De Slavink is jarig! rslager trakteert... k M. VAN TOL ZN, mik TUSSEN LICHT EN DONKER IN HOLLANDS GROENE HART' DE KEURSLAGERS GEVEN 5 WEKEN LANG SAMEN 500.000 SLAVINKEN KADO. KEURSLAGER f/r De Keurslager I Verstand van t\ lekker vlees Dames- en Heren MODESHOW bij BAC Hardlopen Moerkapelse in de ether geschreven door de heer A. Veerman VINKEN-WEEK 5 halen - 4 betalen! SPECIAL ZIGEUNER- KALKOEN- SNITSEL 100 GRAM f 2,20 MOSTERDROLLADE Dorpsstraat 132 - Zevenhuizen Tel. 01802-1223 Met een aan nieuwgierigheid grenzende gretigheid werd er door de talrijke aanwezigen op de presentatie-avond van het boek en levenswerk van Zevenhuizenaar A. Veerman 'Tussen licht en donkerin Hollands groene hart' kennis genomen van de inhoud ervan. De schrijver las op deze avond, vorige week woensdag, in ij j'nC z®.a' van dorpshuis Swanla, voor uit eigen werk en ver telde daarbij enkele anekdotes uit zijn jeugd tijdens de oorlogs jaren. Het bleef niet alleen bij luisteren en het kijken naar dia's /*7e Se"odigden en leden van de stichting 'Oud Zevenhui- zen/Moerkapelle, welke tevens haar jaarvergadering hield. Vrij wel ieder echtpaar - en zeker zij of hun familie - die een rol speel den in de geschiedenis die in het boek beschreven wordt, keerde met een exemplaar huiswaarts, na een geanimeerde receptie met een hapje en drankje. HET BOEK De leden van de stichting 'Oud Zevenhuizen/Moerkapelle' be taalden een introductieprijs van 65,-. Qe normale verkoopprijs komt op 69,50. Voor die prijs heeft men een goed gedocumen teerd boek over de oorlogsperio de '40-'45. Niet alleen Zevenhui zen wordt er in beschreven, ook de regio en bepaalde landelijke si tuaties en internationale, waarvan menigeen niet op de hoogte was. Prachtige foto's en authentieke ge schriften, documenten, lijsten met namen, zetten het boek extra luis ter bij. Heeft de generatie die na de oorlog geboren is, ooit weieens gehoord van 'V-mannen'? Veer man wist de weg te bewandelen om uit het oorlogsarchief in West Duitsland o.a. Koblenz, Arolsen en Freiburg, bepaalde documen ten te mogen lichten. Uiteraard kostte het hem de nodige inspan ning en argumentatie en moest hij diverse handtekeningen plaatsen o.a. om de voorwaarde om na men uit brieven en documenten welke nog niet de termijn van 40 jaar waren gepasseerd, achterwe ge te laten. Zo kreeg hij brieven in handen van zgn. 'V-mannen' die letterlijk in zijn bijzonder educa tieve en overzichtelijke boek zijn afgedrukt. Een 'V-man' was een doodgewone verrader. HEt kon een burger zijn die niets met de NSB te maken had en die doorgaf aan de Sicherheitsdienst hetgeen riij voor ondergronds' werk aan zag. Daardoor hebben heel wat vaderlandslievende mensen het leven gelaten, omdat de bezetter doorgaans zeer alert op zo'n brief je reageerde met een arrestatie. Het eerste exemplaar voor Z.K.H. Prins Bernhard De dag voorafgaand aan de pre sentatie van zijn boek, werd door de heer Veerman het eerste exem plaar aan Z.K.H. Prins Bernhard overhandigd op paleis Soestdijk, in gezelschap van secretaresse mevrouw N. Mesker, de uitgever de heer Bijwaard uit Vlaardingen en de heer Siem Rozendaal, na mens de verzetsgroep Berkel Rodenrijs (omdat zijn broer Jan Rozendaal, destijds de comman dant van de groep, hiertoe licha melijk niet in staat was). Deze afspraak was al veel eerder gemaakt en niemand was ervan op de hoogte. Dat was ook de reden waarom de nationale drie kleur die dinsdag uithing bij de fa milie Veerman. "Het is verbazend hoeveel Prins Bernhard weet over de oorlog. Hij heeft alles over het verzet uit laten zoeken en op schrift laten stellen van voor de periode 6 juni 1944 en erna tot april 1945 en van de laatste oor logsmaand en die in periodes ge rubriceerd. Het is een man met een fotografisch geheugen. Vier jaar geleden zijn wij ook op Soest dijk geweest met 19 mensen van de geheime dienst uit Engeland. Zij kregen toen een erkenning: het verzetsherdenkingskruis. Ook nu had de Prins alle tijd voor ons. We hebben wel een uur, tij dens een gezellige bijeenkomst, met elkaar gesproken." DE INHOUD De omslag van het boek "Tussen licht en donker" is rood, wit zwart. We hebben er niet naar gevraagd, maar ieder die het boek in handen krijgt zal het begrijpen: brand! En Nederland brandde tijdens de oor logsjaren. Op het kaft van de om slag van het boek van de 55-jari- ge heer Veerman staat geschre ven: "Tussen licht en dónker in Hollands Groene Hart' is een sa menvatting van de jaren '40-'45 in het dorp Zevenhuizen (Z.H.) en wijde omgeving, gelegen midden in 'het groene hart van Holland'. De auteur beoogt met de samen stelling van dit boek een zo juist mogelijke weergave te geven van de denk- en handelwijze van de verschillende mensen, onder de omstandigheden van de Tweede Wereldoorlog, zowel pro als con tra. Vandaar ook dat veel van de gesprekken letterlijk zijn weerge geven in de 20 onderwerpen die dit boek bevat." Het voorwoord luidt: "In 1973 ver scheen van mijn hand een boekje, genaamd: "de geschiedenis van Zevenhuizen opnieuw beschre ven". Bij de samenstelling hier van stuitte ik op verschillende te genstrijdige verhalen omtrent de oorlogsjaren. Dit heeft mij gesti muleerd om er dieper op in te gaan. Ook het verzoek van enkele vertrouwde vrienden, om al mijn wetenswaardigheden eens aan het papier toe te vertrouwen, heeft mij er toe bewogen om een weergave voor u samen te stellen, van allerhande gebeurtenissen, zowel pro als contra. Ik hoop dat de bezitters van het boek "Tus sen licht en donker in het groene hart van Holland' vele raakvlak ken zullen aantreffen en dat die genen die na de betreffende pe riode geboren zijn, een zo juist mogelijke indruk krijgen van de denk- en handelwijzen van ver schillende mensen, onder die om standigheden. TEKST Bij zijn inleiding de tekst uit het Bijbelboek Deuteronomium 4:9... opdat gij de dingen, die gij gezien hebt, niet vergeet Bram Veerman is ze niet verge ten. Hij is een lopende computer en voor zover hij iets niet meer pre cies kon herinneren waren er zijn mappen. Keurig geordend, waar van de inhoud groeide in totaliteit en precisie...Sommige dingen kon den nog niet gepubliceerd wor den omdat bepaalde mensen uit het verzet wilden dat hij pad na hun dood tot publicatie over zou gaan. Dat is gebeurd en de enke ling die die voorwaarde nog had staan, werd overgehaald. Het geen de heer Veerman na een in tensief speurwerk verzamelde moest gestaafd zijn met bewijzen, opdat niet getwijfeld mag worden aan de authenticiteit. Bij elke f 10.besteding krijgt u een kanskaartje met een nummer. Kom volgende week kijken op het uitslagenbord. Staat uw nummer er op, dan krijgt u 4 slavinken kado! Plus een pakje Croma! WOENSDAG GEHAKTDAG! alle soorten! 100 GRAM f 1,45 STROGANOF ROLLA DE 100 GRAM f 2,25 geldig van 2-8 april illllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!llllllllll[|||||||[||l!llllllllllllilli!illll:illa Waar mensen iets te zeggen had den laat hij ze zelf spreken, opdat het hun woorden zijn en niet de zijne. Tijdens een gesprek ko men veel aspecten van de inhoud van het boek aan de orde. Ook hoe de beginperiode geweest is van zijn werkzaamheden in het pand, dat thans als woonhuis fun geert, maar 26 jaar geleden kan toor, wachtkamer en slechts ge deeltelijk als woning gebruikt werd. "Ik ben het agentschap van de Ned. Middenstandsspaarbank begonnen met 72,60. Allengs is het gegroeid. Frank de Jong, de voormalige beheerder van de co öperatie kwam na z'n pensioneg- ring bij me werken. Van lieverlede ging ik me met verzekeringen be zighouden, kreeg loodadministra ties, boekhoudingen en later on roerend goed. "Vanwege z'n werk zaamheden kwam de heer Veer man veel onder de mensen. Zo hoorde hij veel en onthield het. Zelf zegt hij evenals ook verzets mensen uit zijn boek en Prins Bernhard - over een fotografisch geheugen te beschikken. Dat is hem goed van pas gekomen bij het schrijven van zijn boek. "Ik bel de Nebbeling eens twee jaar gele den. Nebbeling was de politieman in Zevenhuizen tijdens de oorlog. Hij heeft heel wat voor Zevenhui zen betekend. Goed, ik was m'n geweer kwijt. Het is nog van bur gemeester Klinkhamer geweest. Ik gebruik het altijd voor de jacht en ik kreeg het ooit eens van Jan Klapwijk. Ik dacht ik heb het vast ergens laten staan. Laat nou Neb beling nog precies het nummer van het geweer weten. Heeft die man een geheugen?" Gelukkig heb ik het later weer teruggevon den. 'k Had het ergens laten staan. Weet je wie ook zo'n geheugen heeft? Jan Rozendaal, hij was in de oorlog commandant van de B.S. te Berkel. Hij weet zich van meer dan 40 jaar geleden nog pre cies te herinneren of het dinsdag of woensdag is geweest. In m'n boek heb ik ook een onderdeel ge wijd aan Berkel en Rodenrijs. Met diverse mensen hebben we de ge beurtenissen daar nagecheeckt. M'n boek bevat 20 hoofdstukken, ze lijken zo een ratjetoe, maar al les loopt met lijntjes naar elkaar toe." In het boek staat de volledi ge lijst met namen van het 'dijk- leger'. Mensen die in de laatste oorlogsperiode de spade ter hand moesten nemen van de bezetter om een dijk te maken om de polders - De Eendrachts-, Twee mans- en Zuidplaspolder - te in underen, zodat de geallieerden daar niet konden landen. OOk van Zevenhuizenaren die hun ra dio moesten inleveren enz. Wat betreft bijzonderheden die nog nooit gepubliceerd werden en waarnaar spitwerk moest worden verricht, moest toestemming van het ministerie van Defensie voor worden gevraagd. De toenmalige minister Van Agt gaf toestemming aan de heer Veerman of bij de be voegde instanties in Nederland researchwerk te doen. "Ik heb erg naar de uitgave van het boek toe- geleefd. Het is echt een stukje le venswerk van me" zucht Veer man nu ontspannen. Wie het boek wil kopen kan dat bij kantoor Veerman aan de Dorps straat 200 doen. Tussen licht en donker in Holland groene hart' wordt uitgegeven door de stich ting 'oud Zevenhuizen/Moerka pelle,. In de winkel van Bac (Moerkapel- le) wordt op maandag 6 april een modeshow gehouden, 's morgens van 9.30-11.00 uur; 's middags van 13.30-15.00 uur en 's avonds van 19.30-21.00 uur. Men moet plaatsen reserveren. De toegang is gratis! Op zaterdag 28 maart was er de City-Pier-Cityloop te Den Haag; afstand 21 km. Onder slechte weersomstandigheden, zuidwes terstorm en regenbuien, gingen duizenden lopers van start. Hier onder ook een paar lopers uit Ze venhuizen, Cees Molenaar en Jan Ottevanger. Op weg naar het Ma lieveld, waar de start zou plaats vinden, was Cees nog bijzonder optimistisch, want hij dacht dat er wel een persoonlijk record in kon zitten. De weersomstandigheden speelden echter behoorlijke par ten en uiteindelijk werd de finish door Cees bereikt in 1.23.30 uur, wat beslist goed is. Daarentegen was het voor Jan toch wel een persoonlijk record, nl. 1.25.02 uur, netjes hoor! Al met al is het wel een heel bijzondere ervaring als er duizenden hardlopers over de wegen gaan, waar normaal al leen met d eauto gereden mag worden! EEN HARDLOPER De 14-jarige Marjolein Blok uit Moerkapelle was vrijdagmiddag rond kwart voor zes in een 'top- 40' programma te beluisteren op de radio. Hierin mocht ze enkele platen uit die top aankondigen en winnaars van een wedstrijd be kend maken. Van het dorp Moer kapelle, waar Marjolein al menig jaartje woon, wist ze niets te ver tellen. Ze had Goudse stroopwa fels meegebracht naar de studio, omdat ze dacht dat Moerkapelle geen eigen produkt heeft??? In het 'groeten doen' werden vrien den, ouders en bekenden ge noemd en de T.C. - de technische club van de Samenwerkings school waarop Marjolein zit in Waddinxveen.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 10