Sparen bij de NMS is scoren in open doel. A. VEERMAN H.J. ESHUIS Stil moeder 2e zaterdag in mei: Molendag en Nationale fietsdag Collecte epilepsie Dorpsstraat 200 Zevenhuizen Tel. 01802-1866 Fa. K.A. Havelaar&Zn BROOD- en BANKETBAKKERIJ NATIONALE FIETSREGIS TRATIE Dit is het stille moeder-zijn liefde zorg om groot en klein dat bouwt met sterke rug de moeder blikt er op terug voorvoelt wat leeft in elk der spruiten doch hun beslissing staat zij buiten dit is het stille moeder-zijn Corrie van Nierop Johan Ottevanger (31 jaar) en Jolanda Verhaar (23 jaar) gaven elkaar op 19 maart het ja-woord en wonen sindsdien in de vierde molen van de Zevenhuizense Molenviergang van de Tweemanspolder. Johan is de zesde uit het geslacht Ottevanger die molenaar op deze molen werd. De molen dateert uit 1722 en diende met de overige drie, voor de Tweemanspolder droog te leggen en droog te hou den. D^ eerste molenaar is vol gens overlevering met aan zeker heid grenzende waarschijnlijk heid, ene Breedveld geweest. Naar zover men het heeft kunnen nagaan was de eerste Ottevanger, de derde molenaar van deze wa termolen, die ervoor zorgde dat het polderwater in de boezem (rotte) geloosd werd, via het ge trapte bemalingssysteem. Meer dan veertig jaar is de vader van Johan molenaar geweest, waar van ca. 3 jaar op een molen in Kinderdijk en de overige op de molen die nu door zoon Johan en zijn bruid Jolanda wordt be woond. Eind januari verhuisde het echtpaar naar de Dahliastraat en kwam net op de valreep nog in de radio-uitzending van radio west, die die dag net op toernee was in Zevenhuizen. MOLENAARSVROUW Sindsdien in de molen in een re cordtijd opgeknapt en verbouwd. Zo heeft de stichting tot instand houding van de molenviergang in de Tweemanspolder, voor nieu we zolders in de molen gezorgd en namen Johan en Jolanda de kwast ter hand om de kamer en de keuken in de oorspronkelijke kleuren roodbruin, te verven. Jo landa kon dat ook overdag doen, omdat ze haar baan alls admini stratief medewerkster bij het LOI al enkele weken voor haar huwe lijk opzegde. Ze zag het niet zit ten haar baan te houden als ze molenaarsvrouw was, mede van wege de dagelijkse afstand. Ook vinden zij- en Johan het onver- keurig verzorgd uit te zien en dat ziet het! Jolanda draagt daar ook haar steentje aan bij. De ouders Ottevanger deden dat voor hen, waardoor de molen en het erf er omheen, een visitekaartje voor de molen is. "We willen het ook zo houden" zegt Johan die op draai dagen z'n haden vol heeft aan het besturen van de molen. "Jan Dek ker komt op de zaterdagen in het seizoen helpen. A.s. zaterdag MO LENDAG is officieel de eerste, maar we draaien al de hele maand april. Het is zijn hobby. Vroeger toen hij nog op z'n boerderij aan het Noordeinde woonde, had hij die molenliefde al en nu hij al op leeftijd gekomen is, gaat het niet over. Hij is assitent molenaar, helpt bij het kapkruien en zeilen vastzetten. We draaien op de za terdagmiddagen in de zomer een maal per veertien dagen - hele maal zoals het behoort. Om een molen goed draaiende te houden moet je hem nakijken, smeren en goed onderhouden. Je moet op de wind letten: wel of geen zeilen op de wieken gebruiken.„De na tuur is je vijand en je gaat met je vijand om. Waakzaamheid is bij het draaien geboden. Je kan dan ook nooit je molen verlaten. We draaien niet voor de Prins, dat wil zeggen, zonder dat er water opge- pomp wordt - alles doen we vol gens de oorspronkelijke metho de. Voor de dagelijkse gang van zaken is dat niet meer nodig om het polderpeil op niveau te "hou den, omdat er een automatisch gemaal is, maar op zo'n draai- zaterdag is het echt weer ouder wets leuk." Helaas is het voor bezoekers niet mogelijk hun mo len te bezoeken. De stichting ver biedt het..."Pas kwam er een Fransman aan de deur die een kaart van de molen Wilde. Hij liep gewoon achter me naar binnen en keek overal op en in. Ik heb hem aan z'n verstand gebracht dat zo iets niet hoort. Ik kom bij hem toch ook niet in z'n huiskamer kijken, dat is privé' lacht Jolanda. WELKOM We heten haar, als nieuw ingeko men, hartelijk welkom. Ze is al ge vraagd voor de redactiecommis sie van het 'Verleden Tijdschrift' dat de stichting Oud Zevenhui- zen/Moerkapelle uitgeeft. Vrijwil ligerswerk ligt haar wel. Dat heeft ze in haar woonplaats Rijpwete- ring ook altijd gedaan, met name heeft ze zich voor het jeugdwerk van de rooms katholieke kerk aldaar ingezet. "Stilzitten is niets voor mij. Maar dat zal ik voorlo pig ook niet doen, want hier op d emolen is nog genoeg te doen deze zomer." "Ja" lacht Johan "en als er ijs in de Rotte ligt zetten we de traditie van mijn ouders voort met een koek en zopie stand en de verkoop van de ver maarde erwtensoep". Te koop: SURFPLANK (Favorite FIETSKAR voor surfplank (splinta nieuw!) en SURFPAK. Compleet nu voor de spotprijs var 950,- TEL. 01802-3552 (na 17.00 uur antwoord om een monument als deze molen toch is, elke dag 'al leen' te laten staan, johan heeft uiteraard naast zijn taak van vrij willig molenaar, een beroep om de 'kost' te verdienen. Hij is bui tendienstmedewerker bij een land en tuibouwcoöperatie. Hoe word je molenaar? vroe gen we molenaar Johan, wiens broer Gerard op de eerste molen van de viergang woont (Hij weet volgens Johan veel meer over molens, omdat hij medewerker is bij het bureau molenzaken van de provincie). "Op sollicitatie, maar in mijn geval van vader op zoon. Dat is best wel uniek aan het worden. Het komt slechts enkele malen voor dat het automatisch - met goedvinden van de stichting tot instandhouding van de molen viergang - gebeurt. Je moet uiter aard je diploma van vrijwillig mo lenaar hebben. Dat heb ik sinds 1974. Die jaar eerder was ik met de opleiding begonnen. Je wordt dan lid van het gilde van vrijwillig molenaar, waarbij je een theore tische en een praktische opleiding krijgt. Het laatste betekent 400 praktijkuren. Samen met Maarten Hunink reed ik elke zaterdagmor gen om 7.00 uur op de motor naar Dussen, om op een water molen te gaan draaien. Om één uur reden we door naar Nieuwe Tonge waar we ervaring opdeden in een korenmolen om vervol gens rond de klok van acht uur 's avonds weer thuis te komen. Dat deden we anderhalf jaar lang." Johan vertelt dat hij de watermo len in Reeuwijk, waar hij ook mo lenaar van was, vaarwel heeft ge zegd, omdat hij daar geen tijd meer voor heeft. ZO GAAN DE WIEKEN Alles rond en in de molen dient er Wie wil tegen vergoeding gedure de onze vak. 6 juli t/m 20 juli voce onze hond Blacky zorgen? TEL. 01802-1752 IJ zei waren ofl Ütf 7 Gereedschappen VUSfëtw, Sleutelservice Reparatie Sanitair c v Tuingereedschappen *■- Dorpsstraat 28 Mo*rkap«ll« TEL: 01793 - 1307 Gevraagd: lieve OPPAS voor bal van 3 mnd. 2 dagen of 4 middaqer TEL. 01802-2989 Vaillant KEUKENGEIZER van 468,- nu 349,- Fa. K.A. Havelaar, Moerkapelle TEL. 01793-1307 SLIPPENDE KOPPELING? Wij repareren hem voor een vast afgesproken prijs! GARAGE C. v.d. KNIJFF Bredeweg 31 - Moerkapelle TEL. 01793-1728 LIEFDE IS..een nieu we fiets voor moeder dag! keuze uit meer dan 350 stuks. Wielaard voor de fiets, Dorpssti. 22-28, tel. 01828-12009 Waddinxveen. 50 liter POTGROND 6,95 2 zakken nu voor 11,95 Fa. K.A. Havelaar, Moerkapelle TEL. 01793-1307 Wij zoeken een ervaren lieve vrou» die mee wil helpen zorgen voor onzl pasgeboren tweeling op die 2 dage dat wij beiden werken. Graag schrife lijke reakties: Mw. Rotteveel, Wet Kreftlaan 9, 2761 TZ Zevenhuizen Rest. partij linnenkasten v.a. 90 j Verder gebr. bankstellen, eethoekeJ kasten en div. meubelen uit groo:l moederstijd bij JABE, Dorpsstr. 221 01802-3281/2157/2271 I Do. vrij. en zaterdag open en volgens afspraak! TE KOOP: SURFPLANK (funboard) met zeil. 275,- TEL. 01802-1126 Hydraulische slang stuk? Wij maken direkt een nieuwe! Garage C. van der Knijff, Bredeweg 31, Moerkapelle TEL. 01793-1728 registreren als men ver zekerd is b.v. bij Unigarant, Enra, of Boxsem-Driessen. Als een fietseigenaar niet bij die verzekeringen zijn rijwiel heeft verzekerd, dan kan hij dat rijwiel laten registreren. Indezitbuis wordt dan-tegen vergoeding van tien gulden met een geldigheid van vijf jaar- de postcode en het huisnummer van de eigenaar gegraveerd. Daarna komt er een gele band op de zitbuis, onder ingegraveerde post code en het huisnummer. De klant krijgt hierop een aanmeldingskaart. Die is bedoeld om in te vullen inclusief met naam, adres, slot en frame-nummer van de fiets. De kaart wordt naar de nationale fietsregistratie gezonden en de aange hechte strook houdt de klantEn dan... komt de kaart bij de Nationale Fietsregistratie, de gegevens gaan in de computer en 2 weken later ontvangt men de officiële registratiekaart toegezonden, als bewijs. De meldingskaart moet gebruikt worden bij... verhuizing en bij verkoop van de fiets. De nieuwe eigenaar meldt zijn gegevens aan de Nationale de en huisnummer worden nu ingevuld op de kaart. Zo ook bij verhuizing opnieuw de fiets laten graveren en registreren.... Is de fiets weg, gestolen of verdwenen, dan moet de gedupeerde dit direct aan de politie melden. Deze staal per telex in verbinding met de Nationale fietsregistratie leder politiebureau stuurt dan de gegevens in van de fietsen die teruggevonder zijn.. Al de informatie gaat uiteraard in de... computer Op die manier kunner fietsen opgespoord worden. Is de fiets via de computer gevonden- registratie- dar krijgt de gedupeerde en de politie bericht. Als de fiets na 1 maand nog niet is i teruggevonden dan krijgt men schriftelijk bericht. Fietsen die bij eerder vermelde verzekeraars verzekerd zijn zijn auto matisch geregistreerd. bij inlevering van deze bon bij aankoop van een brood a.s. vrijdag en zaterdag: De collecte voor de epilepsiebe- strijding heeft in Zevenhuizen- dorp 2412,00 opgebracht. Alk gevers en medewerkers worde" hartelijk bedankt voor hun bij drage. Mevr. Eindhoven heeft de collec te voor het laatst georganiseerd Wie neemt die taak van haar o- ver? Belt u even: tel. 1341. zolang de voorraad strekt Wie zijn fiets laat registre-ren weet dat zijn fiets ook inderdaad bij diefstal opgespoord kan worden. Men behoeft niet te Ook verkrijgbaar bij S.R.V. Ton Matze

Dorpskrant | 1987 | | pagina 4