w DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS H.J. ESHUIS Gastgezinnen- en oppascentrale vraagt gastgezin! Wegens enorm succes geprolongeerd mm Afgegeven bouwvergunningen Burgemeester en wethouders hebben op 22 oktober 1986 bouwvergunning afgege ven'aan: - P. Evers, Herenweg 44, voor het vergroten van een warenhuis op voormeld adres; - P.C. Quick, Mauritsstraat 1voor het plaat sen van een dakkapel op voormelde wo ning. Een ieder die meent in zijn/haar belang te zijn getroffen kan binnen 30 dagen na ver zending van de beschikkingen ingevolge de Wet Arob een bezwaarschrift indienen bij burgemeester en wethouders van Moer- kapelle. Collecte-schema 27 oktobert/m 2 november 1986: Woord en Daad. Gemeentelijke herindeling De burgemeester van Moerkapelle maakt bekend, ter voldoening aan het gestelde in artikel 161 van de gemeentewet, dat ter secretarie tijdens kantooruren, met ingang van 22 oktober 1986, gedurende twee we ken, voor een ieder ter inzage ligt de ont werp regeling met toelichting en kaart voor de gemeentelijke herindeling van noord oostelijk en midden Zuid-Holland. lepeziekte, een bedreiging De gemeente trokken. Moerkapelle is hierin be- Binnen één maand na de dag van terinzage- legging van de genoemde bescheiden kan een ieder tegen de ontwerp-regeling be zwaren inbrengen bij Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland, Koningskade 1, 2596 AA 's-Gravenhage. BURGERLIJKE STAND: GEBOREN: Henderika Lena, dochter van: Verbeek, Dirk en: Van Gils, Adriana, J.G., op 14 okto ber 1986. Hoe kan men een iep herkennen? Hoe herkent men de iepeziekte? Hoe kunt u helpen? TELEFOONNUMMERS/ OPENINGSTIJDEN Alarmering 01820 - 24255 1333 01828 - 13000 1333 Medische hulp Storingsdiensten Milieuklachten Gemeentelijke diensten Openingstijden Politiepost Huisvuil: iedere donderdag Grof vuil: iedere donderdag GRATIS kegelcom petitie voor teams in Moerkapelle Introductieavond RPF-jongeren Plattelandsvrouwen DONDERDAG KRENTENBOLLEN 6 voor 1,75 VRIJDAG BOLUSSEN 6 voor 3,50 ZATERDAG KOFFIEBROODJES BIJ BROOD-BANKET BAKKERIJ De iepeziekte is niet onbekend in Nederland: al in de jaren dertig sneuvelden er vele honderdduizenden iepen. Een jaar of tien geleden sloeg een nieuwe, uiterst agressieve vorm van de iepe ziekte toe. Het gevolg is dat 800.000 iepen uit het Nederlandse landschap zijn verdwenen. Gelukkig valt er nog steeds van iepen te genieten: ze komen meer voor dan men zou denken. De iepeziekte wordt veroorzaakt door een schimmel die zich in de houtvaten (de kanaaltjes waardoor de boom water en voedingsstoffen uit de bodem opzuigt en vervoert) vermenig vuldigt. Als reactie op de schimmel vormt de iep in de houtvaten uitstulpingen; de houtvaten raken verstopt en het transport van water en voedingsstoffen wordt verhinderd. Het gevolg is ver drogen en afsterven van blaadjes en takken boven de aantasting. Vaak verbreidt de schimmel zich zo snel dat de boom begint te kwijnen en tenslotte helemaal dood gaat. Bij aantasting door de agressieve stam is dit een proces van vaak maar enkele weken! Twee soorten, 4-5 mm grote kevers, de kleine en de grote iepe spintkever, verspreiden de schimmel en daarmee de iepeziekte. De wijfjes leggen hun eitjes onder de bast van iepen die door de ziekte of op een andere manier verzwakt zijn, maar ook in gevel de stammen en dikke takken die op de grond liggen. Iszo'n boom door iepeziekte besmet, dan zullen de kleverige sporen van de schimmel zich aan de kever hechten, en daarmee worden ook de eitjes besmet. Als de meer dan honderd eitjes (de nakomelingen van één kever) uitkomen, maken de larven horizontale gangen vlak onder de bast. Het patroon van de larvegangen is ken merkend. De larven verpoppen zich, waarna de jonge, besmette kevers bij mooi weer uitvliegen. Al die uitvlieggaatjes dicht bij elkaar geven een beeld alsof er een schot hagel op de boomstam is afgevuurd. De jonge kevers vliegen naar de toppen van iepen in de omgeving, vreten van de bast in de takoksels en brengen zo de schimmel over op gezonde iepen. De kevers vliegen van mei tot en met september. In warme zomers kan zich meer dan één generatie ontwikkelen. De ziekte kan zich ook verspreiden via de wortels. Dit kan voor komen wanneer oudere bomen dicht bijeen staan waardoor de wortels vergroeid kunnen zijn. Bij een hevige aantasting van een boom kan de schimmel via de wortels op de buurboom over gaan, dus zonder tussenkomst van de iepespintkever. Verdorde bladeren in de bovenste takken Donkere stippen in de buitenste jaarringen Heel gemakkelijk: de iep is de enige boom met een asymme trisch blad en een scheve bladvoet. De beide bladhelften zijn niet even groot en beginnen niet op dezelfde plaats. Het blad is min of meer ovaal en eindigt pun tig; de rand van het blad is gekarteld. Vooral de takken van jonge bomen willen alle kanten uit. Een boom met iepeziekte kan men herkennen aan het in de zomermaanden verdorren en afvallen van de bladeren in de bovenste takken. Wanneer de ziekte zich verder verspreidt, gebeurt dit in een steeds groter deel van< kroon. Kenmerkend zijn de z.g. vaantjes: kale takken met nog een of twee verdorde eindblaadjes. Met een scherp mes kan men een deel van een aange I taste tak afsnijden. In geval van iepeziekte ziet men op het snijvlak donkerbruine of zwarte stippen in de buitenste jaarringen, die tot een ring aaneengesloten kunnen zijn Snijdt men de tak in de lengte aan dan toont de verkleu ring zich als donkerbruine strepen. Hieronder het leven van de iepespintkever in beeld gebracht De houtvaten raken verstopt, hetgeen te zier I is aan een donkere i (bruinige) verkleuring Kever vliegt naar gezonde iep en vreet de bast weg in de oksel van twijgen (meestal 2 3-jarigen) Hebt u zieke iepen gezien die nog niet met een gele stip gemerkt zijn, neemt u dan contact op met de gemeentelijke plantsoenendienst van uw woonplaats of met het provinciaal kantoor van het Staatsbosbeheer (vraag naar de con tactambtenaar iepeziektebestrijding). Hebt u een open haard, bewaart u daar dan nooit ongeschild iepehout voor. In geval van twijfel over de houtsoort kunt u ook hierover contact opnemen met de gemeentelijke plant soenendienst, Plantenziektenkundige Dienst of Staatsbosbe heer. Kever vliegt naar kwijnende iepen om eieren te leggen Kever 3 x werkelijke grootte Larve verpopt tot kever Twijgen sterven af Larve 3 x werkelijke grootte Larve ontwikkelt zich De boom Patroon van de larvegangen onde de bast is werkelijke grootte Kever legt eieren in ander dood iepehout sterh Ziekte Ook in openhaardhout van ongeschild iepen versprewt Zich verö« de boom Brandweer b.g.g. Politie b.g.g. Ongevallen 2666 Ambulancedienst 01820-16066 Arts 1687 Gas en Elektriciteit 071-252911 Waterleiding 01736 - 6940 C.A.I. 01828- 17613 01820-28011 Gemeentesecretarie 1940 Werkplaats van 8.00- 9.00 uur 1940 Gemeentesecretarie elke werkdag van 8.00 - 12.00 uur maandag en woensdag van 16.00 - 18.00 uur en zaterdag van 10.00 - 12.00 uur Oud ijzer: iedere laatste donderdag van de maand. Half november start de kegelcom petitie voor teams in dorpshuis Op Moer te Moerkapelle. Deze competitie is voor teams van 3 personen. De teams kunnen fami- lieteams, bedrijfsteams, straten- teams, verenigingsteams, vrien denteams enz. zijn. De competitieavonden zijn dins dag en/of donderdagavond van 20.00 tot 23.00 uur en de mini mum leeftijd is 16 jaar. De spelregels zijn als volgt elk lid van een team moet per avond 2 x 15 ballen gooien, het puntento taal van de teamleden vyordt bij elkaar opgesteld. Daarnaast moet elk team 'ruimen', dit is per team lid 5 beurten van 3 ballen gooien waarbij wat omgegooid is niet te rugkomt de punten hiervan wor den verdubbeld. De compettie zal duren tot half mei en er moeten 20 ronden gespeeld worden, het inschrijfgeld is gratis en de teams hoeven niet alléén uit Moerkapel le te komen, de regio is ook van harte welkom op de 4 kegelbanen Er kunnen 24 teams geplaatst wor den, dus wie zich het eerst meldt! Bij voldoende belangstelling zal er een speciale damescompetitie geformeerd worden. Opgave per team bij Henk Doornhein, tel. 01793-1569 met de vermelding van de teamnaam, namen van de teamleden en reserves en de avond waarnaar de voorkeur uit gaat voor 12 november 1986. De eerste speelavonden zijn op 25 en 27 november! Op donderdagavond 30 oktober om 20.00 uur vfndt er een intro ductieavond plaats voor een jon gerenafdeling van de RPF. Plaats: Beatrixlaan 40 te Moerkapelle. RPJO-Ieden, maar ook niet-leden zijn van harte welkom op deze avond. Voor verdere informatie kan men bellen: 01793-2735. De thuishulpcentrale voor gees telijkgehandicapten krijgt vóór de winter veel vraag om hulp. Zij hebben daarvoor nieuwe vrijwil ligers en gastgezinnen nodig. Zo zoeken zij nog een gastgezin voor een jongen van 14 jaar. Een gezin waar bij b.v. één weekend in de maand zou kunnen logeren. Een andere vraag betreft een jongen van 12 jaar. Zijn ouders zouden het fijn vinden, als een vrijwilliger op woensdagmiddag met hem be zig zoir willen zijn. Wie vragen heeft, kan bellen naar de thuishulpcentrale in Gouda, op maandag- of vrijdagmorgen tussen 9.00 en 11.30 uur. Tel 01820-26273. MOERKAPELLE - Voor de plattelandsvrouwen in Moer kapelle komt op 22 oktober mevr. T. Brand uit Moerkapel le vertellen over haar werk als fysiotherapeute in dorpshuis Op Moer om 20.00 uur. 30 oktober Excursie naar Sijt- hoff Rijswijk bij inlevering van deze bon bij aankoop van een brood bij inlevering van deze bon bij aankoop van een brood 6 voor 3,50 bij inlevering van deze bon bij aankoop van een brood Dorpsstraat 34 Moerkapelle Tel. 01793-1348

Dorpskrant | 1986 | | pagina 4