W tS M sf nu uw tuin goed verzorgen volgend jaar de 'vruchten1 ervan plukken Wm: w. ff Druiven laten groeien en snoeien de druiven zijn zoeter dan ooit MAAK ER WIJN VAN Basispakket f SO, MOIMTAGNE TEI_ Dl BOS--1 653 Voor sparen geldt: jong geleerd is oud gedaan! SNOEIEN: Eind november begin december is de beste tijd om de druif te snoeien. De druiveboom is dan in rust-toestand gekomen (Nooit in een vorst periode snoeien!). Knop al het dode hout weg. Snoei alle zijtakken die op de draagleggers staan, op 2 ogen af. Let er op dat tussen de gesnoeide zijtakken van de draaglegger ca. 30 a 40 cm. ruimte wordt gegeven. Is dit niet het geval (dat die zijtak de afstand van 30 a 40 cm. van de gesnoeide zijtakken belemmert) weg snoeien tot kort op de draaglegger. Eventueel snoei- wonden bedekken met wondbalsem. (te koop bij tuin centra). Noot: de draaglegger is met de hoogdlegger ver bonden. Het insnoeien hangt van het Leisysteem) De draaglegger kan men ook produktielegger noemen. DIVERSE LEIVORMEN voor jonge druivenbo- men. Het eerste jaar blijft de groei beperkt tot een scheut van nog geen 100 cm. Door deze scheut terug te snoeien op 3 a 4 ogen, ontstaat het volgende jaar een geweldige groei, die de hoofdlegger zal opleve ren, met een lengte van twee meter of langer, dit hangt af van de grondsoort. A. DE STAANDE LEGGER (snoei of hoofdrank): Hierbij worden aan één of twee leggers, de scheuten gekweekt Een deel levert de trossen op en een ander deel wordt voor vervanging gebruikt. B. LEGGERSTYSTEEM: Op de staande hoofdleg ger wordt op ca. 80 cm. aan beide zijden de horizon tale (draaglegger(s)) takken gekweekt! Op de draag leggers kweken we de scheuten waar de druiventros sen aankomen. Op de staande hoofdlegger kunnen wr zo aan beide zijden draagleggers, telkens op 70 a 80 cm. hoog kweken, tot op ca. 2,5 m. langs schutting, muur of pergola. C. LEGGERSTYSTEEM: Van de stam wordt ca. op 30 a 40 cm. van de grond naar beide zijden, hori zontaal de hoofdlegger(s) gekweekt. Op deze hoofd- leggerfs) worden de verticale draagleggers gekweekt. De afstand is dan ca. 70 a 80 cm. per draaglegger. BEMESTING: Per druivenboom die meer dan drie jaar oud is. 1Organische bemesting: 60 kg. rotte koemest of 12 kg. gedroogde koemest of 12 kg. compost In het najaar en/of vroege voorjaar om de boom bren gen. Lichtelijk door de grond werken (ca. 1 m2). 2) Anorganische bemesting: v.a. begin maart t/m eind april een 1/2kg. van een mengsel van kiese- riet en patentkali geven. Heeft de druiven- boom een oppervlakte van meer dan 10 m2, dan 1 kg. geven. Heeft men voldoende ruimte in de tuin dan het mengsel op ca. 3 m2 uitstrooien en eventueel inharken. ZOMERBEMESTING kan dan bij hele sterke groei met 100 gram ASF korrels ondersteun worden. Waarom deze anorganische bemesting? Koemest en/of compost bevat te weinig kali en magnesium. De druivenboom heeft juist veel magnesium en kali nodig. Men vindt dan ook bij veel druiven gebreks- ziekten zoals: chlorose (ijzer-mangaan en magnesi um gebrek). Bij onvoldoende magnesiumgift zullen de bessen van de druiventros heel slecht donker blauw kleuren. Ook de schil blijft te dik en het zuur- gehalte te hoog. WELKE RASSEN? Een veel voorkomend druiven- ras is a. Glory van Boskoop, fowel Boskoops (Glorie) een blauwe druif. b. "Vroege Van der Laan" ofwel "Witte Van der Laan" - witte druif, c. Rembrandt - blauwe druif. door het mooie nazomer en herfstweer. U krijgt uitgebreide informatie bij 4* w Zevenhuizen/Nieuwerkerk a.d. IJssel - Naar aanleiding van een arti kel in de landelijke dagbladen over'onderbezetting van de rijkspolitie in de randstad' hebben we een gesprek met adjudant S v.d. Velde, 54 jaar, groepscommandant van de rijkspolitie groep Nieuwerkerk a.d. IJssel. Hij vervult deze functie sinds 1 oktober '79 en was voordien o.m. gesta tioneerd in Ouddorp. In Waddinxveen was hij rayoncommandant terwijl hij postcommandant in Moerkapelle was van '71 tot '75. Zodoende ge niet hij niet in alleen in Nieuwerkerk en Zevenhuizen bekendheid, maar ook in Moerkapelle. De post Zevenhuizen van de rijkspolitie, behoort evenals Moordrecht, tot de groep Nieuwerkerk het reilen en zeilen van de rijks politie alhier "Is de politie van de groep Nieu werkerk ook onderbezet?" vra gen we de adjudant. "Op het ogen blik wel. In Zevenhuizen is er één vakature van Fedor Schieffer ter wijl Jos v.d. Windt per 1 oktober naar de gemeentepolitie Vlaardin gen is vertrokken. Dus worden het er twee. Hans Groen kwam per 1 september van Zevenhuizen naar Nieuwerkerk, terwijl Zevenhuizen werd aangevuld met de vrouwe lijke wachtmeester H. Eman uit Nieuwerkerk. Wolter Gritter doet recherchewerk voor de groep. Al met al betekent het dat de post Zevenhuizen redelijk bezet is. 8 Politiefunctionarissen plus Grit ter. Zoals het er nu uitziet zal dit jaar nog wachtmeester Leenheer uit Moordrecht naar Zevenhuizen komen. Deze gaat in het huis (dienstwoning naast het bureau) van postcommandant Rubeling wonen. Wat betreft de vacatures over de totale groep: dat aantal bedraagt zes. Zoals het er nu voorstaat komen er in januari drie politiemensen bij, althans, als ze geslaagd zijn aan de politieschool in Harlingen. In feite is er in de Randstad al enige jaren sprake van een 'onderbezetting'. Als ge volg hiervan zou er - volgens de krantenberichten - een werving worden gehouden gericht op de rijkspolitie." Is de opleiding van gemeente en rijkspolitie het zelfde? "Jawel, maar de leeftijds grens is verlegd, waardoor er geen studiecontinuering is direct na b.v. MAVO of HAVO. Bovendien trekt het bedrijfsleven enorm." Als we over de salariëring willen praten, staakt het gesprek. Som migen oordelen dat het in verhou ding tot de gevaren die het be roep met zich brengt laag is. An deren noemen de status van 'amb tenaaf weer een voordeel. Boven dien levert het ingezet worden voor bepaalde beveiligingsactivi teiten weer een extraatje op... Geen van de ons bekende politie mensen hebben we ooit horen klagen over hun vak. Integendeel er zijn er die voor geen goud een andere baan zouden willen... Hoe is het klimaat in de groep Nieuwerkerk? "Uitstekend. Er is een goede onderlinge verstandhou ding en we hebben een actieve personeelsvereniging. Regelma tig worden er ontspanningsavon den gehouden, zodat het onder linge contact bevorderd wordt. Hoeveel politiemensen telt de groep Nieuwerkerk totaal? "51, doch hiervan zijn er door gaans zo'n 18 per etmaal in dienst (vakanties, vrije dagen vanwege nachtdiensten en assistentie van één of twee mensen op Schiphol voor de beveiliging van de dienst luchtvaart rijkspolitie) Die men sen doen dienst met het accent op de surveillance, het doen van on derzoeken en daarnaast de bure aubezetting" aldus de adjudant. De Dorpskrant:'maar het Ze- venhuizense politiebureau is niet altijd bemand!" "Dat blijkt niet mogelijk te zijn. Maar het zou fijn zijn als het wel beter 'bereik baar' werd. Steeds is er een auto matische doorschakeling met het bureau Nieuwerkerk in het voor uitzicht gesteld. Stelt u zich voor men is boven en hoort beneden een insluiper. Als je een telefoon boven hebt kun je direct de politie bellen. Maar in Zevenhuizen moet je eerst 1200 draaien en pas daar na hoor je de verwijzing naar Nieu werkerk (01803-14444). Inmid dels trillen je handen zo van de ze nuwen dat je niet in staat bent om het juiste nummer te kiezen." Ad judant v.d. Velde lacht. "Dat is wel een extreem voorbeeld. Zoiets komt zelden voor. Maar inder daad er is al enige tijd een auto matische doorschakeling in het vooruitzicht gesteld.Die aanvraag is al even geleden bij de minister ingediend, maar we zouden b.v. ook gebruik kunnen gaan maken van een centraal nummer. On langs werd er in de krant gepubli ceerd dat de minister (binnenland se zaken) een nummer: 0011, in wil voeren dat door iedereen ge bruikt kan worden. Misschien, als dit doorgaat maken we liever hier van gebruik" Maar als je de po litie nodig hebt zijn ze er dan snel? "O jazeker, via de juiste alar mering. De surveillance-wagen wordt dan opgeroepen. Niemand hoeft te schromen om te bellen als hij of zij iets verdachts ziet, ook midden in de nacht. De politiewa gen kan beter een keer voor niets rijden, dan dat er iets gebeurt waarvan omstanders achteraf zeg ;en: 'o, maar ik heb wel iets ge oord, maar ik heb er verder niet aan gedacht' Heus, de mensen zouden veel meer de politie moe ten bellen. Er wordt teveel van het standpunt uitgegaan dat de poli tie voor niets komt en dat de mel ding niets om het lijf heeft. Ze den ken dat de politie gewekt moet worden, doch deze is 24 uur per dag paraat. Er wordt van het standpunt uit gegaan dat een politieman 'hard' is. Zijn de politiemen sen van Nieuwerkerk zo? "Dat is een verkeerd beeld, want ook een politieman of -vrouw is een mens. Ik vind het huist goed als ze hun menselijke kant tonen. Ik heb liever te doen met iemand die ge voel toont, dat iemand die zich hard opstelt. Er kunnen ernstige voorvallen plaatsvinden waar door een agent sterk geëmotio neerd raakt. Neem b.v. het grote verkeersongeluk waarbij 3 men sen het leven lieten. Dat gaat hen niet in de koude kleren zitten, daar moet je met het kader na af loop met ze over praten, ze moe ten hun emoties kwijt. Ik probeer bij ernstige ongevallen naar de plaats van onheil te gaan, een beetje als mentale ondersteuning wat trouwens het totale kader tracht te geven. Naast ongevallen, die in de Dorpskrant worden ge publiceerd, wordt de politie ook voor andere zaken ingeroepen. Vaak komt die niet in de krant Waarom niet? "Inbraken wor den wel gemeld, maar hangende het onderzoek is het vaak niet ver standig bepaalde delicten in de pu bliciteit te brengen. Soms lekt iets voortijdig uit. Dat is dan jammer. Politiehulp wordt ook ingeroepen bij sociale problemen. Hiervan wordt ook geen melding gemaakt in de pers, evenals van zelfdoding Wat de sociale problemen betreft die komen we vaker in Nieuwer kerk dan in Zevenhuizen tegen." HUIZENBEWAKING en- ZOMERSEIZOEN Tijdens een vorig interview heeft u weieens gesteld dat er in de zomermaanden in Zevenhuizen meer mankracht nodig is dan op de andere posten. "Ja, dat is zo, omdat in Zevenhuizen de-recrea tie hoogtij viert. Zevenhuizerplas, de Rottemeren, camping en recre atief gelegen. We patrouilleren met een boot op de Rotte, zijn pa raat op het strand van de Zeven huizerplas, waar we sinds een jaar een post hebben. Deze is echter al leen bij warm weer bezet. Wel is er een patrouillewagen altijd hier in de buurt Door de politie wordt gevraagd er melding van te maken als je met vakantie gaat. Deden veel men sen dat? "In Nieuwerkerk meer dan in Zevenhuizen. Men moest er een kaart voor op het bureau halen en deze ingevuld met naam adres en sleuteladres afgeven. De kaarten worden dan op wijk en straat gesorteerd en het toezicht op de leegstaande woningen wordt in de surveillance meege nomen. Tot slot: Klopt het dat er plan nen in voorbereiding zijn tot wijziging van de gebiedsinde ling van de rijkspolitie Moer kapelle? "Inderdaad, Ik heb al be sprekingen daarover bijgewoond. De post Moerkapelle - nu nog be horend tot de groep Waddinx veen - komt waarschijnlijk bij Nieu werrkerk (Moordrecht, Zevenhui zen). Dat het niet plezierig is om volwasse nen van dienst te zijn bij het zo goed mogelijk afhandelen van hun financië le zaken, zult u mij niet horen zeggen. Maar ik moet bekennen dat jeugdige bankcliënten bij mij altijd wat extra ent housiasme oproepen. Het is nu een maal leuk om te zien hoe kinderen met een mengeling van trots en span ning aan de balie hun spaarpot legen om dat geld op een spaarrekening te laten zetten.Zo komen ze al jong op speelse wijze in aanraking met het be lang van sparen. Een belang dat best eens mag worden benadrukt op een moment dat de spaarweek (dit jaar van 13 tot 17 oktober) aanstaande is. Bij de bank sparen is een manier om je geld veilig te bewaren en het levert rente op. Je hebt wat achter de hand als je voor onverwachte uitgaven wordt geplaatst. Door regelmatig (b.v. automatisch) te sparen, breng je een grote aankoop dichterbij. Bovendien vinden veel mensen het een plezierig gevoel dat ze een bedrag dat op een spaarrekening is gezet niet zo gemak kelijk zullen uitgeven. Het spreek woord 'jong geleerd is oud gedaan' geldt zeker voor sparen. Kinderen le ren het nut van sparen en het omgaan met geld het beste als ze er in de praktijk mee omgaan. Die mogelijk heid krijgen ze door het openen van een Tienerrekening. Dat is in de eer ste plaats een spaarrekening, maar het is ook mogelijk om er bijvoorbeeld de clubcontributie of het abonnement voor een jeugdblad mee te betalen. Ouders kunnen het kind machtigen om zelfstandig over hun rekening te beschikken. Een Tienerrekening kan geopend worden door de jeugd van 10 t/m 14 jaar en kan max doorlopen tot de betrokkene 18 wordt. Op de 15e verjaardag ontvangt de rekening houder van de bank een aardig ca deautje, nl. een premie van 5% met een mex van 25,- per deelgenomen spaarjaar. Er zijn meer spaarvormen die zich specifiek richten op jeugd en jongeren. Zo is er het Kinderspaar- plan dat met name bestemd is voor ouders en grootouders die hun (kiein) kinderen een leuk bedrag willen mee geven als ze zelfstandig worden. Tieners kunnen lucratief sparen op een Zilvervlootrekerïing. Om het spa ren te stimuleren geeft de overheid onder bepaalde voorwaarden een pre mie van maar liefst 10%. Samen met de rente van de bank kan het eind bedrag dus aardig oplopen. Op de Zil- vervlootrekening mag jaarlijks max. 480,- worden gestort; meer sparen is uiteraard mogelijk via andere spaar vormen. Naast de specifieke jeugd- spaarvormen kent de bank een pakket aan andere spaarmogelijkheden. De keuze van de juiste spaarvorm wordt met name bepaald door de mate waarin met over het tegoed wil be schikken. Geld dat men ieder moment weer nodig kan hebben moet niet voor langere tijd worden 'vastgezet Kortom: het spaardoel is bepalend voor de spaarvorm. De hoogte van de rente houdt direct verband met de ge wenste beschikbaarheid van het geld. Over het algemeen kan de bank min der doen met geld dat u direct kunt op vragen en dat komt tot uitdrukking in het rentepercentage. Wie de komen de spaarweek naar de bank komt om de spaarvorm te kiezen die het best bij de persoonlijke omstandigheden past mag naast een goed advies en gunsti ge voorwaarden ook nog een aardige attentie verwachten.

Dorpskrant | 1986 | | pagina 10