DE GEMEENTE MOERKAPELLE BIJ U THUIS TELEFOONNUMMERS/ OPENINGSTIJDEN Milieuklachten Politiepost Oud ijzer: iedere laatste donderdag van de maand. Hoe verdraagzaam zijn we eigenlijk? Kan een sportman zo moeilijk verdraagzaam zijn? Kennisgeving en bekendmaking ontwerp-beschikking Hinderwet Gebruik vuurwerk Jaarwisseling 1986-1987 Bijdragen aan eigenaren/ bewoners voor verbetering woningen Alarmering Brandweer 2666 b.g.g. 01820- 24255 Politie 1333 b.g.g. 01828 - 13000 Ongevallen 1333 Medische hulp Ambulancedienst 01820-16066 Arts 1687 Storingsdiensten Gas en Elektriciteit 071-252911 Waterleiding 01736 - 6940 C.A.I. 01828 - 17613 01820-28011 Gemeentelijke diensten Gemeentesecretarie 1940 Werkplaats van 8.00- 9.00 uur 1940 Openingstijden Gemeentesecretarie elke werkdag van 8.00 - 12.00 uur maandag en woensdag van 16.00 - 18.00 uur en zaterdag van 10.00 - 12.00 uur Huisvuil: iedere donderdag Grof vuil: iedere donderdag In het kader van de verdraagzaamheid wordt op dit moment op landelijk niveau de samenleving betrokken in een campagne van de overheid: "Hoe verdraagzaam zijn we eigenlijk." Dezecampagne wijst alle Nederlanderseropdatallen diezich in Nederland bevinden, in gelijke gevallen een gelijke behandeling dienen te krijgen. Discriminatie wegens godsdienst, levensovertuiging, politieke gezindheid, ras, geslacht of welke andere grond dan ook is niet toegestaan. Ter ondersteuning is een bundel columns verschenen van een aantal bekende Nederlanders. Onderstaand treft U de zesde column aan: door Herman Kuiphof Toen ik besloten had, in te gaan op het verzoek om een column over verdraagzaamheid te schrijven, ben ik eerst eens te rade gegaan bij aanzienlijk grotere geesten dan de mijne. Om te ver nemen, hoe zij dat begrip benaderen. August Vermeylen was niet optimistisch. Hij vond verdraagzaamheid "in vele gevallen een vorm van moeheid". Nietsche schreef: "De zekerste manier om een jongeling te bederven, is hem er toe te brengen gelijk gezinden hoger aan te slaan dan andersdenkenden". Bernard Shaw was gematigd positief: "Hoewel de gehele maatschappij op onverdraagzaamheid isgebaseerd, is iedere vooruitgang ge baseerd op verdraagzaamheid". Het zal in de politiek wel niet anders zijn, maar in de sport is het bijzonder moeilijk, voortdurend verdraagzaam te zijn. Dat is ook verklaarbaar. Zodra je twee partijen opstelt, daar 2 doelen bij in de buurt zet (of 2 korven) en per spelregel verklaart, dat het de bedoeling is, bal of puck in die "vijandelijke" doelen te depone ren, liefst zo veel mogelijk, terwijl een neutraal iemand de score bijhoudt en toeziet of de regels worden nagevolgd - - dan zijn we met elkaar al op de weg der strijdlust, der zegedrift, naar het pogen om te winnen, een eindweegs gevorderd. Brave lieden uit mijn tennisclub plegen soms, onder het genot van een goed glas, plechtig te verklaren, dat zij "niet spelen om te winnen", maar louter om gezellig bezig te zijn, liefst in de vrije natuur en onder het goedkeurend oog van een mild zonnetje. Op het gevaar af, een zeer sarcastisch iemand te worden gevonden, pleeg ik hun stelling te bestrijden. "Als jullie gelijk hadden, zou je de netten laten zakken en je niks van de lijnen aantrekken. Het gaat toch niet om winst of verlies? Maar dan is sport niks. Het aardige is juist, dat je je meet met anderen. Je bent benieuwd, wie de beste zal blijken te zijn en je hoopt van harte dat jij dat zult zijn". Nu zou er nog weinig aan de hand zijn, als iedereen, die wed strijdsport bedrijft, volledig positief, dus verdraagzaam ware. Betty Stöve (ex-tenniscrack) heeft gezegd: "Ik wil alle punten, die mij toekomen, maar geen enkel, dat me niet toekomt". In die theorie klopt dat fantastisch. Maar hoe gaat dat in de praktijk? Feilbare lijnrechters, feilbare umpires, soms minder-sportieve tegenstandsters verhinderen Betty om de redelijkheid van haar uitgangspunten te verzilveren: want soms krijgt zij die haar toe komende punten Nlhi - war zij ook aoex. net is niet mogelijk, iedereen zijn recht te doen krijgen en dat heeft ook in wezen sportieve deelnemers er toe gebracht, zich uiteindelijk keihard egoïstisch op te stellen. De sportman of sportvrouw, die gelijk die befaamde Heilssoldaat, zijn belager de andere wang toe keert na op de ene reeds hard geslagen te zijn, moet rekenen op menige verloren ontmoeting. Ik weet wel, waar mijn sympathie ligt. Bij Wijnstekers, die na de verloren voetbalinterland tegen de Belgen (die ons meedoen in Mexico kostte) met de onsportieve Vercauteren desalniettemin het shirt uitwisselde -- en niet bij Willem van Hanegem, die die vriendelijke geste de grond in boorde. Mijn sympahie gaat niet uit naar een Jimmy Connors, die op een tafel in de kleedkamer staande, zich mentaal in de Kode vlekken stortte en, kijken naar een foto van zijn komende tegenstander, voortdurend schreeuwde: "I'll murder" him". Hij zal het niet letterlijk zo bedoeld hebben -- stel je voor maar als basis voor een sportief partijtje lijkt dit toch geen goede ouverture. De mens zit niet optimaal in elkaar. Alleen de besten van ons kunnen aanzienlijke tegenslag verwerken. Anderen (de mees ten) worden giftig, moedeloos, gemeen of sluw. De verleiding om iets terug te doen, werd mij eens machtig toen een voetbalte genstander de bal binnen 5 minuten driemaal mij tussen de benen door had gespeeld. Ik ijlde hem achterna en haakte hem. Een tamelijk minne streek, die door de arbiter prompt werd op gemerkt. Hij gaf een vrije schop tegen mij en fluisterde mij toe, na afloop even in zijn kleedkamer te willen komen. Daar haalde hij een voetbalweekblad uit zijn binnenzak, vouwde het open, wees mij op een artikel, dat de lezer dringend vermaande, toch vooral sportief (d.w.z. verdraagzaam) te zijn. Ik droop be schaamd af. Het artikel was door mij geschreven. Verdraagzaamheid ligt ons niet van huis uit, ook al zijn sommi gen van ons voortreffelijk opgevoed. Bovendien, al streef ik het na, vind ik dat enkele uitzonderingen moeten mogen worden gemaakt. Tegenover Ghadaffi wens ik niet verdraagzaam te zijn, net zo min als jegens Henk van der.Meijden. Maar overigens is er alle reden om het gevoel aan te kweken. Onverdraagzaamheid uit zich soms kwaadaardig, een enkele keer alleen maar on benullig. De bokser Bep van Klaveren is eens in de nor beland omdat hij een gekleurde medemens (die hij niet persoonlijk kende) op straat, in het voorbijgaan, voor "pijpie drop" uitmaak te. Flauw, kinderachtig, niet boosaardig bedoeld, maar onvol wassen. Meestal uit de onverdraagzaamheid zich hatelijker, lelijker. Het niet gunnen van een overwinning, het afdoen aan andermans prestatie. Ik ken sportmensen die een tegenstander nooit goed vinden presteren. Die geen respect opbrengen voorde ander, omdat hij tot de tegenpartij behoort. De glorie van het eigen ik. Ik ken ook topsporters, die --ondanks hun prestatiezucht, die in de hogere regionen onvermijdelijk is wel degelijk waardering voor de ander kunnen opbrengen. Toen vorig jaar de finale op Roland Garros (Parijs) door Chris Evert-Lloyd was gewonnen en dus niet door Martina Navratilova, stonden beiden met de armen om el kaar te poseren voor de fotograven. Toen onlangs Edberg de Australische titel won, kon Wilander daar vrede mee hebben, want toevallig zijn zij vrienden. Het zou goed zijn, indien deze uitzonderingen tot regel kunnen worden verheven. Maar dat is een lange weg. Het is typerend voor de sport, dat de regels die een hele of halve eeuw geleden zijn gemaakt, vaak niet meer kloppen met die mensen die in 1986 spelen. "Spelen" is trouwens een niet-adequaatwoord. "Presteren" klopt beter. In het blad FIFA-News van de wereldvoetbalbond staat een artikel van de voorzitter, Dr. Joao Havelange. Er boven staat "Het gevecht voor eerlijk spel gaat verder." Een mooie, pakkende kop -- maar wie vecht er eigenlijk? Havelange uisluitend met woorden. En de spelers gaan er in toenemende mate van uit, dat alles mag zolang de scheidsrechter niet fluit, terwijl zij, ALS de man fluit, hem belegeren met scheldwoorden en protesten. Wij zijn allien schuldig: de spelers, die hun maatstaven geruis loos verlegd hebben; de supporters, die hetzelfde deden, of uit protest wegbleven en vervangen werden door ander publiek, dat minder bezwaar tegen geweld had. De journalisten die snel iemand "te week" vonden, hebben mee schuld. Wie predikt verdraagzaamheid in de praktijk? Het lijkt een kansloze affaire. En tóch moet er een eind komen aan de steeds groeiende onver draagzaamheid. burgemeester en wethouders van Moerkapelle; gelet op artikel 24, tweede lid, onder c, van de Wet algemene bepalingen milieuhygiëne; maken bekend dat zij voornemens zijn om op de aanvraag van S. Mok B.V., vooreen vergunning ingevolge de Hinderwet voor het produceren, verpakken en bewaren van cosmetische artikelen, gelegen aan de Zuidplasstraat 6 te Moerkapelle, positief te be schikken onder voorschriften om gevaar, schade of hinder voor de omgeving te ondervangen. De ontwerp-beschikking, alsmede de aanvraag en andere ter zake zijnde stukken, liggen op het gemeentehuis, Raadhuis plein 1 ter inzage en wel tot 9 januari 1987 elke werkdag van 8.30 uur tot 12.00 uur en van 13.30 uur tot 15.30 uur. Na deze datum tot het einde van de termijn waarbinnen beroep kan worden ingesteld tegen het geven van de aangevraagde be schikking, elke werkdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. De aanvrager alsmede degenen die bezwaren hebben inge bracht naar aanleiding van de aanvraag en een ieder die aan toont dat hij daartoe redelijkerwijs niet in staat is geweest, kun nen tot bovengenoemde datum gemotiveerde schriftelijke be zwaren inbrengen naar aanleiding van de ontwerp-beschikking. Degene, die een bezwaarschrift indient kan verzoeken zijn per soonlijke gegevens niet bekend te maken. Een bezwaarschrift dient te worden gericht aan ons college. Burgemeester en wethouders van Moerkapelle de wethouders, de burgemeester Jac. v.d. Spek a.W. Lips. Met het oog op de komende jaarwisseling en het daaraan verbonden gebruik van vuur werk, worden hieronder nog eens de bepalingen genoemd die in deze gemeente met be trekking tot verkoop en afste ken van vuurwerk gelden: 1De verkoop van vuurwerk mag uitsluitend plaatsvin den op de laatste twee werkdagen van het jaar. 2. Vuurwerk mag slechts wor den verkocht aan perso nen van 18 jaar en ouder. 3. Uitsluitend tijdens de jaar wisseling tussen 23.00 en 1.30 uur mag er vuurwerk worden afgestoken. 4. Slechts tijdens de jaarwis seling tussen 22.00 en 2.30 uur en tijdens het ver voer van de winkel naar huis is het toegestaan vuurwerk bij zich te heb ben. Een ieder, maar vooral ouders van opgroeiende jeugd, wordt verzocht er op toe te zien dat bovengenoemde punten wor den nageleefd. De overlast, welke ieder jaar weer wordt veroorzaakt door het vroegtij dig afsteken van vuurwerk zal hiermee kunnen worden te ruggebracht. De politie zal tegen overtre ders streng optreden. Ook dit jaar zal de jaarwisse ling vermoedelijkgevierd wor den met het afschieten van vuurwerk. Helaas blijkt dit dan voor som migen lieden gepaard te moe ten gaan met enig vandalisme Wat dit met vieren te maken heeft ontgaat ons. U kunt echter ook preventief vandalisme voorkomen. Brievenbussen blijken een gewild object te zijn. Voorkom schade hieraan en haal de bus tijdens de jaar wisseling binnen. Burgemeester en wethou ders van Moerkapelle maken bekend dat de raad dezer ge meente in zijn vergadering van 16 december 1986 beslo ten heeft dat in 1987 f16.380,-beschikbaar is voor bijdragen aan eigenaren-be woners voor de verbetering van hun woningen. Een ieder die een bijdrage denkt te kunnen ontvangen voor de verbetering van zijn woning kan hierover nadere informatie ontvangen ter ge meentesecretarie op werkda gen van 9.00-12.00 uur. Burgemeester en wethou ders van Moerkapelle, de wethouder, Jac. van der Spek. de burgemeester, A.W. Lips.

Dorpskrant | 1986 | | pagina 4