DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS Beleggen in effecten Politieberichten Uitvoeringen Open Bridgedrive Hengelsport TELEFOONNUMMERS/ OPENINGSTIJDEN Alarmering 01820 - 24255 1333 01828 - 13000 1333 Medische hulp Storingsdiensten Milieuklachten Gemeentelijke diensten Openingstijden Politiepost Oud ijzer: iedere laatste donderdag van de maand. Hoe verdraagzaam zijn we eigenlijk? ER ZAL TOCH WEL IETS VAN WAAR ZIJN Onderbrekingen in signaallevering C.A.I BURGERLIJKE STAND: WIST U DAT: M6 Brandweer b.g.g. Politie b.g.g. Ongevallen 2666 Ambulancedienst 01820-16066 Arts 1687 Gas en Elektriciteit 071-252911 Waterleiding 01736 - 6940 C.A.I. 01828 - 17613 01820-28011 Gemeentesecretarie 1940 Werkplaats van 8.00 - 9.00 uur 1940 Gemeentesecretarie elke werkdag van 8.00 - 12.00 uur maandag en woensdag van 16.00 - 18.00 uur en zaterdag van 10.00 - 12.00 uur Huisvuil: iedere donderdag Grof vuil: iedere donderdag In het kader van de verdraagzaamheid wordt op dit moment oplandelijk niveau de samenleving betrokken in een campag ne van de overheid: "Hoe verdraagzaam zijn we eigenlijk." Deze campagna wijst alle Nederlanders erop dat allen die zich in Nederland bevinden, in gelijke gevallen en gelijke behande ling dienen te krijgen. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of welke andere grond dan ook is niet toegestaan. Ter ondersteuning is een bundel columns verschenen van een aantal bekende Nederlanders. Onderstaand treft U de eerste column aan: door ds. A. Klamer Ze kenden elkaar al vanaf de schoolbanken. Hun vriendschap bleef, ook toen ze beiden trouwden en kinderen kregen. Totdat één van de twee ziek werd. De ander bezocht haar regelmatig, hielp haar vriendin zoveel ze kon. Helaas, de ziekte bleek ernstiger dan aanvankelijk werd gedacht. Langzaam maar zeker werd het duidelijk dat er geen direct levensgevaar dreigde maar dat ze nooit weer de oude zou worden. Zo duurde het ruim een jaar, totdat één van de kennissen tegen de gezonde vriendin zoietszei als: "Wat jij ervan vindt weet ikniet, maar als je het mij vraagt stelt ze zich wel wat aan. Er is veel aandachttrekkerij bij" Even schrok de ander van die opmerking, maar zoiets is als een langzaamwerkend vergif. Een stem in haar zei: 'daar kon best iets van waar zijn', op den duur besloot ze minder te gaan. De rest van het verhaal laat zich gemakkelijk raden. In bijna ieder mens is een 'achterban' die openstaat voor ver- dachtmakende opmerkingen. De achterban bedient zich bij voorkeur van algemene uitspraken die geen tegenspraak dul den zoals: blijkbaar kan alles maartegenwoordig, alsof er géén zelfbeheersing meer bestaat enz. Maar - en dat zit mij dwars, in de eerste plaats bij mijzelf - hoe komt het dat de achterban zoveel invloed heeft. Blijkbaar slui mert er in ieder mens iets dat ogenblikkelijk wakker wordt wan neer de acherban-buiten begint te grommen. Beweert iemand iets over 'die buitenlanders' onder ons, dan roepen de meeste mensen: 'foei, schande, mag niet, discrimi natie'. Maar wanneer er dan verhalen volgen over Turken en Marokkanen die zo maar een woning krijgen terwijl anderen, Nederlanders dus er naar kunnen fluiten, dan begint een stem metje, dat steeds sterker klinkt te hitsen: 'ja maar, dat gaat in derdaad veel te ver, ze profiteren toch wel. Er zal, er moet toch wel iets waar zijn van wat de mensen vertellen. Zoiets verzin nen ze niet'. De stem van de achterban is sterk en kan verdraaid goed stoken. Daarbij komt dat wij al te gemakkelijk de behoefte-truc toepassen om mensen in soorten in te delen. Praat je over een verandering dan is hun reactie: 'alles goed en wel, maar zoiets is niks voor ons Zeeuwen, voor ons Groningers, voor ons Tuk kers'. Bij die vaststelling hoort een raadselachtig lachje waar mee de ander duidelijk wordt gemaakt dat hij een beetje dom is, niet goed op de hoogte van streekgewoonten. Er wordt dan gesuggereerd dat er verder niet valt te praten, want, heus dat is niks voor ons Achterhoekers, Limburgers enz. Zodra er iets wordt gezegd dat niet vertrouwd in de oren klinkt, roepen mensen dat eigene van zichzelf uit tot maatstaf voor allen. Iemand (Günther Anders) vertelt: 'Toen de mug voor het eerst een leeuw hoorde brullen, zei ze tegen de kip: 'wat zoemt ie vreemd'. 'Als het nu nog maar zoemen was' antwoordde de kip. 'Hoezo?' vroeg de mug. 'Hij kakelt' meende de kip'maar hij doet het zo raar!' t x Iemand schreef mij dat hij kortgeleden voor het eerst de film 'Het laatste avondmaal' zag: 'Het ontroerde mij vooral door de gedachte dat al dat onbegrip, die onmacht om de ander te begrijpen daaruit voorkomt dat we (nog steeds) niet teleur gesteld en in verwarring durven zijn door het gedrag van de ander. Wafwij ontzettend missen met z'n allen is een goede training in het verwerken van teleurstellingen. Eigenlijk hoor je in je opvoeding genoeg mee te krijgen om teleurstellingen aan te kunnen'. Tot zover die brief. Het is geen schande om de gewoonte en opvattingen van de ander, het praten, raar te vinden, vreemd. Nog een stap verder: het is geen schande om je te ergeren, wanneer je er niet goed raad mee weet. Ik heb liever te maken met mensen die erken nen dat ze zich onzeker en zelfs geïrriteerd voelen dan met mensen die overlopen van begrip. Altijd weer zijn er immers mensen die heel goed begrijpen waarom Surinamers, Joden, homoseksuelen, pedofielen, ge handicapten enz. het moeilijk hebben. Maar toch weten ze op een of andere listige manier de behoefte naar binnen te lood sen om aan te tonen dat we toch wel voorzichtig moeten zijn, want Op dat moment neemt de achterban het woord om ons te verzekeren dat je wel moet oppassen met Joden, met Turken. De vernietigende oordelen slaan ongehinderd hun slag. Een zoon van Mussolini schreef dat het zo grappig was om een bom uit een vliegtuig op een dorp in Abessinië te werpen. De mensen liepen als mieren door elkaar. Groepsbeoordelaars zien geen gezichten, alleen maar bewe gende voorwerpen. Ze praten over alleenstaanden en bejaar den, Turken en Marokkanen, homo's en Surinamers. Ze praten met een hanteer-gemak over de jeugd tegenwoordig en recht se rakkers. Groepsbeoordelaars hebben de behoefte aan verre afstand van medemensen, ze willen hen niet in de ogen zien, maken er voorwerpen van die je kunt indelen, kunt be handelen, die je zelfs kunt verdelgen als lastige insekten. In de concentratiekampen stierf niet een mens, maar een exemplaar Keurig geadministreerd. Mensen kunnen elkaar verstenen. Max Frisch vertelt in een van zijn dagboeken over een jonge man in Andorra, die men een joodse afkomst toeschrijft en die door iedereen wordt gemeten met de maat van het vooroor deel. Zo vinden Andorranen dat een jood bij alles wat hij doet aan geld denkt. De jongeman vraagt zich af of dat zo is en ont dekt dat het klopt: 'het was zo, inderdaad, hij dacht steeds aan geld'. Zo gaat het op alle terreinen. Volgens de Andorranen is een jood een onbetrouwbaar staatsburger en dus gedraagt hij zich als een slecht vaderlander. Hij moet niet goed contacten met anderen kunnen leggen. Dat staat bij voorbaat vast, want zo gaat het bij joden, beweert men. En dus heeft de jongeman alleen maar gebroken relaties met anderen. Al met al, hij beantwoordt aan het beeld dat de mensen van hem hebben gemaakt. En dan volgt in het verhaal de drama tische ontknoping: de vermeende jood is in werkelijkheid een Andorraan als al die anderen. Zij zogenaamde joodse eigen schappen zijn hem* iet aangeboren, maar zijn er door ande ren ingebracht. Dat zijn nou beelden die mensen van elkaar kunnen maken. Dat afschuwelijke feit wordt in het verhaal trouwens pas ont dekt, nadat hij als jood tijdens een razzia is vermoord. Wat is dat toch in de mens: dat ze anderen in hokjes duwen èn dat ze zich in hokjes laten duwen, om elkaar daarin te begraven. Wat is er toch met ons aan de hand dat we het laten bij het luisteren naar verdachtmakende stemmen en niet doorstoten naar het echte verhaal van de ander. Wantrouwende stemmen die altijd gelijk schijnen te hebben. Ze praten elkaar na. Let op het gelaat van de ander, luister naar het verhaal dat waarschijnlijk niet klopt met wat er alom wordt beweerd door die en door die, maar dat wel nieuw is, verrassend. Burgemeester en wethouders van Moerkapelle maken be kend, dat m.i.v. 10 november j.l. dagelijks tussen 08.00 en 17.30 uur onderbrekingen in de levering van radio- en t.v.- signalen zullen plaatsvinden. De onderbrekingen zijn het gevolg van werzaamheden voor de De onderbrekingen zijn het gevolg van werkzaamheden voor de wijziging van het programmapakket C.A.I. Waddinxveen, via welke gemeente het signaal voor onze gemeente wordt ont vangen. De werkzaamheden zullen naar verwachting tot eind decem ber 1986 duren. Bijzonderheden en wijzigingen zullen via de Dorpskrant wor den gemeld. GEBOREN: Michel Rogier Theodoor, zoon van: Sinke, Maarten en: Schrader, Charlotte E.J., op 27 oktober 1986. Jacques Marcel, zoon van: Ribbens, Lodewijk G. en: van Belle, Levina J.J., op 28 oktober 1986. Maruschka Lin, dochter van: Vis, Rudolf B. en: Mintjes, Gepke A., op 12 november 1986. Sanne Kaisa en: Hanneke Marianne, dochters van: Duurs- ma, Rense P. en: Tervasmaki, Kaija H., op 2 november 1986. In restaurant Fleur Inn van Bloemen veiling "Berkel en omstreken", Klap- polder 130 te Bleiswijk, wordt op don derdag 20 november om 20.00 uur een informatie-avond gehouden met als thema: Beleggen in effecten. Deze avond wordt georganiseerd door de Rabobanken: Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs, Bleiswijk, Zevenhuizen/ Moerkapelle en Nieuwerkerk a.d. IJs- sel. er in Moerkapelle een run op Yale sloten is geweest? "Moerkapelle is zich goed aan het beveiligen tegen inbraak" zo is de conclusie van de rijkspolitie. Zaterdag waren aldaar de Yale-sloten uitver- kocht. Wil men goed hang-en sluit werk dan dient men de themakrant van vorige week nog eens goed te lezenl en de adverteerders te bellen om infor- matie en aanschaf van inbraakbevei- ligende slotenI MOERKAPELLE - In de nacht van 11 op 12 november werd er ingebroken in vier woningen aan de Herenweg. Men kwam binnen door gaatjes in de raamkozijnen te boren, waarna men de raam- grendels kon opzij duwen waar door het raam openging. Vanuit twee woningen werd een geldbe drag ontvreemd. De politie vestigt uw aandacht of afsluitbare raam- grendels die u bij de Doe-het-zelf- zaken kunt aanschaffen. Daar de zelfde ramen vaak ook voorzien zijn van uitzetijzers, wijzen wij u op de mogelijkheid speciale cilin derslotjes aan te schaffen die op deze ijzers vastgezet kunnen worden. Op 10 november werd aangifte gedaan van poging tot inbraak in een bedrijf aan de Julianastraat. De dader werd vermoedelijk ge stoord want de schade bleef be perkt tot een moet in het houten kozijn. OP 11 november werd aangifte gedaan van diefstal van een accu uit een personenauto. De auto stond geparkeerd op de Hollevoe terlaan. De accu werd er overi gens netjes uitgehaald. Tussen 10 en 13 november werd er vanaf een op de Ambacht straat geparkeerd staande vracht auto een velg en een band van het merk Michelin gestolen. Vanaf een terrein van een tran sportonderneming werd een cleanapparaat ontvreemd. Het feit werd gepleegd inde nacht van 14 op 15 november. VERLOREN: kunstlederen, damesport. met geld en pas v.d. bank, kleur rood bruin; kinderetui, blauw (voetbal veld); een geel/grijs regenpak merk AGU (fietspad M'kapelle- Z'meer); zw. port. met groot geld bedrag; groene kinderhandsch.: gouden armband met naam 'Ge- radina'; GEVONDEN: kinderhandsch. blauw met licht- bl./witte streep (Onderweg); zilv. halsketting met 'diamantjes' (Wei- deplantsoen); gouden armbandje plat met een breedte van ca. 0.5 cm. (praktijk huisarts). Let op! Programmeer, noteer en neem nota!!!!! November en december zijn uit voeringsmaanden Evenzo de maanden februari en maart. Soms vinden er op één avond drie evenementen plaats. Dat is niet alleen voor ons van de Dorps krant vermoeiend om deze te be zoeken, ook voor de inwoners is het moeilijk een keus te bepalen. Programmeer vast uw uitvoering in de Dorpskrant.... Wij publiceren het voor u! de redaktie Op vrijdag 21 november wordtin dorpshuis Swanla weer de maan delijkse Open Bridgedrive gehou den. Het begint om 20.00 uur. Ds entree bedraagt 6,- per paar. Et zijn mooie prijzen te winnen en men krijgt gratis lekkere hapjes Inl: A. v.d. Haak tel. 01802- 2233 of aan de bar: 01802-1989 H.Z.M. organiseerde op zaterdag 2 november de derde wedstrijd van de Najaarscompetitie in ds Leidse Vaart. Deze wedstrijd werd gewonnen door M. Huis man, die daarmee zijn totaal van gewonnen wedstrijden op 4 brengt dit jaar. Door deze over- winning wist hij van de derde naar de tweede plaats te stijgen ten koste van L de Zwart. De tweeds plaats was voor A. v. Erk, die hier door maar liefst 5 plaatsen steeg van 10 naar 5. De nummer 1 van het algemeen klassement vinden we op de derde plaats. H. v. Zwie- nen blijft ondanks de winst van M Huisman heel ruim op 1 staan De tussenstand: 1. H. v. Zwie- nen; 2. M. Huisman; 3. L ds Zwart; 4. J. de Zwart; 5. A. v. Erk 6. T. Verwey; 7. E. Breedijk; 8. A Uittenbroek; 9. L Schmidt; 10. K- Klomp.

Dorpskrant | 1986 | | pagina 4