ALGEMENE BESCHOUWINGEN MOERKAPELLE Algemeen Belang u leest er alles over in de dorpskrant RPF. S.G.P. P.v.d.A. C.D.A. uw advertentie in de DORPSKRANT? het best gezien!!! Fraktie van 3 personen: wethouder A. v.d. Feltz-Aarsen, D. de Leeuw en R. Fransen. Complimenten van A.B. voor de - evenals vorige jaren het geval was - sluitende begroting. "Met de post 'on voorzien' van bijna twee ton menen wij dat Moerkapelle zich aardig inge dekt mag noemen' Dat laatste uiter aard tegen de achtergrond van onze totale begroting gezien, want andere gemeenten zouden er misschien om lachen." Personeel: A.B. is benieuwd naar het resultaat van het door de Grontmij ver richtte onderzoek, waarvoor de raad onlangs 23.000 gulden voteerde. Voorlichting: Het doet deze fraktie genoegen dat de Dorpskrant weke lijks verschijnt. Hét vorig jaar gelan ceerde idee om een particulier initia tief te ondersteunen om te komen tot een aanvullend Moerkapels voorlich- tingsbllad is van de baan. Gemeentelijke samenwerking en herindeling: Nav. kranteberichten is vernomen dat door G.S. een ontwerp regeling gemeentelijke herindeling bij de gemeentehuizen is bezorgd. "Even eens uit kranteberichten is ons duide lijk geworden dat de burgemeesters van Zevenhuizen en Moerkapelle be rusten in de volharding van de provin cie om te komen tot één nieuwe sa mengesmolten gemeente Moerhui- zen. Wij hebben gezegd: proberen zelfstandig te blijven en als het niet an ders kan dan met Zevenhuizen. We be treuren het dat de zo op Moerkapelle gerichte kern Kruisweg (overigens naar wij vernomen hebben op ver zoek van de inwoners van de Kruis weg) bij de gemeente Westerrotte zou moeten worden ingedeeld. Omdat het nog maar een ontwerp is is er het laat ste woord nog niet over gezegd. Bo vendien is de weg die leidt tot een wet heel lang. Ministerraad, Tweede Ka mer, Raad v. State, Eerste Kamer noem maar op. En overal kunnen hin dernissen liggen of bezwaren worden ingediend. Voor Moerkapelle en Ze venhuizen samengevoegd tot "Moer- huizen" (of hoe de naam dan ook zal luiden) duurt nog enkele jaren' ver wacht Algemeen Belang. Toch wil de fraktie nu tijdens de half jaarlijkse ontmoetingen van beide col leges van B. en W. overleg over de dorpshuizen en gemeentehuis. "Het is toch zinloos als straks de nieuwe ge meente twee dorpshuizen heeft die beide verliesgevend zijn voor die ge meente. Goede afspraken voor sport en feesten" meent A.B. "Zevenhui zen heeft straks een nieuw gemeen tehuis, dus dat van Moerkapelle niet vergroten of uitbreiden. Goede samen spraak kan miskleunen voorkomen. Wij staan ook voor een zelfstandig Moerkapelle maar mogen onze ogen niet sluiten voor een mogelijke ande re situatie." Openbare orde en veiligheid: "Wij hopen dat de plannen - al 20 jaar oud - om een uniform alarmnummer te re gelen, uitgevoerd worden, evenals dat in andere landen het geval is, om met spoed politie, brandweer of ambulan ce op te roepen. Rijkspolitie: "De wijziging van de ge biedsindeling van de rijkspolitie ver baast ons enigszins. Betekent het over gaan naar de groep Nieuwerkerk nu werkelijk een verbetering? Gaat dat niet ten koste van de dienstverlening in ons dorp? De samenwerking met Wveen was prima! Economische zaken: De centrale antenne-inrichting baart A.B. zorgen. Het signaal is slecht, het aantal te ont vangen televisiezenders beperkt en de kosten hoog. Subsidies: "Het doet ons veel genoe gen dat de subsidies op het welzijns terrein ondanks de bezuinigingen van de rijksoverheid niet worden vermin derd in Moerkapelle. Wel vinden wij het een goede zaak dat de verenigin gen zelf ook maatregelen nemen om financiële debacles te voorkomen. Het met lage contributies steunen op de gemeenschap, is een methode die wij niet op prijs stellen!" Met betrek king tot het dorpshuis is men blij dat de subsidie gehandhaafd blijft op 217.000,-. "Wij weten dat het stich tingsbestuur alles in het werk stelt om de. tekorten tot het uiterst mogelijk mi nimum te beperken." Onder het chapiter sociale voorzie ningen vallen de werklozen, die nau welijks bereid zijn vrijwilligerswerk te doen, zo constateert A.B. Ruimtelijke ordening-volkshuis- vesting: Met betrekking tot de aan biedingsbrief en het herziene bestem mingsplan Dorp vraagt A.B. zich af wanneer B. en W. met een voorstel komen voor de bouw van een aantal kleine huurwoningen. "Wat zijn de consequenties bij de opgelegde be perkingen inzake de herziening van het streekplan Zuid-Holland Oost met betrekking tot de woningtoewijzing van onze gemeente bij een snelle ver wezenlijking van de bebouwing met kleine woningen van het terrein van de voormalige kleuterschool voor de rest van onze uitbreidingsplannen? Wat zullen de toekomstige huurprij zen van woningen in Moerkapelle zijn Tenslotte een voorstel: "Wanneer zij financieel enigszins de mogelijkheid hebben, laten wij dan een uitbreiding van dorpshuis Op Moer trachten te verwezenlijken. De zogenoemde 'par ketzaal' de zaal voor bruiloften en par tijen enz. is een zaal die te klein is voor tafellaken en even te groot voor servet...!" Eenmansfraktie: de heer A. Verweij De RPF sprak gisteravond voor het eerst haar algemene beschouwingen uit en zoals zij zelf zegt: met dank aan hem doen we dit biddend om Gods kracht en wijsheid." Terugblikken op de troonrede ont dekt de RPF dat het vooral materiële zaken zijn die de aandacht van het kabinet krijgen. "Over 'godontexende' zaken als de abortuswetgeving en de euthanasiepraktijken wordt niet ge sproken" De inzet van dit kabinet voor de bestrijding van de werkloosheid baart deze fraktie zorgen... Voor wat de gemeentelijke huishou ding betreft complimenten voor de sluitende begroting en het werk dat door ambtenaren hiervoor is verzet Algemeen bestuur: onder dit hoofd stuk is door b. en w. aanstelling van een gemeenteschilder genoemd. Hier mee is de RPF het niet eens, omdat men twijfelt aan het financiële voor deel. "Een aanvulling in de buiten dienst zou beter op z'n plaats zijn." Zij verneemt graag de mening van b. en w. Voorlichting: "Een goede zaak" wor den de verslagen van de gemeente raad in de Dorpskrant genoemd, één en ander als gevolg van de wekelijkse verschijning. Herindeling: Vooruitlopend op de herindeling ziet de RPF liever een ver hoging van de frequentie waarop ont moetingen tussen b. en w.'s van Ze venhuizen en Moerkapelle plaatsvin den: liever viermaal per jaar, omdat intensief overleg over grote investe ringen tbv. de gemeenschap gewenst is: dorpsvernieuwing Moerkapelle en de eventuele bouw van een sportzaal in Zevenhuizen.."Ook al gaat de her indeling niet door, wat we hopen, dan is een dergelijk overleg geen verloren tijd." Openbare orde: Politie: De RPF hoopt dat de overgang van de politie post naar de groep Nieuwerkerk geen negatieve gevolgen voor de inwoners zal hebben. Gevreesd wordt voor een vermindering van de dienstverlening. Ongerust is men over onderbezetting van de groepen. Graag ziet deze frak tie fiets en/of voetsurveillance in de gemeente alsmede een wijkagent. Verkeer, vervoer-waterstaat: "Be treffende het onderhoud van wegen kunnen wij er begrip voor opbrengen dat u wilt uitvoeren volgens een jaar lijkse inventarisatie, doch daar kleven bezwaren aan: Wij pleiten daarom voor een meerjarenplan. Ook vragen wij uw speciale aandacht voor de voet paden achter de woningen, terwijl wij, voor wat het openbaar vervoer betreft een één uursdienstregeling in de avonduren zouden toejuichen." C.A.I.: Wat zullen de gevolgen zijn als Waddinxveen het contract voor de signaallevering zal beëindigen als er nog geen nieuw contract is, zoals uit kranteberichten ons blijkt van Alphen moet komen? Komen we zonder sig naal? Wat zullen de financiële gevol gen zijn? Energiebesparing: De RPF ver zoekt, mede uit oogpunt van crimina liteitsbestrijding, te bekijken of de lan taarns die vanwege de energiebespa ring 's-nachts uit gaan wel de juiste zijn op de geschikte plaats Met betrekking tot de verordening sociaal-cultureel werk Moerkapel le (art. 13 lid 3) werd opgemerkt dat deze fraktie voor waar het gaat om de kapitaalvorming, dat als reserverin gen voor in de toekomst noodzake lijk grotere uitgaven hieronder vallen, men hiertegen grote bezwaren heeft. Zulke reserveringen zijn alleen maar gunstig voor het subsidiebeleid. Een goed beleid bij een vereniging wordt daarmede dan afgestraft." Indien bo venstaande juist blijkt te zijn zouden wij gaarne een voorstel tot wijziging van dit artikel zien" aldus de heer Ver weij. Volksgezondheid: De RPF vindt uit milieuoogpunt het ophalen van huis vuil in plastic zakken niet de meest ge schikte. Zij vraagt het college te on derzoeken wat de financiële mogelijk heden zijn om met huisvuilcontainers te gaan werken. Woningbouw: Voor het komende jaar hoopt men voor eigen inwoners op premie-koopwoningen. Raadscommissies: De klapper van het betoog vormde het verzoek om in stelling van raadscommissies: 'dat komt de informatie naar de frakties ten goede en verbetert de voorberei ding van de voorstellen. Ook met het oog op de toekomstige samenvoe ging met Zevenhuizen, zowel voor uw college als voor onze raad om op dit terrein ervaring op te doen." Een twee de verzoek betrof de beantwoording van vragen tijdens de raadsvergade ringen. Zaken die tot de portefeuilles van de resp. wethouders behoren wil de RPF beantwoord zien door de be treffende wethouder, omdat zij nu tij dens vergaderingen bijna monddood zijn. De fractie van de S.G.P. begon haar Algemene Beschouwingen, uitgespro ken door de heer R. de Gooijer, ach terin de aanbiedingsbrief bij de begro ting 1987. Het trof de fractie, hoewel zij niets anders gehoopt had, dat de aanbiedingsbrief van het College ein digde met de woorden dat zij haar werkzaamheden wil verrichten in bid dende afhankelijkheid van Gods ze gen. De S.G.P. wenste het College en de overige leden van de raad toe deze zegen te mogen ervaren. In dit verband herinnerde de heer de Gooijer eraan dat het voor de SGP een dankbare gebeurtenis was en nog is dat de nieuw geïnstalleerde raad in april j.L, zonder één stem tegen, beslo ten had het ambtsgebed in te voeren. Waarderende woorden werden ook gesproken voor de medewerkers/- sters op het gemeentehuis, de politie en de brandweer. Graag zou de SGP zien dat het vanda- lisme-project gecontinueerd zou wor den. De aanleg van een fietspad langs de Bredeweg wil de SGP graag in 1987 gerealiseerd zien. Van rijkswege zal de subsidie sociaal-cultureel werk waarschijnlijk met 44% gekort worden Deze subsidieregeling is voor vele ve renigingen een belangrijke bron van inkomsten c.q. van bestaan. Voor 1987 was al besloten deze korting niet door te berekenen aan de Moerkapel- se verenigingen. De SGP vroeg het college ook in de jaren na 1987 een zelfde standpunt in te nemen. De pro blemen rond het dorpshuis Op Moer dienen zo snel mogelijk opgelost te worden. Een financieel onverantwoor de zaak noemde de SGP het gebruik van één van de zalen door het jeugd honk. Voor slechts één avond per week is een zaal vijf avonden niet meer te gebruiiken. U en wij weten, dat er belangstelling is voor deze zaal. Met klem verzoeken wij het college er op aan te dringen om deze zaal zo in te gaan richten zodat deze voor meer dere doeleinden ter beschikking kan staan". "Voor meerdere doeleinden" met de ze woorden werd er met nadruk op gewezen dat het niet de bedoeling van de SGP is, hoewel zij niet achter deze vorm van jeugdwerk kan staan, de be zoekers van het Jeugdhonk nu plotse ling de straat op te sturen. In financi eel opzicht en naar andere verenigin gen toe is het echter onaanvaardbaar dat voor één avond zo'n grote claim op één zaal wordt gelegd. Vanuit de SGP fractie is aan het colle ge verzocht een structuurplan op te stellen voor het molengebied bij de Rottedijk met het doel dit gebied in een zodanige staat te brengen en te houden dat het historische/landschap pelijke karakter behouden blijft en ver sterkt zal worden. Ook tav. de twee monumentale panden (t.w. de Her vormde Kerk en Stolpenburg) vroeg de SGP tot een gemeentelijk monu mentenbeleid te komen. Het groenaanzicht op bepaalde plaat sen in het dorp dient met voorrang aangepakt te worden m.n. het groen rondom de waterpartij aan de Klaver- kamp/Weideplantsoen en de Papaver laan werd genoemd. Het idee van de PvdA ooit terloops genoemd, om ter plaatse een visvlonder aan te leggen kan rekenen op de steun van de SGP. De heer de Gooijer benadrukte de reeds meerdere malen in raadsverga deringen door de SGP erop aange drongen was om de bejaardenwonin gen te voorzien van een alarmerings systeem. "Onze bejaarden hebben er recht op zolang mogelijk zelfstandig te blijven wonen, maar dit moet dan wel op een zodanige wijze kunnen dat dit bij hen geen onnodige spanningen oproept." Er werd op aangedrongen zo snel mogelijk tot realisering van dit project te komen. Tenslotte besloot de SGP haar Alge mene Beschouwingen met erop te wij zen, dat de financiële positie van de ge meente goed te noemen is. De inkoms ten uit de onroerend goedbelasting zullen vermoedelijk, door lagere ge taxeerde waarden, een daling van rond de 10% te zien geven. De SGP pleitte ervoor deze daling van inkoms ten in ieder geval niet op te vangen door een tariefsverhoging voor de in woners van Moerkapelle. Met enige schroom werd zelfs een nader voor stel gedaan: "Het mag u niet onbe kend zijn, dat de SGP geen partij is die de burgers met mooie beloften, die zij niet waar kan maken, aan zich wil binden. Daarom stellen wij u ook niet voor om tot een verdere verlaging van de belastingen te besluiten. Wel ver zoeken wij u om aan de afdeling Fi nanciën te vragen een aantal varian ten, ook op langere termijn, te bere kenen, die de gevolgen laten zien van een eventuele belastingverlaging. Op grond van deze varianten moet dan toch een verantwoorde beleidsbelis- sing genomen kunnen worden." Gezien de gezonde financiële positie waarin de gemeente Moerkapelle zich bevindt, ook voor de komende jaren, moet het mogelijk zijn nieuwe inves teringen te doen op het gebied van flankerend ouderenbeleid, cultuur en recreatie. Bij de laatste 2 punten speelt mee, dat er door arbeidstijdver korting e.d. steeds meer tijd beschik baar komt. Bestuurlijke Zaken: De P.v.d.A is er een groot voorstander van, dat er zo spoedig mogelijk adviserende o- penbare raadscommissies ingesteld worden. Het meer delegeren van de voorzit ter aan zijn twee wethouders tijdens de raadsvergaderingen, deze zitten er nu vaak 'onmondig bij als het zaken betreft uit hun wethouders-portefeuil le. Het instellen van een gemeente lijke AROB beroepencommissie. Betere gebruikmaking van informa tieverstrekking van de inwoners via de vaste rubriek inde Dorpskrant. Dit kan gaan over de folders die aan de balie van het gemeentehuis liggen en over het hoe en wanneer men chemische bestrijdingsmiddelen gebruikt. De PvdA is overigens tegen het veelvuldig gebruik van chemische be strijdingsmiddelen en wil #een peri- dieke openstelling van het gemeente huis in de avonduren. - Openbare Orde en Verkeer: Spoe dige invulling van de vaccature van de vierde politieman/vrouw, aangezien de politiepost wordt ingedeeld bij de Rijkspolitiegroep Nieuwerkerk. De po litiepost Moerkapelle moet dan nl. zijn personele bijdrage leveren aan het re creatie intensieve Zevenhuizer gebied dit gaat ten koste van service en sur veillance aan en in Moerkapelle. Het scnetsplan 'vernieuwing Dorps straat' biedt verkeerstechnisch weinig nieuws. Naar de mening van de PvdA moet er gezocht worden naar de op lossing dmv éénrichtingsverkeers, zo dat er voldoende ruimte gecreeërd wordt om er veiliger te lopen en te fiet sen. Tevens kunnen er dan meer par keerplaatsen komen en door voldoen de beplanting kan het geheel een aan trekkelijk aanzien krijgen. De PvdA is voor net handhaven van de late busdiensten omdat dit an ders leidt tot een isolement van de niet-autobezitters. - Economische Zaken: De finan ciële kant van de C.A.I. baart de PvdA grote zorgen, voor de toekomst, een toekomst die deels in handen zal lig gen van de NV. Casema. Een groter programma-aanbod in de toekomst zal hopelijk het aansluitingsbestand gunstig beïnvloeden, mits een goede ontvangstkwaliteit gewaarborgd kan zijn. Het verder verhogen van de abon nementsgelden is, gezien de huidige hoogte onaanvaardbaar. Verder be pleit de PvdA een herinvoering van het beperkt signaal (Ned. 1 en 2). - Onderwijs, cultuur en Recreatie: De PvdA wil stimulering van voor lichtingsprogramma's op de scholen. Hoge prioriteit moet er zijn voor het vakonderwijs. Ook bijscholingsmoge lijkheden voor mensen op latere leef tijd moet in onze gemeente mogelijk zijn. Een culturele bestemming kan ge geven worden aan de vrijkomende ruimten in Jip en Janneke. Moerkapelle beschikt, voor aktieve accomodates. De gem. overheid dient erop toe te zien dat huisvestings kosten voor verenigingen acceptabel blijven, zodat sport voor alle burgers beschikbaar en betaalbaar is. Het Jeugdhonk moet een goede op vang blijven voor de Moerkapelse jeugd. De PvdA is voor het creëren van een groencomplex aan de rand van nieuwbouwwijk "De Wilde Veenen", dit moet iets gezeligs zijn. Dorpshuis Op Moer dient de centrale plaats in het verenigingsleven te hebben die het toekomt wij zijn dan ook tegen het gebruik van verenigingen end. van multifunctioneel centrum Moerveen, die daar geen continue huurder zijn. Tevens pleit zij voor het soepeler han teren van de sluitingstijds op zater dagavond van het dorpshuis, dit kan het huidige exploitatie-tekort moge lijk gunstig beïnvloeden. - Maatschappelijk Werk en Milieu Door bezuinigingen in de ouderen zorg zullen meer ouderen genood zaakt zijn zelfstandig te blijven wo nen, hierbij achten wij een effectief alarmeringssysteem voor alle ou deren een pure noodzaak. Het gehele flankerend ouderenbeleid dient gehandhaafd en uitgebouwd te worden, er mag niet op de zo nodige financiële middelen beknot worden. Deze fraktie bepleit een versnelde ver plaatsing van de Fa. Bac uit de Oranje straat naar het industrieterrein. - Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting: De accenten in de wo ningbouw dienen te liggen op wonin- De C.D.A. fraktie spreekt haar tevre denheid uit over de sluitende begro ting en de niet ongunstige financiële toekomst. Zij dankt de Moerkapelse ambtenaren voor hun inzet. - Voorlichting: Het wekelijks ver schijnen van de Dorpskrant acht ze een goede zaak. Ze pleit voor het de poneren van gemeentelijke voorlich tingsfolders in ook andere openbare gebouwen, zoals "Op Moer en "Moer veen". - Politie: Met een mogelijk overgang van de post Moerkapelle van de Rijks politie naar de groep Nieuwerkerk a.d. IJssel wordt ingestemd. Vragen wor den gesteld over eventuele geldelijke gevolgen. Aangedrongen wordt op in tensievere controle door de politie op het foutief parkeren, het onjuist depo neren van huisvuil enz. - Verkeer Maatregelen worden ge vraagd voor de kruisingen: Akkerweg /Hollevoeterlaan. v. Hogendorp- straat/Raadhuisstraat, v. Hogendorp- straat/jhr. v.d. Weistraat, en tegen te hoge rijsnelheden in de v. Hogendorp straat en Nassaustraat. het aanleggen van een trottoir vóór de percelen: v. Hogendorpstraat 12, 14 en 16 wordt bepleit. Zorg wordt geuit over de hoge kosten verbonden aan de mogelijke aanleg van een verhard fiets/wandel pad in het verlengde van de Rottedijk Men wil wachten op berichten over een provinciale subsidie. - Centrale-Antenne-Inrichting: Men is ongeduldig over een mogelijk overgaan naar het systeem Alphen a.d. Rijn. 9- Cultuur en recreatie: Het voor nemen van het College om Rijkskor tingen niet in mindering te brengen op gemeentelijke subsidies heeft de in stemming. Toch vermoedt men enige onduidelijkheid hierover bij het Col lege. Het CDA is thans geen voor stander van het opheffen van het jeugdhonk in "Op Moer". Men vraagt naar de stand van zaken van de plannen voor het plaatsen van speel- en trimwerktuigen op een ter rein naast "Op Moer", en het in de va kanties openstellen van de sporthal voor de jeugd. Het vestigen van een vaste bibliotheek in Moerkapelle is een wens evenals gemeentelijke initiatieven op het ge bied van de 'volwasseneneducatie'. Een onderzoek wordt gevraagd naar het opzetten van een vorm van mu ziekonderwijs. - Sociale voorzieningen: Het CDA breekt een lans voor een zo spoedig mogelijke invoering van een effectief alarmeringssysteem voor bejaarden. - Ruimtelijke Ordening en Volks huisvesting: Meer 'open ruimte' in komende uitbreidingsplannen acht het CDA nodig. Men ziet gaarne een parkaanleg naast de nieuwe begraaf plaats. Men dringt aan op een spoe dige invoering van het 'puntensy steem' bij de woningtoewijzing. Bij toekomstige woningbouw zou men gaarne de nadruk willen leggen op de bouw van 'kleine woningen' in de huursfeer en op de premie A- bouw. - Financiën: Het behoudens Rijks correcties, in 1987 niet verhogen van gemeentelijke tarieven en - heffingen, wordt ingestemmend begroet. Voorge steld wordt de onroerend goed belas ting met 10% te verlagen. Mochten plaatselijke initiatieven uitblijven, dan wil het CDA de raad een bestemming laten aanwijzen voor een deel van het fonds voor de ontwikkelingssamen werking. Tot slot vraagt het CDA de wethou ders te laten deelnemen aan raads- discussies. gen in de huursector en de premie A- sector, tevens moet er ruimte zijn voor H.A.T.-woningen. De situering van 12 woningen op het terrein van de voor malige Chr. kleuterschool heeft onze instemming. Nieuwe invullokatieskun nen zijn: het Julianahofje (in overleg met de Gem. Zevenhuizen) en aan de Oranjestraat als de Fa. Bac verplaatst

Dorpskrant | 1986 | | pagina 6