VERSPRILLE Willem v.d. Velden b.v. INSTALLATIEBEDRIJF V Woningbouwvereniging "Beter Wonen" 'onder dak' N. HOL en ZN. A. SLINGERLAND en ZN. HET KANTOOR onderstaande bedrijven feliciteren woningbouwvereniging BETER WONEN" met de opening van het nieuwe kantoor..... Speciaalzaak VERF - BEHANG - AUTOLAKKEN Dorpsstraat 166 Tel. 01802-1377 Dorpsstraat 25 - Bleiswijk TEL. 01892-12207. loodgieterswerk verwarming C.V. electriciteit dakbedekking TIMMER- EN AANNEMINGSBEDRIJF OOK VOOR DE DOE-HET-ZELVER! Hout Plaatmateriaal Alle soorten binnen- en buitendeuren Dakramen, enz. ALLE BOUWWERKZAAMHEDEN ZEVENHUIZEN - TEL. 01802-1386 I I foto 1. van vliet "50 jaar een hele prestatie: een eigen kantoor, een felicitatie". Deze tekst siert een kaartje aan een fraaie plantenbak, geschonken door de bewo ners uit Oud Verlaat van de woningen van de woningbouwvereniging "Beter Wo nen Het is tevens de kern van het navolgende verhaal over de officiële opening van het kantoor en het 50-jarig bestaan. Het eerste is recentelijk: vrijdagmiddag 23 mei, het tweede dateert van een jaar geleden en is niet echt gevierd. Daarom werd het nu een beetje gedaan, na afloop van de openingshandeling door oud-bestuurslid De Kooter, die een lint doorknip te, gevolgd door een toespraak door voorzitter P. Vermulm en de bezichtiging van het pand Bongerd 25. In het Hervormd Centrum werd met genodigden het glas geheven. Helaas gaven veel minder mensen aan de uitnodiging gevolg, dan werd verwacht WONINGNOOD Toen de woningbouwvereniging "Be ter Wonen" op 4 oktober 1935 werd opgericht heerste er een grote wo ningnood. De huizen die er waren, wa ren eigendom van agrariërs. Zij be paalden aan wie ze hun huis verhuur den. Meestal was dat de arbeider die bij hen in dienst was. Veranderde de ze van betrekking, dan kon het gebeu ren dat hij zo op straat werd gezet. De huurders hadden niets in te brengen. Om hierin verandering te brengen, riepen enkele pioniers, de heren Meij er, v. Leeuwen, Vermulm, Bos, Wer- terling, v. Leeuwe en Saarberg, de wo ningbouwvereniging "Beter Wonen" in helleven. De eerste woningen waar van de vereniging zich na verloop van een viertal jaren 'eigenaar' mocht noe men, waren de tien huizen aan de Noordelijke Dwarsweg (schuin tegen over de Leliestraat). De eerste gelukki gen die een huis toegewezen kregen waren de families: Koole, Saarberg, Koppenaal, Bruggeman, Hijnhuis, v. Helden, v.d. Haak, De Koning, D. van Leeuwen en P. van leeuwen. Drie van deze namen prijken nog op een zelfde aantal huisdeuren. De volgende wo ningen kwamen pas ruim een jaar na de oorlog klaar. Een complex van 28 woningen, waarvan de heer De Koo ter onlangs in een interview, naar aan leiding van zijn koninklijke onder scheiding als eerbetoon voor zijn 40- jarige vérdiensten de woningbouwve reniging bewezen, stelde, dat er ner gens in Zevenhuizen, na de oorlog, van zulke beste kwaliteit werd ge bouwd. De 26 woningen in Oud Ver laat dateren van rond 1950, toen de woningbouw van lieverlede in een stroomversnelling kwam, want al snel volgden de duplex woningen aan de Burg. Klinkhamerweg en verdere voortgang in De Zuidpias. Thans heeft Beter Wonen" 387 woningen in ei gendom. Burgemeester en Wethou ders wijzen de woningen aan nieuwe bewoners toe. De woningbouwvere niging adviseert hierbij. "Het is soms weieens jammer dat mensen die jaren lid van onze woningbouwvereniging zijn en bovenaan de wachtlijst staan, een huis aan hun neus voorbij zien gaan, door een echtscheiding of ee ander 'urgent' geval" stelt voorzitter de heer P. Vermulm. TOEWIJZING Over het toewijzingsbeleid vertelt hij nog dat de woningbouwvereniging in tern een duidelijk en democratisch systeem hanteert. Hopelijk zal erin de toekomst een woonruimte-verdeel- commissie in Zevenhuizen komen. Deze commissie zou er voor zorg moeten dragen dat er een rechtvaar dige verdeling plaatsvindt. Komt het weieens voor dat er een sleutel - of woning - aan bepaalde mensen gewei gerd wordt? "Ja, het kan voorkomen, maar is bij ons nog niet gebeurd. In hele extreme gevallen wordt de vor deringscommissie ingeschakeld. Het komt anderzijds weieens voor dat mensen een huurschuld hebben. Heel erg naar maar we nemen daar toch een deurwaarder voor in de arm. Uit zetting is bij ons nog niet voorgeko men. Er zijn soms wel eens zorgwek kende situaties, maar meestal is het zo dat we tot een oplossing komen." WONINGSTOP Voor de toekomst ziet hij de voortzet ting van de sociale woningbouw niet bepaald rooskleurig in, omdat de groei er voor Zevenhuizen, evenals zovele andere gemeenten die niet tot 'groeikernen' van overheidswege aan geduid zijn, er uit is. Omdat het misschien in de toekomst voor een 'ingezetene' jaren kan duren voor hij of zij een woning heeft advi seert hij jongeren vanaf 18 jaar zich nu bij voorbaat al in te laten schrijven als lid. Om de kosten behoeft men het niet te laten: slechts f 5,20 per jaar... Een vervelende zaak noemt hij de ver traging van de bouw van het complex woningen aan het Raadhuishof nog voor dit jaar gepland: 8 eengezinswo ningen en 2 H.A.T. In 1985 heeft het Rijk hiervoor geen contingent ver leend. Na de vakantie zal met de bouw hiervan worden begonnen. FINANCIËN Hoe komen jullie aan gelden voor het onderhoud aan de woningen? "Die krijgen we van het rijk. Toch valt het niet mee de eindjes aan elkaar te knopen. De vergoedingen voor de complexen zijn niet altijd toereikend. Het vereist heel wat financiële 'stuur manskunst' van het bestuur om alles naar behoren te onderhouden. BESTUREN ALS HOBBY? Bestuurslid zijn van een woningbouw vereniging is ondankbaar werk, want vaak hoort zo'n bestuur alleen maar klachten...Met aan zekerheid gren zende waarschijnlijkheid kan gesteld worden dat er hier toch wel sprake moet zijn van een grote dosis sociale bewogenheid enerzijds en hobbyisme anderzijds. Neem nou mannen als Leen de Koning, die bij zijn vertrek (na ca. 39 jaar) uit het bestuur 'ere-voor- zitter' werd, de heer De Kotter, wijlen de heer G. Vermulm (wiens zoon zijn taak voortzet), de neven Piet en Dirk van Leeuwen. Namen van mannen die bijna al hun - destijds nog schaar se - vrije tijd spendeerden aan de wo ningbouwvereniging. Het huidige be stuur doet dat ook nog. Het bestaat op dit moment (28 mei) nog uit de navol gende personen: Voorzitter P. Ver mulm, secretaris C. Ooms. penning meester R. Fermont, 2e voorzitter G.C. de Groot 2e secretaris A. Breg- man (tevens c.v. controleur) 2e pen ningmeester A.W. Heijkoop, alg. adj. L v. Vliet. Laatstgenoemde is de tech nische man binnen het bestuur. Hij gaat het bestuur verlaten (bij het ter perse gaan van deze krant is dat al gebeurd). Opvallend is dat er geen vrouwelijke bestuursleden zijn. Ver mulm: "We zouden het zeker toejui chen als er een vrouw in het bestuur kwam, vooral omdat vrouwen prak tisch ingesteld zijn, maar het is eigen lijk een gegroeide situatie. Vroeger waren besturen uitmannen samenge steld. Wij hebben zeker geen bezwaar tegen een vrouw in het bestuur..„inte gendeel!" KLACHTEN Mensen bellen bij nacht en ontij voor mankementen aan hun woning. "We maken best gekke en vervelende din gen mee. Dingen waar wij niet aan kunnen doen, maar die soms wel op onze verantwoording worden gescho ven. Neem nou de laatste oplevering van de 22 woningwetwoningen in West. De bouw was door de vorst erg vertraagd. Normaal wordt alles ge pland: eerst de loodgieter, dan de stu- cadoor enz.. Er wordt gewerkt volgens een schema. Door de langdurige vorst liep dat schema in de war en liep alles niet even gladjes. In de veronderstel ling dat hun huis binnen enkele weken zou worden opgeleverd, werden er in Zevenhuizen diverse huwelijksvoltrek kingen gepland op data dat de huizen - volgens berekening - gereed zouden komen. "Een vervelende situatie was het voor de nieuwe huurders dat de oplevering verschoven moest worden naar een later tijdstip. Van sommige woningen was b.v. het schuurtje nog niet eens gebouwd. ONDER WATER Op 20 mei was er wateroverlast in een zojuist klaargekomen en ingerichte woning aan de Fazant. Het bruids paar zou twee dagen later trouwen. De bruidegom was - tijdens het hevige noodweer met enorme regenval en on weer, bij de buren op de koffie. Hij alarmeerde de woningbouwvereni ging. Rond het middernachtelijk uur kwam voorzitter Vermulm de situatie in ogenschouw nemen: die was om te huilen. Alle nieuwe spulletjes kletsnat van het water, dat via de afvoer, door het toilet omhoog kwam, ten gevolge van een verkeerde aansluiting. "Het was echt vreselijk. We hebben het bruidspaar, dat de nog droog geble ven meubels naar boven wilde tran sporteren, de raad geven alles zo te la ten staan zoals het was, voor de verze kering. De schade was hoog. De woningbouwvereniging "Beter Wonen is erg blij met het eigen kantoor Op de advertentie in de Dorpskrant met de oproep voor huisvesting kwa- geen respons. We hebben lang gezocht om een goed onderdak te vinden D gedachte leefde om het kantoor te huisvesten in een H.A.T. woning die noo aan het Raadhuishof moet worden gebouwd. Er stond (en staat) in Zevenhui zen nog wel een gebouwtje te koop, maar de verbouwing en aankleding zoi zoveel geld vergen, dat deze suggestie, mede vanwege'de slechte parkeermj gelijkheid, van de hand werd gewezen. Hadden bestuursleden tot dusver alle papieren de woningbouwvereniging betreffen 'thuis' in een apartek kas (of meerdere kasten), nu is dat alles ondergebracht in het kantoor. Het huis van mevr. de Bakker-Vonk, de administratrice van de woningbouwvereniging, lijk ineens veel ruimer met de verhuizing van de omvangrijke papiermassa die ik totale administratie omvat. Twintig jaar reeds houdt zij de boeken bij. "Toer zij de administratie van de heer dhr. Braber overnam, paste die nog op hei rekje van de kinderwagen waarin haar oudste zoon lag." Van één kastlade groeide de administratie tot een kast. Tot 23 mei jl. lagen alle kasten vol en zelfs de zolder. Mevrouw De Bakker zorgde er vroeger voor dat de huishuur die meneer De Kooter zaterdags ophaalde en meestal nog voor de zondag bij haar bracht, op maandag naar de bank werd gebracht. Toen dit eigenlijk niet meer verantwoord was, werd de giro-bankoverschrijving, al dan niet automa tisch - ingevoerd. Mevrouw De Bakker is een belangrijke schakel is de woning bouwvereniging. Als administratrice schrikt geen probleem haar af, want meel zij geen oplossing op financieel of rechtskundig gebied, dan weet zij anderen te vinden die haar van advies dienen. OPENINGSTIJDEN: In principe zijn we voorlopig 15 uur per week geopend Maandag t/m vrijdag van 9.00-12.00 uur. Het telefoonnummer is 3402. Voor alle problemen en klachten en informatie, de woningbouwvereniging betref fende INRICHTING KANTOOR: De kantoorruimte van "Beter Wo nen" ziet er nieuw uit. De inrichting van het pand is door de bestuursle den 'zelf ontworpen. De uitvoering is overgelaten aan vaklieden. De hoofdkleuren zijn wit en grijs. De en tree is via een hall, die uitmondt in de voormalige woonkamer waar een balie staat. Daarachter staan twee units waaraan gewerkt kan wor den en een tafel. Het geheel maakt een moderne indruk, smaakvol inge richt. Decoratief staan bovendien de tientallen plantenbakken en bloem stukken, geschonken bij de opening door bedrijven, instellingen en huur ders. Op de bovenverdieping is op de plaats van de badkamer een brandvrij archief terwijl de twee ka mers resp. dienen als vergaderruim te en kantoor-werkruimte. In alle ruimten hangen fraaie ingelijste fo to's die door een vakkundig ama teurfotograaf (bestuurslid v. Vliet), genomen zijn van de diverse com plexen met een 'historie'. Zo hangt er een hele grote kleurenfoto van de eerste tien woningen die betrekke lijk jong oogt, evenals de andere, toch wel recente foto's. Erg mooi! (wie na dit artikel vragen heeft kan onder kantoortijd bij de Bongerd 25 (ma t/m vrij 9.00-12.00 uur) binnenstappen. Tenslot te geeft het bestuur enkele malen per jaar een eigen brochure uit genaamd 'perio- dak', hierin staan wetenswaardigheden over de vereniging en nuttige tips voorde bewoners -♦f Zaterdags geopend van 9.00-12.30 en van 13.00-15.00 uur. Eendrachtsdijk 3 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1424

Dorpskrant | 1986 | | pagina 10