BOODE tweewielers f C. KOREN 1987 VOOR BEGRAFENISSEN DE KOORNMOLEN Dansschool Waddinxvecn Voorjaarscursus Stijldansen voor beginners (paren) Ex-kerkeraadslid kijkt terug op z'n leven voor een knallend einde en een flitsend *A meer dan 150 soorten goedgekeurd vuurwerk op voorraad. Vanaf 27 dec. te bestellen afhalen: 30 en 31 december. Dorpsstraat 103 - Zevenhuizen Tel. 01802-1420 óiöoi KJOoiT aier vwzueoK Discrete en keurige verzorging Alle medewerkers van Zwembad-Sauna wensen u fijne Kerstdagen en een gezond Nieuwjaar! Als u nog eens iemand zoekt voor een interview dan moet u meneer Den Hertog maar eens bezoeken. Hij kan heel wat vertellen. Hij is 22 jaar ker- keraadslid geweest." Dat zei de hervormde predikant ds. J. Harteman (die binnenkort de hervormde gemeente van Moerkapelle gaat verlaten) op de Nieuwjaarsreceptie in het gemeentehuis van Moerkapelle, nu al weer bijna een jaar geleden. Tevens werden we voorgesteld aan de be wuste persoon: een rijzige, aardige man met een mooie grijze haardos, naar schatting aan het eind van de zestig jaren.... Een jaar lang hebben we deze tip onthouden om - bij leven en welzijn - hem in de laatste krant van dit jaar eens wat over zijn leven, maar in hoofd zaak over zijn 'ambtsperiode' te laten vertellen.... Dat gebeurt op een middag in alle rust. Lorre, de sprekende papegaai krijgt een zoethoudertje en mag op een houtje bijten, zodat hij het ge sprek niet stoort met z'n opmerkingen. Bij het maken van de afspraak bij hem thuis, kwamen al tal van herinneringen naar boven, af en toe door zijn vrouw, op de haar eigen toch wel bescheiden wijze, aangevuld.... Helaas is ze nu niet aanwezig omdat ze op een kleinkind moet passen. wel een bijzonder iets moet zijn en veel sneller droogt als de 'namaak houtnerven' die met olie op hou ten deuren worden aangebracht. KNUTSELEN als VAKANTIE Omdat het gezin den Hertog acht kinderen telt - die inmiddels alle maal uitgevlogen zijn - was een vakantiereisje te duur. "Toen we als gezin nog 'op' het dorp woon den, naast de kerk, hebben wij: de grote zoons met vader als opzich ter, een grote schuur met garage en een duivenhok met volière ge bouwd in de vakantie..." en nu: HET AMBT en een kerkelijk overzicht...."In de tijd dat ds. Boertje - die stond hier van 1958 tot 1968 ben ik in de kerkeraad gekomen. Tussentijds in 1966. Degene voor wie ik in de plaats kwam had al drie jaar van de vier jarige-ambtstermijn ver vuld, zodat ik na één jaar op nieuw bevestigd werd. (je kunt in de herv. kerk uiterlijk drie ambts termijnen zitting hebben in de ker keraad, met een tot. van 12 jr. De heer Den Hertog kwam zodoende maar tot 9 jaar)."Jan v. Kralingen, welbekend in die tijd als De Ijs beer van voor de oorlog - zat ook in de kerkeraad. De tijd die hij aan het kerkelijk leven gegeven heeft en de verzorging van het kerkblad zijn vele jaren geweest. Maar ja, z'n leeftijd noodzaakte hem op te stappen. DE OUDERLING Kerkeraadslid betekende, naast huisbezoeken: elke maand kerke- raadsvergadering. Destijds wer den die in de pastorie gehouden, in de studeerkamer van de domi nee. Dat duurde dan van acht tot elf uur, of nog later. Maar altijd kregen we mevr. Boertje een kop zelfgemaakte soep gepresen teerd. Heerlijk! We hebben toen ook een droeve tijd meegemaakt. Mevr. Boertje werd ernstig ziek en na een geduldig gedragen lijden overleed zij en mocht zij naar de plaats gaan waar geen pijn en traan meer gelaten wordt. Uit de periode van ds. Boertje herinner ik me dat er veel in Moerkapelle georganiseerd werd. Zo bestond in 1967 de kerk 300 jaar. Er wer den zelfs vliegtochten gehouden waarvan de kosten 25,- per persoon waren. In 1968 vertrok ds. Boertje naar Krimpen a.d. IJs- sel. Daar ik in die tijd scriba was (secretaris v.d. kerkeraad) kreeg ik in de vakaturetijd ontzettend veel werk. Maar de heer Van Herik was de man die mij van het administra tieve werk verloste. Daarnaast wa ren er veel extra vergaderingen door het beroepingswerk. De be dankjes van de diverse predikan ten, lieten je de moed bijna zak ken. Anderhalf jaar ging voorbij en het elfde beroep werd uitge bracht, en wel naar ds. J.W. v.d. Sluijs, die in Putten woonde (hij was geestelijk verzorger in het leger) Die tijd van wachten en de bezoeken die al vele malen ge bracht waren bij de voorgaande beroepen, vroegen veel geduld, gebed en volhardend geloof. Maar ditmaal mocht het antwoord "Ik kom" zijn. Wat waren we blij. Het was ook het enige wat hij zei toen ik hem opbelde. Ik zei: Dank u wel. Hij antwoordde: u bent ver keerd aangesloten Den Hertog, je moet niet bij mij wezen, maar bij de Here." DS. V.D. SLUIJS Ds. v.d. Sluijs was en is een enthou siast persoon, wat verwondering wekte bij kerkeraad en kerkvoog dij. Het jeugdwerk bloeide weer op en na een paar jaar werd 'De Rank' gebouwd voor het jeugd werk." (de bouw van de rank ge schiedde gedeeltelijk door handi ge handen van kerkmensen, de heren D. Houweling, G. Hanse en A. den Hertog schonken hun werkuren gratis voor het goede doel (o.a. centrale verwarming en LEVENSLOOP Om het geheel ordentelijk te laten verlopen volgt hier eerst een na dere kennismaking met de heer A. den Hertog, die op 25 februari 1917 in Moerkapelle het levens licht aanschouwde. Hij was zoon van een klompenmaker en riet dekker die dezelfde naam droeg. Op 13-jarige leeftijd ging hij op 1 mei 1930 als leerling-schilder naar Huisman sr., de schilder in Moerkapelle. Daar bleef hij twee jaar. "Ik had geen zin om het am bacht van mijn vader op te volgen, daar ik vond dat zijn vak 'klom penmaker' maar een ondankbaar beroep was. In een paar weken zagen de klompen er vertrapt uit en werden alweer tot kachelhout gedegradeerd. Het rietdekken be zag ik zo: zelf zat je in de regen op het dak en een ander hielp je droog te blijven. Daarom besloot ik schilder te worden. Ik heb ver schillende 'bazen' gehad. In Wad- dinxveen werkte ik 18 jaar bij Van Tilburg, 4,5 jaar bij Buitelaar in de nieuwbouw en in Boskoop voor deN.S. bij Mulder, 4 jaar...De laat ste 20 jaar voor m'n vervroegde uittreding, bij C. Huisman jr. Ook heb ik nog een paar jaar als zelf standige gewerkt, maar dat was 'armoe' lijden, omdat ik veel te goedkoop werkte. MET PENSIOEN Nu ben ik al 8 jaar met pensioen, maar dat wil niet zeggen dat ik stil zit. Zo hier en daar is er nog wel wat op te knappen of te helpen." Zo maakt de heer Den Hertog muziekstandaards en bankjes.... Maar een bezigheid waarover hij pas op het allerlaatste moment iets vertelde, mag zeker niet on vermeld gelaten worden: hij is namelijk een expoert in een techniek die 'houten' genoemd wordt. Dat is: met een lak op cel- 'ulosebasis een laag op gladde pa nelen aanbrengen. Dat moet ont zettend snel gebeuren, omdat de 'ak snel droogt. Door de speciale wijze waarop hij dat doet lijkt het usof er een houtstructuur op een dak is aangebracht. Deze 'hout'- techniek past hij al jaren toe op wagens van de Bijenkorf en de hema. Dit jaar deed hij dat maar l^fst op de carrosserie van 11 wa gens, op diverse plaatsen in het land bij carrosseriefabrieken. We van de Bijenkorf zijn door gaans zo'n 12 meter lang. De wagens van de Hema zijn zgn. 'af bakken' en zijn 4,5 meter lang. Van de eerste doet hij er één op een dag, van de tweede twee. Hij ontsluiert de techniek en vertelt over het opbrengen van een saus otet kleur en hartpartijen: de ba- j 'eur is er meestal een met een unne saus met twee componen- enlak. We begrijpen er niet veel an' maar wel zoveel dat het toch schilderwerk). KOFFIEKANAAL In die periode en ook voordien tijdens kerkeraadsvergaderingen werden 'sloten' koffie geschon ken door mevr. A. den Hertog. Men woonde immers vlak naast de kerk...Thans is dat niet meer het geval. De nieuwe drogisterij van de fa. Van Vliet staat op de plaats waar vroeger hun woning stond. Nu woont het echtpaar al enige jaren naast de brandweer garage in de Raadhuisstraat. Door president kerkvoogd Brou wer werd die talrijke koffie- stroom aangeduid als 'kanalen' koffie in zijn dankwoord aan haar, bij de opening van De rank. Ook stond hun woning altijd open voor gastpredikanten. Vooral in de vakaturetijd waren het predi kanten van buiten de gemeente die met genoegen na de dienst een kopje koffie ten huize van de fam. den Hertog genoten. Trou wens, iedereen kon en kan altijd bij dit echtpaar terecht en wordt gastvrij onthaald.... NIEUWE PREDIKANT Zoals gebruikelijk in de Herv. kerk kan een predikant na vier jaar be roepen worden door een andere gemeente. Zo ook ds. v.d. Sluijs, die naar Amsterdam getrokken werd. Weer brak er een vakature tijd aan maar in die periode was de heer Den Hertog niet meer actief in de kerkeraad, want zijn ambtstermijn was al verlopen. Twee jaar later kwam hij als dia ken terug. Zijn taak bestond o.a. uit het rondbrengen van de band recorders met de praak van de afgelopen zondag, bij zieken en aan huis gebondenen. Toen nog zware attributen: en maar sjou wen, soms 8 zieken per week. Dit kostte de heer Den Hertog veel tijd, want overal maakte hij wel een praatje. Hij herinnert het zich als een fijne tijd, die vorig jaar december afliep. "Je had veel contact met mensen en hoort van lief en leed. Maar nu nog even terug naar dominee de Jong, Die was candidaat toen hij het beroep aannam naar Moerkapelle. De tijd dat hij hier gestaan heeft is ruim vier jaar. Het was een goede tijd, hij was erg actief in de gemeente en in hef jeugdwerk. Daar ik altijd de kopy van de kerkbode ontving en op orde legde voor de drukker, hadden we veel aanloop van o.a. de dominee en kerkelijke verte genwoordigers. Maar ook domi nee De Jong werd niet met rust gelaten en in 1979 nam hij het be roep aan naar Middelharnis. Het was om moedeloos te worden. Weer er op uit om een nieuwe predikant te zoeken. Verschil lende beroepen volgden, maar zonder succes. In die tijd dat de candidaten afkwamen en beroep baar werden deden wij een be roep op cand. J. Harteman (in 1980). Hij woonde in Veenendaal en nam ons beroep aan. Helaas vertrekt hij binnenkort naar Wijk bij Heusden. VIER DOMINEES Zodoende mocht ik vier predikan ten meemaken. Van elk krijg je bepaalde dingen mee an aan ie der blijf je herinneringen houden. Ds. Boertje was en is misschien nog wel, een verstokte roker tij dens de vergaderingen was het nogal eens erg mistig. Ds. v.d. Sluijs hield van opschieten, want na een vergadering ging hij nog gerust een bezoek afleggen, dat soms uitliep tot middernacht. Ds. De Jong was veel in de gemeente en fietste van de één naar de ander en was zodoende weinig thuis. Ds. Harteman is de man van de studeerkamer. De zieken die in het ziekenhuis liggen worden trouw bezocht maar verder zien we hem alleen op de contactmid dagen eens in demaand. UIT DE KERKERAAD Mist u de kerkeraadswerk- zaamheden? "Aan de ene kant wel en de andere kant niet. Ik ben er nu bijna een jaar uit en zit sindsdien naast m'n vrouw in de kerk. Dat vind ik fijn, al moet ik eerlijk bekennen dat het eerst wel moeilijk was om buiten de kerke raad te staan. Maar nu heeft het ouderenkoor weer al mijn aan dacht. 't Geeft veel genoegen en zeker niet te vergeten het Wad- dinxveense mannenkoor De Gouwestem, waarvan ik lid ben" aldus de heer A. den Hertog. stopwcoit i/wewefiL w je 2AVMEN GEBQuik OITUD DE KjEILIGHelOSbOUT vcoe wet ABusTEKeu HOV0 HET WM0EU0 vuoöueat; (jcoit IM 06 HAIOO stee*: pjleh ctaeev «r w sen PujeArsmuoMiu) or m een a fles.en hlleeu met aesmetcTe bbh OAAC- M£AJZ£AJ OF OtBR-SM cvmti urne. wvo oc zoned eeu Zevenhuizen en omstreken - Nrd. Dwarsweg 44 - 01802-1370 Wij zien u graag op onze NIEUWJAARSRECEPTIE op zondag 4 januari tussen 10.00-13.00 uur. Wilt u in 1987 goedkoop zwemmen, koopt u dan VÓÓR 30 DEC. A.S. nog een tienbadenkaart of een jaarabonnement. TIENBADENKAARTEN: tot 16 jaar van 24,00 worden per l-l-'87 24,75 16 jaar en ouder van 31,75 worden 32,75 JAARABONNEMENTEN: tot 16 jaar van 108,- worden 111,25 16 jaar en ouder van 144,- worden 148,25 voor gezinnen van 252,50 worden 260,- Enkelbad-kaartjes worden tot 16 jaar 2,80 16 jaar en ouder 3,70 Staringlaan 19 2741 GA Waddinxveen TEL. 01828-16000 Aanvang: dinsdag 6 januari 1987 om 22.00 uur en donderdag 8 januari 1987 om 19.00 uur. Volledige cursus, dus aansluiting op 2e jaars in september. Einde cursus ca. half juni. Informatie en inschrijving telefonisch of aan de dansschool, dagelijks tussen 19.00 en 23.00 uur. OOCCOOOOCCCCCCCCOSOOOOCOOi

Dorpskrant | 1986 | | pagina 13