P.J. HEIJ- 1 Coen Schiereck Hondsbrutaal MOERKAPELLE HELPT POLEN bouwkundige werk zaamheden en adviezen Drie échte Parker Vectors om precies te zijn. schrijft, ontdekt de geperfectioneerde Parker Uitgevoerd in een combinatie van edelstaal techniek. De rollerball combineert het schrijf- en diverse kleuren hoogglanzend kunststof. comfort van een vulpen met he t gemak van een Samen in een luxueuse geschenkverpakking. ballpen en het nieuwe type Vector ballpen Tijdelijk voor een speciaal gereduceerde Sin- geeft kilometers-langer schrijfplezier. Wie de terklaasprijs. Dus samen voor een prijs waar je ze set Parkers in z'n schoen vindt, zal roepen: normaal gesproken hoogstens 'n paar gewone "Oh, kom er 'ns kijken" en "Dit zijn geen pen pennen voor kan kopen. Wie met de vulpen nen, dit zijn Parkers!" PARKER Sig. Mag. Dorpsstraat 62 - Zevenhuizen - Tel. 01 802-1288 =y Dorpsstraat 12 - Zevenhuizen Tel. 01802-2581 b.g.g. 01828-18718. Je hebt mensen en fietsbellen dat is wat ik van de week ervoer aan 't kraampje bij de visboer. 'k Zag daar een Mevrouw met een hondje staan, die nadat ze haar bestelling had gedaan vroeg: mag ik twee gebakken mosseltjes voor de hond? een vraag ja, maar ze greep terstond. Ziezo, zei ze, weer een adres waar je wat voor niets kunt krijgen. Een ieder stond perplex te zwijgen. Het hondje gunde ik dat extra maal, maar 't vrouwtje vond ik HONDSBRUTAAL! L. Stubbe-den Hollander Parker Pen Benelux B.V., Breda, Tel. (076) 710160. -- ACTIE VOOR POLEN - Bij het woord "Polen" gaan haar ogen glim men en recht ze haar rug....Herinneringen komen boven aan het bezoek aan dat land, alweer vier jaar geleden...Een bezoek dat slechts één etmaal duurde en tot doel had goederen uit Moerkapelle te brengen, het resul taat van de eerste grote inzamelingsactie.... Wie anders dan mevrouw W. Hertog verdient het om even het woord te voeren in de Dorpskrant. Immers zij is de aanstichtster, gangmaakster of om het wat mooier geformuleerd te zeggen: de initiatiefneemster van de acties voor Polen Dezer dagen wordt er weer actie gevoerd voor Polen, na twee grote goe dereninzamelingen en één kleine, nu één die om een financiële injectie gaat.... Juist, precies, het draait om injectienaalden en spuiten voor zieken huizen in Polen. In dat arme land, dat dan wel geen Derde Wereld land is, maar toch veel gebrek geleden wordt, is een chronisch gebrek aan derge lijke attributen in de gezondheidszorg. 60 Miljoen zijn er nodig, voor waar geen kleinigheid. Die hoeft Moerkapelle niet alleen bij elkaar te brengen. Ook in andere plaatsen wordt actie gevoerd KLEIN COMITÉ Het verzoek om een bijdrage werd via een landelijke organisa tie gericht aan het gemeentebe stuur van Moerkapelle. Omdat de gemeente Moerkapelle een fonds heeft waaruit men bijdraagt aan plaatselijke acties ten behoeve van Derde Wereldlanden, zal de gemeente 50% bijdragen van de totale opbrengst van een actie, mits deze minimaal 2.000,- op gebracht heeft De gemeente Moerkapelle onderneemt zelf geen acties, maar ondersteunt ze wel vanuit plaatselijk initiatief. Daarom is het 'ex-Polencomité' gevraagd om een geldinzameling te houden. Voor dit doel is het 'klein Polencomité' weer bij elkaar gekomen om gezamenlijk een col lectecomité te vormen. Dit kleine comité bestaat uit de heren C. van Noort en R. de Gooyer en de da mes N. Oudijk-v.d. Spek en W. Hertog-Hertog. "Er worden door heel de gemeente huis aan huis folders rondgebracht. Daarna wordt er door 12 collectanten huis-aan-huis collecte gehouden. Dat doen we gewoon met bussen, maar dat is niet het enige. Ook wordt er in de Geref Gemeente op zondag 23 november en in de Hervormde kerk op zondag 30 november een collecte gehouden zodat we zeker verwachten de tweeduizend gulden te halen. Is het het dubbele, vierduizend gul den, dan krijgen we er tweedui zend bij van de gemeente...Is het meer, dan is ook de gemeentelijke bijdrage hoger.... POLEN VIER JAAR GELEDEN We stellen: Nog vers in het geheu gen liggen de herinneringen aan de verwikkelingen in Polen. Hoe dat land door de bezetters 'kort' werd gehouden. Welke armoede er heerste....Het gaat nu wat beter, maar de situatie is nog lang niet zo als in Hongarije b.v., ook een Oost blokland." Mevrouw Hertog: "Daarom mag Polen niet vergeten worden. Het is eigenlijk een ont wikkelingsland onder handbereik Daarom was het voor ons ook zo tastbaar om iets voor die mensen te doen...Wij hebben het hier in Nederland zo ontzettend goed dat we haast vergeten dat het ook ook anders kan zijn....Ik vind het m'n plicht om veel voor anderen te doen en zeker voor de Polen, zij hebben zoveel voor ons gedaan in de oorlog...Wie niet in Moerka pelle woont maar onze actie toch wil steunen kan een financiële bij drage overmaken op rabobank rek. nr. 3750 345 60 t.n.v. Moer kapelle helpt Polen. Op transport naar Polen Goedereninzameling voor Po len waren gigantische organi saties. Toen de moeilijkheden ruim vier jaar geleden in Polen begonnen, sloegen veel mensen de handen ineen om materiële hulp te verle nen. Mevrouw W. Hertog was de initiatiefneemster van de oprich ting van een comité "Moerkapelle helpt Polen". Omdat ze veel kenis sen in Moerkapelle heeft, wist ze zich in haar enthousiasme ge steund door velen, welke daad werkelijk werd toen het comité veel man/vrouwkracht nodig had om de goedereninzameling te houden en te verwerken. "Maar voordat er een comité was, heb ik eerst de burgemeester gebied en de predikanten van de beide ker ken en de scholen. Het vereni gingsleven is apart benaderd. Zo kon er een comité gevormd wor den waarin alle levensbeschouwe lijke richtingen vertegenwoor digd waren. De comité-leden wis ten zich gesteund door hun achter ban. Het functioneerde uitste kend. Ieder had een taak: Er werd een gigantische goedereninzame ling in de gemeente gehouden terwijl er ook mensen van buiten het dorp belden of we hun goede ren op konden halen. Bij de in zamelingsauto was sprake van eensgezindheid en een snelle aan pak. Ook zo in de Rehoboth- school, waar meneer Van Noort bijna met z'n handen in het haar stond vanwege de enorme stapels kleding en levensmiddelen. En alles moest gesorteerd worden. Hij dacht dat we het nooit zouden halen om op één dag de school weer 'leeg' te hebben. Alle kle ding werd gesorteerd en voorzien van opschrift Mevrouw Houwe- ling, een geboren Poolse, schreef in het Pools op de dozen wat de inhoud was, zodat het ziekenhuis en het kerkje in Poznan, waar het transport naar toeging, één en an der direct konden verdelen. Als tijdelijke opslagruimte deed de schuur van V.d. Burg dienst Daar heen werden die zaterdag de ge sorteerde goederen afgevoerd. Dankzij een perfecte organisatie, was de school die zaterdagavond in 1982, om half zes leeggeruimd en alles gesorteerd. Het totaal bleek net aan in twee tot de nok toe geladen grote vrachtwagens te passen waarmee men naar Po len ging. De vrachtwagens met chauffeurs leverden Teun en Jan Zijderhand. Ook de stationcar, waarin mevr. Hertog meereed, was barstensvol met spullen. Zij hadden bovendien allerhande ver snaperingen en levensmiddelen in de auto onder handbereik om aan langs de weg staande kinde ren, uit te delen....Mevrouw LaKo- my uit Leiden, door wiens toe doen er een ziekenhuis in Poz nan, het doel van de reis, was gevonden, reed al een week eer der in het bestelbusje van aanne mer De Graaf richting Polen. "Het was een geweldige beleve nis" herinnert zich mevr. Hertog. Zij was als enige vrouw onder weg in het mannengezelschap. "De ontvangst was bijzonder har telijk. Er stond een rijk gevulde ta fel in het longziekenhuis in Poz nan. Het hele dorp had wat eet baars gebracht dat wij op moesten eten...Het ziekenhuispersoneel at er later ook een beetje van maar moest het laten staan voor ons ont bijt de volgende morgen. We ble ven één nacht..,'s-Avonds was in het evengelische kerkje een ge deelte van de goederen gebracht Later, toen wel allang weer thuis waren, kregen we tal van bedank brieven, die mevrouw Houweling weer voor ons vertaalde. Ook fo to's van onze aankomst ontbra ken niet...Het twee transport naar Polen overtrof dat van het eerste. Er moesten eind 1983 twee grote opleggers van J. en T. Zijderhand aan te pas komen om alles te ver voeren. Toen gingen de goederen en levensmiddelen naar twee zie kenhuizen: het longziekenhuis in Poznan en een kinderziekenhuis. Deze zorgden voor de verdeling onder de bevolking. Eerder was er nog meegedaan aan een kleine in zameling waarvan het totaal in een grote bloemenwagen paste. Dat was bestemd voor een trans port dan vanuit Veenendaal naar Polen vertrok. Alles was gesor teerd en opgeslagen bij de fam I Oudijk Die heeft het ook in Vee nendaal gebracht. Bij het tweede I transport ging het haast nog ge smeerder dan het eerste: "we had I den ervaring" lacht ze.... Bij dat transport werd ook een ge-1 deeltelijke ziekenhuisinventaris I meegestuurd. O.a. een grote ope-1 ratielamp en instrumenten die niet meer gebruikt werden in een I Rotterdams ziekenhuis...Daar was door mej. v.d. Spek, die daar I werkte, voor gezorgd. Terugkijkend op die gigantische I grote klussen die dergelijke acties geweest zijn vragen we haar of ze er tegenop zou zien als er weer eens op dergelijk grote schaal een I inzameling zal worden gehouden ft "O nee hoor Zoiets is ontzettend leuk. Er is zoveel eensgezindheid je leert iedereen kennen en je staat perplex van de offerbereid heid....Echt een dergelijke actie zou ik met liefde weer op toiw zetten..." De actie die nu op touw gezet is, is in verhouding tot de vorige eer fluitje van een cent

Dorpskrant | 1986 | | pagina 8