Astma, je zult 't maar hebben... Kollekteer! Astma Fonds Een huweliikskado van Uw drukker i intercnnl drukkerij elgersma I Koninklijke onderscheiding voor mevrouw R. Bac-v.d.Spek Moerkapelle. Kollekteweek 12-18 mei «seeoocooeeeooooeoeooeeeeosooeGOGGeooeeosoesQecc met de koffer op pad De details zijn haar-na zovele jaren- ontschoten, maar het is eigenlijk allemaal begonnen met de textielvergunning van haar zwager, de heer Pols. Hij bracht haar als het ware op het idee. Deze had op de b rug, tegenover Huisman, in een klein gebouwtje een textiel handel. Toen hij ermee stopte, gebruikt zijn zuster enige tijd de vergunning, doch uiteindelijk hield zij er ook mee op, zodat alleen 'het papiertje' restte. Dit bood de heer Pols zijn schoonzuster aan met de ge dachte dat het wel iets voor haar kon zijn. Mevrouw Bac vond dit wel aardig maar had verder geen textieldiploma, dus vroeg zij zelf een vergunning aan bij de minister van Econo mische Zaken. Het duurde wel enige tijd voor zij die kreeg, maar het was toch nog 1946, toen zij met een koffer met textiel op de fiets op pad ging. Adressen kreeg ze van ken nissen en familie. Aan kleding en textiel was er die eerste na oorlogse jaren wel gebrek. Alles was op de bon. Geld was toen niet zo belangrijk als bonnen. Haar goederen kon ze ook slechts met mondjesmaat inkopen, gewoon, omdat er niet veel was inkopen Eigen avond SPEKTAKEL Laat jonge vogels met rust. ZATERDAG MOLENDAG FIETSDAG aoeoooooooooooooogcoseco DE DORPSKRANT het best gelezen in Zevenhuizen én in Moerkapelle Dat krijgt U, als U als a.s. bruidspaar bij ons zo'n mooie trouwkaart uitzoekt uit de Intercard-kollektie. Wij helpen U graag met de tekst en zorgen voor mooi drukwerk. Kom eens langs. een leuke verrassing. Een volslagen verrassing voor mevrouw R.Bac-v.d. Spek was de uitreiking van de koninklijke onderscheiding op maandagavond 2£ april. Zij was nl. uitgenodigd vooreen ontvangst met de gehele familie op het gemeentehuis, ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de manufacturenzaak Bac, waarvan zij de oprichtster is. Burgemeester A.W. Lips speldde, na een toespraak waarin hij de jubilaresse prees voor haar doorzetting en moed om na de oorlogsjaren als weduwe een zaak te beginnen, haar de ere-medaille In zilver, behorende bij de orde van Oranje Nassau, op De medewerkers van de zaak en de familie, overlaadden haar hierna met cadeaux vergezeld van korte toespraken. De toespraak van haar zwager accentueerde haar geloof en afhankelijkheid van Gods zegen op haar arbeid.gedurende 40 jaren, even op bezoek Hoewel ze publiciteit omtrent haar persoon eigenlijk niet zo op prijs stelt, omdat er in de Dorpskrant destijds al een arti kel over de firma is verschenen is ze toch bereid iets over de beginperiode van haar ma- nufacturenhandel te vertellen. Dat gesprek vindt plaats in haar gerieflijke 'bejaardenwoning' aan de Wilde Veenen, met uitzicht op Beth -San. Mevrouw Bac was nog maar 27 jaar oud, toen haar man- graan handelaar van beroep- na een ziekbed van negen weken over leed. Haar zoontje Arie moest nog 2 jaar worden en dochter Lydia was een baby van enkele maanden oud. De oorlogsjaren heeft mevrouw Bac-v.d. Spek kunnen over bruggen, maar direct erna be gon zij aan iets, waarvan zij nooit heeft kunnen vermoeden, dat het zo uit kon groeien. Mevrouw H.C. v.d. Berg-Vente Noordeinde 17 Zevenhuizen tel. 01802-1653 facturenzaak.". Zoals bekend en eerder gepu bliceerd, werden de zaken toen uitgebreid, het pand ernaast gekocht en verbouwd. Ook de dochter werkte altijd flink mee. Zij kocht, toen ze de leeftijd had, voor de zaak in, met een grote deskundigheid, haar als het ware met de paplepel ingegoten. Thans is mevrouw Bac 73 jaar en verkeert in een goede ge zondheid. Alhoewel de zaak met een filiaal in Zevenhuizen- nog de naam 'wed A.Bac en zn.' draagt, zijn de zaken al enige tijd overgedragen aan de zoon die samen met zijn vrouw zich ervoor inspant. Mevrouw Bac sr. komt nog enkele malen per week voor wat administratieve werkzaamheden helpen. Ze doet het voor haar plezier Evenals autorijden "En vergeet niet te schrijven dat ik m'n werkzaamheden heb kunnen volhouden dankzij Gods hulp. Ik wist dat Hij mij leidde en nabij was", aldus mevrouw Bac, die dat nog steeds zo ervaart In die jaren was er nog geen weduwenpensioen en was het voor alleenstaanden met kin deren een harde dobber om het hoofd boven water te houden. Als ze 's-morgens op de fiets stapte, wist ze de zorg van haar- inmiddels schoolgaande- kin deren, in handen van een dienstmeisje. Door weer en wind fietste mevrouw Bac van Moerkapelle naar Berken- woude. Daar woonde een zus ter met een uitgebreide kennis senkring, die ze tot klant kreeg. Ook die van haar zuster in De Lier... Tot in de verre omtrek van Moerkapelle genoot me vrouw Bac bekendheid en de kleding en het textiel uit haar koffer, vonden gretig aftrek in deze schaarse tijd. .-Veel ouderen uit de omgeving weten zich nog te herinneren hoe dapper ze was.... Na enige tijd schafte ze zich een solex aan en begin 1950 be haalde ze haar rijbewijs. Haar zwagers werden ingeschakeld bij de beoordeling van de kwaliteit vij de aanschaf van een goede tweedehands auto. Ze brachten hem mee van de automarkt. Waar ze haar inkopen deed herinnert mevrouw Bac zich niet meer precies. Een goede kennis, Van Waay uit Zoeter- meer, zorgde er meestal voor. In het begin van de vijftiger jaren was de garage achter het woonhuis aan de Raadhuis straat al als winkle ingericht voor de klanten, waarvan er zo'n zes ,ot tien per dag kwamen. Het dienstmeisje hielp hen. Vaak werd er eerst een bestelling geplaatst en later de goederen geleverd. Wat was mevrouw Bac blij dat haar zoon, na het behalen van z'n rijbewijs haar kwam helpen. "Het was geheel vrije wil van hem om me te komen helpen. Hij had interesse in de manu- Op zaterdag 10 mei a.s. voert de to neelgroep Spektakel de musical "Tjon ge jonge, Oom Victor's verrassing" op in dorpshuis Swanla te Zevenhuizen. Aanvang 20.00 uur. Na afloop van de voorstelling is er nog een gezellig sa menzijn met dansmuziek. Het stuk gaat over Baron Francois, een vrolijke vrijgezel, die samen met zijn familieleden wacht op de opening van het testament van Oom Victor. Een en ander wordt echter vooraf ge gaan door liefde, list en geldzorgen... Hoe loopt het allemaal af? Spektakel zal dit alles zingend, dansend en pra tend laten zien. De musical wordt mu zikaal begeleid door de Zevenhuizen- se Sparrowband o.l.v. Wim v. Oostrom KAARTEN ZIJN REEDS UITVERKOCHT! De tijd van pas uitgevlogen vogeltjes breekt weer aan. De eerste jonge mereltjes, de kleine kievitjes, jonge eendepijltjes, een lust voor het oog. Vader- moedervogel hebben het er maar druk mee. Zo druk soms, dat ze wel eens wat verder weg zijn, dan goed is voor hun kleintjes. Althans, dat denken de men sen maar al te snel. Al te snel pakken wij mensen zo'n arm jong ding op om Ja, om om zélf groot te brengen, denken wij dan. Maar daar komen de proble men. Het is een enorme opgave zo'n nestjong de goede verzorging en precies het goede voedsel te geven dat het nodig heeft. Meestal loopt het uit op een mislukking en grote teleur stellingen (vooral bij kinde ren). Mensen wees verstan dig. De oude vogels zijn heus niet zo ver weg. Doe wat nodig is, maar verstoor niet te veel. Zet een verloren mereltjeop een schuurdakje en houdt de kat een poosje binnen. Meestal vinden ouders en jongen elkaar weer snel. Ga niet met een jong lopen sjouwen (weidevogels). Ver laat snel en rustig het ter rein, zodat de verstoring minimaal blijft. Bedenk ook, dat er zeker een aantal jonge vogels gedoemd is te ster ven. Daar is de natuur op ingesteld, met grotere en meerdere legsels per jaar. Mochten er toch problemen zijn, bel dan snel voor deskundig advies: 01892 - 14065 Joop v. Ardenne: 01892-15709 Karin Verheij 01793-1262 Rien v.d. Vorm; 01891-6411 Joop Delfgaauw Natuur- en Vogelwacht ROTTA JOOOOOOOQOOOOOOOOOOOC OOCCCCCCCOOOOOCCO© dorpsstraat 62a - zevenhuizen telefoon 01802-2289

Dorpskrant | 1986 | | pagina 10