AANBIEDINGSBRIEF behorende bij de BEGROTINGEN voor het dienstjaar 1987 van de gemeente MOERKAPELLE ALGEMEEN BESTUUR Personeel Voorlichting Gemeentelijke samenwerking en herindeling Automatisering OPENBARE ORDE EN VEILIGHEID Algemeen Politie Brandweer VERKEER, VERVOER EN WATERSTAAT ECONOMISCHE ZAKEN ONDERWIJS Tijdens de vergadering van de raad van 26 augustus j.l. zijn de begrotingen voor het dienstjaar 1987 aangeboden. Deze begroting is de eerste begroting, welke aan de raad in de nieuwe zittingsperiode ter vaststelling wordt voorgelegd. Van het ambtelijk apparaat van onze gemeente is ook dit jaar weer veel tijd en in spanning gevraagd alle werkzaamheden tijdig gereed te krijgen. Voor de wijze, waarop het ambtelijk apparaat het wederom heeft geklaard, hebben wij veel waar dering en zeggen wij dank. De Staatssecretaris van Binnenlandse Zaken heeft de gemeentebesturen mede gedeeld, dat als gevolg van de tegenvallende inkomsten van de aardgasop brengsten, voor 1987 besloten moest worden tot een pakket aanvullende bezuini gingsmaatregelen. Voor de belangrijkste gemeentelijke inkomstenbron, de alge mene uitkering uit het Gemeentefonds, betekent dit een extra bezuiniging van f 149,4 miljoen. Voor het verloop van de algemene uitkering, voor wat onze ge meente betreft, verwijzen wij u naar hetgeen in de meerjarenbegroting is vermeld. Dat de begroting wederom sluitend is mag als een verheugend iets worden aangemerkt. De raming voor de post Onvoorziene uitgaven bedraagt f 192.557,- ofwel f 62,11 per inwoner. Thans zullen wij per hoofdfunktie enkele opmerkingen maken over zaken die de aandacht vragen: Hoewel in 1985 kon worden voorzien in de in het begin van dat jaar ontstane vaka- ture van gemeenteschilder, is in 1986 wederom een vakature ontstaan voor deze funktie aangezien de in dienst zijnde medewerker de voorkeur gaf aan een funktie in het bedrijfsleven. De arbeidsduurverkorting van 5%, welke per 1 augustus 1985 voor het overheids personeel van kracht is geworden, heeft voorshands een werkingsduurtot en met 31 december 1986. Of handhaving en uitbreiding van de arbeidsduurverkorting in 1987 zal gaan plaatsvinden moet nog worden afgewacht. Van de besluitvorming terzake zullen wij u te zijner tijd op de hoogte brengen. Bij de afdeling bevolking zal als gevolg van een toename van de werkzaamheden een personeelsuitbreiding plaatsvinden. Het doet ons genoegen te kunnen constateren dat sedert augustus 1986 de Dorpskrant wekelijks verschijnt. Hierdoor is het mogelijk geworden de voorlich ting aan de inwoners van onze gemeente nog actueler te doen plaatsvinden. Daar naast betekent het eveneens een verkorting van procedures, aangezien sneller tot verplichte publikatie kan worden overgegaan. Wij zullen daarom de pagina "de gemeente Moerkapelle bij U thuis" in de Dorpskrant handhaven. Voorts menen wij een uitbreiding te kunnen constateren in de aandacht die de regionale dagbladen aan onze gemeente schenken. Gelukkig wonen journalisten frequenter de raadsvergaderingen bij, waardoor de verslaglegging optimaler geschiedt. Naar wij hopen zal deze situatie in 1987 voortzetten en daar waar mogelijk worden verbeterd. In een duidelijke behoefte wordt voorzien door het grote aantal voorlichtingsfol ders dat voor het publiek beschikbaar is in de hal van het gemeentehuis. Regelma tig wordt hiervan door bezoekers gebruik gemaakt. Op deze wijze kunnen onze inwoners op eenvoudige wijze kennis nemen van zaken die voor hen van belanq zijn. Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in november 1985 besloten tot de indeling van de provincie in samenwerkingsgebieden. Onze gemeente is daarbij ingedeeld bij het gebied Midden-Holland. Wij ondersteunen het beleid dat terzake gevoerd wordt en vinden dat dit beleid verder gestalte dient te krijgen door bundeling en integratie van bestaande ge meenschappelijke regelingen. Een samenwerkingsregeling zoals de gezond heidsdienst Midden-Holland is hiervan een goed voorbeeld. Door het aangaan van een dergelijk samenwerkingsverband kunnen de wettelijke taken, die de ge meenten dienen te vervullen op verantwoorde wijze worden uitgevoerd. Voor wat betreft de tweemaal per jaar plaatsvindende gemeenschappelijke ver gadering met het college van burgemeester en wethouders van Zevenhuizen, zijn wij van mening dat die gehandhaafd dient te blijven. Door deze besprekingen is het mogelijk om bepaalde taken gemeenschappelijk ter hand te nemen; daar naast worden onderwerpen die van belang zijn voor beide gemeenten beter op elkaar afgestemd. Voorts is het uitermate zinvol beleidsstandpunten over bepaalde zaken aan elkaar te informeren, hetgeen een positieve bijdrage levert aan het bestuur. Met deze vergaderingen willen wij geenszins vooruitlopen op de in procedure zijn de gemeentelijke herindeling in dit gedeelte van de provincie Zuid-Holland. Uitgangspunt is en blijft het door uw raad in een motie vastgelegde standpunt waarin zelfstandig blijven van Moerkapelle wordt voorgestaan. Anderzijds kan in middels geconstateerd worden dat de Minister van Binnenlandse Zaken in grote lijnen, in ieder geval voor wat onze gemeente betreft, het standpunt van Gedepu teerde Staten deelt. De Minister heeft inmiddels het provinciaal bestuur uitge nodigd een ontwerp van Wet aan de gemeenteraden toe te zenden. De verwach ting is dat deze ontwerp-regeling - mede gelet op de daartoe gestelde termijnen - binnenkort aan uw raad wordt aangeboden. Zoals wij al stelden blijven wij het teleurstellend vinden dat onze gemeente her ingedeeld moet worden. Wij zullen ons blijven inzetten voor een zelfstandig Moerkapelle. Gedurende het gehele jaar 1986 zijn de administratie van financiën, belastingen en de sociale dienst gevoerd op de in 1985 aangeschafte micro-computer. Daar naast wordt de apparatuur gebruikt voor tekstverwerking. Gebruikmaking van deze apparatuur heeft zeker tot verbeteringen geleid. Voor het jaar 1987 zal bezien worden of andere delen van de administratie eveneens op die wijze gevoerd kunnen worden. De werkzaamheden voorde uitvoering van de Wet op de Bejaardenoorden kunnen worden geautomatiseerd terwijl ook de administratie van de bedrijven hierbij kan worden betrokken. Voorts dienen de ontwikkelingen die zich gaan voordoen op het terrein van de bevolkingsboekhouding nauwlettend gevolgd te worden. Ook de decentralisatie van de afgifte van de rijbewijzen en een vermoedelijke wijziging in de verlening van paspoorten maken hiervan onderdeel uit. Voor het onderhoud van de programmatuur en de aanpassingen die.voortvloeien uit wetswijzigingen is in de begroting een raming opgenomen. Recentelijk heeft de ministerraad het besluit genomen over te gaan tot de voorbe reiding van een wet tot landelijke invoering van een uniform alarmnummer voor politie, brandweer en ambulancedienst. Een landelijk uniform alarmnummer is zowel van nationaal als van lokaal belang, omdat daarmee de snelheid van J hulpverlening in spoedeisende situaties wordt bevorderd. T Gestreefd wordt naar de instelling van samenwerkingsverbanden op basis van dl Wet gemeenschappelijke regelingen. Wij verwachten dat deze vorm van samenwerking door de besturen van hel Samenwerkingsorgaan Midden-Holland en de Regionale Brandweer verder zT worden voorbereid en zien de betreffende voorstellen met belangstellino f tegemoet. s 1 Bij het district 's-Gravenhage van het korps Rijkspolitie is een plan in voorbere-l ding tot wijziging van de gebiedsindeling van enkele groepen van de politie f De post Moerkapelle - thans behorende tot de groep Waddinxveen - zal overgaaf naar de groep Nieuwerkerk aan den IJssel. Tot deze groep behoren thans degel meenten Moordrecht, Nieuwerkerk aan den IJssel en Zevenhuizen. I Wij kunnen ons in beginsel verenigen met deze overgang van het postcommandei en vertrouwen dat de dienstverlening aan de inwoners zal blijven gehandhaafd r| mogelijk nog wordt verbeterd. Per 1 juli 1986 is de dienst Bescherming Bevolking opgeheven en is het merer deel der taken overgedragen aan de Regionale Brandweer. Ook onze plaatselijke| brandweer zal nog meer dan vroeger te maken hebben met bijzondere taken oc| het terrein van de rampenbestrijding. Samen met het Rode Kruis zal de brandwee] in 1987 - en met inschakeling van de Regionale Brandweer - weer enkelel oefeningen organiseren. 1 Het verkeer heeft in onze gemeente voortdurend de aandacht. Uitgangspunti4 daarbij het door uw raad vastgestelde verkeersplan. Daarnaast worden op ad-hotI basis aan uw raad voorstellen tot het nemen van verkeersmaatregelen gedaan die noodzakelijk zijn omdat de plaatselijke situaties wijziging ondergaan. Eén van de belangrijkste ontsluitingswegen van ons dorp, de Dorpsstraat, zalinl de toekomst anders ingericht dienen te worden dan wel door het nemen van vei l keersmaatregelen anders gebruikt gaan worden. Deze straat heeft meerderel functies dan alleen voor het verkeer. Vanuit andere functies, bijvoorbeeld de win-l keifunctie, kan mogelijk tot herinrichting gekomen worden, waardoor de bele-f vingswaarde van deze straat verhoogd wordt. Basis hiervoor is het schetsplarl Dorpsvernieuwing. I Voor wat het onderhoud van de wegen betreft, zien wij af van een meerjarenplan ning. leder jaar zal een inventarisatie plaatsvinden aan de hand waarvan een her- stratingsplan zal worden vastgesteld. Uiteraard kunnen de herstratingen uitslui tend plaatsvinden binnen het door uw raad te voteren krediet van f 120.000,-. Het openbaar vervoer in onze gemeente zal zoals het zich laat aanzien me: ingang van de nieuwe dienstregeling (mei 1987) beperkte wijziging ondergaan Vaststaat dat de 2-uursverbinding in de avonduren en op zondag minimaal beze: zijn. Het vervoersbedrijf Westnederland heeft dienaangaande een plan in voorbe reiding waarbij de frequentie van de verbinding op die laag bezette uren wordt ver hoogd om de verbinding aantrekkelijker te maken. Aangezien het geheel niet meer kosten voor het vervoersbedrijf met zich mag brengen, moet de mogelijkheid niet worden uitgesloten dat wijziging in de route-lijnen wordt aangebracht of dat de reizigers meer zullen moeten overstappen. Een en ander houdt ook nauw verband met de verbindingen dieo.a. de gemeenten I Waddinxveen, Zoetermeer en Gouda met de hen omringende gemeenten krijgen Betreffende de route van de beide lijndiensten die onze gemeente bedienen kan worden opgemerkt dat het uitgesloten moet worden geacht dat de bussenI door de nieuwbouwwijk zullen gaan rijden. Het aantal woningen in die wijk is te ge-1 ring om hiervoor de route te wijzigen; bovendien stuit het rijden door de Dorps straat op infrastructurele problemen, terwijl een dergelijke wijziging ook teveel invloed heeft op de rijtijden en de daarmee verband houdende verbindingen. Het is uw raad bekend, dat reeds geruime tijd geleden onderhandelingen zijnge-1 start met de N. V. Casema met betrekking tot de exploitatie van de centrale anten- f ne-inrichting. Hoewel de resultaten van het door genoemde N.V. in te stellen onderzoek aanvankelijk in de loop van 1985 bekend zou worden, hebben zich ont- wikkelingen voorgedaan waardoor het op korte termijn niet mogelijk zal zijn tol een afronding van deze zaakte komen. Van de gemeente Waddinxveen is bericht I ontvangen, dat de signaalleveringsovereenkomst met onze gemeente beëindigd zal moeten worden, omdat Waddinxveen het signaal gaat betrekken van i' gemeente Alphen aan den Rijn en hierdoor een renovatie van het ontvangststa-j tion te Waddinxveen kan worden voorkomen. Daar onze gemeente thans het signaal uit Waddinxveen betrekt ligt het voordel hand dat door Moerkapelle ook met de gemeente Alphen aan den Rijn een over-1 eenkomst voor levering van het signaal wordt aangegaan, terwijl ook een contrac: zal moeten worden afgesloten voor het gebruik van de kabelverbinding. Een uit-1 breiding van het aantal te ontvangen zenders behoort tot de mogelijkheden. Wij streven er overigens wel naar de terzake te nemen beslissingen overhetvo l renstaande in de loop van het nieuwe jaar aan uw raad voor te leggen en gelijk-1 tijdig voorstellen met betrekking tot de exploitatie van de centrale antenne-inrich-1 ting te kunnen doen. Sedert de inwerkingtreding van de Wet op het Basisonderwijs blijven de gemeer- ten overspoeld worden met uitvoeringsregels en -beschikkingen, hetgeen ernie: toe bijdraagt dat een consistent beleid gevoerd kan worden. Wij ervaren het alsb1 zonder storend dat sommige circulaires met nieuwe voorschriften in een (te) I stadium aan de gemeenten kenbaar worden gemaakt. Met name de herziening van het Formatiebesluit, dat van toepassing is voordel beide basisscholen, had voor de formatie aan de openbare school een wijzigt tot gevolg. Vanuit een verantwoord personeelsbeleid achten wij het - niet allee' uit rechtspositioneel oogpunt - gewenst dat betrokkenen tijdig worden geïnfor meerd en van wijzigingen in hun dienstverband in kennis worden gesteld. In ver-1 band hiermeé is het verantwoord dat voor het schooljaar 1986/1987 een gemeer telijke boventalligenbeleid gevoerd wordt. De beperkte uitbreiding van de regulie I re - en voor rijksvergoeding in aanmerking komende - formatie, voorkomt een ver-1 dergaande versnippering van het personeelsbestand en leidt tot minder samen voeging van de groepen aan de openbare school. In een komende vergadering van uw raad zullen wij terzake een voorstel doen I Voor wat de huisvesting van de beide basisscholen betreft heeft de achter on; I liggende periode wel wijziging in de standpunten gebracht, maar nog niet tot volle-1 dige duidelijkheid geleid. Stelden wij in onze aanbiedingsbrief voor de begroting van het dienstjaar 1986, dat u een voorstel met betrekking tot een nieuwe bestem-1 ming van het gebouw aan de Jhr. van der Weistraat in de eerste helft van 1986 zon worden gedaan, inmiddels is het duidelijk geworden dat dit gebouw in iedergevz ook in het schooljaar 1986/1987 in gebruik zal blijven voor één groep leerlingen

Dorpskrant | 1986 | | pagina 4