lied wat pannetjes op het vuur. kado*. I kado voor mestdagen. I m DE ZILVERBERK" Frans Schiereck en Rubik's Magie Internationale Kookmanifestatie in het Wóonadviescentnim A an Samen Sterk van 23 t/m 31 december. ans de voorraad strekt Tuincentrum-Boetiek Mi «ti Je hebt van die mensen, die gewild of ongewild nogal eens in de publici teit komen. Zo iemand is Frans Schiereck. Onlangs stonden de kranten bol over hetgeen door zijn toedoen is ontstaan, nl. een proces tegen uit gever Mondria, die een door Frans Schiereck geschreven boekje op de markt bracht getiteld: Rubik's tweede Hongaarse kwelling. Het bevat de ontmaskering van Rubik's magie cirkels Frans: "Als ik ook maar de gering ste aanwijzing had gehad dat we op de één of andere manier fout handelden, dan was ik er nooit aan begonnen, het heeft de uitge ver nu handelvol geld gekost om dat hij het proces dat een advo caat van Rubik tegen hem aange spannen had, verloren heeft. Ik stond dan ook nogal sceptisch te genover zijn plannen om het boek je te herdrukken. In feite hoefde alleen maar een nieuwe omslag om, waarop de magie cirkels niet meer te zien zijn en de naam Ru- bik is weggelaten. Desondanks was herdruk goedkoper dan alle boekjes van een nieuwe kaft te voorzien. Nu liggen ze vrijwel in alle boekwinkels en kiosken te koop voor slechts 4,95.... Voor dat bedrag leert men alle foefjes kennen om de 'magic cir cles' onder de knie te krijgen. Of het net zo'n rage wordt als de ku bus van Rubik? In ieder geval was hij net voor Sint Nicolaas in alle winkels die we bezochten, uitver kocht.... Toveren met een plak met vier kantjes en Olympische cir kels. Voor wie het bovenstaande zo hel der als koffiedik is en geen dag bladen heeft gelezen over het aan gespannen proces, en ook het jeugdjournaal niet gezien heeft, waar de zaak uitgebreid op is be handeld, vertelt Frans Schiereck zijn verhaal: "Eind september kwam Rubik's magie bij Sonja ter sprake. Een student was er enkele dagen en nachten mee bezig ge weest om hem onder de knie te krijgen. Direct na de uitzending belde uitgever Mondria (een oude studievriend van Frans): 'waar blijf je met een goede beschrij ving?' Vanaf dat moment ben ik dagelijks zaken afgelopen om zo'n speelding te bemachtigen. Pas op 25 oktober lukte me dat" Z'n vrouw die zich verheugd had op een weekeindje samen uit in een bungalow, had nauwelijks aanspraak op haar man, omdat hij in dat bewuste weekeinde vrijwel constant met de magie bezig was. Ze lacht: "We hebben nog wel sa men gewandeld en gedineerd, maar voor de rest was Frans verlo ren aan de magie." Frans: "Het heeft me drie dagen en drie nach ten gekost om het ding onder de knie te krijgen. Het principe is be kend, maar het is toch verdraaid knap van die professor Rubik om zoiets uit te vinden." UITDAGING Eigenlijk was het net als met de kubus, een soort uitdaging voor Frans Schiereck, die van beroep docent Informatica aan de HEAO in Rotterdam is en ooit wiskunde studeerde. Zijn hele leven bestaat uit uitdagingen en wedstrijdjes houden met zichzelf. Toen Frans de ringen binnen enkele secon den op hun plaats en verward kon maken, belde hij uitgever Mondri- a met de mededeling dat hij aan het schrijven van het 'magic'boek begon. Hij beloofde: binnen 14 dagen af! De uitgever: 'het mag ook eerder klaar zijn' En zo maak te Frans er weer nachtwerk van om de yitdaging binnen een week geneed te krijgen. Z'n drie doch ters kregen de opdracht het boek je aandachtig te lezen met de magie erbij, om te zien om hij eenvoudig genoeg geschreven had. Alle drie hadden ze op- en aanmerkingen, waarmee hij reke ning hield en enkele zinnen in de handleiding een andere wending gaf. De meisjes hadden de magie, dankzij het boekje, binnen korte tijd onder de knie. Nu zijn ze zover dat ze de magic - in welke stand ook - binnen zeven a acht se conden in de goede stand krijgen. DRUKKER De eerste maandag in noivember vertrok hij - na een slapeloze nacht - 's morgens al om zes uur naar de drukker in Drente. Deze had ook het kubus-boekje ge drukt. "Een gekke vent die even enthousiast is als ik en inmiddels al een vriend van me is gewor den." Die maandag had Frans, zoals elke maandag, vrij en bleef de hele dag bij de drukker totdat zijn geesteskind gedrukt was... Toen was het al bijna midder nacht...Opgetogen keerde hij huis waarts...Zo fris als een hoentje en blakend van enthousiasme stond hij de volgende ochtend weer voor z'n studenten...Natuurlijk kon hij het niet laten om ze te ver tellen van hetgeen zich de vorige dag voltrokken had..."14 Novem ber komen de boekjes in de boek handel." zo beloofde hij z'n leer lingen. DANSENDE POPPEN Edoch...Vrijdag 7 november wa ren de poppen aan het dansen. Wilt u er tijdens de feestdagen 'ns lekker tussenuit? Kom dan tussen 23-31 december naar de Internationale Kookmanifestatie in het Woonadviescentrum in Houten. Daar próéf je gewoon het buitenland. Elke dag laat een kok van een andere nationaliteit zien hoe gerechten in zijn land worden bereid. Verder kunt u in Houten demonstraties zien van alle grote fabrikanten van keukenapparatuur. Parnassus, de landelijke groep boekhandels, heeft er 'n tentoon stelling van boeken op culinair gebied. Keukenpartners staat er met prachtige keukens en in het Woonadviescentrum zélf kunt u veel nieuwe woonideeën opdoen. Goed Idee, zo'n Internationale Kook- manifestatie. Uiteraard georganiseerd door de Goeo Idee Winkets, de zaken voor praktische en stijlvolle kookartikelen. J Dagelijks geopend van 10.00 uur tot 17.00 uur. Eerste Kerstdag en zondag 28 december gesloten. 24 en 31 december tot 14.00 uur. Woonadviescentrum, Meidoornkade 24 Houten,aan de A27, afslag Houten. 55 Noordelijke Dwarsweg 80 - Zevenhuizen - Tel. 01802-1463 "Er kwam een telex uit Engeland wat of de uitgave van het boekje wel betekende. Maandag volgde er een brief van de advocaat van Rubik met de eis: stoppen met uit geven en distribueren. Op de voor raad werd beslag gelegd bij het centraal Boekhuis. Zoiets kan in Nederland. Zonder dat het bewe zen is dat je fout handelt kan een ander beslag op je spullen laten leggen. Jij moet dan maar met be wijzen komen dat je niet fout zit. Wij bleken, of de uitgever dan in dit geval, wel fout te zitten, want we hadden Rubik's naam ge bruikt...Er was al een gedeelte naar de boekhandels...Dit proces betekende een enorme strop voor de uitgever. Tegen hem werd door Rubik's advocaat een proces aangespannen... - niet tegen mij zoals sommigen beweren - Ik had erg medelijden met Mondria, het betekende voor hem een grote fi nanciële strop want hij verloor. Hij moest aan drie voorwaarden vol doen: De titelnaam Rubik niet meer gebruiken, het attribuut niet meer in oplossingsstand op de voorzijde en een grote adverten tie plaatsen met excuses. Het laat ste hoefde tenslotte gelukkig niet. Niet alleen de boekjes moesten worden vernietigd - terwijl er al veel kosten voor gemaakt waren - ook de proceskosten liepen in de duizenden...Achteraf blijkt dat de uitgever ook het boekje van de kubus niet op de manier waarop het destijds onder Rubik's naam geving verscheen, had uit mogen geven. Alhoewel er toen geen mal heur uit voortkwam had dat nu ook niet behoeven te gebeuren als we het van tevoren geweten hadden hadden we de naam ze ker weggelaten. De advocaat zei hierover: "het is eigenlijk net zo als met door het rode licht rijden. De ene keer lukt je dat en de vol gende keer word je gegrepen." Donderdag 27 november kwam de uitspraak van de rechtbank dat Mondria de zaak verloren had en in datzelfde weekeinde besloot hij tot heruitgave. Nog even voor de goede orde: er zijn auteursrech ten overschreden, want Rubik heeft zelf (nog) geen boekje over de magie geschreven... Telefonisch werd met de drukker de omslag besloten en maandag 1 december rolden de eerste nieu we boekjes van de persen." Wie de tweede Hon gaarse kwelling wil kopen kan even bij de plaatselijke boekhandel-kiosk informeren om de kosten behoeft men het niette laten om de kwelling van Rubik door Frans uit de doeken te laten doen.... VAN HOREN EN ZIEN DE BESTE.. - -i p. r- p l Schiedam, St. Liduinastraat 1, tel. 010-426.76.49. Schiedam, HofvanSpalandö tel. 010-470.17.30. Rotterdam, Vierambachtsstraat 73 tel. 010-477.25.45. Maassluis, Noordvliet 25. tel. 01899-1.22 Zevenhuizen, Burg. Boerstraat 2, tel. 01802-30.50

Dorpskrant | 1986 | | pagina 10