H.J. HOE LEVEN ZIJ IN MOERKAPELLE? ESHUIS GEBR. VENTE BROOD- en Tropica Bibliotheek ATTENTIE!!! Schaatsen BANKETBAKKERIJ APPELTAARTJE sosoooooooooooeoooocooc Kerstboom bestellen VERBEEK, handel in bo men en planten bellen! 01793-1373 AUTOMOBIELBEDRIJF Voor de vierde keer een interview met iemand van een andere herkomst. Dit keer het echtpaar Van Geffen-del Rosario Rubiales. Hij woont sinds 14 jaar in Moerkapelle en is Nederlander. Zij kwam 6 jaar geleden en heeft (nog) de Spaanse nationaliteit. Twee kinderen: Nelleke van 5 jaar en Bennie van ruim 3 jaar Gran Canaria Las Palmas - In deze donkere dagen voor Kerst zou je best eens een hele dag van zomerse zon willen genieten. Dat kan in Ne derland niet en daarom wijken er velen in de winter uit naar Spanje en met name de Canarische eilanden. Dat doet ook het echtpaar Van Gef fen-del Rosario Ribiles uit Moerkapelle, echter met de bedoeling om Kerstfeest te vieren met de familie, in Las Palmas. Désiré Van Geffen is namelijk geboren en getogen op dit zonovergoten Spaanse eiland. Al heeft ze geen heimwee naar haar geboorteland, toch verlangt ze er erg naar om haar moeder, zuster en broers weer te zien. Dat gebeurt meestal maar eenmaal per jaar: met Kerstmis. Hoe een romance begon De afgleopen zomer was het zes jaar geleden dat Désiré haar toe komstige echtgenoot ontmoette in de badplaats Torremolinos in Spanje. In juli 1980 was ze daar met haar moeder en broers op va kantie. Ben van Geffen uit Moer kapelle, die met enkele vrienden daar eveneens vakantie hield, zag de donkerogige donkerblonde Spaanse schone en was meteen verliefd op haar. Het was weder zijds. Hij kende enkele Spaanse woorden, ongetwijfeld genoeg om zijn liefde voor haar te ver woorden...Omdat Ben vrijwel di rect door haar familie als vriend van de dochter geaccepteerd werd, werd hij ook uitgenodigd voor de maaltijden. En toen ze af scheid namen beloofden ze el kaar in december weer te ontmoe ten. Ben zou haar dan in Las Pal mas op komen halen om naar Ne derland te gaan...Direct na hun af scheid zette Désiré zich aan het schrijven...elke dag een brief met ..een Spaans werkwoord, met alle tijden dus b.v. in het Nederlands 'zijn' (ik ben, jij bent, hij is, wij zijn enz., in heden, verleden, toeko mende tijd enz.). Elke dag een brief betekende niet dat Ben ook elke dag een brief ontving: Op zon dag niet, op maandag niet, maar op dinsdag b.v. drie brieven, van de afgelopen dagen, net hoe de postbestellingen liepen. In totaal kreeg hij 63 brieven in twee maan den. Ben schreef elke week twee brieven terug in het Spaans, met behulp van de geleerde woorden en een Spaans woordenboek. Zo leerde hij snel Spaans, maar Dé siré geen Nederlands.... LIEFDE KOORDEN Ondanks het feit dat ze nauwelijks een woord Nederlands sprak en helemaal niet wist wat haar wacht te, nam ze het kloeke besluit, haar aanstaande bruidegom in okto ber al te gaan bezoeken....Nou ja, bezoeken...het werd een blijver tje..! "Op 15 oktober belde ik Ben op om te zeggen dat ik op 17 oktober zou komen...Natuurlijk was hij erg verbaasd. Hij beloofde me af te halen...Thuis werd ik geplaagd door m'n broers die me waar schuwden wat me te wachten stond. Ik had namelijk m'n baan als operatiezuster in het zieken huis van Las Palmas al opgezegd. Er was wel beloofd dat als ik spijt bad en binnen twee jaar terug zou keren, ik m'n baan weer terug kreeg. Ik had wel alles geregeld om voorgoed naar Ben te gaan, want ook m'n auto had ik ver kocht....Op 17 oktober 1980 kwam ik voorgoed in Moerkapel le" lacht ze. Ze spreekt redelijk goed Neder lands, alhoewel ze dat erg lang zaam leerde, omdat er weinig ge legenheid voor haar was om Ne derlands te leren, vanwege de geboorte van de kinderen. Ook spreken Ben en Désiré Spaans met elkaar en worden de kinde ren tweetalig opgevoed. Ze heeft nog wat moeite met de h. en zegt in plaats van heel: 'eel', maar ze weet zich goed te redden in de Nederlandse taal. "In Moerkapel le heeft iedereen me goed opge vangen. Ze begrepen in de win kels altijd wat ik bedoelde...Als de drogist hoort dat ik naar Spanje ga, zegt hij altijd: de groeten aan je moeder!. Iedereen is hier erg aar dig. Eerst had ik niet zo met de mensen te maken, maar nu de kinderen groter worden ontmoet je er steeds meer, ook door school Ik help een ochtend en een mid dag op de school van Nelleke (IJP Keijzerschool). Dat is erg leuk. Ik leer dan ook gelijk beter Neder lands. Ik ben al diverse vriendin nen en door de vogelvereniging krijg ik ook meer contacten." Ze vertelt dat ze sinds twee jaar lid is van de vogelvereniging Tropica en laat met gepaste trots de twee bekers zien die ze met haar vogels op de laatste tentoonstelling heeft gewonnen. Désiré heeft ca. 14 vo gels die tijdens hun afwezigheid bij een tegenoverwonende buur vrouw worden ondergebracht. De mooiste vogels - prijswinnaars van de tentoonstelling - brengt ze onder bij een lid van Tropica, omdat ze een speciale benade ring verdienen "Als we weg zijn wordt er wel op ons huis gepast hoor" lacht ze "door Ben z'n ouders. Dat zijn he le fijne mensen. Erg lief voor me, gelijk al vanaf het begin. Ook Ben z'n broers en zussen zijn erg aar dig voor me. We zien elkaar niet zoveel, omdat ze allemaal kinde ren hebben en het er nogal veel zijn: elf. Doordat ik voel dat men sen mij als buitenlandse accepte ren en lief voor me zijn, vind ik het hier heel fijn wonen. SCHAKER We hebben diverse vrienden..dat komt ook wel door Ben. Hij is goed in schaken en gelukkig doet hij dat nu weer." (dat hij goed in schaken is bewijzen de vele be kers die in een kastje staan uitge stald). Ben, die ook bij het ge sprek aanwezig is, evenals de kin deren, die aanvankelijk muisstil keurig opgeprikt meeluisterden, maar toch liever gaan spelen, straalt als hij over schaken praat. Hij is daar dan ook uitermate in bedreven. Ben zou kampioen van de schaakvereniging kunnen wor. den, ware het niet dat hij vrijdag 19 december niet aan de laatste competitie-avond deel kan ne men. "Ik verwacht dat nu dokter Vroegindeweij kampioen wordt." Ben vindt dat niet zo'n punt - lijkt ons...Hij doet het graag en geniet van elke vrijdagavond in dorps huis Op Moer. "Ja en meestal komt Désiré me ophalen...We drin ken daar dan samen nog wat en wandelen gezellig samen naar huis. Ik ben er best trots op dat zij de enige echtgenote is die zoiets doet. De andere vrouwen zie je zei den. De schakers noemen haar dan ook 'de koningin'." Een lo gische gevolg van een hele avond de koning op het schaakbord van je tegenstander in de gaten hou den? of omdat Désiré ook iets vorstelijks over zich heeft: aardig uiterlijk, gracieuze manieren, mooie haren en uitermate ver zorgde handen? "O, die handen" lacht ze als we onze bewondering uiten over haar lange gelakte na gels..."wij houden er erg van om onze handen goed te verzorgen. Ik kan dat ook. Vriendinnen doe ik manicuren en pedicuren." NATURALISATIE Tenslotte praten we noq over haarthuisvoelen in Nederland: Ze verlangt niet terug naar haar land. Wel heeft ze af en toe heimwee naar de familie. "Ik heb voor Ben gekozen. Ik ben met Ben ge trouwd in Nederland. Nelleke is in Spanje geboren en Bennie in Ne derland. Allebei zijn ze wel in Spanje gedoopt. Dat had speciale redenen. Mijn familie moest erbij zijn, vonden wij. Door omstandig heden - mijn moeder zorgt nog voor mijn broers - is er nog nooit van gekomen dat zij naar ons toekwamen. Daarom gaan wij naar de familie. Mijn hart is Ben en de kinderen, daarom houd ik van Nederland. Binnekort gaat mijn liefste wens in vervulling. In februari of maart word ik Neder landse..." Ben doet een vrij ingewikkelde procedure uit de doeken, die te maken heeft met de Spaanse (vreemdelingen)wetgeving. Dat Désiré toen ze trouwde de Spaan se nationaliteit niet wilde opge ven, maar er niet van op de hoog te was dat ze twee nationaliteiten kon houden. Thans is dat niet meer mogelijk omdat een aan vraag hiertoe binnen drie jaar na het huwelijk moet worden gedaan Zou u - met zoveel Nederland se mensen om u heen, niet eens af en toe met Spaanse vrouwen of Spaans spreken den willen converseren? vra gen we Désiré aan het eind van het gesprek. "In Zevenhuizen wo nen er enkelen!" "Nee, ik denk niet dat het goed is. Ik praat thuis met Ben en de kinderen al Spaans en een beetje Nederlands. Ik moet juist proberen meer Nederlands te spreken en heb daarom liever Nederlandse contacten." Vogelvereniging Tropica uit Moer kapelle houdt op 23 december om 20.00 uur een kaart- en jo- keravond in Op Moer. De bibliotheek is gesloten op: woensdag 24, donderdag 25, zaterdag 27 en woensdag 31 december en op donderdag 1 januari! Kerstboom in pot - met kluit - afgekapt - blauwspar en nieuw is de boom uit de Oekraïne. 12 en 19 december staan wij ook op de markt in Moerkapelle! Ook verkoop Pr. Willemstr. 8. GRATIS THUISBEZORGD (alleen in Moerkapelle) Ook verkoop Moerkapelse Zijde Wij wensen u Prettige Feestdagen en een Voorspoedig Nieuwjaar! In de afgelopen week vond het jaarlijkse schaatsevenement plaats van de Heineken-zesdaag- se. Zes avonden achter elkaar wor den de wedstrijden verreden over de 'echte' marathonafstand van ca. 42 km. De wedstrijden vonden plaats achtereenvolgens in Assen, Groningen, Eindhoven, Alkmaar, Amsterdam met als finaleplaats de nieuwe schaatshal in Heeren veen. Vooral door de enorme reis afstanden is deze zesdaagse een ware uitputtingslag want er moet bijna 2500 km. gereisd worden. Vanuit Zevenhuizen werd natuur lijk deelgenomen door de mara- thonploeg van Klaas Verweij. Om het reizen zo aangenaam moge lijk te maken had Klaas Verweij een camper ter beschikking ge steld waarin zelfs een warme dou che was ingebouwd. De Verweij- ploeg startte met zeven deelne mers, waarbij Alex Jansen helaas ontbrak omdat hij eind november bij inlevering van deze bon bij aankoop van eer: brood a.s. vrijdag en zaterdag: van f 6,- voor f 4,50 Dorpsstraat 34 - Moerkapelle in Assen zo ongelukkig ten val kwam dat dertig hechtingen nood zakelijk waren. Tijdens de eerste wedstrijd bleek dat Assen geen geluk oplevert voor de Verweij-ploeg want dit maal belandde Gerrit Molenaar uit Waddinxveen in het zieken huis, gelukkig kon hij, na gehecht te zijn, weer dezelfde avond met de camper mee naar huis. We hopen dat beide ongelukkige rij ders snel zullen herstellen want tussen kerstmis en nieuwjaar vindt een tweede krachtproef plaats. Vrijdag 26 december is er een wedstrijd in Groningen. Op zaterdag 28 december wordt een marathon verreden in Den Haag, zondagmorgen vertrekken de rijders per vliegtuig naar Noor wegen, waar op uitnodiging van de Noorse Schaatsbond zondag 20 december en maandag 29 de cember twee marathons worden verreden, terwijl er op 1 januari alweer een volgende wedstrijd op het programma staat. In- en verkoop van uitsluitend 2 C.V., Diane, Visa, GS en CX. Gebruikte onderdelen Spuit- en plaatwerk Vlietkade 17a - Zevenhuizen Z-H- Tel. 010-550456

Dorpskrant | 1986 | | pagina 8