t HOE LEVEN ZIJ IN MOERKAPELLE? DE FAMILIE BELHAJ cP' bj V.D. VLIST precies wat ze zochten! BEHANG VERF GEREEDSCHAPPEN Jaarvergadering IJsclub ƒ5,95 deze week: Sint en Piet vonden op hun tochten Kado's voor elke beurs en elk doel van een knoopje tot een stoel Ook voor VERPAKTE ARTIKELEN, zoals: BADDOEKEN - ZAKDOEKEN - BEDSETS TAFELLAKENS of WANTEN - MUTSEN - SHAWLS - NACHTHEMDEN - DUSTERS - PYAMA'S - SETS enz. enz. Smyrna tafelkleden of een ECHT persje Ladenkastjes - t.v.-kastjes en kleinmeubelen Komt u eens langs en u slaagt zeker bij faWvanderVIïst Verf en behang nodig dan naar de speciaalzaak! SCHILDERWERKEN HUISMAN B.V.I Uitvoeringen tb- xs- In het kader van een Verdraagzaamheid-pioject van de rijksoverheid t.o.v. buiten landers, treft u vanaf nu tot aan de Kerst gesprekken in de Dorpskrant aan met mensen die uit andere landen en werelddelen komen. is het thema van enkele interviews naar aanleiding van de artikelen te lezen op de gemeentelijke Moerkapelse pagina: Even voorstellen: Lahouari en Marijke Belhaj. Hij is van Marokkaanse afkomst, zij is een Nederlandse. Ze zijn getrouwd en hebben samen een zoontje: Mohammed en een dochtertje: Samira, en wonen als gezin in de Julianastraat in Moerkapelle. O c Hoe vinden jullie het hier in Moerkapelle? vragen we. "Prima" zegt de 40-jarige Lahou ari, die door menigeen 'Arie' ge noemd wordt. 'Iedereen is erg aardig voor ons. Ik heb acht jaar bij de firma Havelaar gewerkt als lasser. Nu kan dat niet meer om dat ik zere knieën heb van de reu ma. Ik ben alweer tien jaar thuis, omdat ik niet meer mag werken. Die meneer van het GAK zei tegen mij: 'jij moet gaan knutse len! Ik had toen nog geen hobby. Nou, en toen ben ik gaan molen tjes maken. Eerst gekeken hoe ze hier gemaakt werden...En nu heb ik een bezigheid en hoef ik me niet te vervelen." Zijn vrouw Marijke vertelt hoe ze in Moerkapelle verzeild zijn ge raakt.... "We hadden verkering en ik werk te op kantoor in Rotterdam. Daar was het niet makkelijk om een wo ning te vinden, evenals in Gouda, m'n geboortestad. Omdat Arie in Moerkapelle werkte bestond hier wel de kans, als economisch ge- bondene, een huis te krijgen..." Lahouari: Nou daar heeft an ders meneer Havelaar wel z'n best voor gedaan....Elke keer ging hij naar het gemeentehuis voor mij een huis vragen. Is een beste baas voor me geweest. Ik werkte er graag..,'k Kom er nog vaak, ze zijn erg aardig." Marijke: Toen wé hier kwamen om naar het huis te kijken, kwa men de buren zich gelijk voorstel len. Ze toonden ons hun huis, om te laten zien hoe zij het verbouwd hadden. Ook met de oude baas aan de andere kant, meneer Klap wijk, die alweer een poosje over leden is, hadden we een goede verstandhouding, en nu met de nieuwe buren, kunnen we het ook prima vinden. Iedereen is hier erg aardig." Hebben jullie vrienden in Moerkapelle? "Nee, eigenlijk niet" vindt Marijke "wel veel ken nissen. We hebben er ook niet zo veel behoefte aan. Zelfs aan mijn familie niet, die in Gouda woont. Je belt elkaar weieens op en je gaat naar verjaardagen, maar zo intens als de familieband in Ma rokko is, zal het hier in Holland nooit worden." Ze vertelt van de zieke broer van haar man in Marokko, van de twee zussen en een moeder die door Lahouari onderhouden wor den vanuit Nederland. "Door de zoons wordt altijd voor de ou-ders gezorgd als die er zelf niet meer toe in staat zijn. M'n schoonvader is overleden, dus moeten de zoons voor hun moeder zorgen. De broer van m'n man in Marok ko kan dat niet omdat hij pas tuberculose heeft gehad en er geen werk is. We hebben heel wat keren gebeld toen hij ziek was. Dat hakte er in, maar dat hoor je te doen.." Dus wordt er van jullie ver wacht dat jullie elke maand van je uitkering geld overma ken? Marijke: "Ja zoiets. M'n man heeft nog twee zussen, één in Bel gië en één in Nederland. Die zijn met Marokkaanse mannen ge trouwd. Deze moeten voor hun moeder zorgen, zodat de zussen niet in staat zijn om ook nog eens geld naar hun moeder te sturen. We maken er geen punt van, het is onze plicht." Hoe komen jullie dan elke maand weer rond met je uit kering? Marijke: "Door te passen en te meten. Verantwoord geld uit geven. Ik koop zelden nieuwe kle ding voor de kinderen. Er is geluk kig een goede tweedehands-win kel voor kinderkleren, vroeger bij Trudy, nu Knijntje. en verder heel rustig aan doen. We rijden zelfs nog een oude auto, maar daar doen we maar met mondjesmaat benzine in. Die auto is haast on misbaar, omdat we in Gouda vlees kopen, dat op Marokkaanse manier wordt klaargemaakt. Maar als we een keer naar Marokko willen, dan moeten we lang van tevoren met sparen beginnen. Toch zijn we er al twee keer ge weest, nietwaar man?"stelt ze vra gend. (Haar man volgt niet het hele ge sprek, kijkt met een half oog naar "Wedden dat" op deze dinsdag avond en verstaat dat vlugge Ne derlandse gekwek tussen twee vrouwen niet zo best.). "Als u te gen mij praat kan ik alles verstaan, maar gesprekken van anderen kan ik niet zo goed volgen." Toch kun je rustig stellen dat me neer Belhaj een talenknobbel heeft. Hij werd in Algerije gebo ren en had Marokkaanse ouders. Zo kreeg hij de Marokkaanse na tionaliteit. De Franse taal leerde hij in woord en geschrift, doch Spaans, Marokkaans, Arabisch en Berbers spreekt hij alleen. Nederlands leerde hij in Zeven huizen, waar destijds door vrijwil ligers wekelijks Nederlandse les aan buitenlanders werd gegeven. "Daar heb ik veel geleerd in het dorpshuis." vindt hij. Marijke op haar beurt leerde Marokkaans en Arabisch. Hef Marokkaans via een Linguaphoon-cursus. "Erg moeilijk. Duits vond ik destijds veel makkelijker. Vlot spreken kan ik het niet maar ik kan me wél verstaanbaar maken." Hoe kwam U, meneer Belhaj, destijds in Nederland? "Ik was 15 jaar toen ik al in Frankrijk werkte. Op m'n 20ste kwam in in Woerden op een kaasfabriek wer ken. Ik kreeg een contract en was dus legaal. Toen die kaasfabriek niet meer verder ging, kwam ik bij een zakkenfabriek in Moerkapel le. Die stopte ook en daarna mocht ik bij Havelaar werken, dat is nou al 18 jaar geleden dat ik daar kwam..." Hoe vond uw familie uw vriendschap met een Marok kaan? vragen we mevrouw Bel haj. "Ze waren misschien niet zo enthousiast, maar ze hebben me nooit tegengehouden. M'n man is helemaal geaccepteerd. Bij m'n vriendinnen niet zo, want van lie- verleden gingen diverse vriend schappen over..." Bent u ook moslim gewor den "Ja, we zijn daarom twee maal getrouwd. Eén keer voor de Nederlandse wet. voor de Bur gerlijke Stand en de tweede keer voor de marokkaanse wet op het consulaat. De Marokkaanse wet erkent namelijk de Nederlandse niet." Valt het u niet zwaar om mee te doen aan de Rammadan en hoelang duurt deze? "Deze duurt 28 dagen. De Arabische jaartelling is twee weken korter dan de onze, daarom kun je van de Rammadan van een maand spreken. Je moet overdag dan vasten. Ik vind dat niet erg. De kin deren mogen gewoon eten en drinken." We praten nog wat na over het moslim-geloof en haar katholieke achtergrond en Arie vertelt over de verschillen in op vattingen en gewoonten van mos lims, waarna we het gesprek af ronden met de conclusie dat het echtpaar Belhaj-van Kersbergen naar volle tevredenheid in Moer kapelle woont en leeft eoscGoooceceocosoQccisooooeoo9sooos« Manufakturen, Konfektie en komplete Woninginrichting Dorpsstraat 24 - Moerkapelle Rath en Doodeheefver Goudsmit-Hoff Sanders Eijffinger Tokion Hist or Wijzenol Kleurcopperant enz. Ook voor: Glas-, behang- en schilderwerk Moerk. Zijde 4 - Tel. 01793-2929 - Moerkapelle MOERKAPELLE - De ijsclub Moerkapelle die op 14 februari 68 jaar bestaat, houdt op dinsdag 9 december a.s. de algemene jaar vergadering in dorpshuis "Op Moer". Aanvang 19.45 uur. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar B. Breedijk en P. Koster. Er is nog een vacature in het bestuur, dat H. Voshol kandi daat stelt. De ijsclub Moerkapelle kan terugkijken op twee prima winters, waarin het ledental be hoorlijk is toegenomen. In totaal kon afgelopen winter zeventien maal bij verlichte baan op de Rotte worden geschaatst. Ver scheidene wedstrijden werden gehouden, de wisselbeker kwam na drie overwinningen definitief in het bezit van Garry v.d. Spek, die met acht andere Moerkapelle- naren ook de Elfstedentocht uit reed. Zij werden in het gemeente huis gehuldigd. Het bestuur van de ijsclub is blij met de officiële vergunning van het hoogheem raadschap Schieland voor het op zetten van een ijsbaan op de rotte. Vorig jaar deed zich een levens gevaarlijke situatie voor doordat een ijszeiler. ondanks herhaalde waarschuwingen, tussen het schaatsende publiek op de ijs baan ging zeilen. Let op! Programmeer, noteer en neem nota!!!!! November en december zijn uit voeringsmaanden Evenzo de maanden februari en maart. Soms vinden er op één avond drie evenementen plaats. Dat is niet alleen voor ons van de Dorps krant vermoeiend om deze te be zoeken, ook voor de inwoners is het moeilijk een keus te bepalen. Programmeer vast uw uitvoering in de Dorpskrant.... Wij publiceren het voor u! de redaktie V deze week geen bon inleveren! VOOÏ maar wel een reklame.. - \A V<\ *0 Deze aanbieding is ook geldig bij SR V-Ton Matze

Dorpskrant | 1986 | | pagina 10