MAVO HAVO Gouwe College AVO-KOLLEKTE KOMT ALLEN! Help de huis zwaluw een handje Hengelsport Postduiven Diploma's voor Zevenhuizense judoka's van sportschool Timmers Muziekconcerten te Gouda veel kraampjes kramen met lekkers! kramen met leuks! u vindt het allemaal op de BRADERIE in Moerkapelle OP 13 JUNI! dagopleiding 2-jarige dagopleiding BEGRAFENISVERZORGING T. den Hollander in moerkapelle op 13 juni a.s. vergeet u niet aan te melden - met z'n 3-en - voor de race met een LOPEND TAPIJT!!!! Een heuse KRUIWAGEN-RACE! (aanmelden per 2) GRATIS SPRINGEN voor de KINDEREN OP DE REUZE-KABOUTER.... op 13 juni - braderie Moerkapelle! Natuur- en vogelwacht Rotta is werkzaam in de gemeenten Ze venhuizen. Moerkapelle, Bleis- wijk. Bergschenhoek en Berkel en Rodenrijs. Naast educatie en landschaps- en nestkastbeheer houdt zij zich bezig met het wel en wee van de Huiszwaluw. Vanaf 1978 worden de nesten in Bleiswijk geteld en vanaf 1987 in Moerkapelle. Het ligt in de bedoeling om ook in de andere gemeenten tellingen te starten. De Huiszwaluw, wat is dat voor een vogel? De Huiszwaluw is een trekvogel en kleiner dan de Huismus. Van de andere ge noemde zwaluwsoorten laat de Huiszwaluw zich gemakkelijk onderscheiden door de witte rugvlek. De volksnaam "non netje" geeft aan. dat aan Huis zwaluwen op het eerste gezicht geen andere kleuren zijn tezien dan wit en blauw-zwart. De staart is minder gevorkt dan die van de Boerenzwaluw. In de vlucht hebben Huiszwaluwen iets vlinderachtigs. Afname of niet? Reeds lange tijd wordt gesteld dat Huiszwa- luwpopulaties nogal kunnen schommelen. De laatste jaren is er echter duidelijk sprake van een afname. Dit is een landelij ke ontwikkeling. Ook in onze directe omgeving is het niet an ders. Uit onze tellingen is ge bleken dat de aanvankelijk grote aantallen nesten in een vijftal straten in Bleiswijk sterk achteruit zijn gegaan. Het totaal aantal nesten in Bleiswijk in 1986 bedroeg 74% van het aantal van# 1978. Hetgeen voor Bleiswijk geldt zal vermoede lijk ook voor andere gemeen ten opgaan Waaruit bestaan de bedrei gingen? Om hier een antwoord op te vinden moeten we naar de nestplaats van de Huiszwaluw kijken. In tegenstelling tot de Boerenzwaluw broedt de Huis zwaluw buitenshuis. Oorspron kelijk werden rotspartijen als aanhechtingsplaats voor de nesten gekozen. In onze stre ken heeft deze soort zich aan de mens kunnen aanpassen. De meeste vogels maken hun nest op 3-15 meter hoogte en het liefst met meerdere soortgeno ten bij elkaar in zgn. kolonies Hoe meer plaatsruimte, hoe meer nesten er zijn te vinden De van specie gemaakte bol vormige nesten zijn ware mees terwerkjes met slechts een in gang. De nesten zijn vaak te vin den tegen de muur van een huis. onder een overstekende dakrand of in de nok van een dak. Wat zijn zoals de gevaren -Tijdens buitenschilderwerk (dikwijls middenin de broed tijd) worden veel nesten verwij derd of verstoord - Het bruin verven of beitsen van daklijsten (Huiszwaluwen houden van een lichte ach tergrond) verjaagt veel vogels. - Er worden steeds meer huizen gebouwd met ongeschikte dak lijsten -Op bereikbare plaatsen en la gere gebouwen zijn katten be langrijke vijanden. Zij halen de nesten uit en eten de jongen op - Nesten worden verstoord om dat er teveel in wordt gekeken en door vandalisme door de jeugd. Natuurlijk is bovenstaande op somming van mogelijk bedrei gingen lang niet volledig. Toch geeft het aan dat veel verloren gaan van nesten mensenwerk is en vaak voorkomen kan wor den. Om hier daadwerkelijk iets aan te doen. heeft Rotta aan alle bewoners van huizen die Huis zwaluwnesten bevatten, infor matieve folders plus begelei dende brieven gestuurd. Ook is deze informatie naar alle wo ningbouwverenigingen in ons werkgebied gezonden. De toe gestuurde informatie vertelt over gedrag en leefwijze van de Huiszwaluw en geeft tevens aan hoe op dikwijls eenvoudige wij ze rekening gehouden kan worden met de eisen die deze prachtige vogel aan ziin leef omgeving stelt. Omdat tot voor kort alleen in Moerkapelle en in Bleiswijk systematisch nest tellingen hebben plaatsgevon den. zijn alleen in die ge meenten bewoners aange schreven. Daarom doen we bij deze een oproep aan iedereen die op de hoogte is van huis zwaluwnesten in de overige ge meenten, zich met de hier ondervermelde persoon in ver binding te stellen. Informatie kan dan aan de betreffende be woners worden toegestuurd. Wij danken een ieder bij voor baat voor zijn medewerking. Men kan bellen of schrijven naar Cor Noorman, Bernhard- straat 10, Bleiswijk. tel. 01892- 16787 Uittenbroek lijstaanvoerder Zaterdag 30 mei werd de le wed strijd van de zomerochtendcom petitie gehouden in het Voedings kanaal. Er waren drie vissers die boven de kilo vingen, de rest bleef daaronder. De verschillen waren dan ook erg groot. De 3 vissers (uit de a-poule) hadden een groot overwicht; nr. 1 was L. de Zwart; nr. 2 was M. Huisman en H. v. Zwienen werd derde. Maar zoals gezegd waren dit de Avissers. De b-poule bracht veel grote verras singen. Er waren slechts 4 vissers in de b-poule die iets vingen. Dit lijstje van 4 werd aangevoerd door A. Uittenbroek. De Moer- kapellenaar wist 475 gram vis te vangen en zo de rest achter zich te laten. In het totaal werd hij in de wedstrijd vijfde. C. Klomp wist in deze poule beslag te leggen op de 2e plaats en A. Uittenbroek jr, zoon van de B-winnaar, nam posi tie op de derde plaats. De 4e man in B was J. Breedijk. De 2e wedstrijd van de avond competitie is op 10 juni in het ka naal van Moordrecht bij de cam ping (o.v.) Vertrek om 18.00 uur. De 3e wedstrijd van de ochtend competitie is op 20 juni in de Oude rijn bij Koudekerk, alterna tief bij Alphen. Vertrek om 6.00 uur. Vertrek vanaf Hotel Vos. De jaarlijkse Avo-kollekte heeft in Moerkapelle 958,90 opge bracht. Namens Avo-Nederland veel dank aan de leerlingen van de I.J.P. Keijzerschool die bereid wa ren, in hun vrije tijd, met de koliek- te bus op pad te gaan. 0JI. zaterdag werd vanuit Ve- nette 316 km. gevlogen. Daar het weer in Frankrijk en Belgie goed was werden de duiven om 8 uur gelost. Hier was het weer nog slecht, mistig en regen. Gelukkig klaarde het heel lang zaam op en kwamen de duiven redelijk vlot af, maar wel veel verkeerde duiven. Zeer frap pant dat vele liefhebbers die vorige week zeer sterk draaiden het nu slecht deden. Venette was ook de laatste vlucht voor het "Vitesse-kampioenschap" en moest de spannende strijd tussen C. Zweere en J.P. Smaal beslist worden. C. Zweere won door zeer sterk te draaien, deze strijd glansrijk en Smaal z'n dui ven faalden volkomen. KI. Kop penaal is met zeer nipt verschil 2e geworden voor C. v.d. Graaf. Leen v. Erk won op deze vlucht de 1e prijs met de 731 die dit kunststukje al eerder heeft ge daan, een prima duif!, waar hij zuinig op moet zijn. C. de Graaf won de 2e prijs De 3e prijs was voor de 866, het wonder van KI. Koppenaal Deze duif is bij elk weer type of afstand in staat om een kopprijs te winnen, ge woon pure klasse! Ton en Ank Looyen behaalden deze week met 4 prijzen van de 8 de mees te punten. Na verschillende slechte weken beginnen dedui- ven van A. Clazing het ook weer beter te doen (en nu doorgaan, Arie!) Het aangewezen kam pioenschap wordt nu aange voerd door KI. Koppenaal, ge volgd door C. Zweere en C. Nobel. EEN DUIVENLIEFHEBBER Onlangs werd er in het pony park Slagharen een judo-colle ge gehouden door Anton Gee- sink. Een groot aantal vereni gingen en individuelen nam dat weekeinde deel aan de colle ges waarbij voor een gloed nieuwe formule gekozen werd. Drie dagen lang kregen jeugd, recreanten en wedstrijdjudo ka's les van Anton Geesink en zijn assistenten. De navolgende deelnemers uit Zevenhuizen kregen uit handen van Geesink hun diploma Perry Wiggers, Amide Stevens, Ernst Phaff, Dennis v. Oye, Joost Brouwer, Marcel v. Bo- ckel, Diederik Zuiderwijk, Chan telle Timmers, Anouk v. Brug gen, Thore Gericke en Adri Clazing, De Sectie Muziek van de Cultu rele Raad Gouda wil evenals vorig jaar een serie concerten organiseren in de verplaats bare muziektent op de Markt te Gouda. Op de donder- en zaterdagen is er in de periode van 13 /uni tot en met 2 juli de gelegenheid in de muziektent op te treden. De Culturele Raad vraagt een ieder die belangstelling heeft voor het verzorgen van een op treden (op de donderdagen van 20 00 tot 21.30 uur en op de za terdagen van 14.00 tot 15.30 uur) te reageren. Een kleine kostenvergoeding is beschik baar. Heeft u interesse met uw koor. kapel, orkest of fanfare een op treden te verzorgen dan wordt u verzocht zo spoedig mogelijk contact op te nemen met de Culturele Raad Gouda, Vrede- best 1. Gouda, telefoon 01820-13800. toestel 151/138. GEMEENTERAAD ZEVENHUIZEN Beveiliging Reigerbos Niet alleen de openbare basis school 't Reigerbos zal binnenkort optimaal beveiligd worden tegen inbraak, ook de chr. basisschool De Eendragt krijgt die mogelijk heid. De laatste moet echter nog een verzoek om subsidie indienen De kosten van de installatie, waar bij tevens de signalering van c.v. storingen is opgenomen, bedra gen ca. 7000,-. De opzet heeft in nauw overleg met de school en met de rijkspolitie en de verze keringsmaatschappij plaatsge vonden. De heer J. Hogenes (gem. bel.) vond dat -als de school directeur als beheerder wordt aan gemerkt - hij altijd bij onraad de dupe wordt van de alarmering. "In dit geval moet de heer Dirkzwa ger altijd paraat zijn. Hij kan im mers bij inbraak en storing, door de waakdienst gealarmeerd wor den." Hogenes zag wel iets in een vrijwillige hulpdienst met een rou- leringssysteem waardoor de schooldirecteur niet altijd thuis be hoeft te blijven....voor het geval het alarm gaat... VERDUISTERING 't Reigerbos krijgt nieuwe verduis teringsgordijnen. Hiervoor werd een krediet van 2.650,- gevo teerd. dag- en avondonderwijs voor volwassenen Prinses Beatrixlaan 4 Waddinxveen tel. 01828 - 13352 b g g- 01820 - 25144 met Nederlands, Frans, Duits, Engels aardrijkskunde, geschiedenis tekenen, biologie, economie met Nederlands, Engels en tekenen INFORMATIE- EN INSCHRIJFDAG: woensdag 10 juni a.s. van 19.30 - 21.30 uur Pr. Beatrixlaan 4, Waddinxveen Studie per vak is mogelijk, evenals het behalen van het diploma via certificaten. Lage cursusgelden door rijkssubsidie. Als u nadere informatie wenst of als u alvast een programmaboekje wilt aanvragen kunt u bellen met de school of met de Centrale Adminstratie, Van Hogendorpplein 39, 2805 BM Gouda tel 01820 - 25144. Gouwe College: een nieuwe kans, een betere kans! Begrafenissen worden uitgevoerd door Schiedamseweg 162 3134 BV Vlaardingen Tel. 010-4600509 b g.g. 434 8313 Geen crematies Dag en nacht bereikbaar

Dorpskrant | 1987 | | pagina 12