Bestuurder geeft de pijp aan Maarten Music Box en Sky Channel in Zeven huizen Sponsor-lopen Duimen draaien voor Max van der Pol? Zeker niet! ATTENTIE De openingstijden tijdens de feestdagen van: SPAR H. DE KOOTER en ALBERT H El JIM WOENSDAG 54 DECEMBER: geopend van 8.3Q tot 17.0Q uur. woensdag zijn wij OOK TUSSEN-DE- MIDDAG open! ZATERDAG 57 DECEMBER: geopend van 8.30 tot 16.QO uur. OUDEJAARSDAG; woensdag 31 december: geopend van 8.3G tot 16.00 uur zonder tussen de middag te sluiten! SPAR H. DE KOOTER ALBERT HEIJIM M. v.d. Hax van der Pol heb ik twee jaar als voorzitter van het Rabobankbestuur jeegemaakt. Het was een fantastische voorzitter, iemand die alles snel :oor heeft; alle argumenten rustig aanhoort en alle voor en tegens voor jchzelf eerst op een rijtje zet, alvorens tot een besluit te komen. Deze was ■an ook altijd gebaseerd op democratische besluitvorming en de meer- ierheid van het bestuur" iFSCHEID - Deze woorden werden door bestuurslid Frits van Harten ,itgesproken tijdens de onlangs gehouden algemene ledenvergadering aide Rabobank Zevenhuizen/Moerkapelle bij het afscheid van voor ier Max van der Pol. De heer Van der Pol heeft 32 jaar in het bestuur ran de Rabobank gezeten, waarvan 16 jaar als voorzitter. :en andere vrijwilligersfunctie «elke hij gedurende een even zo lange periode vervulde lag op het kerkelijk terrein. Hij was mede- iprichter en voorzitter van de /ereniging voor Vrijzinnig Her- irmden. Die taak beëindigde hij ;n jaar geleden. Hij was vele ja- .n zeer actief - zeker meer dan !5 jaar - voor de Hollandsche Mij. jn Landbouw hier ter plaatse, ier jaar gemeenteraadslid voor eV.V.D., en - bij de oprichting - id van het dagelijks bestuur van Stichting Bejaardenhuisves- ing. ifscheid nam hij ook van het loofdbestuur van landpachters. De functies die hij nog heeft zijn: bestuurslid van de verenigde Weegbruggen N.V. en bestuurslid ■ande biljartvereniging Hotel Vos De eerste functie kost nauwelijks loeite en energie: slechts één ver jadering per jaar en de tweede is ren recreatieve. De heer Van der Pol mag namelijk graag een par- ajtje biljarten.... Wat het afscheidnemen van eerder vermelde functies be seft vragen we de heer Van der Pol of het hem geen moei te gekost heeft om alles lot te aten. Natuurlijk kost dat moeite, maar ben nu 65 jaar geworden en dndt dat anderen het maar van ie over moeten nemen. M'n op pers zijn mensen met haart 'aarvoor ze staan." "1st u uw dagelijkse omgang 'iet met het kerkbestuur en de contacten met de Rabo- )ank? "Ik vind het op dit mo ment nog een gemis dat ik bij aller lande zaken niet meer betrokken maar ik hoop van de zijlijn 'les nog mee te kunnen maken, neb bewust de keus gemaakt en n°et zelf nu afstand nemen. Ik :nd dat je op het hoogtepunt van roem moet kunnen stoppen. Jet moet niet zo zijn dat ze je uit !en bestuur gaan 'stemmen'." foi zover de inleiding op het ver aal over een man die zielsveel 'an Zevenhuizen houdt...ja het ^n MOORDGEMEENTE vindt ""in te wonen en zeker niet van an is voorlopig de prachtige Eli- 'oethhoeve aan het Noordeinde verlaten. jïji verhaal begint op een tijdstip ««venhuizen - naar zijn zeg- fi" in de omliggende gemeen- i bekend stond als 'heidense' .erneente, omdat het liberalisme "oogtij vierde en iedereen jMb doorgewinterde libe- j huldigt hij ook de noggelden- cevenhuizense gedachte van e" en laten leven'. "In Zeven- Ten wordt er niet geoordeeld. I n laat elkaar vrij. Waarschijn- en'k j°r b>eeld het idee van Jat i °ens dorp ontstaan, om- Pter u9ak 'n ar|dere plaatsen 'es "et tegenovergestelde en is" zo 2eqj ZIJN LEVEN Max van der Pol werd 7 december 65 jaar geleden geboren op de boerderij waar hij thans nog woont met zijn vrouw Marie en neef Willem. als akkerbouwer Zijn kennis op akkerbouwgebied verkreeg hij niet door studie, maar uit de praktijk. "Ik was zo driftig vroeger dat hem met tot twee keer toe een diploma heeft gekost. Eerst moest ik de MULO net voor het examen opgeven en later de Landbouwschool. Beide keren be trof het een driftige reactie. Later heb je dan spijt, maar is er geen weg terug...Toen ik drie jaar was is m'n vader overleden. Opa v.d. Wel, op de boerderij waar nu een kleinzoon van hem zit, heeft ons bedrijf toen nog een jaar met m'n moeder bestuurd, maar m'n moe der zag het niet zo zitten en ver trok met haar drie kinderen naar Voorburg. Daar woonden de ou ders van m'n vader. Opa v.d. Wel is toen in ons huis komen wonen (Elizabethhoeve) en zorgde voor have en goed, terwijl zijn zoon Arie met zijn vrouw de ouderlijke woning, aan het Noordeinde, be trok - toen nog onze buren, want het huis waar thans Jaap v.d. Wel in woont was nog niet gebouwd. In de vakanties kwam ik vaak naar Zevenhuizen. Van opa v.d. Wel - een praktijk-mens - heb ik vrijwel alle kennis van de akkerbouw opgedaan. Ik herinner me dat hij op 10 december 1960 is verdron ken in de Ringvaart aan het Noordeinde. Hij reed met iemand mee die een 'black-out' kreeg... In 1947 ben ik zelf gaan boeren in Zevenhuizen. Ik lag in de kost bij Arie v.d. Wel, want diens vader, opa dus, woonde nog op de Eliza bethhoeve. In de Haarlemmer meer had ik inmiddels ook mijn licht opgestoken en m'n toekom stige vrouw ontmoet. LEVE DE VOORUITGANG! "De akkerbouw heeft een hele evolutie achter de rug. Het behe ren van een dergelijk bedrijf thans is totaal verschillend als vroeger. Destijds had je flink wat personeel nodig, omdat vrijwel alles hand werk was. Alleen de korenbouw gebeurde toen al machinaal, maar het personeel was erbij onontbeer lijk (schoven zetten, laden enz.). Óok de spruitenpluk, bietenoogst etc.. Nu zijn deze oogsten geheel mechanisch. Ik noem het een ech te vooruitgang." RABOBANK Die vooruitgang maakte de heer Van der Pol ook bij de Rabobank mee. 32 jaar gelden heette die bank nog de Boerenleenbank. Hoe het daar toeging? "Wel, er was een wachtkamer en ernaast lag het kantoor. Iedere klant werd persoonlijk door de kassier be diend. De wachtkamer was een plaats waar je voor je plezier wachtte. Je kon je ook weieens vergissen, want als je op een za terdagmorgen binnenstapte en een volle wachtkamer zag, dacht je: 'nou dat duurt nog lang', maar dan bleek het dat de meesten al geholpen waren, maar gewoon weer gingen zitten, voor het ver handelen van de laatste dorps nieuwtjes." Na het overlijden van de heer B. Novel kwam de heer Van Weel den. Toen was het automatise ringsproces op de Raiffeisenbank al voortschrijdend. Hij werd in 1978 opgevolgd door directeur Ammerlaan. "Tijdens m'n be stuurstijd, heb ik ook twee voor zitters meegemaakt. Gerrit Oudijk twee jaar en Joh. Brouwer 16 jaar." Omdat de heer brouwer in Moerkapelle woonde en destijds hypotheektransacties mede-gete kend moesten worden door be stuursleden, was de heer Van der Pol de aangewezen persoon om te 'tekenen' namens de bank. Als teken-gemachtigde kwam hij daarom vaak met de notaris in contact. Hij was er zogezegd 'kind aan huis'. "Een jaar heb ik notaris Gallas nog meegemaakt. Met no taris Bos heb ik heel wat aktes gepasseerd. Sinds enige jaren heb ben de betreffende afdelings hoofden tekenbevoegdheid. Dus die contacten behoren alweer tot wat langer geleden..." GROEI Tijdens zijn bestuursperiode maakte de heer Van der pol enor me financiële groei mee van de bank en het personeelsbestand dat meegroeide, van 4 man tot 36! "Ondanks de groei van de bank, is er een prima werksfeer ge bleven. De contacten onderling, ook met het bijkantoor in Moer kapelle, dat ooit met zittingen in .het gemeentehuis is begonnen, zijn goed te noemen. Ik heb altijd geprobeerd om zelf ook een goe de bank met het personeel te hou den. Ze af en toe een hart onder de riem te steken. Wat betreft de technische kant groeide me de si tuatie wel wat boven het hoofd. Waar ik uiteindelijk meer bemoe ienis mee had was het beleid. Ik had elke week, als lid van de man dateringscommissie, contact met directeur Ammerlaan. Dan spra ken we de organisatie en lopende bankzaken door. Je had zwijg plicht, maar dat was voor mij geen punt. Als ik op de fiets of in m'n auto stapte was ik de zaak alweer kwijt. Natuurlijk kwam hetgeen besproken was, je wel weer in ge dachten als het nodig was, maar dat je als het ware een lopende allesweter was, is buiten kijf. Om dat ik van nature al weinig spreek kostte het me ook geen moeite om geheimen te bewaren. Soms hoorde ik op een verjaardag wei eens mensen spreken over zaken, die totaal anders la;gen, dan wat de volksmond beweerde. Dan zou ik weieens graag de zaak rechtge trokken hebben...Maar ik deed het niet, ik luisterde....en hield m'n mond." uit het bestuur en een nieuw bestuurslid: ir. Boersma Waarom koos de bank geen agra riër in het bestuur of een autoch toon? "Tja, wie had dat moeten worden. Het moest iemand zijn die zich op de dag ook vrij kan maken. Bovendien moet je van daag de dag letters gegeten heb ben om veel van de technische financiële zaken van het besturen van een bank af te weten. Je moet op de hoogte zijn van de agrari sche sector, maar bovendien fi nanciële kennis hebben. Zo ie mand is ir. J. Boersma. Ik wens hem veel sterkte toe. Hij is Land bouwingenieur en heeft zijn hele leven in landbouwkrinqen door gebracht. Hij is volledig op de hoogte van alle zaken die er bij de Rabobank hier en in de organisa tie afspelen. Hij is van beroep so ciaal voorlichter van de landelijke Christelijke boeren en tuinders- bond (C.B.T.B.)" TIMMEREN AAN DE KERK De heer Van der Pol heeft letter lijk en figuurlijk ook aan de vrijzin nig Hervormde kerk van Zeven huizen getimmerd. Ruim 33 jaar geleden kwam mevrouw Nobel erachter dat de Remonstrantse' Broederschap - wiens eigendom het kleine kerkje was, dit gebouw wilde verkopen. Men had name lijk het avondmaalzilver in de kluis opgeborgen en men kwam het halen, met de mededeling dat het naar Arnhem ging, en zo kre gen we argwaan. Na veel informe ren en praten, waarbij ook de heer Braber betrokken was, hebben we de stoute schoenen aangetrok ken en het gebouw aangekocht. Helaas was de preekstoel al aan de Geertekerk in Utrecht ver kocht. We kochten het gebouw omdat we wilden voorkomen dat in Zevenhuizen de remonstrantse en vrijzinnige gedachte verloren zou gaan. We knapten met elkaar het gebouw op en hebben de zaak ook organisatorisch op poten ge zet. Hoewel het ledental stabiel bleef, was er een jaar of acht gele den sprake van een kentering en dachten we erover om de kerk te sluiten. Gelukkig dat we dat niet gedaan hebben, want er is weer een hernieuwde groei en belang stelling. Zo'n zeven jaar geleden kregen we het aanbod om 'om niets' van een kerk uit Arnhem het doopvont over te nemen. Nu wordt er gedoopt onder auspici ën van de grote kerk. De toenma lige Hervormde predikant (33 jaar geleden) wilde niet praten met ons, zodat er een verwijde ring met de 'moederkerk' ont stond. Zijn naamgenoot stond in Delft als voorganger van de Re monstrantse Broederschap. Tij dens de periode ds. Enderlé werd het weer mogelijk om met elkaar te spreken en wordt er, in tegen woordigheid van een ouderling van de grote kerk, weer gedoopt door de dienstdoende predikant. Eigenlijk zou het een goede ge dachte zijn als er een lid van ons bestuur in de kerkeraad van de Hervormde gemeente was afge vaardigd Het zou niet nodig zijn elke ker- keraadsvergadering bij te wonen, maar op die manier zouden de modaliteiten in de Hervormde kerk, nog beter kunnen communi ceren." De heer Van der Pol z'n bestuursfunctie werd vorig jaar overgenomen door de heer Chr. Lafré uit Zevenhuizen. ALGEMEEN Over de Hollandsche Mij van Landbouw - waarin hij in het plaat selijke bestuur zeker ook 25 jaar zitting heeft gehad, praten we niet zo door, ook niet over de periode van zijn penningmeesterschap van de stichting bejaardenhuis vesting en de oprichting, waartoe oud-burgemeester A. Boer de stoog gaf (we dronken wel altijd nog een glaasje tot besluit van een vergadering!) Wel nog even over de raadsperio de, die maar vier jaar duurde om dat de V.V.D. in 1966 12 stem men te kort kwam vooreen twee de zetel. In deze korte raads periode maakte hij wel het af scheid mee van burgemeester Boer en de installatie van burge meester van 't Verlaat. "Gijs v.d. Broek (overleden) was m'n frak- tiegenoot. Met Cees Roos van de PvdA en de heer K. Herweijer (SGP) hadden we goede contac ten. Over zaken die spanden pols ten we vooraf eerst eikaars me ning, zodat je een beetje eens gezind naar voren trad. Het was een gezellige tijd, je was van alles op de hoogte wat er zich in de gemeente afspeelde en commis sievergaderingen waren er nog niet." De 'glaasjesperiode' ten ge volge van langdurige raadsverga deringen, maakte V.d. Pol niet meer mee. "De koffie die Bos schonk was ook prima." EN NU??? "Tja, ik blij m'n werk doen als land bouwer, bijgestaan door neef Wim. Dankzij hem thuis te weten zodat het bedrijf toch functioneer de kon ik veel doen....Daarnaast hou ik van reizen. Ik ben met Wim meerdere malen naar Amerika ge weest en zou nog wel grote reizen willen maken als m'n vrouw mee- wilde." Mevrouw v.d. Pol lachend: "maar ik blijf liever thuis... we heb ben allebei onze hobbies: ik m'n paarden en m'n man gaat graag uit. Nou we laten elkaar vrij. Als hij graag wel wil vind ik dat prima, voor mij hoeft hij het echt niet te laten hoor...Ik moet er ook niet aan denken dat we samen rondjes zouden gaan fietsen..." Van der Pol: "Ha, ha, nou, nee dat gaat niet, want jij fietst veel sneller dan ik." Wij zullen graag tot Uw dienst zijn en wensen U PRETTIGE FEESTDAGEN! Vanaf vrijdag jl. is het program mapakket van het kabelnet Zeven huizen uitgebreid met de satelliet programma's Music Box en Sky Channel. Music Box is te ontvan gen op UHF kanaal 35, het ka naal waarop voorheen België Waals 2 werd doorgegeven. Sky Channel is te ontvangen op VHF kanaal 4 plus, het kanaal waarop voorheen Nederland 1 werd door gegeven. Nederland blijft te ont vangen op VHF kanaal 5. Vanaf 30 jan. '87 start het sa- telliet-tv-programma Super Chan nel in Nederland. OP die dag wordt het programma van Music Box uitgebreid met een selectie uit programma's van de BBC en de onafhankelijke Britse Televi siemaatschappijen (ITV). MOERKAPELLE - Zaterdag 27 december organiseert v.v. Moer kapelle sponsor-lopen. De opzet is dat de deelnemers aan dit eve nement zoveel mogelijk ronden lopen. Voor deze prestatie zijn en worden sponsors gezocht die per ronde een bedrag inzetten, varië rend van 0,25 0,50 of meer. Na afloop wordt de inzet per ron de vermenigvuldigd met het to taal max. in een uur gelopen ron den rond het veld. Dit alles vindt plaats tussen 14.00 en 16.00 uur op het sportpark 'De Wilde Vee- nen'. Het doel van deze actie in voetbalvereniging Moerkapelle een financiële injectie te geven. Op 1 januari houdt v.v. Moerka pelle een nieuwjaarsinstuif v.a. 15.00 uur in de kantine.

Dorpskrant | 1986 | | pagina 17