kleintjes dÉ MEESTER JANSSEN 25 jaar bij de chr. nationale school in Zevenhuizen DANSSCHOOL WADDINXVEEN Hengelsport o.l.v. José van Rijn Reeds nu gelegenheid tot inschrijving voor het seizoen '87-'88 Fa. K.A. Havelaar&Zn. -1 "De kinderen zijn in 25 jaar nauwelijks veranderd. Het is nog net zoals toen ik begon, dat elk kind z'n grenzen probeert. Kijkt wat toegestaan is en wat niet. Vroeger kwamen de meeste kinderen uit grote gezinnen, waar ze niet veel in te brengen hadden. Als er twee keer gewaarschuwd was, was de derde keer 'raak'; een vermaning of een draai om de oren. Jonge dieren krijgen ook zulke berispingen van hun moeder: een grauw, een gebrom, of een tik met het pootje. Wat ik dus wel vind is dat veel ouders veranderd zijn. Velen durven geen eisen te stellen aan hun kinderen. Er zijn nogal wat gemakzuchtige ou ders. men geeft teveel toe, heeft een weifelende houding, waardoor het kind onzeker wordt. Een kind voelt feilloos de zwakke punten bij de vader of moe der. Het gaat dan dreinen...wie geeft toe? Bij de leerkrachten gebeurt dat ook. Daarom heeft de één meer moeite met orde-handhaving dan de ander. Een kind zoekt zekerheid. Als volwassene wil je ook zekerheid....Het kind wil weten waar het aan toe is. Bij mij in de klas hebben alle leerlingen, door de jaren heen, geweten waar ze aan toe waren. De eerste paar weken van het nieuwe schooljaar wordt er strijd geleverd. De kinderen proberen....doch ik verschaf ze wel duidelijkheid, zekerheid. Ik houd van .discipline, dat is be kend. Ik word weieens streng genoemd, maar ik straf zelden en altijd op een bepaalde manier. Ook deel ik pluimen uit. Dat m'n leerlingen geen hekel aan me hadden en hebben blijkt o.a. wel uit hun medeleven tijdens ziektes. Na twee dagen komen ze al aan de deur vragen hoe het met me is, of krijg ik ansichtkaarten...." Een portret van Gert Janssen, wiens voornaam slechts door vrien den genoemd wordt, omdat hij de tweede generatie kinderen al in zijn klas heeft: Kinderen van leerlingen van 25 jaar geleden, toen hij na de zomervakantie van 1962 onderwij zer werd van de christelijk nationa le school en die hem niet anders kennen als 'meester Janssen'. STAAT VAN DIENST Voordat hij per 1 augustus zijn aan stelling kreeg, was hij op diverse scholen werkzaam, na in 1960 voor de lagere akte van de christelijke kweekschool "De Driestar" in Gouda te zijn geslaagd. Zijn staat van dienst heeft een wisselvallig ka rakter die eerste 2 jaar van zijn on derwijzersloopbaan. Eén jaar ervan wordt helemaal door de militaire dienst in beslag genomen. Daar dacht hij uit te blijven door een be noeming bij een christelijke school in Oude Tonge te accepteren, na eerst enkele maanden op een B.L.O. -school te hebben lesgegeven. "Dat bleek niet het geval, dus was Oude Tonge ook maar even" lacht de heer Janssen. "Een schoolbestuur in Schoonhoven wist me uit dienst te krijgen, doch oihdat dit maar een tijdelijke aanstelling was en een schoolhoofd in Waddinxveen, waar ik ook als kwekeling was geweest, me graag op zijn school zag komen, ben ik na korte tijd weer veranderd. Helaas waren hier 3 factoren waar door ik de in het vooruitzicht gestel de vaste aanstelling niet eerder kreeg dan wanneer het leerlingen aantal toe zou nemen, de juffrouw toch nog ging trouwen en het studie verlof van een leerkracht door zou gaan. Daarom ging ik solliciteren. Ik kreeg bij 3 scholen een benoe ming: Hoogvliet bood me een flat, Woerden een duplex woning en het schoolbestuur in Zevenhuizen stel de me een eengezinswoning in het vooruitzicht. Omdat ik inmiddels getrouwd was, vader en de tweede op komst, was dit de school en de plaats waar ik naar toe wilde. HOE BESTAAT HET! Destijds zaten o.a. bekende Zeven- huizenaren als A.P. v.d. Knaap, A.P Biemond, C.T. van Rooyen, C. Kreft en ik geloof ook G. Roos in het schoolbestuur." (de akte van benoe ming wordt door mevr. Janssen van 1 zolder gehaald). Daar staan de hand tekeningen van secretais C.J. van i Rooyen en voorzitter A.P. v.d. i Knaap op. Een gelijknamige klein- zoon van v.d. Knaap was destijds één van de eerste leerlingen en zit thans in het schoolbestuur. Diens zoon is leerling in de vierde klas, waar zijn meester de jubilaris is. 1 "De heer Held was hoofd van de 1 school, tien toen vijf klassen telde. Ik kreeg de combinatieklas 2/3, i Wim v.d. Plas had 4/5, het hoofd de i zesde klas. Verder waren er nog de dames Jonker en mevrouw Alie Derks-IJtsma. Helaas overleed in oktober plotseling het schoolhoofd, de heer Held. Wim v.d. Plas werd toen hoofd en ik schoof door naar de combinatieklas 4/5. In januari is Sjaak van Zanten er toen bijgeko men. Eigenlijk heb ik in Zevenhui zen voornamelijk klas 5, nu dus groep 7, gehad, of een combinatie 4/5. Nu heb ik groep 6, dus klas 4. Ik voel met het meest happy met wat grotere kinderen. Ik wil namelijk nogal graag wat "stampen",lacht hij. Onderwijzer voor je leven De jubilaris koos destijds voor een baan bij het onderwijs, omdat het hem prettig leek met kinderen te werken. Hen te onderwijzen en iets te laten leren. Hoewel hij er een voorstander van is mensen uit het onderwijs met 55 jaar met pensioen te laten gaan, omdat dit onderwij zen toch erg veel energie kost en mensen op kan laten branden, is zijn liefde voor kinderen gebleven. "Kijk" zegt hij "ben je b.v. ambte naar of heb je een kantoorbaan of zo, dan kan je aandacht nog eens even verslappen, kun je even van je werk weglopen. Als je een goed on derwijzer bent, kun je nooit je aan dacht laten verslappen, moet je al tijd alert zijn: opletten. Altijd ver tellen, uitleggen, geduld oefenen. Je staat de hele dag voor de klas. Er wordt weieens schamper gedaan over de lange en vele vakanties die mensen bij het onderwijs hebben. Nou die hebben ze ook nodig. On derwijzer zijn houdt niet op als je de deur van je klas dichttrekt. Het is in de loop der jaren veel enerverender geworden. Ook door de democrati scher aanpak: oudercommissies, medezeggenschapsraad, vergade ringen enz. Ook heb je correctie werk en moet je de lessen voor de andere dag voorbereiden. Daarom vind ik de taak van een schoolhoofd, die tegenwoordig dan directeur ge noemd wordt, niet benijdenswaar dig. Ik beklaag ze niet openlijk, maar ze zijn én onderwijzer én ma nager-organisator en maatschappe lijk werker, door al de problemen die op de schoolhoofden afkomen. Je ziet het voorbeeld aan Bart Brug- geman en zijn voorganger Hennie Rijkse: beiden niet meer bij het onderwijs." Dus u heeft een jaar of veertien geleden uw hoofdakte niet gehaald met de bedoeling om hoofd te wor den? "Nee, zeker niet. Niet echt in elk geval. Ik was van de noodzaak overtuigd dat ik toch die hoofdakte eens moest halen, omdat iedereen die van de P.A. kwam een dergelijk diploma had. Bovendien drong de inspecteur er op aan. Ik kreeg toen tien maanden buitengewoon ver lof" U was toen een jaar van school zonder salaris, is dat geen moeilijke periode geweest? "Nou en of. We hadden drie kinderen. We bleken ineens niet meer in de kinderbij slagregeling te passen en werden als kleine zelfstandige aangemerkt, ter wijl we helemaal geen inkomen hadden, behalve een beurs en in teerden op onze reserves. Toch heb ik in dat jaar, wat in feite drie jaar P.A. versneld ophalen was, erg veel geleerd, voor wat de theorie betreft. Ik moest natuurlijk ook stage lopen. Je lacht, maar ik kwam als hospi- tant bij broekies die net een poosje hun diploma hadden, terwijl ik al vele jaren ervaring had. Juist die praktische kennis, hielp me om door dit jaar te komen." Je koos destijds voor het onderwijs, maar waarom nou het christelijk onderwijs? "Tja, ik ben christelijk opgeboed en omdat ik van christe lijk onderwijs houd. Ik vertel de kin deren graag de verhalen uit de Bij bel. Vooral vroeger toen iedereen nog zonder methode werkte, had ik de vrije hand wat het vertellen be treft." Wat zijn uw liefste vakken? "Aardrijkskunde en geschiedenis. Dan kan ik namelijk ook vertellen. In tekenen en schrijven ben ik niet sterk. Een onderwijzer die mooi kan tekenen heeft een sterk wapen, want hij kan veel ook beeldend overdragen. Trouwens ik geniet ook van rekenen en taal. Ik houd ervan de kinderen te laten leren. Soms, als dat nodig is, geef ik ze ook huis werk mee. Niet teveel, maar voor een kwartiertje b.v. Zo wennen ze eraan om straks op de middelbare school hun huiswerk te maken." Al pratende komen we op de Ne derlandse taal met name spelling en tekst.... "We hebben een nieuwe spellingsmethode, die buitenge woon goed is. Het onderdeel spel len wordt heel goed behandeld. Elke maandag worden de kinderen 20 nieuwe woorden geleerd met een bepaalde moeilijkheid. Dinsdag, woensdag en donderdag worden ze CLUBS VOOR: Brons (le jaars) Zilver (2e jaars) Goud (3e jaars) Goudster (4e jaars) Wedstrijdtraining Rock and Roll Jongeren 8 t/m 11 jr. Jongeren 12 t/m 16 jr. Jongeren 17 t/m 30 jr. Paren - Echtparen Inschrijving in juni: op dinsdag, woensdag, donderdag en zaterdag van 19.30 tot 21.30 uur, aan de school of telefonisch. Een folder zenden wij u op aanvraag gaarne toe. Staringlaan 19-01, Waddinxveen Tel. 01828-16000 geoefend, met lettergrepen en geru briceerd. Vrijdag wordt er een dic tee gemaakt. Mijn gemiddelde - ik houd een grafiek bij - ligt op 1 fout over het hele jaar" glundert de jubi laris. Niet alleen dit houdt hij bij, ook de cijferlijsten van 25 jaar heeft hij bewaard. Zo kijkt hij aan de hand van oude cijferlijsten naar moeders of vaders van kinderen die hij nu in de klas heeft. Soms blijkt een intelligent kind een vader of moeder te hebben die vroeger niet zo goed meekon in de klas. "Dat komt ook omdat leren destijds niet zo belangrijk was. Jonge kinderen moesten na schooltijd al zware werkzaamheden doen. Ik zie nog die jongen - wiens zoon ik al in de klas heb gehad - met paard en wa gen gras, of hooi aanharken in de bermen van de wegen. School? Minder belangrijk. Werken! Nu komt men erachter dat men toch wel een diploma moet halen om iets te bereiken. Ik stimuleer de kinde ren om te leren. Als ze ongeïnteres seerd erbij zitten -geeuwen vind ik vreseliik - dan probeer ik ze toch te laten luisteren of betrek ze erbij. Dat ongeïnteresseerde komt m.i. mede door het televisiekijken. Soms meer dan 2 uur per dag en laat naar bed. Televisiekijken is zo heerlijk vrijbljvend. Je kunt geïnteresseerd kijken en als het je niet zo boeit, suf je wat weg..Zo zitten sommigen er ook in de klas weieens bijIk pro beer dit te voorkomen....En weet je waar ik ook z'n gloeiende hekel aan heb? Zwaaiende vingers. Bij mij in de klas mogen ze dat niet: armen over elkaar en recht zitten." lacht Gen Janssen. Zijn hobby's waren en zijn: maat schappelijke verplichtingen waar door hij o.a. 5 jaar in het Oranjeve renigingsbestuur zitting had. 15 jaar secretaris van de hengelsport- vereniging zitting had, 20 jaar pen ningmeester van ZTTC en thans peningmeester van de Bridgeclub. Al die functies kwamen uit hobby's voort. De leukste hobby daarvan vindt hij nu bridge. Drie leerlingen uit de klas van meester Janssen bevestigen het geen door de jubilaris al in het interview is gesteld: "Hij houdt niet van zwaaiende vingers. We moeten met de armen over elkaar. Hij lijkt streng, maar hij is eerlijk. Als je strafkrijgt is het omdat je het echt verdient. En moet je school blijven, dan komt hij met je praten of mag je iets leuks doen, bijvoor beeld de plantjes water geven. Ook legt hij heel goed sommen uit. Soms wel een beetje te goed. Dan snappen wij allang wat er bedoeld wordt, maar als er dan nog één kind is dat het niet snapt, nou en dan gaat hij nog eens een keer uitleggen. Al lijkt het niet zo, hij heeft toch erg veel ge duld. We hebben ook veel geleerd dit jaar. We zouden het ook best goed bincen als de meester met ons meegaat naar de zevende groep. Dat vindt de meester ook vast leuk, wam altijd dezelfde klas lijkt ons ook saai. En hij kan zo goed vertel len bij de geschiedenisles en bij aard rijkskunde. Ook de Bijbelse vertel lingen." Het bovenstaande kwam uit drie verschillende monden, maar terwijl de één het zei, knikten de twee anderen instemmend. Eén ding hebben ze nog op hun verlang lijstje: als de meester met hen mee gaat naar de volgende groep, zou den ze het ontzettend fijn vinden als de meester bijvoorbeeld aan het eind van de dag eens een écht spannend verhaal zou vertellen of voorlezen. Zomaar een paar keer per week de laatste paar minuten... J. Verschoor en J. Wiersma: Grootste Vis De 3e wedstrijd van de Avond competitie is een erg succesvolle geweest. Met 18 personen werd 28.075 gram gevangen. De laats te tijd heeft dat totaal niet meer zo hoog gelegen. Weer ruim boven aan was H. v. Zwienen te vinden, met 7.800 gr. Dit leverde hem de 25 punten op. De 2e plaats was voor C. de Zwart met 6.500 gr. en de 3e plaats voor J. Wiersma met 4.170 gr. Hij wist echter nog een keer op de erelijst te komen. In de Bleiswijkse Zoom, waar gevist werd, zwom nogal een groot slag brasem rond en er zijn heel wat knapen op de kant gesleept. J. Wiersma had er één van maar liefst 47 cm in zijn net en dat bete kende dat hij het record van dit jaar op dit moment heeft en, al thans voorlopig, de beker van De Grootste Vis kan opeisen. Maar hij was niet de enige. Een eindje verder zat J. Verschoor en ook hij had een knaap van een brasem gevangen. Na meting bleek deze precies even groot te zijn. Dat wordt dan 2 bekers kopen dit jaar! Tussenstand na 3 wedstrijden 1. C. de Zwart; 2. L. de Zwart; 3. H. v. Zwienen; 4. E. Breedijk; 5. Adr. v. Erk; 6. N. v. Leeuwen; 7. C. Brands en P. Luytjes; 9. J. Bree dijk, A. Metselaar en J. Verschoor. 'A' IJ rei waren Gereedschappen Sleutelservice Reparatie Sanitair c v Tuingereedschappen Dorpsstraat 26 Mo*rfcap«ti« TEL: 01793 - 1307 Toyota agent verkoop en repa ratie van alle merken auto's. APK II keurstation GARAGE C. VAN DER KNIJFF Bredeweg 31 - Moerkapelle TEL 01793-1728 Te koop gevraagd: IMPERIAL voor auto met dakgoot TEL 01802-2943 Te kaop: OPEL ASCONA 1900 L; bj. 79 L.P.G. - A.P.K.-gekeurd. Vr. pr. f 3750,- ni 18.00 uur bellen: 01802-2640 Te keep: elektronisch orgel, Riha Andantino met lesley ritme box; aansl. voor koptele foon. t.e.a.b. Tel. 01802-1721 Vele malen in de rats gezeten bijna In d'r broek enkele malen gestraald maar uiteindelijk toch gehaald Je man vond het een goed idee Hartelijk Gefeliciteerd er mee! Te koop gevr.: RACEFIETS frame maat 58-60 TEL. 01793-2937 Fasto keukengeizer van 496.- nu 385,-; koperen buis 12 mm 2,95; koperen buis 15 mm 3,45. Fa. K.A. Havelaar, Moerkapelle TEL. 01793-1307 Wie wil voor mij zorgen? Ik ben een zwart/witte poes. lief en aanhankelijk. Kennelijk ben ik verdwaald. Op mijn nieuwe adres kan ik niet opschieten met de huidige poes. Wie haait mij alstublieft op? Inl: Hazeveld 34, Ze venhuizen, tel. 01802-2020. Gevraagd in Gerberabedrijf: los en vast personeel (m/v) J. Oudijk, Middelweg 3, Moerkapelle Tel. 01793-1657 2 juni 1937 - 2 juni 1987 Daar het ons onmogelijk is om al onze familie, vrienden en beken den uit alle hoeken van ons landje zelfs uit Australië en Canada er onze oude buurtjes van 50 jaar geleden, te benaderen, betuigen wij langs deze weg onze diep ge meende dank. Ook namens onze kinderen en kleinkinderen en Arie. De vele bloemstukken en de ontelbare felicitaties en vele cou- j veris hebben ons gesterkt met dit zo prachtige Gouden Jubileum Onze dank ook aan burgemeester Van Gent en echtgenote en ds Gaasbeek. ook namens het zilveren echtpaar. J. Breedijk, Joh. Breedijk-Otte- vanger, Co en Adri Klomp-Bree- dijk.

Dorpskrant | 1987 | | pagina 4