EEN STUKJE HISTORIE MET JEUGDIG ELAN. Ons Belang - later Agrarisch Belang Zevenhuizen B.V 75 JAAR JONG Jeugddienst voor goede mode hoeft u niet ver., kom eerst eens kijken bij Eén van de thema's in de voorjaars-mode is de "OUT OF AFRICA" style. Khaki, zandkleur, legergroen en zwart zijn in dit thema verwerkt, DEZE WEEK heeft Fashion Flair als SPECIALE AANBIEDING rokken in deze 'style'. Normaal f 129,- nu f 98," (in de maten 36 t/m 44). JUMPERS met schitterende afrikaanse motieven van f 149,-_voor f 11 9," U weet dat wij nooit veel in voorraad hebben dus komt U snel! TOT ZIENS BIJ FASHION FLAIR! Film Zevenhuizen Het was op 27 maart precies 75 jaar geleden dat notaris Reyn- ders te Zevenhuizen deaktevan oprichting ener coöperatie Ons Belang liet passeren. Kort daar op, nl. op 26 april 1912, vond in de Kolfbaan van J.A.Vos te Zevenhuizen de eerste alge mene ledenvergadering plaats. Aanwezig waren 11 personen en afwezig 3 personen, zodat 14 leden de start vormden. De eerste voorzitter was de heer J.v.d. Marei, een stuwende kracht van het eerste uur. Veel was er in deze periode aan de orden, zoals welke krachtbron, besteding van de maalinrich ting, besteding van het gebouw enz. (aanbesteding). krachtbron Wat de krachtbron betreft werd besloten een liggende diesel motor aan te schaffen van 35 pk voor de somma van f 5.700,— De maalinrichting werd gegund aan D.Ottevanger voor f 1.640,- -.terwijl de dag der besteding van het gebouw werd vastge steld op zaterdag 11 mei 1912. Dit werd gegund aan P. Tuin- I zaad voor de som van de laagste inschrijver nl. f 8.640,—. De laagste inschrijver was J.van Tilburg uit Nootdorp, die f50,— I voor de gedane moeite kreeg. I laatste paal Dat het één en ander vlot van I start ging blijkt uit de medede ling die voorzitter J. v. d. Marei in de vergadering van 17-12-1912 kon doen, nl.'dat één dezer dagen de laatste paal voor onze malerij aan de grond wordt toevertrouwd". Hij wenste dat dit feit de oprichters nog jaren lang een prettige herinnering mocht zijn, ten teken dat het hun ernst was een eigen malerij te hebben. Op maandag 9 september 1912 kon de malerij voor het eerst proefdraaien en kon ieder lid zijn goederen afhalen, men was gestart! Voor het bedienen van de apparatuur was een molenaar in dienst genomen, nl. de heer Vonk, die f 11,- per week verdiende plus f 1,— voor het niet houden van vee. aandelen Dat men voor deze start ook geld nodig had, preekt voor zich. Allereerst was elk lid verplicht tenminste 1 aandeel a f 100,— te kopen tegen 4% rente per jaar(meer aandelen mocht). Tot in totaal f 7.000,— was volgestort. Van burgemeester Van Dort Kroon te Waddinx- veen verkreeg men een hypo theek van f8.000,—tegen 4 1/2% per jaar. Terwijl van deBoeren- leenbank de nu ook 75 jaar bestaande plaatselijke Rabo bank, een krediet van f 15.000.— werd verkregen. het waarom van de malerij Waarom men in 1912 zo'n behoefte had aan een eigen malerij? Art. 2 uit de statuten van toen maken duidelijk, dat men door samenwerking naar een zo voordelig mogelijk pro- dukt wilde. Eveneens wilde men zekerheid over de zuiverheid van het produkt. Om eventuele tegenvallers op te vangen werd ook een reservefonds gevormd van f 2.000,— welke bij winst als volgt zou worden volgeboekt. granen, zaaizaden, peulvruch ten, snijmais en pootgoed ver zorgt. Daarbij een Welkoop- winkel met een uitgebreid as sortiment kwaliteitsartikelen, voor zowel de agrariër als de particulier. Waar sinds enige tijd weer oude molenstenen malen, zij het nu niet meer voor het malen van veevoer, maar voor het malen van tarwe en gerst tot bakmeel. historische zaak Agrarisch Belang 'Zevenhui- zen'B.V. is een organisatie met historie, ook wat naam betreft, ook wat naam betreft, want nog regelmatig wordt organisatie aangesproken met o.a. Ons Belang, Coöperatie, en zelfs Boerenbond, waarbij de mede werkers best begrijpen wat er bedoeld wordt. Toch vinden zij de huidige naam AGRARISCH BELANG het beste bij het bedrijf passen. Immers de kern van de zaak draait om de belangen van de agrariërs. veranderingen na overlijden Na het overlijden van de heer Olieman vorig jaar, heeft de familie Olieman besloten ziel terug te trekken als aandeel houder van AGRARISCH BI LANG ZEVENHUIZEN B.V. 0| aandelen zijn per 1 januari 1981 overgedragen aan LATUCll B.A., een gelijksoortige org; nisatie met als werkgebiel Noord- en een gedeelte val Zuid-Holland. De dagelijks leiding is sinds die tijd handen van Bedrijfsleider dl heer J.Bukman, die samen ml de overige werknemers als dol heeft s de Agrarische belange-l in de regio op.een vooruitstre] vende manier te behartigen. Al met al kunnen we stellen d Agrarisch belang Zevenhui-zv B.V.- een organisatie met ee' vijftal medewerkers, met éla en net als de oprichters van 7 i jaar geleden werken voor ee zuiver, zeker en zo'n voordeli mogelijk produkt. De Dorpskrant feliciteert hel bedrijf dat vroeger Ons Belanofl heette en thans onder de vlagt 1 Agrarisch Belang vaart 45% van de winst naar dit tonos, 5% voor de molenaar, 50% terug te betalen aan de leden. levensvatbaar Op 22 mei 1914 was men vol lof over het afgelopen jaar. Ons Belang had zijn levensvatbaar heid bewezen en kon uitste kend draaien. De secretaris boekhouder kreeg f 50,—gratifi catie boven zijn loon van f 150,— per jaar. In 1914brakechter.demobilisa- tie uit, wat vier moeilijke jaren tot gevolg zou hebben. De Boerenleenbank kon bijna geen zaken meer doen, waarop de leden vooraf geld gaven voor winter-inkopen. De voorzitter zag hierin een teken van met gevoelens voor Ons Belang. In 1917was het aanbod voeders krap en waren de prijzen hoog. In dat jaar kwam ook het verzoek van hetr college van B en W om de motor van de malerij disponibel te stellen voor het opwekken van elec- triciteit voor het dorp. De vergadering was hier voor en machtigde het bestuur het con tract met de Gemeente aan te gaan. Van 1918 tot 1920 maakte de vereniging moeilijke tijden door, mede door de omstandig heden draaide men in deze jaren met gering verlies, welke door de leden werd aangevuld. Dit gaf zoveel onvrede dat de boekhouder werd ontslagen en het bestuur aftrad. Onder een nieuwe raad van beheer kwam men in 1921 weer tot winst, welke tendens zich in de volgende jaren voortzette. Daar ook de omzet steeg-de vereniging bloeide duidelijk op- werd er in 1927 besloten een woning te bouwen voor de molenaar. Ook ging men in dat jaar voor het eerst rente bereke nen aan klanten die later dan 14 dagen betaalden, nl. 1/10% per week. malaise Het jaar 1932- het begin van de crisistijd-was ook voor Ons Belang aanleiding zich te ma tigen, wat tot gevolg had dat de molenaar 10% salaris moest inleveren en dat men een paar jaar later besloot hetsecretaris- boekhouderscahp door demo- lenaarte laten doen. Dit scheel de f 350,— per jaar. En ook het salaris van de inkoper werd geschrapt f 100,— per jaar, wat een besparing van f 450,— opleverde. 2e wereldoorlog De periode 40-45 werd door oorlog en bezetting een moei lijke tijd, maar na de oorlog kwam men weer tot volle aktivi- teit.Ook de eerste zaakvoerder, de heer Splinter deed zijn intrede. Op 18-3-48 besloot het bestuur de functie van secre taris-boekhouder te verande ren. De secretaris werd uit het bestuur gekozen. De zaak voerder deed de boekhouding. Tevens kwam na de oorlog een samenwerking tot stand met de Coöperatieve vereniging tot Exploitatie van Landbouw werktuigen. Eén van de eerste daden'van deze samenwerking was de aanschaf van een tweedehands vrachtauto voor beider gebruik. Mede door bovengenoemde samenwer king veranderden in de loop der jaren de aktiviteiten van Ons Belang van Veevoedercoope- ratie mede in de richting van Akkerbouwcooperatie. In deze bloeiperiode werd ook hetsala- ris van de molenaar per 1-1-49 verhoogd naafr f 43,- per week plus een gulden voor DREES (a.o.w.-invoering) Op 4 maart 49 kwam ook voor het eerst een miesje op kantoor voor f 70,— per maand. wisseling In 1951 vond er een wisseling van zaakvoerder plaats. De heer Splinter gin en de heer Fr. de Jong kwam. Hij vervulde deze functie tot aan de overname in 1963 door de coöperatie Stol wijk. Van 12-6-63 tot 16-4-82 is onder de vlag van Stolwijk het nodige gebeurd. Zo werd eerst op de malerij een bovenverdie ping gebouwd met daarin graansilo's voor de ontvangst van granen. In 1977 werd een geheel nieuwe winkel annex kantoor gebouwd. Deze winkel Weikoop. is op 1 sept.1977 door de toenmalige burgemeester A.v.'t Verlaat officieel geopend. Een feestelijke gebeurtenis! Daar ook de Dorpsstraat in deze periode een renovatie onderging was het geheel een aanwinst voor het dorp. fusie In 1982 meende de coöperatie Stolwijk, mede door zijn fusie met de coöperatie Rijnstreek, zijn aktiviteiten alleen op het veevoédergebied te moeten richten. Daarom werd aan de heer Jac. Olieman, die reeds de leiding had van Zevenhuizen sinds 1963, het bedrijf ter overname aangeboden. Let wel alleen het Akkerbouwgebeuren en de winkel, dus zonder de veevoederaktiviteiten, welke de coöperatie Rijnstreek zelf be hield. De heer Olieman wilde dit graag en met financiële steun van Cebeco Handelsraad start te hij toen onder de naam Agrarisch Belang 'Zevenhui zen' B.V. zijn aktiviteiten. Mede door het werk van de heer Olieman helaas vorig jaar overleden en met te vergeten zijn vrouw en naaste medewer kers is Agrarisch Belang Zeven huizen B.V. vanuit een malerij voor veevoeder doeleinden, ge worden zoals wij het nu allen kennen. Een organisatie, actief als leverancier van Agrarische benodigdheden voor de Akker bouw uit de regio, zoals zaaiza den, pootgoed, meststoffen en gewasbeschermingsmiddelen. Die tevens de bewerking en afzet van in de regio geteelde GEMEENTERAAD ZEVENHUIZEN COMPUTERS op 't REIGERBOS Een uitgebreide discussie ont stond er naar aanleiding van het voorstel krediet te verlenen voor twee computers voor de openba re basisschool 't Reigerbos. De heer V.d. Kerkhof (VVD) betuigde zijn erkentelijkheid inzake de rap portage door een computer-werk groep maar vond dat het stand punt van de commissie gehand haafd moest worden om de be hoefte naar 4 computers op de school - gelijktijdig te bevredi gen." We moeten niet beknibbe len, of we nu gelijk het krediet verhogen of er weer een keer op terug moeten komen." De heer Zwerus keek verbaasd.. Ook hij dacht dat de commissie onder wijs vier computers had voorge steld omdat dat gelijktijdig aan schaffen financieel beter is. Wet houder J. Dorrestijn stelde ook dat het de wens van de school is - mede verwoord door de werk groep - vier computers aan te schaffen maar dat er in het ver slag gesproken wordt over twee systemen. Ch. Sarneel (VVD) had een tegenovergesteld standpunt in deze dan zijn fractiegenoot v.d. Kerkhof. Hij wilde het voorstel van B. en W. om twee commodo res met toebehoren aan te scaf- fen honoreren en later naast deze twee 'bakfietsen' twee 'race-fiet sen aanschaffen (computers van betere kwaliteit). De Jong bleef bij zijn standpunt dat er vier compu ters gelijktijdig aangeschaft moe ten worden en als dat niet kan dan twee en verder over volgende twee, geen voorstel meer in de commissievergadering VERVANGING C V. T REIGERBOS Bij een controle van het warmwa tercircuit van de c.v.-instaliatie van een gedeelte van de open bare basisschool 't Reigerbos (kleuterschool) is geconstateerd, dat de c.v. leidingen onder de vloer zeer zwaar door roest zi aangetast, vooral onder de pijp isolatie en wel zodanig dat ver vanging van het gehele onder de vloer zich bevindende verdeelne! noodzakelijk is. Om roestvorminc in de toekomst te voorkomen, za bovengronds het pijpensysteerr. worden vervangen. De gemeen teraad ging donderdagavond jl akkoord met het beschikbaarstel len van een krediet hiervoor. De heer Sleeuwenhoek vroeg zich ai of er al een onderzoek is ingesteld naar de waterpartij bij het school gebouw, of dat het doorsijpelen van water van de dijk kan bete kenen. "Een goede drainage voor de school kan m.i. de oplossing vormen." Woensdag 8 april om 20.15 uur is in dorpshuis Swanla de voorstel ling van de in 1985 uitgebrachte film "Witness" van de Australiër Peter Weir, met Harrison Ford in de hoofdrol. Een politieinspecteui raakt verzeild in de streng religi euze gemeenschap van de Amish. in deze zeer spannende, maar toch subtiele en menselijke film, die on danks een kort roulement een uit stekende pers kreeg. Zondag 5 april wordt er in de Hervormde kerk van Zevenhuizen een jeugddienst gehouden met als thema: "Als alles nu eens niet waar is". De dienst begint om 19.00 uur en de voorganger is ds. J Voordouw. Muzikale medewer king wordt verleend door "His Re velation" uit Alphen a.d. Rijn. Na de dienst is er gelegenheid een kopje koffie te blijven drinken en nog wat na te praten. Iedereen is van harte welkom!

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8