kleintjes (7 een week lang de vlag uit! t i; Zuidhollands Verzetsmuseum geopend OLIEBOLLEN BAKKERIJ J VERBEIJ SPECULAAS- STAAF 1,90 PERSONEEL: uw kleintje in de DORPSKRANT wordt het best gelezen! DIVERSEN: OPA, m W v/ %y t .-ütv<tv&vA >#V> VA %-• 7 V V '7 v per 100 gram I GEVRAAGD: zelfstandig werken de hulp in de huishouding voor 3 a 4 uur per week. Tfn: 01793-2984 (na 19.00 uur). TE KOOP: CROSSFIETS 8-10 jaar. In zeer goede staat Knibbelweg 27 - Zevenhuizen Verkoop en reparatie van al uw tuin- en parkmachines. Garage C. van der Knijff Bredeweg 31 - Moerkapelle TEL 01793-1728 Voor al uw dierenbenodigdheden 'T VOEDERSCHUURTJE Raadhuisstr. 19 - Moerkapelle Openingstijden: ma. t/m vrij. van 13.00 t/m 18.00 uur. Zaterdag van 9.00 t/m 16.00 uur. Wist u dan op SWANLA-HOEVE al een kist bewaar-coks of goudreinetten te koop zijn vanaf f 6,-7?? Knibbelweg 27 - Tel. 01802-1307 Wij kochten een restant partij SLAAPKAMERS en 1 pers.ledi- kanten, die voor stuntprijzen weg mogen. Ook voor gebr. bankstellen eeth., salonkasten en gebr. voor werpen bent U bij ons op het goed; adres. JABE Dorpsstraat 222. Do. vrij en zaterdag geopend of na telefoni sche afspraak: 01802-3281/2157/2271 KN1JNTJE voor mooie tweedehands kinder kleding. Julianaweg 2a tel. 01793-1387(1238). Open: di. van 9.15-11.15 en 1.30-4.00 uur. Wij willen iedereen hartelijk be danken voor de overweldigende belangstelling bij de geboorte van onze tweeling. Rob en Jet van 't Oost Caroline en Fleur GEFELICITEERD! Ron Cornelissen wordt 23 oct "21 jaar". Adres: Huis de Hoogt Ger- rit v.d. Veenlaan 53, 2500 NA Den Haag 'n vriendin Hartelijk Gefeliciteerd met uw verjaardag! KOEN TE KOOP: Simca Horizon LS van '78. In aug. APK-goedgekeurd. 1500,-. TEL 01793-3046. Hl Omdat we nog geen vastomlijnd plan hebben welke bewoners we zullen interviewen vanwege het 15-jarig bestaan is de eerste die we tegenko men ook het eerste aan bod. In het heerlijke najaarszonnetje loopt hij te wandelen. Het is de 88-jarige heer M. Kroon. Iemand die zijn hoge leeftijd zeker niet is aan te zien, die nog kaarsrecht loopt, ondanks zijn wat pijnlijke been, en bijzonder vitaal is. Ook staan z'n handen zelden stil! De overigen die we interviewden zijn de bewoners die vanaf het begin in De Zevenster wonen. Aanvankelijk wilden we er enke len uitpikken, maar bij nader in zien dachten we dat het toch leu ker zou zijn ze allemaal te inter viewen..„Dat gebeurde..„Meneer Kroon fungeert als gids, nadat we van directrice mevr. Staal en mevr. Leenhouts een lijstje met namen en kamernummers heb ben gekregen.. Tussen de bedrij ven door wippen we even voor een koffiestop de recreatiezaal in, waar het personeel zit uit te bla zen: koffiepauze, nadat ze alle maal om half acht al met de dage lijkse dingen zijn begonnen. Ver zorging van de bewoners en later hun kamers.... De bewoners komen deze woens dagmorgen niet in de recreatie zaal, maar drinken op hun kamers koffie, omdat er's middags poffer tjes worden gebakken. Wie twijfelt of ze ze, na twee uur daarvoor een heerlijke warme maaltijd te heb ben genoten - nog wel zullen lus ten, moeten we geruststellen: we namen een kijkje 's middags; De bakkers en baksters konden het niet vóór-bakken, zo goed liet men zich de poffertjes smaken.... Een heerlijke traktatie! VLIJTIGE HANDEN "Het ligt aan jezelf als je je hier niet thuis voelt. Ik heb het hier pri ma naar m'n zin en kan met ieder een goed opschieten. Ik vermaak mezelf met kuntselen. Stel je voor als ik toch eens geen bezigheid had...ik zou me naar vervelen. Ik begrijp niet dat sommigen die niets doen de dag door kunnen komen" lacht meneer Kroon. Hij woont sinds 51/2 jaar in De Zeven ster. Samen met z'n vrouw kwam hij naar Zevenhuizen, omdat hier hun enige dochter woont. "We hebben het zelf verzonnen hoor. Meestal is het zo dat kinderen het voor hun ouders in orde maken dat ze in dezelfde woonplaats een bejaardentehuis opzoeken.„maar bij ons was het omgekeerde het geval. Helaas is ze na een jaar overleden..." Het was een grote stap voor hem om Zeeland te verlaten. Daar la gen 83 jaren van zijn leven. Hij is in hart en nieren Zeeuw, spreekt bij voorkeur Zeeuws en leest nog twee Zeeuwse kranten. Brouwers haven was de woonplaats van zijn vrouw en hem op het eiland Schouwen Duiveland. Nu is dat geen eiland meer, maar Kroon heeft dat wel meegemaakt en nog «f V- f 1 7 - v veel meer, hij zou er uren over kunnen vertellen. Het is een tech nische man, die destijds een win kel in electrische artikelen en rij wielhanden dreef. Van die tech nische kennis maken ook veel be woners van De Zevenster gebruik. De één komt met een wekker, de ander met een radio of met de vraag om een schilderijtje op te hangen, weer een ander zoekt een gloeilamp en zijn de postze gels op: geen nood..„meneer Kroon heeft ze in voorraad.... Misschien vanwege die bereidwil ligheid en zijn opgeruimde karak ter dat hij geen enkele vijand heeft, ledereen is hem welgezind. HOBBY Hij komt wat meer uitgebreid on der de aandacht dan de anderen, omdat hij zo'n bijzondere hobby heeft. Hij tekent en knipt uit staal boten.... van allerlei soorten en af metingen. Dat hij goed kon teke nen heeft hij pas een jaar gele-den ontdekt. Het mooiste wat hij ech ter met de hand vervaardigde is een op schaal nagemaakte vuur toren: 1 op 100. Deze kan echt branden en is ver vaardigd van plaatstaal, wat ie mand hem zomaar, nadat hij de wens om de vuurtoren van Haam stede eens na te maken, had ge uit...Hij werd helemaal met de hand geklopt en het resultaat is te bezichtigen op de tweede verdie ping in de serre. Joop Verweij hielp hem de strepen te vervaar digen. "Deze konden er niet met vert op worden aangebracht, daar om gebruikten we tape" wijst hij als we de gang oplopen om het vernuftige staaltje handvaardig heid te bekijken. "Ja en ons Zeeu wen bent züunig, maar ook de Nederlandse bank, want op het biljet van 250,- staat de vuurto ren van Haamstede afgebeeld. Toen het uitkwam heb ik direct de Rabobank gebeld om er één te be stellen. Ik was de eerste." noot van de redaktie: omdat de ene bewoner meer gespreksstof had dan de andere zijn de diverse interviewtjes ook verschillend van formaat. De Dorpskrant wordt al goed gelezen in De Zevenster, déze wordt vast gespeld.... HANDWERKLERARES Mevr. N. Westerman vinden we in de tuinkamer. In haar rolstoel wacht ze, evenals de andere tuin kamer genieters, op de warme maaltijd. Ook zij is 15 jaar woon achtig in De Zevenster. Zij kwam door toedoen van een familielid in De Zevenster. In de beginjaren kwamen er meer bewoners uit de omgeving Delft en Leiden. Mevr. Westerman is 91 jaar oud en wat mankerende. Ze wil nog wel, maar het gaat niet meer en dat is haar niet kwalijk te nemen op deze hoge leeftijd. Van beroep was ze handwerklerares. Ze vindt dat ze genoeg gehandwerkt heeft in haar leven en geniet van de liefde volle verzorging waarmee ze om ringd wordt. DOORZETSTER "De directrice zegt weieens waar haal je de moed vandaan." zegt mevr. C. Colijn-Mooy als we haar bezoeken. "Ik heb m'n hele kamer al gedaan, alleen de lamp moet nog worden gestoft", klinkt het vanuit de toiletruimte waar ze aan het poetsen is. Ze sjokt naderbij voor een kennismaking en gaat met een van pijn vertrokken ge zicht zitten. Het 'waarom' horen we later.... "Ik ben een ondeugende duvel. Ik heb dikwijls gein met die meiden hier, al ben ik ook weieens an- ders...Weet je dat ik altijd bezig moet zijn....is het niet met werken dat met handwerken. Ik brei ont zettend graag., "ratelt ze. 'k Heb vanaf vorig jaar novem ber (sinds de vorige Welfare ba zar) al 48 paar sokken gebreid. Vorig jaar waren dat 61 paar. Niet allemaal grote-mensen-sokken hoor. Ook poppe- en kindersok ken. Bij dominee Enderlé hangen er zelfs poppesokken boven z'n bed. 'k Heb hem deze week nog gebied om hem te feliciteren, met z'n verjaardag, maar hij was niet thuis..En (moeilijk gaan zittend) weet je hoe het komt dat ik zo moeilijk loop en een stijf been heb? Er heeft vroeger in de oorlog een koe op m'n knieën gestaan. De knie is verbrijzeld. Toch heb ik tot m'n 52ste jaar nog slootje ge sprongen" lacht ze. "Ik heb me la ten overhalen om operaties te la ten verrichten, waardoor tenslotte m'n been stijf gezet is. Nu kan ik alleen maar goed lopen met een beugel...maar ja dat ik ook niet alles..."En dan komt een verhaal over ziekenhuis-opnames die ook met andere lichamelijke kwalen te maken hadden. Desondanks heeft ze haar hele leven hard ge werkt. Is 22 jaar boerendienstbo- de geweest: heeft op het land ge werkt in de bieten en de uien, tot dat ze het op haar 63e jaar welle tjes vond. Ze is geen echte Zeven- huizense: geboren in Vlaarrdin- gen, doch werkte - vanaf de der de Tochtweg .waar ze met haar man woonde - er wel. Omdat ze 15 jaar geleden uit het huis moest (haar man was twee jaar ervoor overleden én vanwege haar ge zondheid) belandde ze in het nieu we bejaardentehuis. Ze houdt zelf haar kamer bij boent en schrobt dat het een lust is. "Dat heb ik van m'n moeder geleerd. Bij ons thuis - we hadden een groot gezin - kon je van de vloer eten." 23 JAAR BIJ DE SPOORWEGEN De heer A v.d. Linden is 87 jaar. Hij is een echte Zevenhuizenaar die vroeger in zijn arbeidzame jaren 23 jaar werkzaam was bij de N.S- Aanvankelijk als wegwerker, later als seinwachter (traject Gou- da-Den Haag-Zevenhuizen) toen stationsassistent en de laatste ja ren stationscontroleur. Die taak is vanwege de automatisering opge heven. Hoe hij in De Zeven ster terecht kwam? "Wel ik was steeds ziek Omdat ik alleen was, al vijfjaar weduwnaar, was het be ter dat ik me in liet schrijven voor het nieuwe tehuis. Daar heb ik geen spijt van gehad. Twee van m'n drie kinderen wonen vlakbij en zoeken me geregeld op. M'n schoondochter komt elke dag de krant brengen. "Ik heb in deze vijf tien jaar wel veen vrienden heen zien gaan, waar ik verdriet van had - Ik mis ze wel. Vijftien jaar, op een hoge leeftijd, is veel. Er over lijden er velen....Ik ben dankbaar dat ik nog zo goed gezond ben." knikt hij. (Z'n boek waarin hij heeft zitten lezen schuift hij terzijde voor de kop soep die hem aange reikt wordt.) "Lezen is eigenlijk het enige dat ik nog kan" zegt hij. Er lijkt wat weemoed in door te klinken. We bekijken de titel "Heu vings Haarstede" van Joh. Hid- ding. "Een boek over vroeger" concluderen we. "Ja, daar hou ik van." Over de verzorging in De Zevenster is hij goed te spreken, veel personeelsleden heeft hij zien komen en gaan. Hij vindt zich zelf wel eenzaam, maar niet al leen en gaat doorgaans ook vaak naar de koffie-ontmoetingen in de recreatiezaal. In die eenzaam heid wordt hij toch nog gezel schap gehouden door een parkiet MEDICIJNMAN Dag in dag uit zie je hem fietsen, weer of geen weer, hij trekt er op uit met een tas aan het stuur. Een goed opletter ziet hem dat twee maal per dag doen. Wie of wat? We hebben het over de 86-jarige 'medicijnman' van huize Zeven ster: de heer F. Zweere. Elke ochtend fietst hij met de tas met lege pillenpotjes en recepten naar de beide huisartsen om één en ander in te leveren, 's Middags maakt hij weer die reis, maar dan om alles gevuld weer op te halen. Dit doet hij met Sinterklaas (op die dag hoopt hij 87 jaar te wor den) straks 15 jaar. Bijna vanaf het begin dus. Een graag geziene man, die het wonen in De Zeven ster als prettig ervaart. Hoe kwam hij in De Zeven ster? "Wel, we moesten, voor de gezondheid van m'n vrouw. Ze is helaas na 13 maanden overle den." Bent u een geboren Ze venhuizenaar? "Nee, maar wel getogen. Ik voel me wel helemaal Zevenhuizenaar. Ik ben in Barne- veld geboren, heb in Moordrecht schoolgegaan, maar heb me pas na militaire dienst in 1921, defi nitief in Zevenhuizen gevestid." Welk beroep had u? "Ik heb twee beroepen gehad. Tot 1951 was ik landarbeider en vanaf die datum was ik districtsagent van de sociale verzekeringen voor vier dorpen. Na een arbeidzaam leven was het voor hem best moeilijk om stil te zitten, dus maakte hij zich - en maakt zich dat nog - ver dienstelijk in het bejaardentehuis. "Ik heb alleen last van m'n heup. Daarom loop is zo min mogelijk. Fietsen gaat nog best." lacht de koerier. Ja, want ook die functie vervult hij. Hij brengt de post rond, maar ook convocaties voor het Welfare werk en uitnodigin gen b.v. voor de modeshow. Hoe wel hij altijd in de recreatiezaal koffiedrinkt en bij de meeste eve nementen aanwezig is, vindt hij een bejaardenreis te druk. Daar aan neemt hij geen deel meer. Ook vakantie is te vermoeiend. Daarentegen gaat hij er best nog wel graag op uit. Elke zondagmor gen steevast een uurtje naar zijn enige zoon aan de Burg. Klinkha- merweg bijvoorbeeld HANDWERKSTER De handen van de 82-jarige mevr. E. Benningshof-Zwarte- veld willen vandaag niet. Er tik ken geen breinaalden of ligt er een te haken sprei op haar schoot. Wel een pen in haar ene hand en een puzzelboekje in de andere. "Ik heb nog niks geen zin" bekent ze "Zaterdag ben ik pas uit het zie kenhuis gekomen vanwege m'n hart...nu ben ik maar aan het puz zelen." Zij is één van de zes langste bewo ners van De Zevenster. 15 jaar ge leden kwam ze samen met haar man hier wonen. Hem was het slechts korte tijd beschoren om hier te wonen. Na tien maanden is hij overleden. Alhoewel mevr. Benningshof niet in Zevenhuizen, maar in Bleiswijk is geboren, is ze eigenlijk wel een hele echte Zeven huizense. Ze was pas tien maan den toen haar ouders zich hier vestigden. Ze heeft het goed naar haar zin in het bejaardentehuis en gaat graag naar het gezamenlijke koffiedrinken in de recreatiezaal: 's morgens, 's middags en 's avonds, in de vrouwenhoek. Ech te vriendinnen heeft ze hier niet, maar ze kan het uitstekend met haar buurvrouw, mevr. Heijkoop vinden. Die wipt vaak zomaar even bij haar aan. "Het alleen zitten vind ik ook niet erg hoor" lacht ze "ik handwerk graag." Ze toont de mooie gebreide anjers, die straks te koop zullen zijn op de Welfare-bazar. Onlangs maakte ze voor de directrice een fraaie sprei, terwijl de gordijntjes aan de voorzijde bij het zitje op haar ver dieping, ook van haar hand zijn. Hetzelfe kan gesteld worden van diverse kleedjes op tafels van zit jes. Ze vermaakt zich uitstekend... NOG GOED TER BEEN Mevr.. A Stofberg is 84 jaar. Door velen wordt ze Ali genoemd, omdat ze op vertrouwelijke voet met haar omgaan. Zij woonde destijds met haar familie op een boerderij aan het begin van de Vlietkade in Oud Verlaat. Toen zij alleen overbleef werden plannen gemaakt om haar hier in het nieu we bejaardentehuis in te laten schrijven. Vanaf de ingebruikne ming woont mevr. Stofberg hier en heeft het prima naar haar zin. Vaak zie je haar na het koffiedrin ken de kopjes helpen opruimen en afwassen. Hartelijk als ze is, houdt ze ervan de handen uit de mouwen te steken. Ze geniet er van als er iemand op visite komt Ook gaat ze zelf graag uit. Als ze zich goed volet neemt ze dan ook deel aan elk gepland uitstapje. Komen familieleden of bekenden haar voor een poosje halen, dan hoeft ze zich geen twee keer te be denken en trekt gretig haar man tel aan. Ook wandelt ze graag. "Ik heb wel een vriendin waar ik mee optrek, maar ik ben ook veel al leen" zegt ze "maar ik heb het hier erg goed: ik heb nikt te klagen." Zaterdag 11 oktober werd in Gou da het Zuidhollands Verzetsmu seum officieel geopend door de Commissaris van de Koningin, de heer S. Patijn. Tijdens de openingsbijeenkomst werd ook gesproken door o.a. de burgemeester van Gouda en de heer P. Hordijk, die in de bezet tingsjaren actief was in het verzet. De gemeenten Zevenhuizen en Moerkapelle hebben beide aan de tot standkoming van het museum financieel bijgedragen met een in vesteringssubsidie, terwijl tevens in de exploitatie wordt gesubsidi eerd. De opening werd bijge woond door de burgemeesters van de beide gemeenten. Het Zuidhollands Verzetsmuseum, ge vestigd op Turfmarkt 30 in Gou da, is open op dinsdag t/m zater dag tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. Op maandag 20 en dinsdag 21 oktober verkopen de dames van Vox Jubilans weer oliebollen langs de deur.

Dorpskrant | 1986 | | pagina 4