M i DEKKER.... •een fabriek I waar maatwerk automatisch precisie is! i I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I i AANRECHTBAKKEN I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I Inbraak i i i i i i i i Wie zich veel op de snelweg begeeft komt vast weieens wagens tegen van Dekker uit Zevenhuizen. Wie, wat of waarmee dit bedrijf zich bezighoudt weten maar weinigen. Ja, vroeger, toen het bedrijf al leen nog maar in de werkplaats aan de Korte Zijde functioneerde, wisten de meeste inwoners wel wat er daar gefabriceerd werd: dege lijke keukens en kasten Die werkzaamheden verricht de firma Dekker al enige jaren niet meer, men is zich gaan richten op onderdelen van keukeninrich tingen, met name AANRECHTBLADEN. De huisvesting aan de Korte Zijde werd te klein. Op het industrieterrein werd een maga zijn gebouwd, terwijl bij het kantoor aan de Korte Zijde 5 jaar gele den een pand verrees dat dienst kon doen als showroom voor tien tallen keukens. Niet bestemd voor de verkoop aan de particulier maar voor de detaillist..... Ondanks de grote magazijnruimte op de hoek van de Zuidplasweg, had men te weinig armslag. Ook in de werkplaats achter de nieuwe show room. Uitbreiden dan maar. Dat was misgedacht, want de gemeente keurde dit plan aan de Korte Zijde niet goed. Gelukkig voor Dekker was de grondprijs voor de kavel waarop hij zijn oog had laten vallen: op een steenworp afstand van de magazijnruimte, niet meer zo ex treem hoog als voorheen, zodat het voor dit bedrijf nu alleszins accep tabel was om daar een nieuwe fa briek te bouwen (tegenover disco bar De Schuur). "Het waren voor al m'n dochter en schoonzoon, die de doorslag gaven tot de bouw van deze grootte, want zelf wilde ik een kleinere fabriek. Gelukkig dat ik naar hen geluisterd heb, want an ders zou het nu al te klein geweest zijn. Aan de overzijde ligt nog grond waarop we eventueel in de toekomst nog iets mee kunnen beginnen. Wij zouden wel graag de kavel grond die naast de fabriek ligt er nog bij willen kopen, waardoor het maga zijn, dat nu een blok verderop ligt hier op het terrein, naast de fabriek zou kunnen komen. Dat zal wel een illusie blijven, want die grond is ei gendom van de Spar." De heer Dek ker vertelt dat de fabriekshal van 70 bij 56 m (is ca. 4000 m2), zeer snel gebouwd is door V.d. Knaap-Zeven bouw. "Op 29 maart gingen de eer ste heipalen de grond in - het wer den er in totaal 610 - en op 7 juli konden we het gebouw betrekken. Het heeft nog wel tot 12 augustus ge duurd voordat de fabriek produktief werd. Je moet van alles uitproberen en er zijn met machines altijd wat kleine mankementen." EEN WANDELING DOOR DE FABRIEK "Als je nou eens iets groots wilt zien moet je eens naar het industrieter rein gaan. Daar bij de firma Dekker hebben ze grote robots werken. Daar moet je eens over schrijven" tipte ons iemand We proberen het en krijgen de goedkeuring van eigenaar Arie Dekker, mits we er geen rozengeur en maneschijn van maken en hem niet de hoogte in steken. "Kijk alles draait om m'n jongens. Zij doen hun best, ja zelfs meer dan dat. Ze zetten zich volledig in, werken hard. Ik ben alleen een beetje diri gent." lacht hij bij onze kennisma king. Mensen die hem goed kennen zeggen van hem: een eerlijke vent, iemand met weinig praatjes! Draagt z'n personeel een bijzonder warm hart toe. Een beetje een ruwe bolster met een blanke pit." Al rondwandelende door de fa briek komen we enigszins onder de indruk. Niet door de verhalen die hij erbij vertelt; die zijn summier en betreffen meer zijn medewerkers dan hemzelf; maar van hetgeen hier gebeurt waarbij je zou kunnen con cluderen: "die het zeggen doen het niet, maar die het niét zeggen, doen het!" Hetgeen ons imponeert is de efficiënte werkwijze die hier toege past wordt; sommige onderdelen helemaal 'computer gestuurd' en het 'afgestemd zijn op elkaar' ter wijl iedereen toch zijn eigen aan deel heeft in de werkzaamheden die verricht worden. AANRECHTBLADEN Het lawaai dat de bezoeker tege moet komt bij het binnenstappen van de fabriekshal van Dekker, valt mee als je even binnen bent. Het wordt eensdeels veroorzaakt door de machines en anderszins door de afzuiger die het zaagsel wegzuigt voor de ketel die volledig op hout gestookt wordt. De firma Dekker heeft voldoende hout, zelfs genoeg om ook de ketel bij het kantoor en showroom aan de Korte Zijde er mee te stoken. Het 'afvalhout' wordt keurig gestapeld in de fa briek, of komt automatisch in daar voor bestemde bakken terecht. Van daar wordt het naar de houtversnip- peraar gebracht waarna het in de b bunker terecht komt. Die kan 350 m3 zaagsel gevatten. Omdat er veel met kunststof wordt gewerkt en veel afvalhout met een dergelijke laag bedekt is, heeft de ketel een be paald filtersysteem waardoor de uit stoot van vuil tot het minimale be perkt is. Deze stookmethode is be slist niet luchtverontreinigend. In tegendeel, want de uitstoot van vuil is zelfs nog 50% minder dan het wet telijk maximaal toegestane. Boven dien is er een maximum aan maat regelen in het verwarmingssysteem getroffen om brand te voorkomen. Dat de Zevenhuizense brandweer enkele keren voor Dekker uitgerukt is heeft o.a. oorzaak in het draaien van de tractor onder de brandmel ders. Deze geven bij 72 graden C. al brandalarm. Om te voorkomen dat er te snel brandalarm gegeven wordt - één keer was het echt een begin van brand 's nachts toen er zaagsel lag te smeulen - is er over dag een twee minuten-marge in het automatische alarmeringssysteem geprogrammeerd. Dat loopt van 7.00 tot 16.30 uur als de fabriek sluit. In die twee minuten heeft men gelegenheid om het alarm als er niets aan de hand is, uit te scha kelen. Ook functioneert de verlich ting automatisch, 's Morgens om 7.00 uur gaat dat aan en is afge stemd op de weersomstandigheden buiten. Is het donker, dan gaat het licht aan. Zo gebeurt het dan het overdag aan en uit floept. Uit het vorenstaande blijkt dat men bij Dekker energiebewust denkt.... "Die energiebesparende maatrege len brachten best een investering met zich mee, doch na een jaar of drie vier worden ze wel interessant" aldus Dekker. STAPELPLAATSEN In de fabriek van Dekker worden voornamelijk aanrechtbladen 'pas klaar' gemaakt. Door gebruik te maken van een computer-gestuur de methode, die veel wegheeft van het bedienen van een grote robot, kan men 4 tot 500 orders per week verwerken. Jan van den Berg is o.a. de bediener van de knoppen die er zorg voor dragen dat een reusachtig gevaarte met tal van tentakels die als zuignappen fungeren, in bewe ging komt. Schoonzoon Claus is de persoon die over dit, maar ook de computerprogramma's van andere automatische' machines gaat. Hij stuurt ze bij of past ze - waar nodig - aan, aan de werkomstandigheden bij Dekker. 100 KILO Door gebruik te maken van deze grote computer gestuurde machi nes, hoeven de medewerkers van Dekker niet meer te sjouwen met aanrechtbladen van 100 kg. "Af en toe hielp ik in de fabriek aan de Kor te Zijde weieens een dagje mee sjou wen. Dan voelde ik na afloop wel m'n rug. Voor mij geen punt, want dan wachtte de volgende dag m'n bureaustoel en ging ik kantoorwerk zaamheden doen. Maar de jongens moesten er toch weer aan. Ze zijn dan ook erg blij dat dat gesjouw voorbij is." In de fabriekhal liggen 125 stapels van verschillende kleu ren met kunststofbeklede aanrecht bladen, die hier bij Dekker gebruiks klaar worden gemaakt. Het kunst stof van de betere kwaliteit aan rechtbladen is al op multiplex ge lijmd. Ze komen zo gebruiksklaar aan van andere fabrieken. Alle bla den hebben de afmeting van 5,20 m. Het is nu de kunst om, met zo min mogelijk afval, b.v. 2 aanrechtbla den automatisch te zagen van b.v 2,50 m. WERKING Hoe functioneert de zng, 'robot' We zien dat v.d. Berg iets intoetst, waarschijnlijk de kleur. De grote kraan heeft een verlenging onder gaan, waardoor men van 100 op 125 stapelplaatsen kon komen. De aan spanning is vergroot. (is de grootste in Europa op dit ge bied). Deze zoekt z'n weg naar de stapel van de bepaalde soort. Daar stopt de grijparm en daalt. Zuigt met een vacuumtentakel een blad omhoog en brengt dit op de lopen de band. Die lopende band wordt bediend naar aanleiding van een or derbrief. Die orderbrieven bevin den zich op een groot bord, welke V.d. Berg eerst bekeken heeft, alvo rens de eerste opdracht aan de ma chine te geven. Als het blad op de lopende band ligt wordt op de com puter de gevraagde afmeting inge toetst, waarna de machine twee maal automatisch zaagt. De eerste keer ca. 2 cm. van de kant en de vol gende op de maat. Verderop op de lopende band worden - zo nodig door een andere medewerker, hoe ken in het blad gezaagd en de kan ten aangelijmd. In diezelfde afdeling van de fabrieks hal worden ook multiplex platen door medewerkers van de firma met kunststof bekleed. Deze bladen zijn voor barbladen en de niet-stan- daard maten. De voorraad van het kunststof wordt door Peter Rip in de gaten gehouden. Hij weet pre cies hoeveel voorraad er van elke kleur aanwezig is en kent bijna alle 125 kleuren-nummers uit z'n hoofd DUITSLAND De aanrechtbladen die door de ma chine automatisch op lengte wor den gemaakt kunnen 'los' worden afgenomen door keukenzaken, maar passen ook bij de keukens die door een Duitse fabriek speciaal voor de fa. Dekker gefabriceerd wor den. Wagens van Dekker rijden vrijwel dagelijks de 370 km. tot over de Duitse grens naar deze, 35 werk nemers tellende fabriek, die alleen voor Dekker draait. Elke dag wordt er zo'n 80 m3 keukens afgenomen die rechtstreeks naar de klanten: zaken in keukens - maar niet naar particulieren gaan. WERKKLIMAAT De kracht van de firma Dekker ligt zo merken we - bij de werknemers. Die hebben hart voor de zaak. Er wordt dan ook van alles aan gedaan om het werkklimaat optimaal te houden. Allerhande handigheidjes worden bedacht om het werken zo licht en aangenaam mogelijk te ma ken. Daarom doet men ook veel zelf, o.a. laswerkzaamheden welke techniek Jan v.d. Berg en Arie Cla zing b.v. weer beheersen. Dekker zelf is ook best vindingrijk, houdt z'n oren en ogen wijd open. Bezoekt om bij te blijven b.v. de Hannover Messe, doch heeft zeker ook gevoel voor de techniek. HANDWERK Achter in de hal zien we twee man nen bezig met de hand aanrechtbla den aan het bewerken - verzagen. Ab Jansen is met een moeilijke klus bezig, ronde hoeken, ovale hoeken, hij draait er z'n hand niet voor om. Bert Kraan staat weer wat verderop de bladen in te pakken. Dekker: "Bert is eigenlijk bakker, maar kon niet aan de slag komen. Nu is hij één van de belangrijkste mensen in de fabriek- want hijmoet alle aanrecht bladen die de deur uitgaan contro leren. Liever dat er hier ontdekt wordt dat er beschadigingen aan zijn, dan wanneer ze terugkomen. Je hebt niks aan dat gedoe. Verder moeten ze vakkundig ingepakt wor den." Frans de Jong doet ook een lastig karweitje. Staande op een ideale werkhoogte schroeft hij roestvrij stalen aanrechtbakken in de aan rechtbladen. "Een goede werkhoog te bespaart heel wat narigheid" is de conclusie van Dekker. Even later wijst hij op aanrechtbakken van kunststof en de wijze waarop deze bij hem vakkundig worden inge werkt, vrijwel naadloos, zonder kit- rand. Het zijn dan ook de duurdere bakken. Een dergelijk aanrechtblad komt al gauw op zo'n 1600 a 1700 gulden. Eerder zagen we een machi ne die - ook weer computergestuurd - precies op maat op een aangege ven plaats, een cirkel in het aan rechtblad zaagt waarin de bak moet komen en op een andere plaats een vierkant, waar de kookplaat komt. "Vroeger deden we dat met hand met een apparaat met een tekening onder handbereik. Nu druk je alleen een knop in, waarop de machine au tomatisch een gat freest en het af valhout weer automatisch in een af valbak terecht komt. Zeer efficiënt. Iedere minuut kost geld en elke automatische handeling kan geld besparen." Alhoewel het meeste werk machinaal gedaan wordt - zelfs het lijmen van strookjes die te gen de goedkopere aanrechtbladen van spaanplaat komen - blijft er nog handwerk in de fabriek. In de toe komst zal dat tot het minimale be perkt worden, want onlangs koch ten we er nog een automatische ma chine bij, die b.v. barbladen, waar van de achterkant hoger moet zijn dan de voorkant en winkelbetim meringen - toonbanken enz. com puter gestuurd in verstek kan zagen en gereedmaken. Deze machine staat wel in de fabriekshal maar is nog niet in bedrijf. We hebben nog 1500 m2 over in de fabriek, als dit gaat lopen met deze produkten dan kunnen we er nog wel enkele mensen bij gebruiken. Alleen is het altijd moeilijk om vakmensen te vinden. Trouwens, als er nieuwe mensen aangenomen moeten wor den dan gebeurt dat door de jon gens zelf want ze moeten het on derling goed met elkaar kunnen vinden." EXPANSIE "Dat is niet alleen hier 12 man per soneel), in het magazijn (4 man) of bij de chauffeurs (7 man), maar ook op het kantoor (10 mannen en vrouwen) en de vertegenwoordigers In totaal werken er bij Dekker 35 mensen. Dagelijks zijn er 7 wagens op de weg, waarvan er zeker één naar Duitsland rijdt. De overige be zorgen aanrechtbladen, kasten en keukens bij 50 a 60 verkooppunten van keukens, detaillisten en naar zo'n 250 bladenklanten. VROEGER Als vader Gijsbert Dekker toch eens mee had mogen maken dat z'n in 1931 begonnen bedrijf tot deze grootte zou groeien...Tien jaar gele den is hij op 69-jarige leeftijd over leden. Tot kort voor zijn dood werk te hij nog ijverig mee. Toen was Dekker al een begrip voor keukens en kasten, alhoewel het meeste toen nog gebeurde in de oude werkplaats Arie leerde al vroeg aanpakken, na dat hij de brui aan de HBS had ge geven. Twee jaar H.B.S. vond hij genoeg. Dat aanpakken begon 's morgens om zes uur en eindigde 's avonds om tien uur. "Je hebt maar zes uur nodig om te slapen" zei mijn vader altijd. "Maar ondanks dat er hard gewerkt werd was er een prima werksfeer. Sommige werknemers hebben hun hele werkperiode bij ons doorgebracht en de meesten zijn 10 jaar of langer in dienst." Eigenlijk klinken er alleen maar complimenten over de medewer kers in de fabriek, op kantoor, de chauffeurs en de mensen in het ma gazijn. "Kijk, eerlijk gezegd hoefde dat erge grote niet van mij. Ik ben de 50 al gepasseerd en hoop binnen kort grootvader te worden; maar de tijd kan je niet tegenhouden. Je doet het goed of je doet het niet. Verder hebben onze dochter en schoon zoon er ook plezier in, juist omdat onze medewerkers het naar hun zin hebben. Er is harmonie en ze ver dienen een aardige boterham. Ik wil hen daarbij helpen. En als je dan als dirigent voelt dat we alleemaal op de juiste toonhoogte zitten, dan ben ik best tevreden....Dat ben ik overi gens altijd.... Nee, plezier hebben in je dagelijkse werk in de kleine din gen van alledag, dat maakt het leven zinvol, want een dag niet gelachen is een dag niet geleefd!" aldus Arie Dekker. I I I I I I I I I I I I I I I Op vrijdag 20 februari 1987 vond er een inbraak bij het distributie centrum van De Spar aan het nij verheidscentrum te Zevenhuizen De inbrekers hadden voor 200.000,- aan sigaretten meege nomen. Ze hadden het pand kun nen verlaten door de alarminstal latie onschadelijk te maken. Ach ter de Spar werd ook in dezelfde nacht ingebroken bij de fa. Dek ker. In dit bedrijf heeft vermoe delijk het vervoermiddel gestaan, waarmee de sigaretten werden vervoerd. Na onderzoek werden op 10 maart een drietal personen aan gehouden. Twee inwoners uit Bos koop en één uit Waddinxveen. De aatste bleek op te treden als he ler. Bij onderzoek in een woning van een verdachte werd in een weggewerkte kelder een grote hoeveelehdi sigaretten aangetrof fen, waarvan later bekend werd dat deze van de inbraak bij de Spar afkomstig waren. Later werd nog een man uit Boskoop als ver dachte van de inbraak aangehou den. Bij onderzoek in de andere woningen werd een grote hoeveel heid gereedschap aangetroffen, waarvan later bleek dat deze van diefstal afkomstig waren. Alles bij elkaar leidde dit onderzoek tot de aanhouding van in totaal 7 perso nen, drie daarvan traden op als in breker en 4 daarvan als heler. Een gedeelte van de partij sigaretten bleek al te zijn doorverkocht en kon niet meer worden achter haald.. Het onderzoek heeft in totaal 2,5 maand geduurd en heeft verder als resultaat opgeleverd de oplos sing van inbraken bij: een loonbe drijf in Moordrecht, t.w.v. 10.000,- op 21 april '86: een groothandel iri gereedschap en machines te Hazerswoude op 19 januari '87 t.w.v. 35.000,-: een bedrijf van kachels te Bodegraven op 30 januari en 18 november '86 met een waarde van 15.000,-. Een rijwielhandelaar in Bodegra ven op 5 december '86 t.w.v 5.000.-.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 8