1 n OUD EN NIEUW Ambtsbeëindiging van notaris BAKKERIJ VERBEIJ HOGENDOORN Kerstnachtdienst IJsclub Moerkapelle naar De Uithof BESTEL-BEL-1335- BESTEL-BEL-1335-BESTEL- m co m m m m m co woensdag 31 december open OLIEBOLLEN per 10 stuks APPELFLAP per stuk STOKBROOD 0,90 - VRIJDAG 2 JANUARI DE GEHELE DAG GESLOTEN! H3iS3a - see i.-33a "131S39-sect-13B- m co w m (O H m m oo oo ui oo m c/> H m oo m oo oo oo m co H m oo m w co m co H m Per 1 januari a.s. beëindigt de heer Jac. Bos te Zevenhuizen zijn notaris ambt. Ter gelegenheid hiervan wordt op dinsdag 30 december 's mid dags van 16.00 uur tot 18.30 uur in Hotel Vos een receptie gehouden. Met de opvolger van notaris Bos is in een vorige Dorpskrant al kennis ge maakt. Nu willen we de scheidende notaris eens uitgebreid in het zonne tje zetten. Dat heeft hij na 31 jaar zeker verdiend Als notaris deed hij zijn plicht, maar daarnaast veel méér dan dat, o.a. voor verenigingen en instellingen. "We hebben nooit een rekening ge had voor het opmaken van de stichtingsakte" zei onlangs iemand van het stichtingsbestuur van het dorpshuis. Evenzo andere verenigingsverte genwoordigers in Zevenhuizen. Wie hem kent, weet dat notaris Bos in hart en nieren notaris is, maar daarnaast een man met zeer menslievende gevoelens en liefdadigheids inslag. Dat hij zeer gewaardeerd wordt, is hiervan een logisch gevolg. Het bleek ook op een gezellige avond voor de 'buren' van de Tweemanspol der en de Swanlaweg, die op 13 november jl. werd gehouden. Het begon al in de ochtenduren. Toen de heer Bos 's morgens uit het venster van zijn aan het Noord einde 23 gevestigde kantoor keek zag hij de molens van de Zeven- huizense Molenviergang alle met de vlag in top in 'vreugde-stand' staan (X-stand). 's Avonds mocht het echtpaar fruitbomen voor de tuin in ontvangst nemen, waaraan hartelijke wensen verbonden wa ren. Bovendien klonk er nog een ode op de notaris van het Rotte- dorp en zijn vrouw...Voor zowel de gasten: de voormalige buren - Tweemanspolderbewoners, de buren van de Swanlaweg, als het echtpaar Bos en hun kinderen, werd het een onvergetelijke a- vond.... NOTARIS Notaris Jac. Bos is erg bekend omdat velen in het dorp één of meerdere malen in hun leven met een notaris te maken hebben. Anderzijds geniet hij bekendheid doordat hij - samen met zijn vrouw - vrijwel alle culturele ma nifestaties bijwoont die in Zeven huizen plaatsvinden. Onlangs werd hij uitgeroepen tot 'ere-licP van de vogelvereniging "Zang en Kleur" benoemd. Wie nota genomen heeft van het bo venstaande moet ook tot de con clusie komen dat het echtpaar Bos-Chardon, zeer gehecht is aan Zevenhuizen. Meer nog "We blij ven er na mijn ambtsbeëindiging dan ook graag wonen" stelt de heer Bos tijdens een gesprek in zijn kantoor We zullen hem echter (vanach ter de schrijfmachine) niet dage lijks meer voorbij zien fietsen, om dat het echtpaar verhuisd is naar de Swanlaweg, doch weten hen in deze plaats vlakbij woonachtig. Van candidaat tot notaris Op 2 december jl. was het 31 jaar geleden dat notaris Bos benoemd werd tot notaris ter standplaats Zevenhuizen. Waarom hij notaris werd en noe hij hier terechtkwam zijn wagen van de eerste orde De gedachte om notaris te wor den is gegroeid. Ik kwam eigenlijk al jong op die gedachte. Ik kom uit een agrarische familie uit Zoeter- meer en ging weieens met m'n va der mee naar een publieke verko ping. Op 18-jarige leeftijd ben ik na de 5-jarige HBS notariaat in Leiden gaan studeren. Destijds was er vooraf geen algemene rech jen studie. Tijdens de laatste oor logsjaren kon ik geen tentamens doen, maar wel studeren. Na de oorlog heb ik het laatste gedeelte afgelegd en werd candidaat-nota- ns. Daarna volgde drie jaar prak tijkervaring, die verplicht zijn voor )e de eed af mag leggen. Vanaf dat moment ben je bevoegd de nota- ns onder andere in vakanties en tijdens ziekten waar te nemen. Zo anctrioneert de candidaat-nota- ns. M n eerste functie als zodanig was in Delft op een vrij groot no tariskantoor met één notaris die twee candidaat-notarissen in dienst had. Enkele jaren later ben ik getrouwd en met mijn vrouw in Woerden gaan wonen, waar ik op een notariskantoor als eerste can didaat werkzaam was. Onze beide kinderen zijn ook aldaar geboren. VAKATURES Toen in het voorjaar van 1955 de wet betreffende de leeftijdsgrens tot stand kwam, waarin bepaald werd dat alle notarissen, ouder dan 70 jaar, binnen een jaar hun functie meer moesten leggen, kwa men er veel vakatures, waaronder ook in Zevenhuizen. Ik solliciteer de naar die standplaats. Naar aan leiding van die sollicitatie kwam er een procedure op gang, die vele maanden in beslag nam. Vele be zoeken werden afgelegd bij meer dere instanties. Begin december kreeg ik telefonisch het bericht dat ik 2 december benoemd was tot notaris te Zevenhuizen. Enke le dagen later ben ik naar Zeven huizen gegaan waar ik me van de plaatselijke situatie op de hoogte heb gesteld. Notaris R. Gallas was reeds vertrokken - de benoe mingsprocedure had wegens de vele landelijke vakatures veel tijd in beslag genomen. Het kantoor pand, wat tevens de woning van de vroegere notaris was, was reeds verkocht (tegenover gym nastiekzaal Dorpsstraat). Het pro tocol was tijdelijk bij een collega notaris ondergebracht. Vervol gens heb ik burgemeester A. Boer een bezoek gebracht met het ver zoek om kantoorruimte. Er moest een Koninklijk besluit worden ver leend dat ik tijdelijk in Woerden mocht blijven wonen. Als kantoor diende een gedeelte van de wo ning van de fam. Hoogeveen, te genover het (voormalige) raad huis. Ik weet nog goed hoe ik daar op 21 december begonnen ben, na het afleggen van de ambtseed bij de Arrondissementsrechtbank in Rotterdam. Tegelijk met mij waren er enkele anderen die in het ambt bevestigd werden o.a. voor de stad Rotterdam. Aanvankelijk was het erg stil. Ik ben begonnen met het lezen van de dossiers, nadat de lopende za ken door een regionale college die hiertoe was aangewezen, wa ren overgedragen. In 1955 was het werk van de notaris lang zo omvangrijk niet als thans. Er wer den nauwelijks woningen ver kocht en er was weinig nieuw bouw. De verkoop ervan lag was aan banden vanwege het prijsbe- heersingsbesluit: elke verkoop moest getoetst worden tot aan het begin van de zestiger jaren. De werkzaamheden bestonden voornamelijk uit publieke verko pingen, boedelbehandeling, testa menten en wat onroerend goed verkoop en hypothecaire lenin gen. Echtscheidingen waren er toen nog niet zoveel. BOERENLEENBANK Wat betreft de onroerend goed- verkoop en het passeren van hy potheekaktes, kwam ik veel op de toen nog geheten: Boerenleen bank. Andersom kwam het be stuur dat tekenbevoegdheid had ook vaak op mijn kantoor. Zo heb ik goede herinneringen aan o.a. de heer V.d. Pol. In de tijd dat de huizenmarkt een topniveau be- KANT00 reikte behoorde hij, namens de in- JAC.BC middels geheten Raiffeisenbank, NOTAi tot van c'e Personen die ik ambtshalve nog al eens tegen kwam. Later was dat ook zo met makelaar Perdijk. Hij heeft vanaf 1957 tot eind zestiger jaren op MR mijn kantoor gewerkt als klerk. B Meer dan I21/2jaar. Hij kwam, na dat een klerk uit Gouda, die in tij delijke dienst was, na een jaar ver- 01 trok. We prezen ons gelukkig toen we in 1958 de woning aan het Noordeinde 23 konden kopen, nadat we als gezin enige tijd in de Schoolstraat hadden gewoond. Het kantoor kon pas in september 1959 aan het Noordeinde in ge bruik worden genomen." aldus meneer Bos. Hier was het prettig werken vqor de notaris en zijn twee medewerkers. Die medewer kers verrichtten hoofdzakelijk ty pe-werkzaamheden, want schrije- ven behoorde al tot een lang ver leden, doch kopiëren was er nog nauwelijks bij: De twee van toen groeiden tot acht thans, want de werkzaamheden namen toe. Daarom moest er uitgebreid wor den. En zo verrees een jaar of zes tien geleden, een nog groter kan toor, waar de automatisering z'n intrede deed. "Onze eerste copi- eermachine kochten we in 1961. Het was één van de eerste ma chines. Een foto-copie moest nog gedroogd worden. Vanaf dat mo ment was het voor ons werkbe- sparing, omdat alles voorheen in vijfvoud overgetypt moest wor den. In 1969 kwam de heer T.C. Koot uit Eek en Wiel en hij is nog steeds een zeer gewaardeerd me dewerker, doch hoopt hij begin 1987 met pensioen te gaan. In 1976 kwam mijn eerste candi- daat-notaris, Mr. Westerhuis uit Gouda, na 10 jaar op mijn kan toor werkzaam te zijn geweest, is hij met ingang van 1 oktober jl. benoemd op de nieuwe stand plaats Gouda. ZWIJGPLICHT U bent als notaris ook eigen lijk een raadsman voor veel mensen. U heeft ongetwijfeld veel problemen aangehoord in uw ambtsperiode. Zwijg plicht zal het misschien wei eens moeilijk gemaakt heb ben om hetgeen u aangehoord had, niet aan b.v. uw vrouw te vertellen? "O nee hoor. Ik luis terde en trok m'n conclusie. Vaak gaf ik ook raad, maar problemen hebben altijd twee kanten...Ik heb geleerd om alles aan te horen en daarna als het ware op te bergen. Dat moet ook wel, want anders hou je het niet vol. Er wordt zoveel in vertrouwen gezegd. En later moet je soms hetgeen gezegs is, uitje geheugen halen. Ik heb altijd kunnen slapen." lacht notaris Bos. "Thuis praatte ik nooit over m'n cliënten. Ik heb altijd veel aan dacht aan de kinderen besteed en mijn interesses niet allleen op het ambt gevestigd. Ik wilde dat mijn kinderen later niet zouden zeg gen: 'er is voor ons geen tijd ge weest." ER OP UIT In de jaren dat zijn kinderen nog op de lagere school zaten was het een vaste gewoonte van notaris Bos om z'n zoon en dochter een eindweegs wandelend te begelei den. Zo zag je hem 's morgens en tussen de middag wandelen met aan elke arm een kind. Niet alleen de band met zijn kinderen vond hij belangrijk, ook het even buiten zijn waardeerde hij elke dag. Eveneens probeerde hij zoveel mogelijk binnen de gemeente zijn auto thuis te laten en de fiets te kiezen...Wat betreft zijn fietstoch ten en autoritjes, die konden naar allerlei objecten gaan: van publie ke verkiping, Rabobanktot verga dering van de kring notarissen Gouda en omstreken. Maande lijks houdt deze kring, destijds ook een aantal jaren onder voor zitterschap van notaris Bos, een vergadering. Zijn tochten gingen voorts richting postkantoor naar postbus nummer 1Notaris Bos is de eerste persoon/zaak die een potbus nam. Z'n post ging hij voor dien ook afhalen op het postkan toor, omdat hij vanwege zakelijke beslommeringen op tijd de post wilde, dan de komst van de post bode af te wachten. Ook richtte hij zijn schreden naar mensen die hem wat moeilijk konden bezoe ken. Vaak bezocht hij vooral ou dere clientele aan huis. Voor het passeren van een akte, echter, moeste ze wel zo mogelijk ten kantore verschijnen. Daarbij is soms de aanwezigheid van twee getuigen noodzakelijk, daartoe dienden doorgaans personeelsle den van de notaris. KERKVOOGD In z'n vrije tijd had notaris Bos ge durende 25 jaar een functie in net kerkelijk bestel. Zo was hij die periode kerkvoogd van de Her vormde Gemeente ter plaatse. Riné volgt grotendeels zijn vaders voetsporen en is thans kerkvoogd Volledigheidshalve dient ook ver meld te worden dat hij ook zijn ook zijn werkkring, als kandidaat notaris, in het notariaat heeft. Als is hij vanwege zijn leeftijd niet tot opvolger van zijn vader benoemd, hij blijft als candidaat-notaris werk zaam bij mr. E.H. Jansen, de be noemde notaris te Zevenhuizen. BUSHALTE Het kantoor van de nieuwe nota ris is per 1 januari aan Dorps straat 100 gevestigd. Niet alleen de cliëntele zullen hun gedachte goed moeten laten gaan, alvorens zij zich naar het notariskantoor begeven, ook de buschauffeurs. Het is namelijk een bekend feit, dat vrijwel allen de notaris wisten te wonen en hun passagiers, ook bij de betreffende bushalte lieten uitstappen met de mededeling: drie huizen terug, benden is het notariskantoor.... Terugkijkend op een loopbaan die op 66 jarige leeftijd beëin digd wordt, vanwege de wettelijke leeftijdsgrens, vragen we naar en kele leuke dingen uit die jaren. Helaas, ze zijn er niet...als gevolg van de zwijgplicht. Maar vragen we wat de scheidende notaris nou het leukst van zijn beroep vond dat klinkt het: "openbare verko pingen van huizen of van opstal len met inboedels en vee. Vroeger werden daar gezellige dagen van gemaakt. Vaak leek het een grote markt, met tal van kraampjes. Het was voor veel boeren een daagje uit. Er werd nogal flink tegen elkaar opgeboden, dat was een sport, voor te veilen vee, artikelen en goederen. Men kreeg uiteinde lijk dan het gebodene tegen een hogere prijs dan in de winkel...al leen voor de eer, wie het hoogst geboden had..." TENSLOTTE Op 1 januari wordt er een levens fase afgesloten. En dan gaat nota ris van een welverdiende rust gee- nieten? "Vervelen zal ik me niet hoor. Ik hou van tuinieren en we hebben een grote tuin, om van te genieten. Bovendien hou ik van lezen en samen met m'n vrouw hoop ik ook veel fietstochtjes te maken. We hopen samen in ge zondheid nog meerdere goede ja ren in Zevenhuizen te mogen heb ben. Wij van de Dorpskrant wen sen het echtpaar Bos dit ook van harte toe! Wanneer gaat u met de schilder praten? Amalia v. Solmstr. 31 SCHILDERSBEDRIJF Waddinxveen Telefoon 01828-12520 Vandaag, 24 december wordt er in de Geref. kerk in Zevenhuizen een Kerstnachtdienst gehouden. Het thema is: "Kerst: adempauze of doorbraak?". De dienst begint om 22.00 uur. Evenals vorige jaren gaat de IJs club Moerkapelle tijdens de kerst vakantie met de bus naar de kunst ijsbaan om te schaatsen. De bus reis is gratis voor leden van de ijs- club, niet leden betalen 5,-. De entree voor de baan komt voor ei gen rekening. De busreis is vast gesteld op dinsdag 30 januari. De bus vertrekt om 19.00 uur vanaf het erf van penningmeester C.A. Brouwer, Herenweg 33 in Moer kapelle. Er kan tot 22.00 uur wor den geschaatst. Tijdens de 67ste jaarvergadering in dorpshuis Op Moer werd Hans Voshol in het bestuur van de ijs- club gekozen. Herkozen zijn Piet Koster en Bert Breedijk. Doordat Arie v. Dijk tussentijds bedankte is er een vacature in het bestuur. U1 I— CO UI 10 co co LU UJ H CO UJ ui t— CO UJ io co co UJ UJ t— UI io co co UJ UJ t— CO UI Dorpsstraat 163 Zevenhuizen Telefoon 01802-1335 TAARTEN, slagroom, mokka, vruchten, hazelnoot lata taarten in diverse APPELBEIGNETS per stuk APPELTAARTJE 18,25- APPELCAKE TAARTJE Opgemaakte CAKE 12,50 KRENTENBOLLEN a 6 stuks BROODJES d IC stuks HARDE BOLLETJES per stuk VISSNACK per stuk SAUCIJZENBROODJE per stuk KIP-KERRIE BROODJE per stuk en chipo- prijzen 6,00 1,35 6,10 6,10 -ƒ 7,25 1,35 1,70 3,00 3,80 0,46 1,45 1,45 1,45 03 UI CD 03 Ul 00 UI 1

Dorpskrant | 1986 | | pagina 9