KANTOOR A. VEERMAN RIBSTOFFEN "De Zilverberk" 20 JAAR Politiehondvereniging "De Verdediger" AGENTSCHAP NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDS SPAARBANK ALLE VERZEKERINGEN BELASTINGCONSULENT BEËDIGD TAXATEUR MAKELAAR IN ONROERENDE GOEDEREN ONTEIGENINGSDESKUNDIGE Dorpsstraat 200, Postbus 2, 2760 AA Zevenhuizen - telefoon 01802-1866 Bibliotheek er 150 cm. breed - van 24,95 nu 16,00 p.mtr. KWALITEIT IS BLIJVEND! OP OP! Tuincentrum-Boetiek ?e.!n Zevenhuizen gevestigde politiehondvereniging "De Ver dediger bestaat 20 jaar. Om die reden werd er zaterdag jl. een receptie gehouden in café De Roerdomp, waar tijdens velen het bestuur hun gelukwensen kwamen aanbieden. Hoewel het niet zo gebruikelijk is dat verenigingen tér gelegenheid van f/j b,estaaV zoveel aandacht in de publiciteit krijgen, komt "De Verdediger die wel toe, omdat de activiteiten die deze vereniging ont plooit weinig bekend zijn in Zevenhuizen en de regio. Ook is het best uniek dat de vereniging zich 20 jaar overeind hield, want telkenjare moet opnieuw een aanvraag om erkenning bij de landelijke bond worden ingediend. pESPREK°p een vroege woensdagmorgen vindt er ten huize van de familie Verhoef bij het Korenmolengat, een gesprek plaats met de nieu we voorzitter: Harry van Strien uit Gouda, Wim Verhoef, secretaris en lei- der-trainer Jan Huntman van de Groeneweg. Van Zoetermeer naar Zevenhuizen Op 31 maart f967 werd in Zoeter meer de politiehondvereniging "De Verdediger" opgericht. De vereniging had - en heeft - ten doel om honden op te leiden tot politiehond en de eigenaar tot geleider van de hond. Als huisves ting had de vereniging onderdak in een keet van de gemeente Zoe termeer, nabij café De Pleister plaats t.o. Nutricia. Achter de par keerplaats bevindt zich een park, waarin de leden van deze kersver se vereniging driemaal per week gingen trainen. De honden waar toen nog mee getraind werd, wa ren alleen Duitse herders. Later bleek dit rad door de toenemende H.D. (heupaandoening) helaas on geschikt, alhoewel het qua karak ter de meest geschikte hond is. Jan Huntman kwam met zijn Duit se herder, zo'n 17 jaar geleden, via een vereniging van Duitse her ders uit Leidschendam, bij De Ver dediger terecht "Ik wilde meer dan een hond gehoorzaam ma ken." Datzelfde ideaal had ook Wim Verhoef uit Zevenhuizen voor ogen toen hij via de heer Holstege uit Moerkapelle op De Verdediger opmerkzaam werd ge maakt. Mede door zijn toedoen is de bijna ter ziele gaande vereni ging - terugloop ledental en de oe fenplaats was niet zo geschikt - naar Zevenhuizen verhuisd. Het recreatiegebied van de Rotteme- ren is een bij uitstek geschikt oe- fengebied om de honden een in tensieve politiehondentraining te laten ondergaan. "De Roerdomp" was het eerste jaar de clubruimte, doch men moest het een jaar zon der erkenning doen, vanwege het beperkte ledental: slechts vier le den waren er over. Toch kwamen er meer belangstellenden en kon er weer erkenning worden aange vraagd. "Er kwam een golf Zeven- huizenaren" (er klinken namen als Sol, Dogterom enz.) "De mees ten hielden het echter niet vol om driemaal per week drie a vier uur te komen trainen. Op dit moment hebben we 12 trainende leden. Ze komen lang niet allemaal uit Ze venhuizen, juist merendeels uit de regio, zelfs uit Papekop, Rotter dam enz. Om tot geleider toegela ten te worden, dus lid, van de vere niging, dient men een onberispe lijke levenswandel te hebben. Heeft men geen blanco strafblad, dan is een lidmaatschap uitgeslo ten. De landelijke bond is zeer consequent." Dit overkoepelende orgaan van alle in Nederland ge vestigde politiehondverenigingen heeft het predikaat 'koninklijke' politiehondvereniging en ver zorgt keuringen, examens en wed strijden. Bovendien wordt er een orgaan uitgegeven "de politie hond'. Hierin staan mededelin gen omtrent de landelijke vereni gingen, maar ook afwijzingen c.q. royeren of toelatingen van leden vermeld. Opleiding tot politiehond "In principe kan iedere hond op geleid worden tot politiehond, maar de praktijk leert pas of de hond in kwestie er ook geschikt voor is." stelt Harry v. Strien. Jan Huntman: "Je kunt gewoon een hond uit het asiel halen en probe ren. Er bellen ons weieens men sen vertwijfeld op dat ze geen raad weten met hun hond op een flat. Als ze nog niet te oud zijn - en bedorven - niet zij de baas, maar de mens, blijken de meeste wat grotere honden vanaf schofhoog- te 55 cm uitstekend geschikt om als politiehond opgeleid te wor den. Op dit moment zijn onze hon den Mechelse herders, Rothwei- lers, bouviers en kruisingen daar van. Het kost alleen een lange a- dem en veel doorzettingsvermor- gen, om drie keer per week, onder alle weersomstandigheden, inten sief drie uur lang met je beest bezig te zijn. En dat bijna drie jaar lang." Pas dan blijken de meeste honden volledig te zijn afgericht als politiehond. Van Strien: "Voor vier specialisaties kunnen ze op geleid worden, nl. voor politie hond 1 of 2, als ramp- of reddings hond en als object bewakings hond". Politiehonden - afgericht en opgeleid door politiehondver enigingen, worden tegenwoordig ook vaak ingezet bij voetbalrellen. Verder doen ze dienst als opspeur ders en bewakers. Verhoef: "De politie zou, met de wisselende diensten, nooit in staat zijn om een hond als politiehond op te lei den. De hond moet nl. in zijn oplei ding een vaste baas hebben. Le ren bevelen op te volgen. Er be staat nogal wat onbegrip over die opleiding. Sommige mensen vin den het zielig dat een hond na z'n opleiding weggaat bij z'n baas. Verkocht wordt. Dat is niet zo. Het is veel zieliger om zo'n afgerichte hond buiten in een kennel te plaat sen waar dan veel minder inten sief mee opgetrokken wordt. Bij de politie wordt de hond bijna da gelijks 'bijgeschoold'. Drie hon den van ons zijn bezig met de laat ste fese voor de keuring, dat is het beslissende examen waarbij hoge eisen aan de hond worden ge steld, waarna hij het certificaat van 'politiehond' krijgt. Eén van de twee gaat waarschijnlijk hierna na België voor een bewakings object, de ander gaat naar Rob v.d. Steenhoven, m'n zwager, om "De Roerdomp" te bewaken. De aanschaf van een politiehond be draagt van ca. 3.000,- tot 12.000,-. De kosten - vele trai ningsuren, reiskosten enz. liggen beduidend hoger en komen tegen de 60.000,-. Je mag een afge richte hond nooit gebruiken bij een ruzie met b.v. je buurman. Ge bruik je hem anders dan voor zelf verdediging, dan kun je als lid van de landelijke vereniging worden geroyeerd. Het is zo datje gemak kelijker lid wordt van een schiet vereniging dan van een politie hondvereniging. Naast het al eer der gestelde blanco strafregister dien je ook als lid voorgedragen te worden. Onze erkenning is per jaar. Elk jaar moeten we een ver slag van onze bezigheden naar het landelijke hoofdbestuur zen den. PAKWERKER Het trainen van een groene hond kent diverse stadia. Huntman, Ver hoef en Van Strien hebben ze al len meerdere malen meegemaakt Op dit moment heeft Huntman geen hond in opleiding, omdat hij zich momenteel als trainer, inten sief inzet om de eerder gemelde drie honden klaar te stomen voor de keuring. Van Strien functio neert daarbij nogal eens als pak- werker. Een pakwerker is iemand binnen de vereniging die fungeert als 'boef'. Omdat ze 'gepakt' moet worden, heet hij zo. "Hij heeft een dik pak aan van jute met eronder een schort van leder, zodat de bijtgrage tanden van een aanval lende hond hem niet kunnen be zeren. Dat deden wel de tanden van een hond die hij ooit van par ticulieren overnam en die hij poog de op te gaan leiden als politie hond. "Die hond was compleet gek. Hij luisterde niet en viel mij thuis gewoon aan. Meestal lukt het een totaal verknoeide hond: hij de baas in plaats van de mens, toch nog wel - mits jong - gehoor zaamheid te leren, maar deze had een tik en moest worden afge maakt, nadat ik diverse malen voor hechtigen naar de dokter was geweest. Nu heb ik wel een goede hond." Van Strien is niet de enige pakwerker. Het is een zwaar vak. Een hele avond sjouwen in een bepakking van 40 kg. Pakwer ker mag je tot je 40ste jaar zijn. Het wordt daarom bij toerbeurt gedaan. Eén lid van de vereniging was bijzonder corpulent toen hij zich aanmeldde. Nu, na enige ma len in het 'pak' te zijn geweest, mist hij al 20 kg. o.a. door transpi ratie en inspanning: het is een he le avond rennen. TRAINING Een politiehond in opleiding, moet ook een baas hebben die het leiderschap kent. Een nieuw lid dat zich aanmeld, moet eerst zes weken mee lopen met de training en voldoende motivatie bezitten om te gaan trainen en boven-dien een geschikte hond. Beide komen op proef, als adspirant-lid naar de vereniging. Als de hond na 2 a 2Vi jaar eindelijk het certificaat be haalt - of niet en het daarna na twee maanden nog eens probeert - is het een uitstekende politie hond die o.a. aangelijnd volgt; on- aangelijnd volgt; volgt naast de fiets; blijft liggen; aangeboden voedsel weigert evenals gevon den voedsel; stil kan zijn; overeen haag kan springen; over een schut ting (1.80 hoog), over een grote kuil; apporteren van hele kleine voorwerpen (ter grootte van een dubbeltje); overzwemmen; af wachten en opvolgen commando wijze van overzwemmen; groot voorwerp aan de over brengen enz. enz. Verder b.v. nog revieren naar een persoon: blaffen, bewa ken, niet bijten; een arrestant helpen transporteren, comman do's opvolgen, weigeren comman do's van vreemden op te volgen; tot staan brengen van een man die met een vuurwapen schiet enz. Kortom alle commando's op volgen en weten hoe hij moet han delen. Of een afgerichte hond nog wel een veilige hond is? "Ja. maar je moet nooit aan z'n baas komen. Sla je hem een beet je hard op z'n schouder dan kan de hond veronderstellen dat hem aanvalt. Maar meestal kennen ze het onderscheid wel." stelt Van Strien. Mevr. Verhoef: "Af en toe loopt onze afgerichte hond ge woon in huis. Dat gaat prima, maar hij is erg opmerkzaam op al les en uitermate geschikt om ie mand te bewaken en noem maar op." Tot slot volgt nog een bezich- tiging van het clubhuis, tegen over het Korenmolengat. Hierin staat een bar en kunnen de club leden zich verkleden, is er een douche waar de pakwerker zeker onder moet na afloop van z'n klus en is er een ruimte met comparti menten die afgesloten kunnen worden. "Hierin gaan de honden die even moeten wachten, tijdens een wedstrijd. Anders worden ze nerveus van elkaar en de aanwij zingen...." vertelt Verhoef. En pas sant horen we dat de vereniging binnenkort een weekeinde naar België gaat voor een wedstrijd met een Belgiesche politiehond vereniging. "Dat is ook ter gele genheid van ons 20-jarig bestaan. Anderen houden een etentje, wij vinden dit leuker" zegt Van Strien. 5 april - wedstrijden Wie eens politiehonden bezig wil zien kan dat nabij De Roerdomp. Op zondag 5 april a.s. van 9-12 uur en van 14-16 uur wordt er een wedstrijd gehouden met Bo- rack Schiebroek en DOV uit Delft met jonge honden die nog niet voor de keuring geweest zijn en die binnenkort voor de keuring NIEUWE AANWINSTEN: ROMANS: Aafjes, B: De myste rieuze rechter Ooka; Allbeury, T: Verblijfplaats onbekend; Alther, L: Andere vrouwen; Böll,' H: Groepsfoto met dame; Burnford S: De ongelooflijke reis; Chase, J: Terreur; Francis, D: Inbreuk; Hart, M. 't: De jacobsladder; Her bert, J: Altaar van het kwaad; Koning, H: De schaduw van het vuur; Landell, O. de: Masker avond; Loggem, M.v: Een zon op Hirosjima; Manen Pieters, J. v: Een mens die aan jouw kant staat; Nooteboom, C: De Boed dha achter de schutting; Ruys- linck, W: De verliefde akela; Simmel, J: De stem van Sibylle; Een ster over de grens; Updi ke, J: Trouw met mij; Vonnegut, K: Slachthuis vijf; Woolf, V; Ja cobs kamer. Informatief volwassenen: Beauvoir, S. de: De druk der omstandigheden; Bonner, J: Sa men alleen; Donkers, J: Een maand later; Dyer, W: Prettige feestdagen; Het gouden huwe lijk van Juliana en Bernard; Huybregts, D: 100 vragen over baarmoeder- en eierstokopera ties; Keuls, Y: De arrogantie van de macht; Morris, D; De naakte aap; Peene, B: J. Bernlef, Her senschimmen; Het rode Kruis kerstboek; Schippers, P: Toer en marathonschaatsen; Sum mers, A: De geheime levens van Marilyn Monroe; Zevenbergen, C: Rotterdams voetbalqlorie 1886-1986. JEUGD: Lems, L: Natte voet stappen in de gang; Taselaar, H: Het nieuwtje van de Wildhof; Tien x 'n smoesje; Tien toe komst; Brill, Y: Bianca in ga lop; Nöstlinger, Ch: Potsie; Roos, H. de: De kameleon blijft favoriet. t/m 8 april Noordelijke Dwarsweg 80 - Telefoon 01802-1463 Zevenhuizen Z.H.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 6