet op zondag wensen te doen, wordt reke ning gehouden. ACTIVITEITEN "U ziet, het wemelt hier van actie" lacht de voorzitter, als de schooljeugd druk rumoerig in de kantine een ver frissing nuttigt. Deze blijkt met zo'n groep al te klein. Hij vertelt dat tijdens open toernooien waarbij ook tennis sers van verenigingen elders naar Ze venhuizen komen, voor een negen dagen durende competitie het vaak behelpen is als het regent. "De kantine is dan echt te klein voor al die wach tenden. Vorig jaar hebben we het getroffen met het weer. We hadden toen een groot terras, zodat iedereen buiten uit kon puffen, of wachten tot de volgende set." We praten nog wat over het aantal teams (bestaande uit5 personen) dat deelneemt aan wedstrij den in de districts- en landelijke com petitie. alsmede activiteiten die de Tennisclub ontplooit om de leden de gelegenheid te geven om elkaar te le ren kennen. "Niets geen buitensporig heden. of grote happenings. Die kun nen we niet huisvesten, zelfs voor ledenvergadering en jaarvergadering moeten we uitwijken naar het dorps huis, omdat het hier te klein is. Nu hopen we straks zelf voldoende ruim te 'thuis' te hebben, niet om feestjes te organiseren, of het dorpshuis of de horeca concurrentie aan te doen. maar gewoon een clubgebouw met de 'hoognodige' eenvoudige voorzienin gen, omdat het huidige gebouw te klein is en veel maco's vertoont Het voldoet niet meer aan de eisen des tijds....Immers wie had 17 jaar geleden toen de Tennisclub van start ging. deze groei verwacht? Tennisclub Zevenhuizen een evene mentencommissie heeft om het tennis sen zo aangenaam mogelijk te ma ken? Wist u dat ze de leden opzettelijk aansporen elkaar beter te leren ken nen door de rackets door elkaar te zetten en er dan enkele uit te halen

Dorpskrant | 1986 | | pagina 8